Skocz do zawartości

Czy jedna chłodnia da radę


Recommended Posts

Cześć, mam zagwozdkę w kwestii wydajnego odprowadzenia ciepła z 2080 super wb i r5 3600 przez ek rad xtx 240 (60mm) w konfiguracji push pull. Czy ten radiator da radę wystarczająco dobrze schłodzić ciecz, żeby temperatura podzespołów była zadowalająca i kultura pracy była zadowalająca (cenie sobie ciszę). Obecnie wszystko chodzi na trzech radiatorach, dwie 360 slim i wspomniana już 240 od EK. Temperatury na r5 3600 są max 60-68 stopni, a grafika to 40-45, przy ustawionych wentylatorach na 400 rpm, powyżej 70 stopni na ryzenie maja rosnąć. Wszystko obecnie siedzi w lian li air.

Chcę przenieść wszystko do jakiejś mniejszej obudowy, która nie będzie wspierać montażu chłodnic 360 (jeszcze nie znalazłem odpowiedniej - myślałem nad krux naos)

 

Czy może się ktoś podzielić swoimi doświadczeniem i wiedzą w tym temacie :) ?

Link to post
Share on other sites

Polecał bym jednak 3x120 dla tego zestawu, do tego chłodnice EK nie są wybitne, jak masz 3 to ok ale jak jedna ma dawać radę to bym coś innego kupił. Chyba, może obudowa przyjemnie 280. 

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź. Finalnie zestaw zostanie zmontowany w nzxt h210, obudowa oczywiście będzie zmodowana bo nie zmieszczę grafiki i grubego radiatora.

Ustawie konfiguracje push pull na tej grubej 240 i zobaczymy jak to się spisze. Teoretyczne jest to 2x240 tylko scalone, no i nigdy nie byłem zwolennikiem łączenia gpu z cpu. Nie wiem czy takie połączenie jest efektywne... trzeba to będzie sprawdzić na własnej skórze. Ogólnie jestem pełen optymizmu, czas i testy to zweryfikują.

Link to post
Share on other sites
17 godzin temu, goodjuke napisał:

no i nigdy nie byłem zwolennikiem łączenia gpu z cpu. Nie wiem czy takie połączenie jest efektywne...

 

To praktycznie nie ma żadnego znaczenia. Większy potencjał chłodzenia uzyskasz jednak na połączeniu wszystkiego w jedną całość.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
22 godziny temu, marko22 napisał:

 

To praktycznie nie ma żadnego znaczenia. Większy potencjał chłodzenia uzyskasz jednak na połączeniu wszystkiego w jedną całość.

hmmm, logika podpowiada co innego. Lepiej będzie schłodzony drugi procesor jak wcześniej przejdzie przez radiator, niż ciepła ciecz która płynie z pierwszego procesora bezpośrednio do drugiego. Jestem bardzo ciekaw temperatur :)

Link to post
Share on other sites

Logika to jedno, praktyka to drugie. Poczytaj sobie tutaj:

 

https://www.overclockers.co.uk/forums/threads/upgrade-watercooling-dual-or-single-loop.18897982/

 

https://hardforum.com/threads/separate-water-cooling-loop.1995932/

 

W tym drugim linku jeden z userów bardzo trafnie opisał sytuację, gdzie w przypadku dwóch pętli jedna z nich nie daje rady. Za to inaczej by było w jednej. Do tego dochodzą jeszcze koszty budowy, wygląd, itp., itd.

 

Jeszcze jedna dyskusja na temat wyższości dwóch lub więcej pętli nad jedną.

 

https://linustechtips.com/topic/705143-why-dual-loops-water-cooling/page/1/

 

Podsumowując - nie zyskasz praktycznie nic. Może 1 stopień. Słownie - JEDEN. Podwójne z reguły pętle robione są głównie dla wyglądu. I mylisz się co do lepszego schłodzenia CPU, jeśli otrzyma ciecz prosto z radiatora :) Poszukaj i poczytaj oraz pooglądaj na YT odnośnie kolejności elementów w pętli. Nie ma to żadnego znaczenia, jak je zamontujesz. A co Ty zrobisz, to już Twoja sprawa :) 

 

A na koniec kilka testów i werdykt końcowy:

 

http://www.swiftech.com/Resources/White_Papers/Dual Loop versus Single.pdf

 

Cytat

W ekstremalnych scenariuszach wydajnościowych i z czysto wydajnościowego punktu widzenia, podwójne pętle
w porównaniu z pojedynczą pętlą nie są ani lepsze, ani gorsze, pod ścisłym warunkiem, że współczynniki obciążenia
proporcje obciążeń są równomiernie zrównoważone.
Jednak w przypadku najczęściej spotykanych obciążeń, pętle pojedyncze wygrywają.
W obu powyższych scenariuszach użycia, pętle pojedyncze wygrywają również z punktu widzenia niezawodności
ze względu na redundancję pomp.
Wybór należy do użytkownika. 

 

Edytowane przez marko22
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Kolega marko22 ma rację. Swoje LC łączyłem już w różnych konfiguracjach, dla temperatur bez znaczenia jest kolejność elementów w pętli, zrób tak, żebyś miał jak najkrótsze węże i puść wszystko jedną pętlą, będziesz miał zrównoważoną pojemność cieplną układu.

Edytowane przez radekID
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Zakończyłem budowę w nzxt h200 :) układ wydajny i przed wszystkimi cichy, bo na tym mi zależało :)

 

R5 3600 max 70 stopni

Rtx 2080 super max 55-60 stopni 

Pompa na 1500 rpm

Wentylatory 0-700 rpm 

 

Dodam jeszcze że wsadziłem tam płytę matx, trochę ciasno ale wszystko udało się wsadzić :D

IMG_20210922_065110.jpg

IMG_20210922_065043.jpg

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...