Skocz do zawartości

FWHD vs WQHD wrażenia na co dzień


Recommended Posts

Cześć,

Mam pewną zagwozdkę i potrzebuję żeby mi ktoś to wyjaśnił. Wiele się mówi o nowych proporcjach 21:9 na rynku monitorów a sam szukam czegoś nowego dla siebie.
Szukam sprzętu który mój komputer udźwignie i zastanawiam się czy zobaczę jakąkolwiek różnicę pomiędzy 2560x1080 vs 2560x1440 jeśli chodzi o widok.. no właśnie w poziomie ? Skoro ta rozdzielczość jest taka sama horyzontalnie to na obu monitorach będzie tyle samo treści wyświetlonej ? 
Myślę nad zakupem albo 
https://www.x-kom.pl/p/607662-monitor-led-29-msi-optix-mag301cr2-curved-czarny.html#Opinie
albo 
https://www.x-kom.pl/p/603417-monitor-led-27-msi-optix-mag274qrf-qd-quantum-dot.html.

Nad wyższą rozdzielczością czyli 3440 x 1440 px raczej się nie zastanwiam bo moja karta RX 5700 raczej nie da rady. Btw przesiadam się z rozdzielczości FHD na 27 calach

Link to post
Share on other sites

Na 27 cali 2560x1440 masz 2x więcej pikseli niż w 1920x1080 27 cali, więc będziesz mieć dużo wyraźniejszy i ostry obraz

 

29 cali 2560x1080 to rozciągnięte full hd do proporcji 21:9, tak jakbyś miał 24 cali 1920x1080z rozciągniętymi bokami, szersze pole widzenia odrobinę ostrzejszy obraz niż na dotychczasowym 1080p 27cali, ale szerszy widok w wielu grach wygląda dobrze w innych gorzej albo brak (mi pasuje ale mam 3440x1440 na 34 calach)

 

Generalnie wg mnie lepiej pod 5700xt brać 27 cali 1440p

Edytowane przez wrobel_krk
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuje za wypowiedź, choć nie była to do końca odpowiedź na moje pytanie :)
A pytałem czy konkretnie dla tych rozdzielczości jest różnica w ilości treści które są wyświetlane na monitorze ? Bo oba maja 2560 px w poziomie ale czy w wersji 21:9 będzie widać np przeciwnika za rogiem budynku w jakiejś grze itp ? Czy też na obu będzie tyle samo treści się mieściło np: dwa arkusze excela. To jest ta kwestia której nie rozumiem.

skłaniam się ku  27 cali i 1440p, mam zwykłego RX 5700  (bez dopisku XT) 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, DoomRider napisał:

A pytałem czy konkretnie dla tych rozdzielczości jest różnica w ilości treści które są wyświetlane na monitorze ? Bo oba maja 2560 px w poziomie ale czy w wersji 21:9 będzie widać np przeciwnika za rogiem budynku w jakiejś grze itp ? Czy też na obu będzie tyle samo treści się mieściło np: dwa arkusze excela. To jest ta kwestia której nie rozumiem.

Obraz w grach będzie bardziej szczegółowy, jakby trochę więcej detali. Tak pisząc łopatologicznie.Przechodziłem z 24 Full HD na 1444p 27 i miałem taką samą zagwozdkę co Ty .Nie żałuje decyzji .Gry wyglądają lepiej ale tez wymagania poszły do góry.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, wrobel_krk napisał:

na YT sobie zobacz różnice  w grach

Zastanawiałem się kiedyś właśnie jak to jest w grach multi. W pewnych okolicznościach szersze pole widzenia daje rzeczywiście jakieś korzyści. Sporo prosów gra jednak do tej pory w strzelanki w 4:3 - łatwiejsze headshoty. No ale do gier single czy wyścigówek to 21:9 lepsze.

Link to post
Share on other sites
W dniu 5.08.2021 o 15:07, zbiku90 napisał:

Zastanawiałem się kiedyś właśnie jak to jest w grach multi. W pewnych okolicznościach szersze pole widzenia daje rzeczywiście jakieś korzyści. Sporo prosów gra jednak do tej pory w strzelanki w 4:3 - łatwiejsze headshoty. No ale do gier single czy wyścigówek to 21:9 lepsze

 

Ja praktycznie regularnie gram już tylko w Csgo i PoE, bardzo okazjonalnie w coś z doskoku.

 

W kantera przeszedłem taką drogę z rozdzielczościami: 1440x1080 (4:3), 1920x1440 (4:3) i obecnie gram w pełnym 2K (przy czym jak na Odyssey G9 odpalę 2K rozciągnięte to modele są w opór szerokie na środku, podczas gdy po bokach się zwijają). 

 

W PoE grałem zawsze w natywnych rozdzielczościach monitorów i powiem szczerze, ze jak odpaliłem w 5120x1440 to jest taki efekt Wow, że po powrocie do 2K na 27" to wręcz... boli :D

Link to post
Share on other sites
7 minut temu, Rebelmind napisał:

W PoE grałem zawsze w natywnych rozdzielczościach monitorów i powiem szczerze, ze jak odpaliłem w 5120x1440 to jest taki efekt Wow, że po powrocie do 2K na 27" to wręcz... boli :D

Widzisz więcej, wiesz więcej ;) Teraz trochę żałuję że nie wziąłem szerokiego monitora, ale jeszcze roku nie ma to żal wymieniać. Następny raczej będzie 21:9.

Link to post
Share on other sites

Wiesz, @zbiku90 - Samsung Odyssey G7 (27", 2K) miałem 3 miesiące. Kupowałem go z myślą, że będzie to sprzęt na długie lata, bo poprzedni AOC (swoją drogą pierwsza matryca VA 2K z odświeżaniem 144 Hz) służył dobrze przez prawie 5 lat... aż któregoś dnia matryca padła. Jak mój kuzyn zobaczył G7 (a miał już BenQ Zowie 240 Hz, tyle że na TN z 1080p), to powiedział mi od razu, że weźmie ode mnie ten monitor kiedykolwiek go będę zmieniał. A że trafiła się mega okazja na G9 to długo czekać nie musiał ;)

Link to post
Share on other sites

Ja niecały rok temu przeszedłem z 1080p 23" 60hz na 1440p 27" 144hz curved, więc i tak spory postęp. Żałuję tylko trochę że VA i 16:9, pewnie w przyszłym roku wymienię na IPS 21:9 :P No i najpierw to trzeba upolować grafikę co to napędzi, będę polować na 6600xt w przyszłym tygodniu.

7 minut temu, Rebelmind napisał:

(a miał już BenQ Zowie 240 Hz, tyle że na TN z 1080p)

TN mam w laptopie, którego używam od święta i się zastanawiam jak można było kiedyś z takim monitorem działać :D Więc się nie dziwę kuzynowi

Link to post
Share on other sites

Gdybym nie miał miejsca na G9 (bo jednak 49" swoje zajmuje) to bardzo poważnie bym myślał o tym Dellu: 

 

https://www.amazon.de/gp/switch-language/product/B08NF7V9HR/?ie=UTF8&language=pl_PL&tag=geizhals04-21&smid=A3JWKAKR8XB7XF

 

3840 x 1600, 144 Hz, 38", nano-IPS

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...