Skocz do zawartości

Samoczynne resety komputera


Recommended Posts

Ostatnio zrobiłem update bebechów w komputerze (płyta główna ASUS TUF GAMING Z590-PLUS, procesor i5 11600K, 16GB RAM 3200MHz CL16, chłodzenie) z powodu niespodziewanych resetów (raz na kilka dni, a czasem rzadziej), ale to nie pomogło wręcz problem się nasilił (reset raz na dzień). Nie zauważyłem żadnej konkretnej zależności między resetami, a tym co akurat robię na komputerze. Czy w takim razie przyczyną może być zasilacz 600W OCZ 80PLUS (używam go od ponad 7 lat)? Czy może za mała ilość RAMu?

Link to post
Share on other sites

Jeśli wcześniej też były takie problemy a wymieniłeś wszystko oprócz zasilacza, to może jednak jest to jego wina. Trochę już przepracował i może mieć jakieś fochy.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
25 minut temu, sebki1 napisał:

Zobacz w podgladzie zdarzen w Windowsie jaki masz kod bledu w trakcie tych resetow.

Skoro zasilacz ma juz ponad 7 lat to byc moze jego zywot dobiega juz konca - nie masz innego na podmianke ?

Nie mam żadnego  na podmiane na chwilę obecną. Jeśli chodzi o błędy to ostatnim krytycznym błędem w ciągu ostatnich 24 godzin był Kernel-Power co by też odpowiadało resetowi kompa który miał miejsce kilka godzin temu.704652073_DesktopScreenshot2021_08.17-15_59_37_61.thumb.png.b1d36cf7f86e88aabd94d32dab6778b6.png

Link to post
Share on other sites

Skoro miałeś nagłą utratę zasilania. To nie wiem jakim cudem pomyślałeś, że wymiana wszystkiego poza zasilaczem coś da. :mlotek:

Zasilacz pracuje w granicach tolerancji, a sprzęt się zabezpiecza i gaśnie.

Edytowane przez CrisPell
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Witam. To nie jest wina zasilacza a konkretnie podzespołów procesora i ramu. Posiadasz błędy whea logger . W ciągu 24 godzin masz 20 błędów. A wciągu 7 dni 381 błędów. Ten błąd powoduje reset niespodziewany systemu. Niw wiem co masz poustawianie na płycie głównej w biosie ale sypie systemowymi błędami. Świadczy to tym albo procek podkręcałeś albo ramy. Możłiwe ze płyta wczytała profil XMP ramu i za małe napięcie jest podawane na ramy i sypie błędami. Może być też że ram lub któraś kość jest walnięta.

  • Lubię to 1
  • Smutne 1
Link to post
Share on other sites
40 minut temu, blackp napisał:

Witam. To nie jest wina zasilacza a konkretnie podzespołów procesora i ramu. Posiadasz błędy whea logger . W ciągu 24 godzin masz 20 błędów. A wciągu 7 dni 381 błędów. Ten błąd powoduje reset niespodziewany systemu. Niw wiem co masz poustawianie na płycie głównej w biosie ale sypie systemowymi błędami. Świadczy to tym albo procek podkręcałeś albo ramy. Możłiwe ze płyta wczytała profil XMP ramu i za małe napięcie jest podawane na ramy i sypie błędami. Może być też że ram lub któraś kość jest walnięta.

Chyba pomyliłeś linijki na obrazku....

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

W pierwszej kolejności ta osoba niech wejdzie w zakładkę biosu powinna na ramach ustawić napięcie 1,35 do 1,40v. Ustawić manualnie timingi na luzaka np. 16-16-16-36 lub 16-18-18-36 1T. Nie wiadomo co to są za kości ram bo nie napisał nic o nich jaki producent i dany model.

W drugiej kolejności procesor manualnie ustawić i dać napięcie na sztywno 1,30-1,35V.

W trzeciej kolejności sprawdzić pojedynczo ram, czyli każdą osobno kość programem np. testmem, ewentualnie pożyczyć od kogoś inne kości znajomy lub kolega. Bo możliwe że kości źle płyta wczytuje lub się gryzą z płytą główna.

W czwartej kolejności sprawdził bym w Windowsie 10 czy nie ma zaktualizowanych poprawek KB które powodują że system się wiesza lub resetuje. Ponowne w granie systemu na czysto.

W piątej kolejności w ostateczności jeżeli by nic nie poskutkowało to zasilacz do wymiany.

Jeżeli ta osoba nie zna się na ustawieniach w biosie niech poprosi znajomego, kolegę (informatyka) który zna się i niech poustawia w biosie.

Z mojego punktu widzenia i co napisała w pierwszym poście ta osoba, świadczy to ewidentnie o tym że komunikacja pomiędzy procesorem, a ramami jest źle skonfigurowana.

Cytat powyższy danej osoby „z powodu niespodziewanych resetów (raz na kilka dni, a czasem rzadziej), ale to nie pomogło wręcz problem się nasilił (reset raz na dzień)”.

Miałem takie doświadczenie z procesorami i płytami. Albo procek za małe napięcie albo ram miał dobrane złe timingi i małe napięcie lub dana osoba żle o/c robiła. Już przerabiałem takie rzeczy z prockami 3570k, 3770k, 4770k, 4790k na systemie postawionym z windowsem 7 czy 10.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, blackp napisał:

Witam. To nie jest wina zasilacza a konkretnie podzespołów procesora i ramu. Posiadasz błędy whea logger . W ciągu 24 godzin masz 20 błędów. A wciągu 7 dni 381 błędów. Ten błąd powoduje reset niespodziewany systemu. Niw wiem co masz poustawianie na płycie głównej w biosie ale sypie systemowymi błędami. Świadczy to tym albo procek podkręcałeś albo ramy. Możłiwe ze płyta wczytała profil XMP ramu i za małe napięcie jest podawane na ramy i sypie błędami. Może być też że ram lub któraś kość jest walnięta.

25 minut temu, BlackCoffe napisał:

A jeszcze jedno pytanie do autora wątku -> postawiłeś system na nowo po zmianie płyty głównej? Oprócz zasilacza, który nie trzyma napięć to też może mieć wpływ na twój problem.

Niczego nie pokręcałem właśnie, a ramy są nowiutke (HyperX 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Fury). Płyta główna również nowa. Zainstalowałem nowy BIOS i go z updatowałem. Po wszystkich aktualizacjach nie aktywowałem jeszcze systemu Windowsa, bo czekam na klucz do niego. Nie formatowałem starych dysków (GOODRAM 1TB 2,5" SATA SSD CX400 oraz Toshiba P300 2TB 7200obr. 64MB OEM).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...