Skocz do zawartości

Ustawienia biosu w plytach MSI


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez zbiku90,

Recommended Posts

Kupilem ostatnio nowa plyte od msi i jestem na etapie ustawiania niektorych opcji. Przy okazji chcialem zapytac o rzeczy ktore zawsze mnie zastanawialy. 

Pierwsza sprawa 

https://ibb.co/DDCCVMr

Czym sa i do czego sluza opcje

1. Intel C-State

2. C1E Support

3. EIST

Jak je ustawiac? Disabled/Enabled?

 

Sprawa numer dwa

https://ibb.co/kMCZ4QJ

DRAM Timing mode - Mam do wyboru trzy opcje. Auto, Link i Unlink. Co tutaj ustawic? 

 

Sprawa trzecia

https://ibb.co/bzFJVh9

Kupilem ramy o predkosci 3600MHz CL16. Mam w "dram frequency" po prostu ustawic "DDR4 3600 (24x100.00x1.33)? Czy cos musze jeszcze recznie wprowadzac oprocz tego? 

 

Mam wlaczac "Extreme memory profile(XMP) i zmieniac te opcje z disabled na enabled? To troche dziwe bo nawet jesli nie wlacze tego profilu i to i tak moge ustawic sobie ram na 3600MHz mimo ze XMP mam wylaczone. 

 

To na razie wszystkie pytania jakie mam. Mam nadzieje ze nie jest tego zbyt duzo. Bede wdzieczny za odpowiedzi i porady.

 

 

 

Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, tre3cko napisał:

Czym sa i do czego sluza opcje

1. Intel C-State

2. C1E Support

3. EIST

Jak je ustawiac? Disabled/Enabled?

Wszystkie odpowiadają za oszczędzanie energii, najlepiej zostawić wszystkie włączone. Wtedy w idle zegary i napięcia spadają oraz część rdzeni się usypia, drastycznie obniżając zużycie prądu. Mogą powodować niestabilność przy mocnym OC, wtedy się je zazwyczaj wyłącza.

14 godzin temu, tre3cko napisał:

DRAM Timing mode - Mam do wyboru trzy opcje. Auto, Link i Unlink. Co tutaj ustawic? 

Unlink pozwala ustawić różne parametry pamięci na różnych kanałach. Generalnie jak się ma różne pamięci pomieszane to można włączyć, ale negatywnie odbija się na stabilności i nie mam pewności co z dual channel. Jeśli masz RAM w zestawie to ustaw na Link.

14 godzin temu, tre3cko napisał:

To troche dziwe bo nawet jesli nie wlacze tego profilu i to i tak moge ustawic sobie ram na 3600MHz mimo ze XMP mam wylaczone. 

XMP to nie tylko częstotliwość ale też timingi i napięcia. Włączenie XMP jest lepsze niż ustawienie 3600mhz i zostawienie reszty na auto.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Czyli sprawa ustawien procesora rozwiazana :jupi: Chcialem jeszcze tylko dopytac o ten ram

 

4 godziny temu, zbiku90 napisał:

Unlink pozwala ustawić różne parametry pamięci na różnych kanałach. Generalnie jak się ma różne pamięci pomieszane to można włączyć, ale negatywnie odbija się na stabilności i nie mam pewności co z dual channel. Jeśli masz RAM w zestawie to ustaw na Link.

 

Mam dwie identyczne kosci kupione w jednym zestawie. 2x8GB Crucial Ballistix CL16. Czyli na 100% ma byc "LINK"?

 

4 godziny temu, zbiku90 napisał:

XMP to nie tylko częstotliwość ale też timingi i napięcia. Włączenie XMP jest lepsze niż ustawienie 3600mhz i zostawienie reszty na auto.

Ustawic opcje "extreme memory profile(XMP) na Enabled, a DRAM Frequency wcale nie ruszac i zostawic na "Auto"? W razie czego dodaje tez filmik jak to wyglada u mnie z poziomu biosu.

https://streamable.com/gufdjk

 

Nawet jak ustawie profil xmp na enabled i pojawia sie info "adjusted dram frequency 3600MHz" to mimo tego nadal wyswietla sie opcja "DRAM Frequency" gdzie jest cala tabelka z przeroznymi opcjami taktowania ktore moge recznie wybrac. Mowiac w skrocie co mam ustawic w

 

Extreme Memory Profile(XMP): Enabled/Disabled

i

DRAM Frequency: AUTO lub dowolna wartosc np. recznie 3600MHz (24x100.00x1.33)? 

Edytowane przez tre3cko
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
3 minuty temu, tre3cko napisał:

Mam dwie identyczne kosci kupione w jednym zestawie. 2x8GB Crucial Ballistix CL16. Czyli na 100% ma byc "LINK"?

 

3 minuty temu, tre3cko napisał:

Ustawic opcje "extreme memory profile(XMP) na Enabled, a DRAM Frequency wcale nie ruszac i zostawic na "Auto"?

2x tak. Z ramem można się jeszcze pobawić żeby go podkręcić i poprawić fabrykę np. na 3800 albo zacieśnić timingi ale wymaga to wiedzy i sporo wolnego czasu.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...