Skocz do zawartości

Monitor 4K na biurko z HDR - teraz do PS4 Pro, w przyszłości do PS5 (cena wstępnie do 4 tys.)


Recommended Posts

Witam, szukam monitora 4K na biurko z HDR - teraz do PS4 Pro, w przyszłości do PS5. Myślę, że monitor fajnie byłoby wykorzystywać jeszcze do komputera, do którego mam obecnie Eizo Foris FS2333 (23 cale). Jak gram na komputerze, to na laptopie, bo komputer mam już nieco leciwy (GTX 970, i5-4670K (@4.0 GHz)), ale film fajnie byłoby czasem może obejrzeć np. w 4K.

 

Pułap cenowy wstępny do 4 tys. złotych, choć nie jest to do końca ścisła granica. 

 

Chciałbym by te HDR robiło jakąś różnicę. Fajnie jakby odwzorowanie kolorów było też dobre.

 

Wydaje mi się, że sensowne na biurko to minimalne rozmiary monitorów 4K - tj. 27-28 cali, bo siedzę w końcu blisko ekranu..

 

Polecane są m.in. te monitory w sieci, ale w sumie to nie znam się na tym za bardzo.

 

https://www.x-kom.pl/p/643719-monitor-led-27-lg-27gp950-b-nanoips-4k-hdmi-21.html - na razie optuję za tym monitorem - LG 27GP950-B (ok. 3900 zł) . Podobno ma dobre HDR.

 

 

Do polecanych trafiają też np. te monitory:

 

https://www.x-kom.pl/p/650136-monitor-led-27-acer-nitro-xv282kkv-czarny-hdmi-21.html - Acer Nitro XV282KKV (ok. 3600 zł)

 

oraz:

 

https://www.x-kom.pl/p/653467-monitor-led-27-gigabyte-m28u-czarny-hdr-kvm-hdmi-21.html#Opinie - Gigabyte M28U czarny HDR KVM HDMI 2.1 (ok. 3400 zł).

 

Problemem jest też dostępność, bo aktualnie dostępny z powyższych jest tylko monitor  Gigabyte'a, a reszta nie wiadomo kiedy i czy znowu będzie dostępna (?).

Edytowane przez Introverder
Link to post
Share on other sites

Koledzy dobrze radzą OLEDa, jedyny słuszny wybór jak zależy Ci na HDR. Ta technologia nie współpracuje dobrze z IPSami czy VA. Ze względu na permanentnie występujący w tych monitorach Backlite Bleeding. Normalnie monitora używa się na małej jasności i jak trafimy dobrą sztukę BLB może tak bardzo nie przeszkadzać. W HDR monitor włącza max. jasność i BLB jest bardzo widoczny. Nawet w dzień, a wieczorem, w ciemnym pomieszczeniu to jest dramat.

Edytowane przez sznib
Link to post
Share on other sites

A w ogóle to jeśli za jakiś czas kupię PS5 (teraz mam PS4 Pro) i wybiorę np. monitor LG 27GP950-B, to będę potrzebował kabla HDMI 2.1 Audioquesta w standardzie "48" czy "eARC priority" ??  (bo są u nich te 2 rodzaje kabliHDMI o standardzie 2.1 jak rozumiem, ten "eARC priority" seria to tylko dla tych co mają TV)? Mógłbym pójść w standard 2.0, ale jak rozumiem do PS5 lepiej mieć HDMI 2.1. Na razie z PS4 Pro HDMI 2.0 by mi starczył, ale przyszłościowo może 2.1 lepiej kupić..

 

Ktoś wie ile ma kabel dołączany do zestawu z LG 27GP950-B ? Rozumiem, że kabel w standardzie HDMI 2.1. W zależności od długości będę szybciej lub później potrzebował takiego kabla do połączenia konsoli z monitorem.

 

Rozumiem, że najlepsza jakościowo opcja dźwięku z PS4 Pro czy PS5, to kabel optyczny i S/PDIF wyjście, tyle, że PS5 jako że nie ma wyjścia S/PDIF to potrzebny będzie jeszcze rozdzielacz HDMI podobnego typu jak ten:

 

https://www.x-kom.pl/p/618892-przejsciowka-astro-adapter-hdmi-dla-ps5.html

 

Tyle, że limituje on jak rozumiem 4K do 60 FPS i nie wiem czy są takie rozdzielacze w standardzie HDMI 2.1.

 

Chyba przez USB monitora nie da się puścić dźwięku na głośniki łącząc wcześniej konsolę z monitorem przez HDMI ?

 

Tę "dyskotekę" z tyłu monitora można chyba wyłączyć?

Edytowane przez Introverder
Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, Introverder napisał:

Tyle, że limituje on jak rozumiem 4K do 60 FPS i nie wiem czy są takie rozdzielacze w standardzie HDMI 2.1.

 

Nie przejmuj się tym bo i tak 99% gier na konsoli będzie działać w maks 60 klatkach. W 120fps działa na konsoli tyle gier co na poprzedniej generacji działało w 60...

Ważniejszy dla mnie jest w tym wypadku VRR - a ten jak widzę wybrany przez Ciebie ekran posiada. ^^

Link to post
Share on other sites



 
Ważniejszy dla mnie jest w tym wypadku VRR - a ten jak widzę wybrany przez Ciebie ekran posiada. ^^


Ale wiesz, ze PS5 nie obsluguje VRR? Było obiecane, ale do tej pory nie ma o tym żadnego info.
Grając na XSX i PS5 nie widzę żadnych korzyści z VRR na XSX za to z HDR jak najbardziej.

A autorowi tematu polecam LGCX 40-kilka cali jako monitor. Będzie i HDR i VRR i wszystko co potrzeba.
Link to post
Share on other sites
18 minut temu, k0zik napisał:

Ale wiesz, ze PS5 nie obsluguje VRR? Było obiecane, ale do tej pory nie ma o tym żadnego info.

 

Jest nieoficjalne info już od marca i najprawdopodobniej przed końcem roku ps5 będzie miało wsparcie tej funkcji. Prędzej czy później na pewno.

 

20 minut temu, k0zik napisał:

Grając na XSX i PS5 nie widzę żadnych korzyści z VRR na XSX

 

 

Więc jesteś najprawdopodobniej jednym z tych ludzi, którzy twierdzili (lub nadal twierdzą), że "ludzkie oko powyżej 25 klatek nie widzi żadnej różnicy".

 

 

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, effendi3GO napisał:

 

Jest nieoficjalne info już od marca i najprawdopodobniej przed końcem roku ps5 będzie miało wsparcie tej funkcji. Prędzej czy później na pewno.

 

Więc jesteś najprawdopodobniej jednym z tych ludzi, którzy twierdzili (lub nadal twierdzą), że "ludzkie oko powyżej 25 klatek nie widzi żadnej różnicy".

 

 

 

PS5 kupiłem parę dobrych miesięcy temu i już nawet nie zwracam uwagi na te plotki z VRR na PS5.

Nie wiem co jest nie tak z konsolą ale XSX ma VRR od początku, a na PS5 jeśli w ogóle, to VRR będzie rok po premierze?

Ewidentnie coś przeszkadza Sony z wprowadzeniem tej funkcjonalności.

 

A co do tego co widzi moje oko, to obok PS5 stoi XSX, NS oraz 3080 i mam porównanie między 30 vs 60 vs 120 (czy ile tam sobie ustawię fps) vs HDR vs bez HDR.

I jeśli mam wybierać wyświetlacz pod PS5, to zdecydowanie wolę postawić na HDR.

PS5 i bez VRR radzi sobie świetnie.

 

 

Link to post
Share on other sites

Konsola PS5 teraz chyba jest ogólnie droga (przebitka w cenie prawie 2x (?), więc pewnie warto się wstrzymać z zakupem - zwł. że pewnie będą za niedługo ulepszone jakieś rewizje i może przywrócą ten nieszczęsny port S/PDIF. Sam chcę ograć jeszcze PS4 Pro dobrze może.

 

Zastanawiam się jak w katalogu AQ  "rózróżnić to, bo są tam teraz wyszczególnione kable HDMI np. "Vodka 48" i odpowiadająca - dużo tańsza wersja - Vodka eARC Priority 48". Rozumiem, że liczba 48 odpowiada za transfer 48 Gbps i że wobec tego to standard HDMI 2.1 (?), natomiast nie wiem czym takie 2 się między sobą różnią i jakbym szukał kabla do monitora, to który rodzaj wybierać. Widzę, że firmowe HDMI AQ są drogie, choć jestem przyzwyczajony i cenię markę Audioquest - sam obecnie czekam na optyka Toslink-Toslink "Vodka" 3-metrowy i dostawa mi się wydłuża.. co najmniej do końca sierpnia :/  (czekam od początku lipca).

 

A co do braku dostępności to z monitora teraz też jest podobnie, z kartami graficznymi też - nie mówiąc, że przynajmniej te ostatnie to teraz podobno - bo się nie orientuję - kosztują sporo więcej niż powinny .. W sumie komputerów też teraz składać się kompletnie chyba nie opłaca.

A jak lepiej wg Was kupić monitor jakbym wybrał tamtego LG 27GP950-B - bezpośrednio na stronie producenta czy ze strony x- komu ? Bo x-kom chyba nadal robi w razie co zwroty na firmę, a jakbym kupował ze strony LG Polska to nie wiem.

Edytowane przez Introverder
Link to post
Share on other sites

 

Ale nadal Krokorok wydaje się średnio opłacalna - PS5 - nawet nie wszystkie gry z PS4 dostały łatkę, by działać w 60 FPS na PS5. Jeszcze jakiś czas można ogrywać tytuły na PS4, zwł. jeśli ktoś ma zaległości i PS4 w wersji Pro, gdzie może skorzystać z wyższej rozdziałki. Bo tak nawet myślałem o PS5, ale to jakby wszystkie gry juz działały w 60 FPS, co były na PS4, a tak nie jest i pewnie wiele tytułów nie otrzyma stosownych łatek ..

 

A z dostępnością monitorów tragedia - 3 z zakresu 27-28 cali, co miałem na oku, żaden aktualnie widzę nie jest chyba dostępny , a chyba w x-komie chciałbym kupić, by mieć możliwość wygodnego zwrotu. Muszę czekać - najbliżej póki co mi do LG 27GP950-B.

 

Tak to mógłbym może już grać w 4K z konsolą PS4 Pro, a tak to muszę czekać - nie wiadomo ile.. a takie np. TLOU2 czeka ehh  i inne, bo chciałbym w nie zagrać już w 4K .. A z kablem optykiem w kulki AQ poleciał bo czekałem ponad miesiąc na kabel, by powiedzieli w końcu, że nie mogą kabla dostarczyć, bo podobno nowa seria ma być, ale tutaj chociaż był tańszy, choć pewnie nieco gorszy, zamiennik (choć z niższej serii), ale monitora nadal nie ma tego, na który może już postawię ..

Edytowane przez Introverder
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...