Skocz do zawartości

Direct die CPU cooling, oczyszczenie stopki bloku, sprzątanie, płukanie, wymiana płynu...


Recommended Posts

Hej.
 
Mam delidowany 4790k z płytą Asus Maximus VI Extreme.
Nawarstwiło się kilka spraw i tchnęło mnie do działania.
 
1. Jak rozwiązujecie kwestie montażu bloku chłodzenia wodnego na procesorze bez IHS?
Ja aktualnie mam "podkładki" z pianki pod nóżki bloku wodnego (w zasadzie zwijka jako izolator by nie drapało laminatu), śruby ze sklepu metalowego, na to idzie podkładka, tulejka, sprężyna i nakrętka, z tyłu mam założony backplate dla usztywnienia.

Tutaj wychodzi na to, że miałem fart i blok idealnie siada na CPU bez czapki i bez osłony socketu.
Oczywiście nie dokręcam na max, tylko do "pewnego momentu" a sprężyna robi resztę roboty.
 
Obecnie żeby to zmontować, dokręcam nakrętki i suwmiarką mierze odległości od końca gwintu do nakrętki.
Ustawiam jednakowo na każdej śrubie i odpalam.
 
Jest to jednak dość męczące, bo trzeba się nakręcić i sprawdzać kilka razy, nie robi się tego często, ale siedzi w głowie, że jest to pewna gimnastyka
 
2. Mam blok D-tek Fuzion V2, rozwierciłem sobie nóżki pod 1150, mam wrażenie że po wcześniejszym zastosowaniu ciekłego metalu między blok a IHS, porobiło się trochę "wżerów", pewnie od aluminiowej czapki procesora.
Próbowałem to czyścić, do pewnego stopnia udało się to wyrównać, pod palcem nic nie czuć, żyletka nie zbiera nic, ale pozostały ciemne odbarwienia.
To było dawno dawno, no ale teraz będę i tak wszystko rozbierał, więc można będzie coś zrobić, o czym dalej.
 
Jak robiłem lapping kiedyś CPU, jechałem na gładko na szybie i papierze wodnym - tutaj chyba będę musiał zrobić to samo...
Robić gładko, czy jednak zostawić bez finalnej polerki na lustro?
 
Do refleksji skłonił mnie fakt wzrostu temperatur, pewnie blok złapał syf, bo woda jak miała 40 stopni a proc 60 (z położonym conductonaut), tak teraz 35 a proc na grizzli hydronaut 72.
Wczensiej był conductonaut, ale na szybko położyłem tą zanim będę cały układ profilaktycznie czyścił.
Zanim zacząłem grzebać, temperatury sięgały ~70-80 stopni, tak jakby ktoś mechanicznie blokiem poruszył (2 dzieci w domu ale komp w dziurze stoi).
Nie chce mi się też wierzyć, że różnica temperatru między ciekłym metalem a "zwykłą" pastą to aż 10 stopni - ale może się mylę :)

Obecnie w układzie krąży resztka FESER ONE, co się nie dało wypłukać i borygo z motoryzacyjnego - miałem małą awarię z pół roku temu i musiałem ratować się tym co było pod ręką.
Aktualnie chcę zrobić płukanie z kawskiem cytrynowym - widzę trochę kamienia/osadu na żeberkach chłodzenia karty graficznej, następnie woda demineralizowana, izopropylowy i zalać docelowo.... właśnie, czym?
Dodatkowo do płukania myślę dać pod ciśnienie z kranu na full w jedną i drugą, potem izopropylowym.

Na spokojnie wziąć Borygo G12(+) z wodą demineralizowaną 1:1, czy jednak dedykowany płyn do chłodzenia?
Do tego dosypać jakiegoś antyglona?
Wcześniej lałem FESER ONE i na dobrą sprawę... przez 10 lat nie musiałem nic zaglądać, wszystko śmigało, było czysto, aż niestety nastąpił bardzo wyraźny wzrost temperatur.
U taty w kompie od w zasadzie początku zalane borygo i żadnych problemów nie ma od ~10 lat.
 
Dziękuję za wszelkie podpowiedzi.
Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites

80 stopni? Bardzo bym chciał zobaczyć porównanie tego bloku, z nieskalpowanym procesorem z takim używanym Fortisem za 100 PLN. Myślę, że na Fortisie więcej jak 65 stopni nie będzie.

 

Jak już koniecznie chcesz się w to bawić, to ja bym wymierzył jakieś tulejki między laminatem a tym blokiem wodnym i poprosił, żeby ktoś na drukarce 3d wydrukował ze 3 komplety o rozmiarach +/- 0,5 mm od nominalnego. Następnie dałbym pod płytę metalowe backplate pod socketa, od spodu przełożył jakieś śrubki 20-30 mm i z góry nałożył te drukowane na wymiar tuleje a potem cały blok wodny i od góry dokręcił nakrętkami bez sprężyn.

 

Tak na marginesie, to czemu do merola za kilka stówek dolewa się borygo w cenie kilkunastu PLN za baniak z Kuflandu, i  w żadnym, kompletnie w żadnym w układzie chłodniczym nic się nie dzieje, nic nie kwitnie, nic nie śmierdzi, nic nie trzeba płukać, a do starego kompa trzeba zalać specyfikiem za 100 i więcej PLN za litr?

Link to post
Share on other sites

@bob cześć, dzięki za udział w dyskusji.

Co do 80 stopni....
Tak. Jak napisałem było to wynikiem najpewniej fizycznie poruszonego bloku, może kamienia w układzie, może fazy księżyca, wszystko zostało rozebrane, wyczyszczone, bo przy okazji rezerwuar pękł :D

Już wszystko ogarnięte, mogę się wypowiedzieć :D

 

Jakie temperatury ma nieskalpowany 4790k? 80-90-100 stopni, a nawet niektóre sztuki nie są w stanie wytrzymać torture testu, ale to na coolerze stocku :)

Zależnie od serii, na na prawdę dobrym chłodzeniu i udanej sztuce jest szansa w stocku 4.4Ghz osiągnąć ~60 stopni na testach prime95.
Niestety seria 4770k i 4790k dziwnym trafem nie radziła sobie z temperaturami najlepiej... z 4670k i 4690k tak samo z resztą.
Stockowe chłodzenie to nawet 80-100 stopni podczas grania :D

 

U mnie podkręcony na 4,8GHz w teście prime95 mam ~62 stopnie, occt nieco powyżej 70 - i są to wyniki porównywalne do tych osiąganych na 4,4GHz z chłodzeniem innym niż stockowe, w tym AIO, ale bez delidu.
W stocku 4,4 temperatura u mnie P95 to jakieś 52 stopnie - można powiedzieć że delid daje do 5-10+ stopni w porównaniu z idealną sztuką na chłodzeniu innym niż box.
Mówię tu o swoim przypadku, bo gdyby założył IHS pewnie dosłownie kilka stopni by podskoczyło.

Do tego mam podpięty blok na 1080ti w układzie, trochę pewnie podgrzewa, ale przy syntetykach CPU wiadomo - śpi.

Chłodzenie mam od 2008 roku, więc rozumiesz, korzystam z tego co mam :)
Dopasowanie z 775 na 1150 to była formalność :)
Maszynkę do delidowania wydrukowałem jak miałem 4690k i ten też ładnie chodził bez czapki, temperatury dużo niższe niż internetowe.
Nawet jak później nałożyłem z powrotem IHS z ciekłym metalem, różnica na stockowym coolerze chyba coś około 10-15 stopni (70-75 stopni), gdzie standard to nawet bliżej 90 z fabrycznym "glutem".

Delid die guard już w międzyczasie wydrukował mi kolega, niestety coś musi wadzić, bo to sztuka dedykowana pod inne mobo, muszę go nieco przerobić by siadło lepiej, bo po skręceniu komp nie kontaktował z 2 pierwszymi bankami RAMu :D

Póki co skręcone "po staremu" i zalane Orlenowskim Borygo, a za rezerwuar służy butelka po żony płynie micelarnym z Biedry :D

Ogólnie teraz widzę ciężko cokolwiek nawet sobie pogadać o WC :D każdy bezobsługowe AIO albo kupuje duży cooler powietrzny i też jest zadowolony.
Ja nie chciałem wsadzać byka, bo jak u znajomego widziałem taką krowę od corsaira :D hohohoo to dopiero waga ciężka :D

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Podziwiam za zapał, bo widzę że "orzesz czym możesz". Trochę zazdro, bo ja nie mam czasu, żeby więcej niż 2-3 razy siąść do kompa ostatnio nawet, a czeka mnie przekładka wentów (co wiąże się zlaniem płynu z Cpu-only loopa, bo w układzie push&pull nie starczy mi węża). 

 

Na Twoim miejscu już dawno bym wysłał Haswella np do PatrykaT, co by założył Ci nową czapkę + zaizolował to. Następnie pchałbym 4790k na allegro razem z płytą & ramem i kupił 10400f/11400f. Używane bloki potrafią kosztować śmieszne pieniądze, a zaoszczędzi Ci to kupę czasu. Ofc, wrzucać wodę na zablokowany Cpu to "sztuka dla sztuki" (czy też właściwe - temperatur / hałasu) ale jak masz już resztę złomu to szkoda żeby leżał. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

@Rebelmind hej, dzięki za odpowiedź
No ja na szczęście mogę wygospodarować trochę czasu wieczorami jak dzieciaki pójdą spać.
Więc komputer nie stoi bezużyteczny :)

 

Przy zmianach wsadzam zwykły wąż paliwowy i pasuje rewelacyjnie :)

 

Obecnie 4790k poszedł na 5.0 Ghz, a ramy 2 komplety 2x8 Kingstona oraz 2x8 Geil, o różnych timingach, z 1600 na 2000 @1.65 z lekkim poluźnieniem timingów.

Z całym szacunkiem do wiedzy i doświadczenia PatrykaT - takie rzeczy mogę zrobić sam

 

Co do sugestii zmiany platformy... myślałem o tym na początku roku, wówczas miałem 4690k i w zasadzie za darmo wymieniłem go na i7 i w gratisie 16GB ramu

Jak się okazało, był to malutki deal życia  jeżeli chodzi o sprawy komputerowe.

 

Obecnie proponowany przez Ciebie 10400F to jednostka nieopłacalna pod względem zmiany.

Dopiero 10600k lub jakiś Ryzen 7 np. 3700x byłoby sensownym zakupem - ~1200 złotych. Doliczyć do tego płytę, ram - i robi się ~2500 złotych.

Ile dostanę za 4790k + asus maximus vi extreme i 32gb ramu? obecnie może z 1000-1200 złotych.

 

Ja lubuję się w przeglądaniu benchmarków, wyniki 3Dmarka z testu combined są pewnym wykladnikiem dla mnie, bo imo najlepiej obrazują jak radzi sobie komplet cpu+gpu:

3d mark kilka testów firestrike

 

zestawiłem swój wynik testu, z 10400F oraz 10600K i Ryzen 3700x z tą samą kartą graficzną - wówczas dopiero Ryzen jest jakąś opcją jeżeli chodzi o upgrade.

Same procki to zyski rzędu 50% nawet.

Jednkaże wydawać 1500 złotych na jedynie 20-30% wyższą wydajność... no tak bardzo średnio to widzę.

Zwłaszcza że z obecnym 1080 TI będę na pewno związany ze 3-4 lata biorąc pod uwagę ceny kart ;)

 

Ja jestem sknera ;)

Ostatnio układ czyściłem, chyba przedobrzyłem... dolałem kwasku, demineralizowanej, zakręciłem... jakoś z roztargnienia niestety do końca... było za dużo płynu... i nie doceniłem kwestii rozszerzalności cieplnej cieczy + wytrzymałość tego i owego - pękł rezerwuar....

 

Kupiłem nowy? ta, jasne :) Zdjęcie w załączeniu :D

Tak się świat kręci niekiedy :D A układ szczelny, elastyczny poxipol trzyma bosko hehehe

 

238739082_901270730739595_8884763152884724022_n.jpg

Edytowane przez wid3l3c
obrazek
Link to post
Share on other sites

Zazdro milion, takie domowe wynalazki z cyklu "prowizorka lepsza niż oryginał" często żyją dłużej niż markowy mercedes made in Slovenia :D

 

Porównaj zatem wyniki 11400f do swojego 4790k zatem:

 

https://www.purepc.pl/test-procesorow-intel-core-i5-11400f-vs-amd-ryzen-5-3600-vs-intel-core-i5-10400f-najtanszy-rocket-lake-kontra-reszta-swiata?page=0,32

 

Licząc na szybko z płytą B560 i ramem 3600cl16 powinieneś zrobić przesiadkę za 200-300 pln. Ja bym się nawet nie zastanawiał... 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...