Skocz do zawartości

BLB w monitorze LG 27GP950-B - oddawać czy zostawić - norma w IPS?


Recommended Posts

Witam.

 

Powiedzcie mi - BLB to coś normalnego właściwie w każdej sztuce monitora? Bo mój LG 27GP950-B ma chyba trochę BLB w lewym-dolnym i prawym-dolnym rogu i chyba zwł. nocą jest to widoczne ..

 

Efekt nie jest b. intensywny, ale trochę zauważalny, zwł. przy ciemnych scenach, czarnym tle i chyba nocą mocniej to widać.

 

To taka jakby poświata/łuna, chyba koło lewego dolnego i lewego górnego rogu, choć czasem widzę ją chyba też przy dolnym pasku w innym miejscu jako takie podświetlenie idące trochę z dołu..

 

I w sumie nie wiem czy powinienem i czy jest sens zwracać by wymienić na inną sztukę czy też będzie to samo lub gorzej ..

 

Mógłbym zrobić zdjęcie "BLB test", ale na nim (w sensie jak się z niego zdjęcie zrobi) to wszelkie nierówności wychodzą chyba 10x bardziej niż oko widzi, więc nie wiem czy jest sens..

 

W ogóle nie znam się i nie wiem na jakiej zasadzie to może wynikać np. z kąta pod jakim się patrzy na monitor też..

 

 

https://naforum.zapodaj.net/8cc1294a7dfa.jpg.html - mniej więcej tak to może wygląda.

 

Edytowane przez Introverder
Link to post
Share on other sites
  • Introverder zmienił tytuł na BLB w monitorze LG 27GP950-B - oddawać czy zostawić - norma w IPS?

Na ciemnych filmach troszeczkę to widać, w grach na konsoli widzę na ekranach ładowania tworzy się w różnych miejscach taka poświata w różnych częściach ekranu, a na razie sprawdzałem w "Days Gone" i tam podczas gry to prawie niewidoczne. Niewiele sprawdziłem,bo dopiero ogrywać będę tę grę, więc pierwsze scenki przeleciałem i plansze. W "TLOU 2" chyba było trochę bardziej widoczne a przynajmniej nocą jak wczoraj grałem chwilę.

 

Ogólnie "The Last Of Us 2" też dopiero będę ogrywać :) .

 

Za to powiem Wam, że PS5 spisuje się póki co bez zarzutu i żadnego niefajnego dźwięku - aż jestem zdumiony, że tylko szum powietrza słyszę :) .

 

 

To z tego co piszecie rozumiem, że mam normalną-przeciętną sztukę i że jest to norma takie coś??

 

Aż dziw, że mój stary Eizo Foris FS2333 w ogóle nie ma BLB :/ .

Edytowane przez Introverder
Link to post
Share on other sites

Mój poprzedni LG 24mp59g (ok. 600PLN) też był praktycznie pozbawiony tej wady. W LG 27GL850 już występuje ale jest  dla mnie akceptowalny. Najważniejsze jest to czy dasz radę żyć z tym co masz? Za chwilę możesz mieć sam do siebie pretensje, że nie spróbowałeś go wymienić.

Edytowane przez mistela222
Link to post
Share on other sites

Z tym, że jak rozumiem, że mam szansę mieć mniejszy BLB, ale nadal on na 90-parę % będzie, a mogę też mieć tak, że poziom wady będzie jeszcze dużo wyższy? :/ 

 

BTW. Pewnie za kuriera nie dostanę zwrotu, jak oddam na 14-dniowy zwrot do salonu firmy, w której kupowałem - zamawiałem kurierem.

 

Nawet nie wiem jak zrobić poprawnie zdjęcie BLB testu - chyba tak najbliżej nastawić ekspozycję jak widzą to moje oczy ..

Edytowane przez Introverder
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Introverder napisał:

BTW. Pewnie za kuriera nie dostanę zwrotu, jak oddam na 14-dniowy zwrot do salonu firmy, w której kupowałem - zamawiałem kurierem.

 

Jak regulaminowy zwrot do 14 dni- odsyłasz na własny koszt, sprzedający zwraca koszt monitora plus wysyłka.

 

Dlatego monitory dobrze kupować w sklepach gdzie mają darmową wysyłkę i darmowy zwrot ;)

Link to post
Share on other sites
Cytat

Jak regulaminowy zwrot do 14 dni- odsyłasz na własny koszt, sprzedający zwraca koszt monitora plus wysyłka.

 

I don't think I follow.. wpierw piszesz, że odsyłam na własny koszt, a potem, że sprzedający zwraca koszt monitora plus wysyłki hmm ?

 

Nie wiem czy w wielu - jakichś mają darmowe wysyłki i zwroty. Ale przy takiej cenie monitora - to dopłaciłbym stówę a może i dwie, za pewność sztuki bez wad w sumie .. A chyba BLB można uważać za wadę/defekt monitora, a przynajmniej taki, który rzuca się w oczy bez dokładnego wpatrywania się.

 

 

Ale ogólnie jak radzicie mi zwracać czy zostawić sobie tę sztukę. Tragedii nie ma (ale ta łuna nawet w ciemnych scenach w filmie rzuca się w oczy), ale - jeszcze popatrzę - ale w ciemnych grach to może być mocniej zauważalne, jako wyraźniejsza taka łuna.

 

https://naforum.zapodaj.net/0c58a3aa36a7.jpg.html - tutaj przy zgaszonych światłach, nie wiem czy ekspozycję dobrze dobrałem, bo tutaj wydaje się to wyraźniejsze niż jest naprawdę.

Edytowane przez Introverder
Link to post
Share on other sites

Ja na twoim miejscu bym zostawił. Chyba że chcesz się bawić kilka miesięcy w polowanie na idealną sztukę. U mnie na VA sytuacja jest o wiele gorsza, ale "przyzwyczaiłem się", choć przy filmach w nocy nie da się ukryć. Jeśli dużo filmów oglądasz w nocy to zwracaj do skutku.

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, Introverder napisał:

I don't think I follow.. wpierw piszesz, że odsyłam na własny koszt, a potem, że sprzedający zwraca koszt monitora plus wysyłki hmm ?

 

No, jak kupiłeś monitor to zapłaciłeś za niego plus wysyłka (chyba że była darmowa). i to Ci sprzedawca zwróci. Za odesłanie do niego już nie.

 

  

8 godzin temu, Introverder napisał:

to dopłaciłbym stówę a może i dwie, za pewność sztuki bez wad w sumie ..

 

Niektóre firmy oferują usługę sprawdzenia monitora, np:

https://www.krsystem.pl/usluga_sprawdzenia_ekranu_lcd_pod_katem_nierownomiernego_podsw-item-49977.html

Ale dotyczy to wyeliminowania dużego BLB lub nierównomierności w podświetleniu. Powód jest prosty; większość monitorów BLB ma, w większym lub mniejszym natężeniu. I należy się cieszyć kiedy się trafi sztuka z małym.

Edytowane przez sznib
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, zbiku90 napisał:

Ja na twoim miejscu bym zostawił. Chyba że chcesz się bawić kilka miesięcy w polowanie na idealną sztukę. U mnie na VA sytuacja jest o wiele gorsza, ale "przyzwyczaiłem się", choć przy filmach w nocy nie da się ukryć. Jeśli dużo filmów oglądasz w nocy to zwracaj do skutku.

Nie wiesz tego czy psychika autora wytrzyma to, że dając koło 4 k. nie otrzymuje się monitora, który spełnia oczekiwania. Ty dałeś radę się oswoić z wadami swojego monitora, ale to sprawa indywidualna. Sam nie wiem co bym zrobił. Tyle, że ja wiem czego się mogę spodziewać po danym modelu.    

Link to post
Share on other sites

Podam przykład - odpaliłem wczoraj "Horizon Zero Dawn" i Alloy w jaskinii początkowej - i Alloy była otoczona trzema łunami - w LD rogu, w PD i jeszcze trochę łuny przy PG rogu.. A przy jakimś filmie i ciemniejszej scenie to widziałem wczoraj LD i PD róg z łuną też dosyć wyraźną. I pierwsze sceny z TLOU2 i rozmowa Joela z Tommy'm i widać to było, a ekrany menu są z poświatami różnymi ogólnie ..

 

Nie wiem też czy lepiej zwracać produkt czy go próbować wymienić.

 

Już wstępnie napisałem do x-kom i średnio mi się podobała odpowiedź ze strony sklepu. Np. w błąd wprowadzają z terminem odstąpienia od umowy, bo biegnie on od czasu odbioru przeze mnie towaru, a nie wystawienia faktury, bo przecież te terminy są różne, skoro fakturę wystawiają w momencie przekazania towaru kurierowi! I chyba nic nie chcą zwracać za dostawę do mnie monitora, bo myślałem, że najtańszą formę transportu muszę jeszcze dodać do ceny wysyłki - chyba mogą sobie za tę cenę liczyć odbiór osobisty w salonie, który nic nie kosztuje (?).

 

Za to zrozumiałem - choć nie wprost, więc tak tylko zgaduję (?) - że mogę oddać monitor bezpośrednio do dowolnego salonu..

 

 

Najlepiej by było jakby się dało wymienić sztukę przy zwracaniu tamtego monitora i załatwić tam wszelkie formalności, ale to chyba niemożliwe ...

 

A to co mi się nie podoba w tym monitorze, to jeszcze, że jest jakiś kurde mało funkcjonalny. Joystick od dołu tylko do regulacji, menu i opcje do ustawiania jakieś ubogie. Tryby predefiniowane parę prawie takich samych.

 

A te łuny to w ogóle wchodzą na duży obszar przy rogach, więc to nie jest sam narożnik, no może bardziej skupione w jednym obszarze jest to przy PG rogu, gdzie tak trochę od ekranu odchodzi takie kółko łuny jeśli dobrze pamiętam.

 

Z tym, że efekty HDR w tym monitorze faktycznie są zauważalne i robią różnicę - między trybem bez i z HDR.

Edytowane przez Introverder
Link to post
Share on other sites

@zbiku90

Np. sama budowa monitora ma też wpływ na to. Chociażby monitor z grubszymi ramkami teoretycznie ma większe szanse, że BLB będzie mniej widoczny (dociśnięcie matrycy i tego typu pierdoły). Wielkość, tu inne kąty oko - rogi monitora, jasne na siłę można szukać zmieniając pozycję. Przykład u mnie: LG 24 MP59G - praktycznie brak BLB. LG 27GL850 - BLB widoczny ale znośny. Pisząc czego mogę się spodziewać po konkretnym modelu miałem na myśli, że mogę śledzić jedynie testy danego monitora z różnych źródeł. Jeśli w danym modelu BLB występuje jest duża szansa, że ja kupując go ja też trafię. Do końca to też nie tak, jeśli testerzy dostają selekty. Jednak co by nie mówić BLB czy nierówność czerni to sprawa indywidulna dla danego egzemplarza. 

Edytowane przez mistela222
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, Introverder napisał:

Z tym, że efekty HDR w tym monitorze faktycznie są zauważalne i robią różnicę - między trybem bez i z HDR.

 

Na wielkość BLB ma wpływ ustawiona jasność monitora. Im mniejsza tym BLB mniej widoczne. Dlatego bardzo przydatną funkcją, a traktowaną po macoszemu (rzadko się o niej wspomina w recenzjach monitorów) jest automatyczna regulacja jasności. Miałem to w poprzednim Necu i działało bardzo dobrze. Teraz nie mam, a jasność mam ustawioną na 3.

Co do HDRa to zupełnie niepraktyczny ficzer w monitorach IPS. Włączasz ten tryb i monitor automatycznie ustawia max. jasność. A przy max. jasność BLB jest bardzo widoczny. Tak bardzo że przeszkadza nawet podczas grania w słoneczny dzień, nie mówiąc już o nocnych sesjach. Ja kilka razy obczaiłem z ciekawości, ale rzeczywiście ten BLB tak był wkurzający że z HDRa zrezygnowałem.

Edytowane przez sznib
Link to post
Share on other sites

HDR jak dla mnie robi robotę w tych nowych grach na konsolę jak sobie patrzę.. Co do BLB to rozumiem, że raczej jakiś i tak będę może mieć (?), ale jeśli będzie mniejszy, to będzie akceptowalny, np. tylko w narożnikach delikatna łuna (najlepiej górnych!) ew. gdzieś delikatnie przy krawędzi ..

Link to post
Share on other sites

Drugie zdjęcie (to w ciemności) to nie BLB tylko normalny IPS Glow. Na pierwszym zdjęciu ciężko określić, być może jest to BLB, ale moim zdaniem bardzo minimalny. Ja bym ten monitor zostawił, bo jest nieźle. Różni ludzie mają różną tolerancję na to zjawisko. Istnieje szansa, że w przeciągu miesiąca, dwóch pod wpływem nagrzewania się matrycy obramowanie się trochę wyrówna i ten efekt będzie mniej widoczny. 

 

W matrycach IPS zarówno jedno jak i drugie jest normą, nawet w monitorach za 4 tysiące, czego można się dowiedzieć z amerykańskich forów.. cena nie ma tutaj większego znaczenia. Ta technologia i przyjęte standardy produkcyjne są po prostu słabe. 

 

Jeśli nie chcesz ryzyka BLB albo nasilonego IPS Glow to wybierz inną technologię, IPS nie jest dla Ciebie. Na chwilę obecną masz nierealistyczne oczekiwania wobec tych monitorów. Możesz oczywiście wymienić, ale nikt nie da Ci gwarancji, że dostaniesz lepszą matrycę. Zdarzają się egzemplarze bez BLB i praktycznie niewidocznym IPS Glow, ale paradoksalnie to jest wyjątkiem, a nie normą. Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie monitora przed zakupem, jeśli masz taką możliwość...

Link to post
Share on other sites

Chyba zdecydowałem się na zwrot - zobaczę, najwyżej się trochę pobawię może w żonglerkę sztukową, może któraś kolejna będzie lepsza. Może do 3-5 razy sztuka? Oby do dwóch :) .

 

------

 

A w ogóle jak to jest - czy sklep ma lub nie powinien (wg prawa) zwrócić mi koszta wysyłki, jakie poniosłem sprowadzając towar do siebie? Bo x-kom napisał mi, że zwracają za towar jedynie.

Czy WIndows 10 nie zmienia jasności ekranu niezależnie od ustawień monitora?

Edytowane przez Introverder
Link to post
Share on other sites

ja mam 27gp850 i to samo lewy górny róg prawie niewidoczny i i lewy dolny który mnie trochę wkurza (w filmach prawie niewidoczne, grach tylko w diablo 2 ressurected open beta i czasami  na jakimś ekranie menu). Też się zastanawiam czy zwracać ale szansa trafienia lepszej sztuki jest niewielka ). Kosztów przesyłki przeważnie nie zwracają.

Link to post
Share on other sites

No ja liczę na poprawę, a przynajmniej taką, że albo górne rogi będę mieć BLB, bo wtedy to mniej będzie się rzucać albo/i nasilenie tego w LD i PD róg będzie mniej rzucające się w oczy, ew. żeby chociaż jeden tylko róg był tym dotknięty i możliwie mniej.

 

W każdym razie sztuka zdana i już czekam na nową (może będę próbować w razie potrzeby i zwrotu środków wcześniej przyśpieszyć wysyłkę, którą profilaktycznie dałem ileś dni do przodu).. Zobaczę ile razy się będę bawił w zwracanie i po ilu razach mi się znudzi albo np. zmienię model, choć mój ma ponoć dobre HDR, a to w nowych grach na konsolę bywa ważne. Przypuszczam jednak, że granicą rozsądku są 3 lub 5 prób (ta będzie drugą :);) ).

 

Jak LG róg niewidoczny?

 

Niech poprawa będzie choć 50% myślę sobie na starcie tak ogólnie licząc :);) .

Edytowane przez Introverder
Link to post
Share on other sites

Kolejna sztuka też ma zauważalny BLB - teraz się zastanawiam czy to zaakceptuję czy nie. Widać ten model tak ma chyba :/ (?).

 

No i zasilacz chyba zmienili do tego modelu, bo ten jest wyraźnie większy.

 

BLB wydaje się większy nawet, bardziej nieco intensywny, może obszarowo troszkę mniejszy. Takie odczucia mam.

 

W każdym razie liczyłem na jakąś poprawę .. A poprawy raczej nie ma, niezależnie czy teraz to widać trochę więcej czy trochę mniej.

Edytowane przez Introverder
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...