Skocz do zawartości

Płaski czy zakrzywiony monitor 34 całe do pracy i zabawy?


Recommended Posts

Powiem Ci tak, sam kupiłem z ciekawości zakrzywiony i o ile do gier fajnie to już netflix w kilka osób to pomsta do nieba. Tylko osoba siedząca na wprost ma dobry ostry obraz. Czyli jak używasz sam to OK, ale jak w kilka osób to musicie stać w kolejce...

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Ja porównywałem płaski i zakrzywiony do programowania i jak dla mnie zdecydowanie bardziej płaski podchodzi. Podobno idzie się przyzwyczaić do zakrzywienia ale to nie było dla mnie ja kupiłem: 

https://m.ceneo.pl/93241086

 

34 Cale IPS 144hz i do grania i do pracy spoko, podobno loteria jaką się trafi matryca u mnie nie ma bad pixeli, a podświetlenie nierównomierne do przeżycia

Edytowane przez wrobel_krk
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Miałem Ci właśnie linkować tą Iiyamę. 

 

Jeśli z monitora korzystasz sam to problem, o którym pisze @AudiAWXnie istnieje. Co do zakrzywienia: jeszcze nie spotkałem osoby, która by nie przekonała się w końcu do zakrzywionego ekranu - co więcej, zwykle tacy ludzie już potem nie wracają do płaskich. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Rebelmind napisał:

Jeśli z monitora korzystasz sam to problem, o którym pisze @AudiAWXnie istnieje. Co do zakrzywienia: jeszcze nie spotkałem osoby, która by nie przekonała się w końcu do zakrzywionego ekranu - co więcej, zwykle tacy ludzie już potem nie wracają do płaskich. 

Moje obawy zrodziły się z pojawiających się negatywnych opinii na temat wrażeń z codziennej pracy na zakrzywionych monitorach.

Ja niestety nie mam tu żadnych doświadczeń ani nie mam znajomych, którzy takich monitorów używają.

Sęk w tym, że na co dzień pracuję na dwóch monitorach FHD i potrzebuję jednego monitora, który będzie zamiennikiem obecnej konfiguracji dwumonitorowej.

Wprawdzie mam monitor 4K 31.5 cala, ale o proporcjach 16:9 i ten fakt przeszkadza mi, jeśli mam go traktować jako ekwiwalent dwóch monitorów FHD, a muszę pracować w konfiguracji dwumonitorowej, bo korzystam z aplikacji CAD, w której bardzo ergonomicznie pracuje się w konfiguracji wielomonitorowej. To raz. A dwa, to fakt, że specyfika pracy w środowisku CAD wymaga ciągłej i intensywnej zmiany parametrów obiektów 2D/3D, które mam zagregowane w pionowych tabelach danych i nawet na moim monitorze 4K wymaga to ciągłego przewijania całych kolumn danych na ekranie oraz przesuwania sceny 2D/3D - tu dochodzimy do wielkości plamki matrycy i odświeżania monitora - wielogodzinne ślęczenie przy intensywnej pracy o tym charakterze daje mi ostro po oczach.

Upatruję zatem zbawienia w większym odświeżaniu ekranu i w większej plamce.

Link to post
Share on other sites

Ja w pracy mam w tej chwili dwa (a miałem trzy) płaskie 32" VA 75Hz od Aoc, w domu zaś Samsung odyssey G9 (49", 5120x1440, 240Hz, mocno zakrzywiony) i praca przy 4 otwartych oknach to BAJKA. 

 

A jak się odpali PoE to po prostu szczęka opada. 

 

Moja żona była strasznie przeciwna takiemu rozwiązaniu, szczególnie jak "zobaczyła" promień krzywizny tego monitora. Teraz, 2 miesiące później - gdzie ona pracuje praktycznie 80% czasu z domu - spróbuj jej zabrać tego Samsunga :lol:

Link to post
Share on other sites

Hm ... zabiłeś mi ćwieka forumowiczu Rebelmind.

Moja żona dużo korzysta z komputera z monitorem 31.5 cala 4K i też swoje przeszedłem jak przyniosłem ten monitor (szok proporcji 16:9). Oczywiście teraz jej nie odgonisz od komputera i sama docenia możliwości takiego monitora.

Mnożą mi się znaki zapytania z tymi monitorami zakrzywionymi, bo te rozwiązania w zasadzie zdominowały wysokie częstotliwości odświeżania, a to jest dla mnie także parametr krytyczny, a do licha, chyba korzystający z takich monitorów także na nich pracują i nie wierzę, że nie można się do tego zaadaptować i wreszcie docenić i zachwycić.

Forumowiczu Rebelmind - udzielasz się w wielu wątkach na tym forum, co nie uchodzi mojej uwadze, i Twoje odpowiedzi są bardzo rzeczowe, wyważone i sensowne. Widzę, że masz kolejny monitor Samsung Odyssey. Są o nich różne opinie, ale G5 łapie się pod moje wymagania - co o nim sądzisz?

Link to post
Share on other sites

Mam 34" VA 3440x1440 120Hz zakrzywiony, głównie do pracy (programowanie, blender, jakieś modele do druku 3d, prosta grafika), najbardziej obawiałem się zniekształcenia obrazu przy pracy nad grafiką, ale, do cholery, przez lata ślęczeliśmy przy wypukłych CRT i było OK. Teraz nie wyobrażam sobie siedzenia przy tak dużym płaskim monitorze. Kilka godzin zajęło przyzwyczajenie się, ale bardziej chyba do wielkości niż krzywizny.
Moim zdaniem warto spróbować.

Link to post
Share on other sites

@NavierA jaki konkretnie monitor? Sam właśnie szukam czegoś większego, skłaniałem się do Huawei ze względu na cenę, ale poczytałem i kuszący wydaje się Samsung G7. Pytanie tylko czy przeskoczyć n 27" czy iść po całości i wziąć 32".

Jak patrzę na recenzje, to w zasadzie jest po równo opinii.

Link to post
Share on other sites

Oj wybacz @Krzysztof Miś, nie zauważyłem - są dwie generacje Oddysey G5:

* stara 27" 2K 144 Hz

* nowa, z modelem 34" 3440x1440 165Hz

 

Tutaj masz test wersji 34", przyzwoity ale nic szczególnego na tle konkurencji:

 

 

Wersja 27" tj padlina, z resztą zobacz test Stilgara:

 

 

Daleko im do G7 i G9, bo oba G5 są na "nie przyspieszonej" matrycy VA - przez co smużą.

 

Niestety, na chwilę obecną znam tylko te jedną Iiyamę, która ma 34"+3440x1440 oraz jest przyzwoicie szybka (ale tj IPS, z wszystkimi swoimi pozostałymi wadami i zaletami). 

 

Samsung, zapytany o to dlaczego nie ma takiego G8 (3440x1440, 240 Hz, VA++) bodajże po prezentacji Odyssey Gen2 //swoją drogą krok wstecz wzg gen1// przyznał, że mają problemy z uzyskaniem równomiernie szybkiej matrycy na całej szerokości. 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dla zainteresowanych G7 dodam jeszcze, że po dzisiejszej rozmowie z pracownikiem serwisu Samsung dowiedziałem się, że wszystkie modele G7 27" i 32" bez względu na oznaczenie i opis sklepu są identyczne. Wystarczy kierować się opisem strony producenta i szukać najniższej ceny z wiarygodnego źródła. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Obejrzałem sporo materiałów na YT odnośnie proponowanych modeli iiyama G-Master GB3461WQSU-B1\GB3661WQSU-B1 i kilku modeli rzekomo opartych na tej samej matrycy i w podobnej cenie (jest tego kilka modeli).

Czy ktoś może mnie oświecić dlaczego te monitory mają FreeSync, a nie mają oficjalnie G-sync (lub są G-sync ready)?
Wielu z recenzentów mówi, że w tych różnych podobnych do siebie monitorach, raz G-sync działa, raz nie działa, a czasem ekran migocze przy G-sync.
Niepokoi mnie to, bo ma kartę nVidii i pytanie dlaczego te tańsze monitory (przedział do 2500 zł) nie mają wsparcia tej technologii.

Link to post
Share on other sites

Nvidia określa bardzo rygorystycznie jakie parametry musi mieć matryca żeby przejść certyfikację Gsync i jeśli cokolwiek nie jest spełnione to model nie kwalifikuje się jako Gsync (ale może być Gsync compatible). 

 

Widziałem dwie różne Iiyama GB3461WQSU łączone z Geforce'ami i w obu przypadkach wszystko działało poprawnie. 

 

Poza tym pozostaje najważniejsza dla niektórych kwestia: cena. Gdy w 2017 roku wymieniałem pierwszy raz od 10+ lat monitor i oglądałem wiele modeli to najciekawsze wg mnie pozycje (cena vs jakość) - jeśli były dostępne z FreeSync oraz Gsync jednocześnie - to potrafiły mieć ogromne różnice w cenie. Czytaj: dopłata za Gsync potrafiła wynosić 30-50% ceny! W związku z tym zestaw monitor FS + rx Vega 64 kosztował mniej niż gtx 1070 + ten sam monitor w wersji Gsync. 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Zakupiłem monitor IIyama G-Master GB3466WQSU-B1.
Dałem za niego lekko ponad 1900 zł w znanej sieci sklepów ze sprzętem.
Dziękuję wszystkim osobom, które wypowiadały się w tym wątku i w sumie nakierowały mnie, pośrednio czy bezpośrednio, na tego producenta (wybierałem w sumie pomiędzy dwoma modelami, bo ramach moich wymagań, ten producent oferuje model płaski na matrycy IPS i model zakrzywiony na VA i na ten drugi się zdecydowałem).

Poniżej garść uwag i spostrzeżeń po kilku dniach użytkowania tego monitora.
Przerabiałem kilka scenariuszy, ale sprowadzają się one do podpinania na kablu HDMI oraz DP (1.2 i 1.4) na kartach:
- RTX 2080,
- RTX 3080 Ti,
- GTX 1650 (mój laptop Lenovo Legion Y540 17IRH).
Wrażenia odnosiłem też do dwóch monitorów, które użytkuję od dość dawna:
1. Viewsonic VX3276-2K-mhd,
2. LG 32UD59-B.

Zalety:
1. Jestem bardzo zadowolony z tego, że wybrałem monitor zakrzywiony, ponieważ rozmiar tego monitora w poziomie wymaga ciągłych ruchów głową. Gdyby to była matryca płaska zastanawiam się czy nie musiałbym, przy mojej specyfice pracy (tabele danych obiektów ulokowane przy krawędziach monitora), ruszać także tułowiem. Przy prawidłowym spozycjonowaniu monitora na odpowiedniej wysokości nie odnotowuję żadnych, absolutnie żadnych problemów z równoległymi czy prostopadłymi liniami.
2. Zdjęcia czy materiały wideo udostępnione w internecie nie oddają fantastycznego wrażenia i ergonomii z pracy i zabawy na monitorze zakrzywionym.
Mówię o osobie siedzącej w centrum.
3. Po ustawieniach własnych obrazu jest bardzo dobrze, smużenia nie widać, czerń rzeczywiście głęboka i bez widocznej granicy gradientów, matryca potrafi być bardzo jasna, czcionki bardzo ostre i obraz stabilny jak przy monitorze CRT dla odświeżania 144 Hz.
4. Dobra wielkość plamki w stosunku do przekątnej monitora.

Wady lub znaki zapytania wynikające z mojej niewiedzy:
1. Ustawienia fabryczne.
Pierwsze uruchomienie to lekka załamka.
Bardzo duże smużenie (widoczne czarne smugi przy przewijaniu ekranu) i niebieska biel.
Dopiero ustawienie opcji Overdrive na pozycji 0 i temperatury barwowej na 6500 K + odświeżanie 144Hz pozwoliło mi zacząć się zachwycić jakością obrazu.
2. Żonglerka kablami HDMI i  DP na RTX 2080 na ustawieniu ręcznym DP 1.4. (ustawienie w monitorze) i ustawieniu ręcznym odświeżania na 144Hz powodowało, że o ile przepięcie na HDMI dawało bezproblemowy obraz z odświeżaniem 100Hz to powrót do kabla DP powodowało śnieżenie obrazu. Dopiero restart do trybu AUTO lub zmiana wersji DP na 1.2. (przypominam, że to są ustawienia w menu monitora) dawało czysty obraz i dopiero z takiego ustawienia można było ustawić znów DP w wersji 1.4. i odświeżanie 144Hz.
2. Monitor fabrycznie ma ustawione DP w wersji 1.2., czego nie widać w trybie AUTO wyboru źródła sygnału i nie można w tym trybie wybrać w sterownikach odświeżania 144Hz (jest tylko 60 i 100Hz do wyboru).
3. Tryb AUTO wyboru źródła sygnału ustawia dla HDMI odświeżanie 120Hz czego nijak nie umiem ustawić w trybie ręcznym (jest wtedy maks 100Hz).
4. Call of Duty Modern Warfare nie działa z ustawieniami natywnymi tego monitora.
Zmieniałem już całą gamę parametrów gry i  ilość FPS na RTX 2080 nie przekraczają 10, a w menu 1 do 3.
Ktoś ma jakieś sugestie?

Link to post
Share on other sites

CoD:MW (Refresh zakładam, 2019), na RTX 2080, w 3440x1440 chodzi Ci <10 fps?

 

Wg tego testu: 

https://www.purepc.pl/test-wydajnosci-call-of-duty-modern-warfare-2019-wojna-wzywa?page=0,8

 

RTX 2080, w 4K @ high kręci 50+ fps. 3440x1440 ma 40% mniej pixeli do wygenerowania więc powinno być dobrze ponad 60 fps.

 

I chcesz powiedzieć, że to wina monitora? :o Tj praktycznie niemożliwe, zeby urządzenie wyjścia "zjadalo" 90% performance. 

Link to post
Share on other sites

Problem jest bardzo osobliwy i jest związany z przesiadką na ten nowy monitor

Wcześniej w 2K i 4K nie było najmniejszych problemów z wydajnością.

Wygląda to tak jakby gra dostała czkawki przy jakimś parametrze ustawionym pod ten konkretny monitor (proporcje, odświeżanie?).

Link to post
Share on other sites

U kolegi sygnał idący kablem dp1.4 (Hama) poprawnie wyświetla obraz w 3440x1440 @144Hz w CoD (Warzone co prawda ale to ten sam silnik). A instalowałeś sterowniki ze strony iiyama?

 

Możesz jeszcze sprawdzić w OSD wersję Firmware bo iiyama dosyć często jak na monitory aktualizuje soft w swoim sprzęcie. 

 

Mówiłem, że nie będzie powrotu potem do mniejszych / płaskich ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...