Skocz do zawartości

Czy istnieje nieduży monitor do pracy z tekstem ( 20 - 22 cale ) - od którego nie oślepnę


Recommended Posts

RATUNKU Proszę o pomoc. Za radą sprzedawcy kupiłem do pracy z tekstem monitor który nie nadaje się do użytku ... a na rynku nie bardzo widzę rozwiązania..

Potrzebuję monitora do długotrwałej pracy z tekstem.

W odległości od nosa ok. 50-60 cm. 

Monitor ma być zamontowany na ruchomym stoliku /blacie do pracy stojącej lub siedzącej ( wrzucam zdjęcie )

Tak więc nie powinien to być sprzęt ani duży ani ciężki.

Wydawało mi się że to banalnie proste - tymczasem jest tragedia

Za radą sprzedawcy sklepowego kupiłem monitor  MSI Pro MP221 21.5" 1920x1080px i jest tragedia...

Obraz jest niezwykle męczący, litery jak malowane kredką świecową, po 20 minutach pracy jest mi niedobrze..

Pomyślałem że problem leży w rozdzielczości... bo taką samą mam w swoim 14 notebooku... ale w sklepie mówią że 1920x1080px to standard... i jestem jedyną osobą której coś nie pasuje...

Będę wdzięczny za pomoc rozwiązania sprawy. Czy istnieje nieduży monitor który dałby wygodny do czytania i przyjazny dla oczu obraz?

Może robię jakiś błąd w wyborze parametrów, bo w wyszukiwarkach sklepowych nic nie mogę znaleźć... 

stolik z monitorem komp.jpg

Link to post
Share on other sites

Zakup czegoś nowego jest bez sensu, zanim nie upewnisz się, że masz ten monitor dobrze ustawiony. Bez dobrych ustawień nowy może mieć te same wady. 

 

Jest kilka rzeczy do ustawienia:

  • Jasność. Skoro pracujesz z tekstem to jasność powinna być w miarę niska, tzn. jak najniższa pozwalająca na komfortowe czytanie.
  • Ostrość. Pomanewruj ustawieniami ostrości. Z własnych doświadczeń napiszę tylko tyle, że tekst zbyt ostry źle się czyta. Zależnie od konkretnego monitora trzeba ostrość ustawić w okolicach środka lub nawet minimum.
  • Skalowanie w systemie. Jeśli 1920x1080 jest zbyt małe to trzeba przeskalować obraz w Windows. Odradzam zmianę rozdzielczości, bo każda rozdzielczość nienatywna znacząco wpływa na ostrość i czytelność czcionek.
  • Oświetlenie stanowiska. Lampy nie powinny odbijać się w ekranie, a za monitorem nie powinno za jasno lub zbyt ciemno. Poczytaj sobie to: https://tomaszpluszczyk.pl/zarzadzanie-barwa-oprogramowanie-stanowisko-obrobki-zdjec/. Jest to co prawda ustawianie monitora pod zdjęcia, ale rady ergonomiczne są uniwersalne.

Jak byś się jednak decydował na nowy to zobacz, czy któryś nie ma trybu do czytania, gdzie obraz się ściemnia i robi lekko brązowy. Miałem to w starym Eizo Foris i jeśli ktoś dużo czyta to fajna opcja.

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...