Skocz do zawartości

Mało fpsów z RTX 3060


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Wrona21,

Recommended Posts

Siema, mam problem odnośnie nowej karty graficznej rtx 3060 12gb GIGABYTE. Podczas gry załóżmy w Far Cry 5 mam tylko 60-70 fpsów na ustawieniach ultra, w gta v na ultra mam natomiast 50/60 fps. Robiłem format, aktualizowałem sterowniki. Skończyły mi się już totalnie pomysły

Podzespoły:

CPU: i5 10400f

MSI B460M PRO-VDH WIFI 

RAM: HYPERX 2666MHZ 1x16GB

Zasilacz: XFX 500W XT Series 80+ Bronze

Link to post
Share on other sites

Na pewno nie pomaga pamięć ram w jednej kości o szybkości 2666mhz, pytanie jaka rozdzielczośći jakie odświeżanie monitora, bo jak 1080p to i tak powinno być dużo lepiej, pokaż screen z hwinfo zakładka sensora po 10 minutach grania. Może masz jakiś vsync albo inny ogranicznik FPS włączony

  • Lubię to 1
  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, zbiku90 napisał:

Czego się spodziewałeś po 10400f  i rtx3060? Bo chyba nie 144fps w grach AAA choćby starych. Grafika to poziom 2060S/2070 więc nie ma co liczyć na fajerwerki.

Karta mu lata na 60-72%. Zobacz GPU Core load.

 

Procesor też jakoś dziwnie, ale może tak jest na Intelach? Nie widać, czy są włączone wszystkie 6 rdzeni.


@Wrona21 Tak zupełnie strzelając to właśnie może być wina ramu. I wolny i single channel. Albo zasilacz. Albo coś nie tak w biosie, jeśli procek nie chodzi na 100%.

Zrobiłbym jakieś testy poza gpu, czyli Cinebench single core i multicore + geekbench 5.

A co do vsync jeszcze, to czy patrząc w niebo leci fps powyżej tych 70?

 

 

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem podstawowy problem to ram single, dual Channel potrafi dać od 20 do 30% wzrostu wydajności cpu a więc w miejscach procesorowych są spadki. Pozycz od kogoś ram podmień na 2x8gb i przetestuj wg mnie będzie spora poprawa. Popatrz na ustawienia grafiki w grach. Może przesadziłeś z opcjami wygładzania... Co masz ustawione SSAA, MSAA, FXAA, czy jeszcze inne? 

  • Lubię to 2
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, wrobel_krk napisał:

Ram ma jeszcze command rate 2t, to jest jakiś gotowiec? 

Nie udało mi się jeszcze zmusić RAMu na Intelu, aby pracował z command rate 1T. Więc pod tym względem wszystko jest ok. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Stałe 71/72 fps przy patrzeniu w niebo z v-sync

 

Co do wygładzania gram na TAA, mogę spróbować z tym RAM, ogarnę od kogoś i dam znać jak chodzi. Może to być wina zasilacza? Tak naprawdę rekomendowany do rtx 3060 to chyba 650w  

 

Link to post
Share on other sites

Ustaw wyższy limit mocy CPU w biosie (tylko temperaturę kontroluj), dołóż drugą kość ramu i bez problemu będziesz miał 100fps w tych gierkach.

Nie słuchaj maruderów, że inaczej to nie będzie działać bo masz wystarczająco dobry sprzęt do takich osiągów.

Ps. Na 99% nie jest to wina zasilacza.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Tylko zmiana pamięci na Dual Channel przyniesie tu spore korzyści. Inne propozycje bez tego bym na razie odrzucał.

Edytowane przez CrisPell
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Witam masz badziewną płytę tzw tani chłam ona obsługuje pamięci o taktowaniu 2666 i 2933mhz oraz posiadasz kość ramu 1x16.  W pierwszej kolejności pożycz od kogoś kolegi znajomego kości pamięci ram 2x8gb=16gb żeby działały w dualu o częstotliwości chociaż 2933mhz. Jak będziesz miał mało fps to wymiana płyty przynajmniej na taką która będzie obsługiwać ramy o taktowaniu od 2133 mhz do 5333mhz.

 

Jak nie to kupienie płyty z tanich np. gigabyte b560 ds3h.

https://www.gigabyte.com/Motherboard/B560M-DS3H-rev-10/sp#sp

https://www.ceneo.pl/106745956

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
21 minut temu, blackp napisał:

W pierwszej kolejności pożycz od kogoś kolegi znajomego kości pamięci ram 2x8gb=16gb żeby działały w dualu o częstotliwości chociaż 2933mhz

Zgadzam się że dual channel poprawi sytuację ale B460 nie puści ramu szybciej niż 2666mhz

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

na bank single channel , kiedyś robiłem testy na kilku gierkach 30-50% mniej fps w zależności od tytułu

dla przykładu w/w GTA V

 

Edytowane przez cyna76
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Wrona21 napisał:

Jestem totalnie zielony w te sprawy, dałbyś radę jakoś mnie pokierować? Nie ogarniam Biosu totalni

 

Wchodzisz do biosu- zakładka OC i zmieniasz na water cooler

 

 https://www.msi.com/blog/cpu-cooler-tuning-optimized-power-limit-based-on-cpu-coolers

 

Zapisujesz i gotowe. Tylko sprawdź temperatury procesora po tym zabiegu podczas grania bo z tego co widzę masz boxowe (teoretycznie powinno dać radę).

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, Wrona21 napisał:

Stałe 71/72 fps przy patrzeniu w niebo z v-sync

 

Co do wygładzania gram na TAA, mogę spróbować z tym RAM, ogarnę od kogoś i dam znać jak chodzi. Może to być wina zasilacza? Tak naprawdę rekomendowany do rtx 3060 to chyba 650w  

 

Ale mi chodzi czy bez vsync ogranicznik rusza do góry i możesz mieć np 100 fps +.

 

Zrób ten geekbench 5 i pokaż wynik, to pokaże choć czy procek z ramami mają optimum.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Jasne, że Single Channel tutaj skiepści robotę. Ja bym tam wkładał następne 16gb 2666 po taniości i nie kombinował ze zmianą mobasów, bo w tej konfiguracji będzie to zwyczajnie nie opłacalne, tak samo jak siedzenie teraz na jednej kości. Podejrzewam to samo co kolega @wrobel_krk, jakiś gotowiec wypuszczony w takiej konfiguracji bo jeden moduł 16gb był tańszy o 20zł niż set. :-> a to, że na dzień dobry zabija to 20-30% wydajności? who cares? 

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...