Skocz do zawartości

Monitor IPS, UWQHD(?'')>WQHD(27''), g-sync, matowy, powyżej 120Hz, do ok 2,5k zł


Recommended Posts

Tak jak w tytule - starałem się zebrać najważniejsze punkty - poszukuje monitora IPS do około 2500 zł.
Wolałbym UWQHD, choć jeszcze nigdy takiego nie miałem, ale mam znajomego, który mocno mi polecał taką rozdzielczość a jeszcze nie dawno sam przed zakupem podchodził sceptycznie do tej rozdziałki. Jeśli nie zmieszczę się w budżecie to WQHD w 27 calach. Obecnie używam Dell U2312HM, którego w przeważającej części czasu używam na najmniejszej jasności z profilu predefiniowanego. Po za tym szukam z:
- matową matrycą
- co najmniej 120Hz odświeżaniem, max 170 Hz
- z obsługą g-sync (i tutaj widzę spory problem wraz z opcją UWQHD w zmieszczeniu się w budżecie)
- opcje dostosowania: tilt, swivel, height
- możliwie najmniejsze BLB
- raczej płaski
- raczej ergonomiczna podstawa - nie mam zbyt wiele miejsca na biurku :( 
- to nie realne w tym budżecie, ale jeśliby jeszcze miało to zadecydować w wyborze to HDR 400 lub 600
- hub usb albo głośniki są dla mnie obojętne


Obecnie posiadam ten model kabla DP.
mój pc: i9 10900f, 3080 vision oc, 32gb ddr4

z tego co zdążyłem ogarnąć z WQHD to wstępnie przechodzą:
LG UltraGear 27GL83A-B
LG UltraGear 27GN850-B
LG UltraGear 27GN88A-B
LG UltraGear 27GN880-B (b. ergonomiczna podstawka)
Ale ultra wadą monitorów LG jest z tego co czytałem bardzo słaby kontrast, czasami blb
Jest też MSI MAG274qrf (non-QD) ale jest bardzo słabo skalibrowany i mocną saturację model qd ma lepszy kontrast i czerń ale jeszcze mocniejszą saturacje
Acer Predator XB273UGSBMIIPRZX - tutaj brak recenzji
Polecilibyście jeszcze jakieś modele? 

z UWQHD znalazłem 
iiyama G-Master Red Eagle GB3461WQSU-B1 - ale tutaj brak g-synca :/ 
a może są jeszcze jakieś inne sensowne modele? 

Co byście radzili wybrać? 

Link to post
Share on other sites

jak lg to tylko 27gp850-b (najnowsza wersja matrycy nano-ips) ale wszystkie nie mają swivela. MSI MAG274qrf - podobno jest słaby (jeśli mnie pamięć nie myli niska jasność, słaby kontrast), a wersja qd też średnia - brak trybu srgb (podobno w najnowszej aktualizacji firmware już jest) i brak możliwości regulacji gammy (mocno przewalone kolory i kiepska kontrola jakości - miałem jedną sztukę z 4 bad pixelami i pięknym bld). Acer Predator XB273UGSBMIIPRZX to poprzednia generacja matrycy nano-ips - ta sama co w dell s2721dgfa i lg 27gl850-b (testów z tego co patrzyłem to raczej nie ma dla tego acera, ale to było dawno temu). UWQHD na ips do 2,5 k nie znajdziesz poza iiyamą, która jest średnia (w tym budżecie to tylko matryce va wchodzą w grę). Na chwilę obecną jedyny rozsądny ips uwqhd to lg 34gn850 do wyrwania za ok 3,5k, tańszego rebranda lg 34gp83-a brak (jakieś 200 dolarów tańszy od 34gn850).  Z ips masz jeszcze samsung odyssey g5a lg 34gl850 ale to świeżynka i testów brak, a g5 edycja 2020 była taka sobie dlatego obawiam się tego modelu (z wyszperanych gdzieś tam jakiś informacji kontrast nie zachwyca między 1000-1090, i jasność średnia)

 

PS. też zastanawiałem się nad ips 16:9 oraz 21:9 i wybór padł na  lg 27gp850, jak trafię na cienką sztukę to wezmę na próbę della s3422dwg na va. A jak oba będą do d..y to zacisnę pasa i podwoję budżet bo do 3k jest bryndza (może jeszcze aorus fi27q-x ale rozkład subpixeli brg mi nie pasi po przygodzie z m27q)

 

PS.2 z ips na ten rok to raczej matryce 28 cali 4k 144 z hdmi 2.1 oraz 27 cali i więcej z mini led i strefowym wygaszaniem (ceny kosmiczne)

Edytowane przez tokacz
Link to post
Share on other sites

Doczytałem trochę i wychodzi na to iż iiyama G-Master Red Eagle GB3461WQSU-B1 bez problemu załącza też g-synca, więc w pełni w chodziłby w grę.

 

6 minut temu, tokacz napisał:

UWQHD na ips do 2,5 k nie znajdziesz poza iiyamą, która jest średnia (w tym budżecie to tylko matryce va wchodzą w grę). 

Czemu ten model iiyamy jest średni, a w tym budżecie tylko VA? Możesz rozwinąć? Dokładać kolejnego tysiaka będzie ciężko :/

a jak w modelu 27gp850-b wypada kontrast? Nadal słabo jak w poprzednikach?

Link to post
Share on other sites

zapomniałem o acer XV340CK P z b. niską jasnością i wąskim gamutem (chyba).  27gp850-b kontrast w okolicy 830-850 jak w dellu s2721dgfa (ale to też zależy od danej sztuki i kalibracji), podobno wystarczy ustawić gammę  3 i powinien dobić do 1000 (norma dla ips), wersja 32 calowa podobno ma trochę wyższy kontrast (ale wszystko zależy jak się trafi więc rozpiętość jest od 700 do 1000 jak to u lg). Co do 21:9 nie miałem jeszcze nic ale odrzuciłem acera (ze względu na jasność i specyfikę mojego pokoju) oraz iiyame za spore problemy z panelem, brakiem zakrzywienia itp. Może ci podpasuje iiyama, każdy jest inny i czego innego oczekuje. Dla ciebie może być super, a dla mnie średnia albo słaba.

 

PS. o hdr zapomnij bo to tylko marketingowy bełkot przy monitorach w takim budżecie i pic na wodę.

Link to post
Share on other sites
W dniu 18.08.2021 o 21:47, tokacz napisał:

zapomniałem o acer XV340CK P z b. niską jasnością i wąskim gamutem (chyba). 

Ten odpada z mojej strony na pewno.

 

W dniu 18.08.2021 o 21:47, tokacz napisał:

iiyame za spore problemy z panelem, brakiem zakrzywienia itp. Może ci podpasuje iiyama, każdy jest inny i czego innego oczekuje. Dla ciebie może być super, a dla mnie średnia albo słaba.

O tych problemach nie słyszałem, sam po prostu nie jestem przekonany do zakrzywionych ekranów (poza byciem w większości przypadków marketingowym chwytem)
 

 

W dniu 18.08.2021 o 21:47, tokacz napisał:

PS. o hdr zapomnij bo to tylko marketingowy bełkot przy monitorach w takim budżecie i pic na wodę.

na hdr poniżej 600 nie ma co zwracać uwagi, ale wiadomo hdr 600 to całkowicie inna półka cenowa, choć słyszałem że mimo wszystko hdr 10 warto mieć niż nic.

Na ten moment ze względu na budżet zostałbym przy GB3461WQSU-B1, ewentualnie, mocno ewentualnie nowy samsung g5 jest do rozważenia.

Hmm, mógłby ktoś się jeszcze wypowiedzieć w tym temacie? a może prostsze pytanie Co byście wybrali 27GP850/MAG274QRF-QD czy gb3461wqsu-b1?

Edytowane przez Sin Zu007
Link to post
Share on other sites
W dniu 19.08.2021 o 21:32, Sin Zu007 napisał:

Na ten moment ze względu na budżet zostałbym przy GB3461WQSU-B1, ewentualnie, mocno ewentualnie nowy samsung g5 jest do rozważenia.

Hmm, mógłby ktoś się jeszcze wypowiedzieć w tym temacie? a może prostsze pytanie Co byście wybrali 27GP850/MAG274QRF-QD czy gb3461wqsu-b1?

Edytowane Czwartek o 22:03 przez Sin Zu007

mag274qrf-qd miałem 2 sztuki obie z bad pixelami, przesycone kolory, szczególnie czerwony, brak trybu srgb i regulacji gammy (podobno w nowej aktualizacji firmware dodali tylko tryb srgb) - wyregulować na "oko" czy czuje nie dało rady w moim przypadku (zbyt szeroki gamut). Aktualnie mam 27gp850 i chyba u mnie zostanie (przyzwoita sztuka i nie chce mi się bawić w testowanie czegoś innego bo nie wiadomo jaka jakość panela się trafi). Mam zbyt jasny pokój bo pewnie wtedy by wylądował dell s3422dwg (mam telewizor na va i tak sobie się sprawdza - widzę smużenie od czasu do czasu, black smearing też). Chcesz iiyame przetestować to kup w media expert - dodatkowa zniżka wchodzi 50 zł na każe 500 zł wydane. Z g5a samsuga na ips nie chciało mi się ryzykować bo testów brak, a trochę wyższy kontrast niż u 27gp850 nie będzie jakoś super zauważalny (a seria g5 2020 rok to kupa w porównywaniu do g7).

Edytowane przez tokacz
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Od prawie tygodnia użytkuję GB3466wqsu. Jest całkiem dobrze, nawet super :D 

na plus:
- 2k 21:9 - spora rozdziałka i zwłaszcza format, przed którym byłem mocno nie pewny - ale obecnie jest naprawdę super, ekran jest naprawdę ergonomiczny
- zakrzywiony - przy 2k nie pewnie ale mógłbym powiedzieć, że na siłę płaski ekran byłbym w jakiś stopniu znośny, jednak zakrzywienie sporo pomaga i ogranicza potrzebną ilość ruchu głowy do ogarnięcia całego ekranu
- 144Hz - bardzo nie grałem do tej pory, ale w jakiś stopniu jest zauważalna mniejszy czas zmiany klatki
- podstawa - metalowa, bardzo stabilna i ergonomiczna - nie jest to jakiś potworek a trzyma monitor w ryzach  
-  joystick to obsługi menu

na minus:
- mimo overdrive na 0, nadal można zauważyć przy przewijaniu białego tekstu na czarnym tle, takie lekkie smugi podczas ruchu
- zakrzywienia wymaga, abym oglądał monitor po środku, albo mam dziwne wrażenie, albo może jest jednak coś nie tak, bo kiedy spoglądam (przyjmijmy że punkt 3/5 to środek monitora, a 5/5 i 1/5 to prawa i lewy kraniec monitora) kiedy spoglądam na lewą krawędź z punktu około 4/5 to od połowy wysokości w dół na szerokość do 5mm (rozszerzający się w dół) jest przyciemniony pasek, po za tym nie ma problemów, ale kiedy spojrzę na koniec lewej krawędź wyświetlacza pod katem prostopadłym to ten pasek jakby znika
- blb - można uznać, że są takie lekkie 4 punkty przy użyciu blb test, nawet w ciemnym pokoju przy korzystaniu monitora z jakimś ciemnym (szarym, szaro-czarnym) tle nie widać tych punktów, oczywiście zdjęcie telefonem naprawdę ostro przekłamuje faktyczną sytuację, więc nie będę zamieszczał zdjęcia

po za tym: 
- ustawiłem kolory według Stilgaryt (recenzja na YT na pewnym profilu sklepowym) i ogólnie jest całkiem dobrze, ale nie jestem w stanie powiedzieć jak bardzo dobrze, bo się na tym nie znam 
- oczywiście jak dotąd, żadnego bad pixela

Ogólnie polecam

Link to post
Share on other sites

Ja również zdecydowałem się na model IIyama G-Master GB3466WQSU-B1 i w jednym z wątków tego forum pisałem zarówno o tym monitorze oraz pytałem i poruszałem temat G-sync (patrz: 

Uważam, że przy proporcjach matrycy 21:9 czy 32:10 ergonomia pracy na monitorze płaskim jest niższa niż na monitorze zakrzywionym nie mówiąc o innych poziomach wrażeń zwanych potocznie immersją i tak dalej. Zaznaczam, że piszę o wrażeniach osoby siedzącej w "centrum".

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...