Skocz do zawartości

Rtx 3070 czy nie CPU nie będzie wąskim gardłem?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez pendzel_3,

Recommended Posts

Witajcie,

Mam nadzieję, że ceny niedługo, stopniowo będą wracały do normy. Z racji tego mam do was pytanie czy 3070 będzie za mocna karta co mojego CPU? Bez OC bo niestety cos się zepsuło :/. Monitor to 2k i 165hz odświeżania. Na polskimi YouTube Black  zrobił test, ale z 3080 a jak to będzie z 3070? Pozdrawiam. Z góry dziękuję za pomoc :)

Link to post
Share on other sites

Z tego testu wynika że i go*****y Ryzen 2600X albo i 1600 się by nadał :D 

 

Ta... coś tu nie gra. Ten techspot nie raz był uważany za zbyt fanboyski dla AMD.

Zastanawiające jest czy Valhalla jest tak poprawiona, czy sterowniki od AMD przeszły taką przemianę w rok, czy o co biega. W Origins na Ryzenie 2600 + 5700XT to karta chodzi na 60% możliwości. Testy robione w 2020 roku. Reszta to czarowanie. W tym teście wygląda na to jakby ten sam Ryzen 2600 dawał radę.

Aż korci by znowu skołować sobie 5700XT, Ryśka 1600AF/2600 i sprawdzić czy zaszły zmiany, czy jest to fatamorgana.

 

 

 

 

 

Edytowane przez korzychxp
Link to post
Share on other sites

Myślę @krzyhox, że temat znasz. W 1440p - nawet przy RTX 3070 - w nowszych grach "ręczny dla fps" zaciąga zazwyczaj GPU.

 

https://www.purepc.pl/cyberpunk-2077-test-wydajnosci-procesorow-i-pamieci-ram-pojedynek-amd-ryzen-vs-intel-core-ile-rdzeni-potrzeba?page=0,7

 

Cyberpunk, miejsce procesorowe, RTX 3080 @1440p i 5600x vs 3600: 80 vs 64 avg fps (Zen3 generuje ~30% więcej kl/s niż Zen2, przypuszczam że podobna sytuacja bedzie przy RTX 3070). 

 

https://www.purepc.pl/test-procesorow-amd-ryzen-5-5600x-vs-intel-core-i5-10600k?page=0,24

 

Wiesław trzeci, miejsce procesorowe, RTX 2080 Ti @1080p i 5600x vs 3600: 153 vs 120 fps avg (inna gra, inna rozdzielczość i ponownie ~30% przewagi Zen3 nad Zen2). 

 

Powyżej masz dwa przykłady skrajnie negatywnego scenariusza, zazwyczaj jednak bottleneck ze strony CPU przy 2K jest mniejszy - ale nie można przeginać też w drugą stronę i powiedzieć, że go nie ma. 

 

Ot, pytanie w co grasz głównie ;) Ja, będąc posiadaczem 3700x i widząc zapowiedzi Zen3 od razu (i jeszcze w porę) oddałem swojego Matisse w dobre ręce. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, Rebelmind napisał:

Myślę @krzyhox, że temat znasz. W 1440p - nawet przy RTX 3070 - w nowszych grach "ręczny dla fps" zaciąga zazwyczaj GPU.

 

https://www.purepc.pl/cyberpunk-2077-test-wydajnosci-procesorow-i-pamieci-ram-pojedynek-amd-ryzen-vs-intel-core-ile-rdzeni-potrzeba?page=0,7

 

Cyberpunk, miejsce procesorowe, RTX 3080 @1440p i 5600x vs 3600: 80 vs 64 avg fps (Zen3 generuje ~30% więcej kl/s niż Zen2, przypuszczam że podobna sytuacja bedzie przy RTX 3070). 

 

https://www.purepc.pl/test-procesorow-amd-ryzen-5-5600x-vs-intel-core-i5-10600k?page=0,24

 

Wiesław trzeci, miejsce procesorowe, RTX 2080 Ti @1080p i 5600x vs 3600: 153 vs 120 fps avg (inna gra, inna rozdzielczość i ponownie ~30% przewagi Zen3 nad Zen2). 

 

Powyżej masz dwa przykłady skrajnie negatywnego scenariusza, zazwyczaj jednak bottleneck ze strony CPU przy 2K jest mniejszy - ale nie można przeginać też w drugą stronę i powiedzieć, że go nie ma. 

 

Ot, pytanie w co grasz głównie ;) Ja, będąc posiadaczem 3700x i widząc zapowiedzi Zen3 od razu (i jeszcze w porę) oddałem swojego Matisse w dobre ręce. 

Fajne testy, ale 3080 nie jest przypadkiem o 25 procent wydajniejsza karta od 3070? Wtedy bottleneck jest mniejszy. Teraz sam nie wiem czy w końcu branie tej karty do tego CPU ma sens czy nie :/

Edytowane przez krzyhox
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
1 godzinę temu, krzyhox napisał:

Teraz sam nie wiem czy w końcu branie tej karty do tego CPU ma sens czy nie :/

W praktyce ucieknie Ci tylko miejscami kilka % wydajności, jeśli z tego powodu nie będziesz odczuwał dyskomfortu w okolicy tyłka to jak najbardziej ma to sens.:P

  • Haha 2
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To, że 3080 jest wydajniejszy nie ma tutaj znaczenia, bo PROCENTOWA różnica w fps między tymi procesorami (posługuje się nadal dla przykładu parą R5 5600x vs 3600) zostanie zachowana. 

 

https://www.purepc.pl/test-wydajnosci-cyberpunk-2077-pc-patch-1-23-ray-tracing-na-kartach-graficznych-nvidia-geforce-i-amd-radeon?page=0,14

 

Cyberpunk, miejsce graficzne, 1440p ultra (bez RT, bez DLSS) i 3070 kręci 54 kl/s (test był bodajże robiony na R7 5800x, który był 2% szybszy od 5600x).

 

Patrząc na wyniki skalowania fps z różnymi Cpu wychodzi, że względem 5800x taki 3600 POWINIEN przy 3070 wygenerować 72% klatek, jakie generuje przy 5800x, czyli 39 (bez RT, bez DLSS). 

 

Jeśli zaś masz podkręconego tego swojego R5 3600 oraz odpalisz DLSS Q to powinieneś dobić na 3070 do granicy 60 fps avg (w 1440p Ultra, bez RT). 

 

https://www.purepc.pl/test-wydajnosci-cyberpunk-2077-pc-patch-1-23-ray-tracing-na-kartach-graficznych-nvidia-geforce-i-amd-radeon?page=0,21

2 godziny temu, pendzel_3 napisał:
4 godziny temu, krzyhox napisał:

:/

W praktyce ucieknie Ci tylko miejscami kilka % wydajności

 

Kwestia subiektywna, czy 20-30% (miejsce graficzne vs procesorowe) to tylko kilka procent wydajności, bo nawet w miejscach graficznych Zen3 wykręci 1/4 klatek więcej ;)

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Nie wiem co to za moda - brać średni procesor do bardzo dobrej grafiki i myśleć, że to dobre połączenie. Jakość jednego ma odpowiadać jakości drugiego. No właśnie, kwestią jest braku bólu tyłka, że wydajność będzie sporo niższa, a się najwyżej tam "przymaluje" że to tylko kilka procent i można spać spokojnie. No nie jest tak.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...