Skocz do zawartości

Dziwne opóźnienia na pamięciach przy CL16 - coś damy radę poprawić?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez wrobel_krk,

Recommended Posts

Hejo :) 

 

Mam pytanie odnośnie pamięci ram. Jakie dokładnie mam, są w sygnaturce. Wydaje mi się, że strasznie ale to strasznie dziwne mam wszystkie opóźnienia. Parę dni temu zanim sprzedałem wcześniejszy komputer to miałem HyperX Predatory 16 GB 3333mhz i pamiętam, że tam to było 16/16/16/32, trfc nie pamiętam i CR1. Wczoraj w nocy próbowałem chwilę coś poprzestawiać (np CR na 1T) - odpala ale jest zwiecha później, 20 zejść na 19 - nic, tRFC na 374 - nic, na 661 odpala się ale w trakcie ładowania windy się wysypuje. Ktoś ma jakieś pomysły co można by z nimi zrobić? 

 

image.png.ed18349f957909814236112285480791.png

 

Pozdrawiam,

Jarosław

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

@serafin1 taaa, w tym temacie też cisza xD - na razie cisnę na tym 4.9ghz przy napięciu 1.34v. Chyba tak zostanę bo jak próbowałem te 5.0 wyciągnąć przy 1.4v to mi się wywala wszystko. Np ziomkowi ode mnie z discorda (ten sam proc) 5.1 działa na 1.45v a 5.0 mu hula na 1.38v. 

Ale co do kości ram, to 1 raz spotykam się z tak dziwnymi opóźnieniami. Co oglądam jakieś wideo na yt ze składania zestawów to 3200mhz na CL16 mają wiele lepsze opóźnienia, nie wspominając o tRFC które u mnie jest niebotycznie wysokie a u innych to nawet wartości rzędu 72...

Link to post
Share on other sites
W dniu 19.08.2021 o 07:30, Quarantino napisał:

Hejo :) 

 

Mam pytanie odnośnie pamięci ram. Jakie dokładnie mam, są w sygnaturce. Wydaje mi się, że strasznie ale to strasznie dziwne mam wszystkie opóźnienia. Parę dni temu zanim sprzedałem wcześniejszy komputer to miałem HyperX Predatory 16 GB 3333mhz i pamiętam, że tam to było 16/16/16/32, trfc nie pamiętam i CR1. Wczoraj w nocy próbowałem chwilę coś poprzestawiać (np CR na 1T) - odpala ale jest zwiecha później, 20 zejść na 19 - nic, tRFC na 374 - nic, na 661 odpala się ale w trakcie ładowania windy się wysypuje. Ktoś ma jakieś pomysły co można by z nimi zrobić? 

 

image.png.ed18349f957909814236112285480791.png

 

Pozdrawiam,

Jarosław

1T raczej tylko dla AMD z tego co wiem. Rzadko kiedy zagra u niebieskich. U mnie tylko 2T śmiga na Intelu i Viperach 4400 MHz.

Link to post
Share on other sites

@wrobel_krk 

 

CPU: i7 11700K - 4.9GHz 1.34v COOLER: Kraken X53 MOBO: MSI MPG Z490 Gaming Plus GPU: RTX 3070Ti Inno3D iChill X4

RAMHyperX Fury DDR4 2x16GB 3200MHz CL16 PSU: be quiet! Straight Power 11 850W 80+ Platinum

CASE: be quiet! Pure Base 500DX SSD M.2Samsung 980 1TB Gen3 SSD SATA: Samsung 870 QVO 1TB

MONITOR: Lenovo G27q-20 / 2k / 1ms / 165hz / IPS HEADSET: HyperX Cloud 2 MOUSEPAD: Genesis m12 maxi

MOUSE: SteelSeries Sensei 310 KEYBOARD: Modecom Volcano LanParty CHAIRSGenesis Nitro 550

Link to post
Share on other sites

@wrobel_krk 

 

2.png

1.png

 

Dodam, że próbowałem samo tRFC zmieniać tylko i pamięci nie wstają. Próbowałem na wartości podobno najlepsze 374, i jeszcze parę innych, wyższych i pamięci te się wywalały :/ 

 

To tak, zmiana na profil XMP_2 pokazuje, że pamięci będą działały na 3000MHz ale nie wiem dlaczego podnosi się BCLK (odpowiedzialny za procesor, ze 100 do 102)


n1N9CFj.jpg

Po tym jak zrobiłem, w CPU-Z pokazuje nagle proca na 5GHz zamiast 4.9GHz a opóźnienia wyglądają następująco:

 

4.png

3.png


I w momencie odpalenia CBr20 system się wysypał :D

 

 

Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites

Bios masz najnowszy? Bo na msi były jakieś problemy na z490

 

W teście na z390 trfc i tam min 560 pewnie te kosci tak mają:

https://www.nikktech.com/main/articles/pc-hardware/memory-kits/11690-hyperx-fury-rgb-32gb-ddr4-3200mhz-cl16-dual-channel-kit-review?start=6

 

Tylko profil xmp 3200mhz powinien bez problemu działać

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

@wrobel_krk odpaliłem na OC na razie (xD), ustawiając te 560 i system ruszył. Zrobiłem 1 test w CBr20 i nie wywaliło się. Jakbyś mógł mi proszę wyjaśnić co dokładnie daje te tRFC bo szczerze nie mam bladego pojęcia, tylko podczas OC ramów jak oglądałem czy tam OC proca to mówili by najlepiej ustawić tą wartość na 374 bo to podobno najlepsza. Wtedy sprawdziłem te swoje i jak zobaczyłem 880 to założyłem temat :D 
 

image.png.9b74d02abc1c1d87607bfb7ea3bbd07f.png
 

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Trfc nie wiem dokładnie jaki ma wpływ ale ogólnie każdy timing ma jakiś wpływ i najlepiej by każdy był najniższy stabilny. Ja się bawiłem dużo w OC ramu na AMD ale tu wklepujesz z programu dram calculator. Możesz te ustawienia co testowali w tek recenzji sprawdzić też

 

 

Jeszcze sprawdź czy masz gear1 czy gear2 przy 3200 powinno działać gear1:

https://www.igorslab.de/en/ram-oc-guide-for-intel-rocket-lake-and-z590-tips-tricks-and-benchmarks/

Edytowane przez wrobel_krk
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

@wrobel_krk hejo ;) - odkopuje stary temat by nie zakładać nowego bo pytanie dotyczy również tych pamięci. 

Nadal wszystko śmiga na tym tRFC z 560, więc super, że udało Ci się mi pomóc! 

Ale chciałbym się dowiedzieć, czy z tych pamięci które są 3200mhz CL16 jesteśmy np., w stanie zrobić z nich 3600 CL18. jak np takie: https://www.morele.net/pamiec-hyperx-fury-rgb-ddr4-32-gb-3600mhz-cl18-hx436c18fb4ak2-32-7531845/

Nie wiem gdzie poszukać dokładnie, na jakiej stronie by porównać te moje (bazowe ustawienia tajmningowe itd) do tych na CL18. Może dałoby się je podkręcić do 3600 ale właśnie na CL 18 tak jak są sprzedawane. 

Dzięki za odpowiedź! :) 

PS. Nawiązując jeszcze do tego tematu co wklejałeś w poście wyżej -> https://www.nikktech.com/main/articles/pc-hardware/memory-kits/11690-hyperx-fury-rgb-32gb-ddr4-3200mhz-cl16-dual-channel-kit-review?start=6 to pisałeś, że one różnią się tylko tym, że mają ledy a cała reszta jest identyczna. 

Ta osoba która je recenzowała napisała nad tymi wykresami, że podnosząc napięcie na bazowych ustawieniach była w stanie puścić je na 3600mhz przy CL16. Czy uważasz, że jeżeli zmieniliśmy tRFC na identyczne co tam były podane i działa stabilnie to może sama wartość zmiany napięcia na 1,39/1,4V wystarczy by je puścić również na 3600MHz? 

Jak duże jest prawdopodobieństwo, że one zadziałają identycznie jak te z linka powyżej? :)

Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites

Nikt Ci nie odpowie wprost na to pytanie, każdy ram inny, generalnie najdroższe pamięci maja najlepszy potencjał OC.

Na amd jest kalkulator ale on daje tylko przybliżone wartości

Generalnie jest to metoda prób i błędów, możesz ustawić np 3600 cl 18 i resztę na auto i sprawdzić czy w ogóle odpali się pc, potem się bawić z resztą timingów.

Możesz zostawić te timingi i podnieść samo taktowanie np do 3400 i napięcia i testować, jak przejdzie testy to wyżej podnieść, jak nie to obniżyć itp

 

https://github.com/integralfx/MemTestHelper/blob/oc-guide/DDR4 OC Guide.md

Link to post
Share on other sites

@wrobel_krk okej, to wrócę do domu z biura i będę sprawdzał z tym napięciem :D - thx!

@wrobel_krk nic w biosie z timingami nie zmieniałem, jedynie wybrałem taktowanie na 3600 (bodajże tam było coś takiego jak 27x133=3600) i napięcie podbiłem do 1,39V a w HWinfo64 pokazuje, że pracuje z 1,4V i komputer wstał od razu. Zobaczymy później przy jakimkolwiek obciążeniu w grach itd. jak będzie się sprawował. 


image.png.fc914312f2db726f14c95c9bd41d651f.png
 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...