Skocz do zawartości

Dwie pompy D5 z czego jedna bez rezerwuaru - ewentualnie alternatywa, tylko jaka?


Recommended Posts

Hej

Potrzebuję rad mądrych głów. Tych bardzo doświadczonych w materii LC użytkowników.

 

Chcę zmienić kilka elementów w skrzynce.

Ogólnie — chcę poprawić temperatury, dodając 2 chłodnice i poprawiając przepływ cieczy przed dokooptowanie kolejnej D5.

 

Obecny układ na D5 przy 55% (granica słyszalności) zapewnia przepływ 105 l/h. Dodanie kolejnych dwóch zabije flow kompletnie. Nie mam miejsca, aby zrobić dwie oddzielne pętle /WORKLOG/ (jedna na CPU, druga na GPU), dlatego pomyślałem o wpięciu ich do gotowego układu i dodania drugiej pompy D5.

Aktualna pompa sterowana była przez interfejs AQUABUS, który szlak trafił, przez moje omyłkowe podłączenie pod 4 pin na płycie głównej - tak to jest jak się po omacku podpina kabelki. Nie to, że nie działa, straciła automatyczna możliwość sterowania przepływem. Muszę w aplikacji z PALCA ustawiać % wydajność. Jest to kłopotliwe, bo wcześniej miałem podpięta pod temperaturę CPU - gdy ona rosła rósł też przepływ cieczy.

 

Czy jest możliwość, aby druga D5 (czyli ta obecna) była nazwijmy to pompą dodatkową — przez co rozumiem, że układ działałby normalnie bez niej — oczywiście z dużą restrykcją, ale po włączeniu jej przepływ wzrósłby... Tak? Nie?

 

Coś takiego: 

94190e8215fb3ae4b63bd10472a4b267db4e335e.jpg

 

Czy zda to egzamin, czy muszę pompy podzielić od siebie? 

Czy nie powstaną jakieś bąble powietrza itd.?

 

A może iść w coś takiego:

573a8b9e3724254b27c1e842ff9ee4eb5e9ca04c.jpg

 

Druga pompa pomocnicza również z rezerwuarem.
Tylko czy ta 1 przez to, że będzie działała z różną prędkością nie będzie powodowała jakiegoś cyrku w rezerwuarach...?
Podkreślam, że nie będę mógł zsynchronizować równego przepływy na jednej i drugiej. Nadmieniłem o tym wcześniej uszkodzony interfejs AQUABUS.

 

A może powinienem przeorganizować przestrzeń w obudowie?

 

W taki sposób, aby podzielić układ na dwa — jeden dla CPU, drugi dla GPU...

Tylko jak to ogarnąć z giętkimi wężami :\

Moja buda to Thermaltake Core W200

 

Jeśli chodzi o chłodnice planowałem osadzić dwie Black Ice Nemesis 560 GTR od HW Labs w konfiguracji Push & Pull.

 

Szacher-macher będzie wyglądał tak, że nowe GTR zastąpią obecne od Alphacool.
GTR umieszczę na górze obudowy a stare pójdą do komory po prawej — na ściankę. Tam też myślałem, aby dać starą D5, która będzie wtłaczać wodę właśnie w te radiatory.

Cały czas rozkminiam co z wodą... Czy będzie wystarczająca ilość cieczy wciąga z radiatora, aby pompa nie pracowała na sucho?

Tylko nadmienię, że tę drugą D5 włączę dopiero wtedy gdy układ będzie cały napełniony i wstępnie odpowietrzony).

 

 

Schemat — sorry za jakość i wykonanie. 

waterbucket-projekt.png

Link to post
Share on other sites

Ja nie jestem bardzo doświadczony w WC, ale coś Ci podpowiem, analizując problem czysto łopatologicznie, a może to ostatecznie nie okaże się żadnym problemem? :)

 

Różne prędkości, to jedno, spadki ciśnienia na poszczególnych układach to drugie co musiałbyś wziąć pod uwagę:

to miałoby szansę działać, jednakże musiałbyś tak ustawić obie pompy, by ta druga miała co przepompować - w przypadku jak jedna pompa jest sterowana ręcznie, stan rezerwuarów będzie podatny na zmiany.
 

Układ WC to układ nazwijmy to częściowo grawitacyjny, a raczej chyba przelewowy - bo żeby pompa zassała, musi mieć co, ale jako że w tradycyjnym układzie - 1 pompa, 1 res, sama sobie (czyli do rezerwuaru) nalewa, to ma cały czas płyn dostępny.
Mimo że pompy generują nadciśnienie, a w rezerwuarze panuje "pseudopodciśnienie", w najgorszym wypadku wyszłoby na to, że z jednego rezerwuaru pompa z czasem wypompuje cały płyn i zapełni nim drugi res, zanim ta druga będzie miała szansę go podać dalej - oczywiście jak będzie na niego miejsce w tubie :D Pytanie czy w tak małym układzie to w ogóle może stanowić problem?

Najwyżej zapełni go pod sufit i pytanie co dalej, czy w drugim rezerwuarze będzie jeszcze płyn? jak tak to spoko, jak nie to będzie zonk :D bo pompa może się okazać że będzie za słabo zasysać żeby zasilić drugi rezerwuar - bo w tym momencie stworzysz dwa układy niezależne (przez rezerwuary) ale połączone.

 

Pytanie jak szybko, czy w godzinę, dwie czy np. po tygodniu :D

To nie tak jak w samochodzie, że mamy niby rezerwuar którym jest zbiorniczek wyrównawczy, ale podczas pracy układu pełni on jedynie rolę odpowietrznika, nie uczestniczy w aktywnej wymianie płynu w obiegu, a przecież mamy tam 2 układy (rozdzielone termostatem), ale tylko jedną pompę.

 

Jak chcesz tak robić, wywal jeden rezerwuar i zostaw tylko na jednej z pompek, wówczas będzie mniej podatny na wahania prędkości pompek, ale pojawi się problem podciśnienia i nadciśnienia między pompami, gdy te będą pracowały z różnymi prędkościami - o co mi chodzi?


Jakby postawić dwa wiatraki, jeden za drugim i regulować ich prędkości, jak jeden będzie się kręcił wolniej, drugi będzie go albo popychał, albo zasysanym powietrzem będzie go rozpędzał - może pomijalne, ale jednak zwiększane obciążenie pracy tego szybciej pracującego.

 

Jak w tym przypadku zareaguje układ sterujący? gdy większy flow spowoduje przyspieszenie obracania się wirnika co da inne odczyty do aplikacji sterującej?

 

Najsensowniej byłoby 2 rezerwuary, każdy wypełniony w 75% by nie doszło do przypadkowego osuszenia jednego z nich.

 

Podobny problem w przypadku gdy jedna z pomp nie pracuje, czy grawitacyjnie wystarczy siły by z jednego z rezerwuarów (pompy niepracującej) woda przelewała się przez pompę (i co ze stojącym wirnikiem? raczej opór chyba minimalny) i wracała do rezerwuaru pompy aktywnej, czy najpierw naleje do jej rezerwuaru pod korek? tzn nie nabije pod korek, bo zacznie tworzyć się ciśnienie w zbiorniczku i ściśnięte powietrze zrobi coś na kształt poduszki i woda będzie już wówczas nadciśnieniowo tłoczona w ujście,

bo wyjdzie na to że nie będzie miała co zassać i może dojść do zapowietrzenia układu/pracy na sucho - radą na to byłoby niby zapełnienie każdego z rezerwuarów na jakieś 3/4 pojemności, ale nadal byłby to pewien problem.

 

Chyba że pompa wysysając płyn z rezerwuaru będzie generować dostateczne podciśnienie w nim, by ciągnęło mimowolnie płyn przez wejście do niego, tym samym wymuszając obieg w całym układzie.

 

Dodatkowy rezerwuar może, a raczej spowoduje ogromne spadki ciśnienia w układzie, jak nie będzie miało co z niego wyssać płynu.

Każdy blok jest przestrzenią zamkniętą i płyn nie ma się gdzie zbierać, rezerwuar... tam jest miejsce gdzie można wlać, tylko musi mieć co z niego przepompować.

Pamiętaj że pompa ciągnie z rezerwuaru 100% swojej mocy, bo nic jej nie blokuje, a to że ma co podać dalej, wynika tylko z tego że płynu jest więcej w układzie, obejmując pojemność rezerwuaru i jest on tylko jeden.

 

Jedna pompa za drugą to rozwiązanie bez sensu, lepiej wstawić w środku, w miejscu gdzie spadek ciśnienia jest już zauważalny, ale jest to środek układu (pod względem spadków ciśnień), ale wówczas taka pompa musiałaby być bez rezerwuaru, żeby swoją pracą zbudować podciśnienie na wejściu i nadciśnienie na wyjściu i z dodatkową siłą tłoczyć płyn dalej, ale z tym znowóż wracamy do przykładu z wentylatorami.

 

Mam nadzieję że napisałem to w miarę sensownie :D chociaż bardzo chaotycznie.

Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites

Ja również nie polecam "mostkować" dwóch pomp - szczególnie, gdy przy jednej z nich zdecydowanie nie masz pewności czy będzie działać na 100% tak jak byś chciał. 

 

Niestety, ale najprostsze rozwiązanie to osobny Loop dla Gpu / Cpu. Ponieważ już teraz doskwiera Ci brak miejsca to może trzeba byłoby pomyśleć nad... większą budą? 

 

Jestem w trakcie finalizowania przebudowy swojego Loop'a (czekam na nowe wenty) ale ze wstępnych obserwacji powiem Ci, że temperatury i przepływ przy rozdzieleniu Cpu z Gpu to po prostu zupełnie inna bajka. 

 

Zrobię na koniec większy temat o swoich "przygodach" z LC to będziesz mógł porównać liczby. 

Przypuszczam jednak, że w moim przypadku najwięcej zyskałem na wymianie pompy niźli na rozdzieleniu układów. 

Link to post
Share on other sites
W dniu 19.08.2021 o 15:14, Rebelmind napisał:

Jestem w trakcie finalizowania przebudowy swojego Loop'a (czekam na nowe wenty) ale ze wstępnych obserwacji powiem Ci, że temperatury i przepływ przy rozdzieleniu Cpu z Gpu to po prostu zupełnie inna bajka. 

Czekam z niecierpliwością. Do tej pory wszystko, co udało mi się przewalić w necie i poczytać - wskazuje na to, że oddzielne loopy są bez sensu i niepotrzebnie podrażają konstrukcję. Gdzieś tutaj nawet ktoś pytał o sens istnienia dwóch pętli i jednej. Podałem przykłady, łącznie z analizą zrobioną przez kogoś.

O proszę:

 

@Marucins - zakladaj. Nic się nie stanie. Nie ma znaczenia, czy dasz rezerwuar czy nie. Pompa spełni swoje zadanie. Ja też mogę wywalić jeden i przetestować. Ot daje to tyle, że zwiększa ilość cieczy w układzie. Plus efekt wizualny. Piszę na podstawie swojego niejako rocznego doświadczenia z WC. I czemu nie chcesz połączyć dwóch w szereg? Zwiększysz właśnie przepływ i ciśnienie. Tak jest u mnie. Wpinanie jej tylko pod radiatory jak dla mnie nie ma sensu.

Edytowane przez marko22
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Przeciez turboloopy stosowane są od bardzo dawno, przy bardzo mocno rozbudowanych układach, z dużą ilością adapterów kątowych czy bloków wodnych. Masz dedykowane topy do pomp pod to jak np od bitsa

 

71072449_2814983792061811_12377555998531

 

lub spokojnie możesz łączyć dwo dowolne topy

 

27797817_2291977941029068_71062989481265

 

Zasada co do turboloopa to zeby pompy były jedna po drugiej 

 

Pamiętaj, że największym flowkillerem w układzie jest blok cpu, jeśli są cyrki ze spadkiem przepływu to w pierwszej kolejności radze zajrzeć do niego. Czasem można się mocno zdziwić, same chłodnice mają niewielki wpływ na spadek przepływu (chyba że je wywalisz kilka metrów za obudowę)

 

Wracając to turboloopa, to najlepsze efekty uzyskasz jak zsynchronizujesz pompy aby miały te samą prędkość obrotową, ale nic się nie stanie jak będą różne, po prostu nie uzyskasz maks możliwości układu

 

 

Na Twoim miejscu jednak zastanowiłbym się nad dwoma układami, zysk jaki niesie to za sobą jest w mojej ocenie ogromny. Na moim przykładzie wyglądało to tak

-single loop, ciecz w spoczynku ok 30st, podczas grania ok38/39 st, syntetyki na cpu i gpu ciecz dobijała 45st przy temp otoczenia 24/25st. Wentylatory rozkręcone na maks. Układ zbudowanych z dwoch 480 o gr.46mm, na to zapięte eloop-y, jedna d5 na 3 biegu ok 90l/h. Chłodzone i7 5960x, 1080ti i vrm mobo. Dawało rade, ale komfort i temperatury jak przy lepszym ac

- dual loop, rozbicie układów na cpu i gpu przypadło po jednej 480 i jednej d5, temp cieczy spadła w obu loopach spadła w spoczynku ok27st gdzie loop gpu jest pasywny w idle, cpu ma śmigła na ok 350rpm. Granie temp cieczy gpu ok 30st i śmigła na 550rpm, cpu 33/34 śmigła 550rpm, obie pompy na 1 biegu, flow gpu ok 140l.h, cpu ok 110l/h 

Jak kojarzę to miejsca na dwa układy masz, drugą pompę albo masz, albo i tak kupować będziesz, w zależności jakiego rozwiązania użyjesz (combo rez-pompa, czy osobno) to dojdzie 2 albo 4 złączki i kilkadziesiąt cm węża rurki 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...