Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Z uwagi, że się nie znam i czytając w Internecie o kablach sieciowych mam jeszcze większy problem jaki wybrać chce się poradzić. Otóż mam w planie pociągnąć sobie przewód (do ok. 30 metrów) od Routera (Sagemcom F@st 2704; Internet 20 Mb/s od Orenża) do komputera stacjonarnego. Przewód będzie szedł razem z kablami antenowymi (telewizja satelitarna i naziemna) wewnątrz domu, puszczony po ścianie, w użytku domowym więc ewentualne wpływy to wynikające z domowego użytkowania. Przewód chce kupić gotowy tak, by po prostu podłączyć.

 

I w związku z tym moje pytania są takie:

  1. Czy na tej długości przewodu będę miał spadki prędkości?
  2. Jaki przewód wybrać ekranowany czy nie, jakiej kategorii i jakiego producenta? Ponieważ chce jak najlepszy wybrać i zrobić to raz, a nie później wymieniać.
  3. Czytałem o uziemieniu przewodów ekranowanych, że jeśli nie ma uziemienia to może wręcz zakłócać?
  4. Czy wpływ będzie miało jak przewód będzie położony (czy będzie wygięty pod kątami)?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi i proszę o wyrozumiałość bo jestem laikiem w tym temacie.

Link to post
Share on other sites

Podepnę się bo ja potrzebuję kabel RJ11 do routera i właśnie kupiłem jakiś no name 20m...

Na download mam 0.7MB/s straty a na up 0.5MB/s. Co dziwne stary kabel jest cat4 i tam strat nie było (oczywiście był znacznie krótszy.

Jaką więc w końcu wybrać kategorię żeby było najstabilniej i bez strat ?

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, cooger napisał:

Tyle ze z tych firm patchcorda chyba nie dostaniesz, więc zagniatarka w dłoń. Cat 5e na 30m wystarczy do gigabita a układa się łatwiej niż kat 6. A na tym jak rozumiem Ci zależy.

Najbardziej zależy mi na tym, by była dobra jakość kabla i nie było spadków prędkości internetu, z układaniem to żaden problem. A jaka firma by była polecana z tych by kabel był gotowy?

Znalazłem jakiś Patchcord zewnętrzny linka UTP kat.6 podwójna powłoka PVC+PE 30m czarny NEKU, napisane w specyfikacji, że jest miedziany. A także bez ekranowania bo nie potrzebne jest?

Edytowane przez sienixxx
dodanie informacji
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, cooger napisał:

Rj-11? Czyli linia telefoniczna? Przeciez to działa na czymkolwiek...

Nie rozumiem. Napisałem jak jest i dokładnie taki kabel mam na myśli. Kupiłem kabel i mam straty. Robiłem testy przy pobieraniu plików z tego samego źródła i jak byk widać, że mam straty na tym nowym kablu.

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, effendi3GO napisał:

Podepnę się bo ja potrzebuję kabel RJ11 do routera i właśnie kupiłem jakiś no name 20m...

Na download mam 0.7MB/s straty a na up 0.5MB/s. Co dziwne stary kabel jest cat4 i tam strat nie było (oczywiście był znacznie krótszy.

Jaką więc w końcu wybrać kategorię żeby było najstabilniej i bez strat ?

Napisz jaki masz modem/router i wrzuć na sceena na jakich parametrach masz synchronizację.

Link to post
Share on other sites
Spoiler

 

DSL Status Information

DSL Mode
ITU-T G.993.2_Annex_B (VDSL2)

DSL Uptime
3 days, 20 hours, 22 minutes and 37 seconds

Line Coding
DMT

Status
Connected

Number of Cuts
0

Link Power State
L0

Line Quality

  Downstream Upstream
Current Rate 73303 kbps 18212 kbps
Maximum Rate 75188 kbps 18212 kbps
Signal-to-Noise Ratio 3.2 dB 6.2 dB
Attenuation DS1 14.3 dB, DS2 31.6 dB, DS3 47.0 dB US0 7.8 dB, US1 25.8 dB, US2 37.9 dB
Power 12.5 dBm 7.6 dBm
CRC Errors in last 5542 minute(s) 0 1
K (number of bytes in DMT frame) 0 0
R (number of bytes in RS code word) 10 14
S (RS code word size in DMT frame) 0.1060 0.3982
D (interleaver depth) 8 4
Delay 0 ms 0 ms
  Downstream Upstream
Super Frames 0 0
Super Frame Errors 0 1
RS Words 3911218472 3340535969
RS Correctable Errors 91811 25568
RS Uncorrectable Errors 0 0
  Downstream Upstream
HEC Errors 0 0
OCD Errors 0 0
LCD Errors 0 0
Total Cells 3929626127 0
Data Cells 1065693517 0
Bit Errors 0 0
  Downstream Upstream
Total ES 0 5
Total SES 0 4
Total UAS 30 30

 

 

Router to to:

 

 

 

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, effendi3GO napisał:

Nie rozumiem. Napisałem jak jest i dokładnie taki kabel mam na myśli. Kupiłem kabel i mam straty. Robiłem testy przy pobieraniu plików z tego samego źródła i jak byk widać, że mam straty na tym nowym kablu.

Nie napisałeś co to konkretnie za kabel. Cat 5e nie jest zakańczany RJ-11 bo ma 4 pary a RJ-11 to maksymalnie 2 pary.

Link to post
Share on other sites

Kabel albo działa albo nie działa. Nie ma opcji, że na dobrym kablu masz 1 GB a na gorszym tylko  850 Mbitów. Ja bym proponował cat 6 bez ekranu. jeśli uziemienie w ekranowanym podepniesz pod różne fazy, to tylko są problemy potem. Cat 5e, jak jest badziwnej firmy to potrafi być strasznie co na dłuższych dystansach problemy powoduje

 

Taki będzie gites https://eltech-poznan.pl/2665-kabel-uutp-4x2x23-awg-054-kat6-bitner-

 

Gotowe patchcordy są na lince. Lepsze właściwości elektryczne ma drut. Więc kup na metry ten kabel i sam załóż gniazda/RJ lub kogoś kto się na tym zna poproś o pomoc.

 

Link to post
Share on other sites

Teraz tak dla samej higieny toczonej dyskusji , RJ11 to WTYK a przewód to np YTLYp 4x0,12

7 minut temu, bob napisał:

Kabel albo działa albo nie działa.

Z tym się nie zgodzę.
a czemu ?
A no np. dla tego:

 

7 minut temu, bob napisał:

Cat 5e, jak jest badziwnej firmy to potrafi być strasznie co na dłuższych dystansach problemy powoduje

PRZEWÓD utp Cat.5e ma trzymać parametry do 100m.
Każdy dobry produkt nie będzie miał z tym problemu. Miedziowane wynalazki z allegro mogą zachowywać się w sposób nieprzewidywalny.

 

11 minut temu, bob napisał:

Gotowe patchcordy są na lince. Lepsze właściwości elektryczne ma drut. Więc kup na metry ten kabel i sam załóż gniazda/RJ lub kogoś kto się na tym zna poproś o pomoc.

W odcinakach w jakich są sprzedawane gotowe patchcordy nie ma to znaczenia, może wręcz pomóc ponieważ linka lepiej się układa i można bardziej ją giąć.

Link to post
Share on other sites
15 minut temu, bob napisał:

Nie ma opcji, że na dobrym kablu masz 1 GB a na gorszym tylko  850 Mbitów.

 

Czyli Twoim zdaniem to było złudzenie optyczne jak 3 razy przełączałem kabel podczas pobierania tego samego pliku z tego samego źródła i na jednym kablu było równiutko 7995KB/s maks a na drugim 8700KB/s. Magiczny zbieg okoliczności, że akurat w momencie jak przełączałem kabel prędkość zwalniała? Pomyłki przy kablu raczej nie było bo jeden jest czarny a drugi biały... Jaka jest więc Twoim zdaniem przyczyna spadku prędkości podczas pobierania ? (Dodam, że sprawdzałem prędkość routera z kilku urządzeń komp/tv/telefon) 

Link to post
Share on other sites
11 minut temu, 8gwiazdek napisał:

PRZEWÓD utp Cat.5e ma trzymać parametry do 100m.
Każdy dobry produkt nie będzie miał z tym problemu. Miedziowane wynalazki z allegro mogą zachowywać się w sposób nieprzewidywalny.
 

Znajomemu w domku ktoś robił sieć na cat 5e. Na kilka gniazdek rozprowadzonych po chałupie, gdzie dystans był od 10 do 20-30 metrów  może może 2-3 gniazdka były drożne..... Nie wiem czemu, nie znam się, zacisnąłem w życiu ze 2000 rj-tek ale mam pewnie jeszcze za małe doświadczenie. W każdym bądź razie teki bitner z rdzeniem w kształcie plusa, który oddziela od siebie wszystkie pary jakoś do mnie bardziej przemawia niż cieniutki kabelek cat5e który jak się nogą depnie to częś to już nie działa.  A w tym domku prawie wszystkie kable puszczone pod tynkiem, zarabianie gniazdek można było o kant du*y rozbić. No ale było dobrze bo tanio....  Szczegół, że nic nie działało.....

 

 

Link to post
Share on other sites
18 minut temu, effendi3GO napisał:

 

Czyli Twoim zdaniem to było złudzenie optyczne jak 3 razy przełączałem kabel podczas pobierania tego samego pliku z tego samego źródła i na jednym kablu było równiutko 7995KB/s maks a na drugim 8700KB/s. Magiczny zbieg okoliczności, że akurat w momencie jak przełączałem kabel prędkość zwalniała? Pomyłki przy kablu raczej nie było bo jeden jest czarny a drugi biały... Jaka jest więc Twoim zdaniem przyczyna spadku prędkości podczas pobierania ? (Dodam, że sprawdzałem prędkość routera z kilku urządzeń komp/tv/telefon) 

 

Zrób test w sieci lokalnej np programem iperf. Wyeliminujesz masę zmiennych np trasy od twojego domu do tego serwera z torrentami na końcu świata.

 

Kabel cat5e ma przepustowość 1 Gbps, więc 8 czy 8,7 MBps  to 12 razy mniej niż jego przepustowość..... ta różnica to 0,7 procenta z przepustowości jaka może być osiągnięta na kablu cat5e.

 

Jeszcze jedno piszesz o kablu RJ11 to chodzi ci u megabajty czy o megabity. Bo jak na Neostradzie wyciągasz 8 megabajtów to masz naprawdę super łącze.

Edytowane przez bob
Link to post
Share on other sites

Wybaczcie, że się wtrącam, ale nie wiem czy teraz dyskusja dotyczy użytkownika co się podpiął czy też mojego pytania. Czy mogę wziąć kabel RJ45 kat.6 bez ekranowania, bo jak rozumiem w tym przypadku będzie to przeszkadzało (lub wziąć kat. 6e)? Znalazłem jakiś przewód firmy NAKU kat. 6, gdzie podają, ze jest miedziany (Patchcord zewnętrzny linka UTP kat.6 podwójna powłoka PVC+PE 30m czarny NEKU). Bardziej od układania zależy mi na tym by był dobrej jakości i nie gubił prędkości, bo przy tym badziewnym internecie nie che mieć jeszcze jakiś problemów z tym.

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, bob napisał:

Zrób test w sieci lokalnej np programem iperf. Wyeliminujesz masę zmiennych np trasy od twojego domu do tego serwera z torrentami na końcu świata.

 

Nie pobieram żadnych torentów z końca świata tylko plik z prywatnego serwera z limitowaną ilością użytkowników, który ma na pewno większy upload niż jakiekolwiek łącze jakie mogę mieć i korzystam z tego samego serwera od trzech lat, więc miałem dość czasu by się przyjrzeć z jaką prędkością się pliki pobierają.
 

3 godziny temu, bob napisał:

Jeszcze jedno piszesz o kablu RJ11 to chodzi ci u megabajty czy o megabity. Bo jak na Neostradzie wyciągasz 8 megabajtów to masz naprawdę super łącze.

 

Nie mam zielonego pojęcia gdzie napisałem o neostradzie a przy wypowiedzi cały czas podaję realne wartości jakie mam straty na pobieraniu czy wysyłaniu i stosuję poprawne oznaczenia w tym temacie.

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, sienixxx napisał:

Wybaczcie, że się wtrącam, ale nie wiem czy teraz dyskusja dotyczy użytkownika co się podpiął czy też mojego pytania. Czy mogę wziąć kabel RJ45 kat.6 bez ekranowania, bo jak rozumiem w tym przypadku będzie to przeszkadzało (lub wziąć kat. 6e)? Znalazłem jakiś przewód firmy NAKU kat. 6, gdzie podają, ze jest miedziany (Patchcord zewnętrzny linka UTP kat.6 podwójna powłoka PVC+PE 30m czarny NEKU). Bardziej od układania zależy mi na tym by był dobrej jakości i nie gubił prędkości, bo przy tym badziewnym internecie nie che mieć jeszcze jakiś problemów z tym.

Będzie ok

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...