Skocz do zawartości

Głośne wentylatory w komputerze


Recommended Posts

Witam,

mam 5-letni komputer. Podczas obecnych upałów wentylatory chodzą bardzo głośno. Co ciekawe, wydaje mi się, że one są jakoś źle ustawione - temperatury mam chyba dobre - podczas największych rozwałek w intensywnych grach nie przekraczają 60-65 stopni Celcjusza, a podczas standardowej pracy oscylują wokół 40-50 stopni. Ale podczas grania, żeby utrzymać taką temperaturę, komputer chodzi tak głośno jak odkurzacz.

Zawsze był głośny, ale podczas grania na słuchawkach nie przeszkadza to aż tak bardzo, teraz jednak podłączam go do telewizora i wówczas te wentylatory jednak trochę przeszkadzają. A dlaczego wydaje mi się, że są źle ustawione? Po pierwsze - na obudowie mam 3 fizyczne suwaki do regulacji prędkości wentylatorów, ale nie widzę żadnej różnicy po przestawieniu ich.

Po drugie - używam programu Speedfan, który pozwala regulować ich pracę i gdy zredukuję ich prędkość do powiedzmy 50-60 procent, to temperatury nie rosną (podczas zwykłego użytkowania typu przeglądanie internetu, wolałem nie próbować tego w grach). Używam też nakładki Nvidia oraz programu MSI Afterburner, wszystkie pokazują podobne temperatury. Tak więc po zmniejszeniu prędkości w Speedfan temperatury nie rosną, za to komputer chodzi dużo ciszej, muszę jednak to robić przy każdym starcie komputera.

Poza tym - przy wyłączaniu komputera pojawiła się opcja "zaktualizuj i zamknij". Włączyłem to. Wentylatory wtedy chodziły cicho, bo zmniejszyłem ich prędkość Speedfanem, temperatury wtedy nie przekraczały 50 stopni. Ale przy instalowaniu aktualizacji doszło do zaledwie kilku procent, aż wentylatory zaczęły potężnie wyć i komputer się wyłączył przed dokończeniem aktualizacji. Wystraszyłem się, ale dla bezpieczeństwa odczekałem pół godziny, na szczęście komputer włączył się bez problemów. Staram się go regularnie odkurzać, żeby nie był zabrudzony. Tył komputera oraz bok są odsunięte jakieś 20 cm od ściany, więcej nie da rady, ale i tak jest spory zapas na przepływ powietrza.

Mam tam 3 wentylatory - jeden z tyłu na obudowie, drugi na płycie głównej i trzeci na karcie graficznej. No i stąd moje pytanie - czy warto dołożyć np. czwarty albo i piąty wentylator, żeby komputer chodził ciszej? Czy raczej odwrotnie - więcej wentylatorów to jeszcze głośniejsza praca? Tak na logikę więcej wentylatorów = mniejsza prędkość pozostałych = cichsza praca, ale nie wiem, czy tak to wygląda.

Mam dokładnie ten model:

https://www.komputronik.pl/product/256081/komputronik-infinity-game-on-a005-.html

Według opisu:

Cytat
Zainstalowane wentylatory 3 wentylatory 120mm
Opcjonalne wentylatory 2 wentylatory 120/140mm
4 wentylatory 120mm

Czyli z tego co rozumiem teoretycznie można w nim dołożyć jeszcze 6 wentylatorów? Znalazłem jedno wejście na kabel o nazwie SYSFAN1, jak się domyślam właśnie na wentylator, ale przyznam, że nie widzę, na czym miałby się trzymać sam wentylator i w którym miejscu miałby wisieć? I czy to w ogóle ma sens, żeby go dokupować? Dodam jeszcze, że rok temu również podczas upałów spaliła mi się płyta główna w nim i wymieniłem ją, ale wówczas był długo nie czyszczony i zalegała w nim warstwa kurzu, dlatego teraz staram się go często czyścić.

Tak komputer wygląda w środku:

https://0kX2z5U.jpg[/img]

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, kamiledi15 napisał:

używam programu Speedfan, który pozwala regulować ich pracę i gdy zredukuję ich prędkość do powiedzmy 50-60 procent, to temperatury nie rosną (podczas zwykłego użytkowania typu przeglądanie internetu, wolałem nie próbować tego w grach).

 

 I tu masz odpowiedź. Podczas takich czynności zapotrzebowanie na moc obliczeniową jest małe, więc możesz obniżyć RPM wentylatorów bez dużego wzrostu temperatury. Włącz np. Cinebencha i zobacz jak wtedy będzie wyglądać temperatura. Kiedy procesor pracuje na 100% gwałtownie wzrasta jego temperatura. Płyta najprawdopodobniej ma jakiś system do kontroli obrotów wentylatorów, więc puszcza je na 100% żeby zbić temperaturę. Widzę że masz boxowy cooler, a to zawsze były wyjce. Chcesz żeby było cicho kup porządne chłodzenie na CPU i co najmniej jeden wentylator wciągający powietrze na przód.

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Cytat

Podczas takich czynności zapotrzebowanie na moc obliczeniową jest małe, więc możesz obniżyć RPM wentylatorów bez dużego wzrostu temperatury. 

Ok, tylko tak jak pisałem, dziś po raz pierwszy komputer wyłączył się podczas aktualizacji Windowsa, gdy obniżyłem te prędkości, więc chyba jednak jest to trochę ryzykowne. Poza tym w grach jest jednak za głośny.

Cytat

Chcesz żeby było cicho kup porządne chłodzenie na CPU i co najmniej jeden wentylator wciągający powietrze na przód.

 

Ok, tylko gdzie przyczepić ten wentylator z przodu? Jak widzisz na zdjęciu, z przodu to ja mam szereg kieszeni na dyski. Nie ma jak go tam przymocować.

Co do chłodzenia CPU - rozumiem, że chodzi o ten wentylator wiszący pionowo na środku. Jaki byś polecał zamiast niego?

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, kamiledi15 napisał:

Co do chłodzenia CPU - rozumiem, że chodzi o ten wentylator wiszący pionowo na środku. Jaki byś polecał zamiast niego?

 

Nie wiszący, tylko przymocowany do płyty głównej. Dobry i w miarę tani cooler:

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-gelid-phantom-black-cc-phantom-black-01-a-6276506/

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Marko22 - to ciekawe, zajrzałem od środka i okazało się, że ja już tam z przodu mam 2 dodatkowe wentylatory, o których istnieniu nie wiedziałem. Niestety o ile facetowi na filmie przedni panel zszedł łatwo jednym ruchem, to u mnie ani drgnie. Nie chcę go za mocno szarpać, ale wydaje się bardzo mocno tam siedzieć. A widzę, że trochę kurzu tam jest, więc przydałoby się go zdjąć. Pokombinuję jeszcze. 

Link to post
Share on other sites

A widzisz :) Popatrz, może jakieś śruby są. Albo po prostu zatrzaski. I jednak z pewną siłą trzeba pociągnąć. Gdyby miało lekko się zdejmować, to co chwilę byś go miał na podłodze. 

Link to post
Share on other sites

Dobra, udało się. Trzeba było w to włożyć sporo siły, ale w końcu panel zszedł. Odkurzyłem i jest wyraźnie ciszej. Potestuję jeszcze trochę, jeśli tak się utrzyma to już jest to akceptowalne. Teraz można to porównać do odkurzania przez sąsiada za ścianą - niby nie przeszkadza, ale jak się ogląda film przez komputer podłączony do telewizora to taki jednostajny szum jednak jest irytujący, więc może za jakiś czas zdecyduję się na wentylator zaproponowany przez szniba. Ale na razie dzięki za pomoc.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Jest to jakiś pomysł, choć sam jego dźwięk jest "czysty", to znaczy nie ma żadnego zgrzytania itd - tylko nieco uciążliwy szum. Ale podejrzewam, że to normalne, nie mam jednak porównania z innymi komputerami, jak sobie radzą w grach podczas upałów.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites
17 godzin temu, kamiledi15 napisał:

Jaki Tower fan?

Ja myślałem, że tam w stosik wentyle są poukładane na dysku :D;) Żartuję. Chcesz uniknąć hałasu? To powiem Ci, że przy obecnych temperaturach za wiele nie da się zrobić. Ale.....Wymiana na niestandardowy radiator CPU da już sporo. I to proponuję zrobić w pierwszej kolejności. Drugi problem to karta graficzna. Nie widzę, żebyś narzekał na jej pracę. Ale pewnie swoje też dokłada do hałasu pod obciążeniem. Tutaj tylko albo wodne chłodzenie (koszty), chcąc radykalnie obniżyć hałas i temp. albo rozebrać, wyczyścić, zmienić pastę i ewentualnie termopady. Jeśli czujesz się na siłach. Mając w miarę rozwinięte zdolności manualne i odrobinę zacięcia majsterkowania (chyba masz), to z filmami na YT poradzisz sobie.\

 

Kwestia odpowiedniego ustawienia prędkości w oprogramowaniu i sterowania wentylami jest trochę bardziej złożona. Wszystko zależy i od temp. otoczenia i od tego, co na tym kompie robisz. Speedfana nie używam, nie jest już rozwijany zresztą. Chcąc to jakoś ustawić, możesz uruchomić test z obciążeniem na 100% CPU i regulować prędkość do osiągnięcia sensownej temp. Jakiej? To już od Ciebie zależy, jaki hałas Ci odpowiada. I tak, żeby procek się nie spalił. Dlatego zastrzegłem na początku, że to złożona materia.

Ale można i to opanować. Aby tylko nie przesadzić.

Link to post
Share on other sites

No właśnie, w pracy mamy bardzo cichutkie komputery - chodzi ich kilkanaście naraz w jednym pokoju i żadnego z nich nie słychać. Ale to są miniaturki przeznaczone do pracy biurowej. Również moja bratowa ma nowoczesnego laptopa, który nie wydaje kompletnie żadnego dźwięku. Ale rozumiem, że to wszystko kwestia wydajności. 

Spróbuję za jakiś czas dokupić ten radiator, dzięki za rady.

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, kamiledi15 napisał:

Jest to jakiś pomysł, choć sam jego dźwięk jest "czysty", to znaczy nie ma żadnego zgrzytania itd - tylko nieco uciążliwy szum. Ale podejrzewam, że to normalne, nie mam jednak porównania z innymi komputerami, jak sobie radzą w grach podczas upałów.

Jeśli od nowości pasta na procesorze nie była zmieniana to jest już wysuszona i nie przewodzi ciepła tak jak w poprzednich latach. Jeśli wymienisz pastę i wyczyscisz radiator z wentylatorem to poziom hałasu się zmniejszy -- będzie taki jak wtedy gdy aż tak bardzo Ci nie przeszkadzał, ale nie ma co się spodziewać ciszy po fabrycznym chłodzeniu.

 

Speedfana przestał bym używać. Płyta główna sama steruje obrotami w zależności od temperatury pracy procesora -- obroty dodatkowo można regulować w BIOS-ie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie wiem, jaki masz system, ale patrząc na stronie MSI, ta płyta wszelkie oprogramowanie ma dostępne do Win8 max. W sensie podłączeń wentylatorów też szału nie ma. 2 gniazda na dodatkowe plus 1 dla CPU. I to wsio. Rozumiem, że te 2 z przodu są podłączone w kupie pod SYSFAN1. Pora chyba rozglądać się za czymś nowszym ;) 

Link to post
Share on other sites

Komputer spełnia swoje zadanie, więc trochę nie opłaca mi się go teraz wymieniać :) Spróbuję zmienić tą pastę, choć nigdy tego nie robiłem i nie wiem czy dam radę, ale pewnie od tego trzeba zacząć.

Generalnie nie jest BARDZO głośny. Szkoda, że nie mam w okolicy innego gracza, żeby to porównać, bo być może to jest całkowicie normalne. Mam też pod biurkiem 30-letni retro dosowy komputer, który jest zdecydowanie cichszy od tego nowego, ale to zapewne inne temperatury pracy.

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Gdy jest upał w pokoju to wiadomo wszystko inne się dużo bardziej grzeje i wentylatory muszą kręcić się szybciej.

 

Dam Ci 2 darmowe sposoby na obniżenie temperatur ; )

 

• Radiator i wentylator zarówno na procesorze jak i karta graficzna przedmuchaj np. suszarką do włosów na najwyższym biegu aby usunąć zaległy kurz.

Pamiętaj: zablokuj palcem lub innym przedmiotem wentylator aby się nie kręcił podczas dmuchania.

 

• Zdejmij panel boczny obudowy dla poprawy wentylacji.

Link to post
Share on other sites

Starsze laptopy nie potrzebowały aż takiego rozbudowanego chłodzenia. Tam siedzi jeden wentylek, który chodzi praktycznie bezszelestnie. Za to nowsze sprzęty, z wydajnymi procesorami i grafikami to już prawdziwe suszarki. Mam przykład i porównanie pomiędzy laptopem, jaki kupiłem 11 lat temu, a obecnym.

Link to post
Share on other sites
19 minut temu, kamiledi15 napisał:

bratowa ma nowoczesny dotykowy i wcale go nie słychać.

Pewnie procesor to jakiś nowoczesny Celeron ultra-niskonapięciowy z pasywnym chłodzeniem. Nie masz co porównywać do Twojego FX-a który jest starą i prądożerną konstrukcją.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...