Skocz do zawartości

Rozbudowa antycznego PC - 1080p gaming


Recommended Posts

Cześć.

Chciałbym rozbudować mojego staruszka. Zdaję sobie sprawę, że do wymiany nadaje się właściwie wszystko i finanse nie byłyby problemem, ale kierując się chłodną kalkulacją, tj. tym ile obecnie gram (mało), cenami obecnych kart graficznych i tym jak znośnie mój obecny GTX970 dźwiga większość "współczesnych" tytułów, myślałem o przełożeniu sobie czasu na modernizację, kupując starsze, ale nadal stosunkowo mocne podzespoły. Z myślą o późniejszej ich sprzedaży.

 

Obecny setup:

 

GPU: GTX 970

CPU: i5 3470

Mainboard: B75A-G43.

RAM: 8GB @ 665.

Zasilacz: nie pamiętam, jakaś średnia półka 500W, chyba Silentium.

 

Chcę zacząć od karty, mogę kupić GTX 1070ti do 1300zł. Cena chyba OK w stosunkowo do wzrostu wydajności. Zdaję sobie sprawę, że CPU byłoby wąskim gardłem i w następnej kolejności zamieniłbym go na i7 3770k, chodzą po 300zl z groszami na Aliexpress.

RAM, tutaj gorzej, bo co najwyżej mogę zwiększyć ilość, ale prędkości ogranicza płyta. Tyle że do tej pory może w dwóch tytułach czułem, że RAMu jest mało.

 

Ma to w ogóle sens?

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem inwestowanie w tą platformę mija się z celem.

To już lepiej to "puścić jak jest" w całości, dołożyć to co miałeś i szukać używanej skrzynki, bądź kombinować z używanym GPU + jakiś Rysiek zen+/zen2, wszystko zależy od budżetu.

 

Edytowane przez pendzel_3
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Ja wiem, że pewnie najlepiej byłoby wszystko wywalić i zamienić. Co do zen+ to zdaje się, to by wymagało nowej płyty, co za tym idzie RAMu, w moim przypadku też karty dźwiękowej, bo mam starą, ale jarą AIM SC8000 z prawdziwym wzmakiem słuchawkowym, która jest na PCI, więc też byłaby do zastąpienia. Dodatkowo jestem dość leniwy ;) Wydaje mi się, że wymianą karty i procka na wspomniany i7 uzyskam satysfakcjonujący wzrost wydajności za paręset zł (licząc, że stare GPU/CPU się sprzedadzą) na jakieś kolejne 2 lata.

Link to post
Share on other sites

Wszystko spoko oprócz jednego, nie uzyskasz wtedy pełnych możliwości z 1070ti. (oczywiście z zależności od danego tytułu). Z kolei brać coś słabszego też się bardzo nie opłaca, inwestycja w 16gb ram? nieopłacalna, pozostanie na 8gb z kolei jak sam stwierdziłeś dociska już nieco w nowszych tytułach.

 

Podlicz sobie ile mógłbyś dostać za ten zestaw teraz kiedy jest coś wart przez gtx 970 na pokładzie. Bo jak ten cyrk z GPU się skończy a mamy właśnie początek końca to niestety ale za wiele za tą jednostkę nie dostaniesz.  

 

Odnośnie AIM:

https://allegro.pl/oferta/sledz-kontroler-z-pci-e-1x-do-pci-32x-molex-7909844592?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_Komputery&ev_adgr=Akcesoria+(Laptop,+PC)+oraz+części+do+laptopów&gclid=EAIaIQobChMIzbv4ysrn8QIVOwWiAx0MDQICEAQYAiABEgLa2PD_BwE

 

Tylko od razu mówię że nigdy nie testowałem takiego adaptera, musiałbyś zaczerpnąć wiedzy czy działa to bezproblemowo.

 

Oczywiście zrobisz jak zechcesz ;)

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, pendzel_3 napisał:

Wszystko spoko oprócz jednego, nie uzyskasz wtedy pełnych możliwości z 1070ti. (oczywiście z zależności od danego tytułu).

Wiem. Ale wersję "TI" dostaję właściwie w cenie 1070, więc szkoda nie brać. I pytanie, czy to będzie aż taki problem do 1080p i 60FPS, szczególnie, że i7 3770 będzie o jakieś 30% mocniejszy niż obecne i5 3470 (patrząc na growe benchmarki z YT) A ewentualny zapas na karcie oznacza, że dłużej posłuży nawet jak wymienię kiedyś resztę gratów, mam na myśli głównie mobo i RAM. W obecnym układzie RAM byłby najwęższym gardłem, tyle że poza wyjątkami, nie czułem jego braku specjalnie - na razie.

 

Godzinę temu, pendzel_3 napisał:

Podlicz sobie ile mógłbyś dostać za ten zestaw teraz kiedy jest coś wart przez gtx 970 na pokładzie. Bo jak ten cyrk z GPU się skończy a mamy właśnie początek końca to niestety ale za wiele za tą jednostkę nie dostaniesz.  

Za całą skrzynkę wziąłbym przy dobrych wiatrach 1500zł, za używanego gotowca z 1070TI musiałbym dać pod 4k. Czyli 2k do dołożenia minimum. A w tym przypadku, licząc, że od razu sprzedaję obecną kartę i procek za ~700 i ~100zł, dokładam w sumie maks 800zł do i7 z 1070ti. Kiedyś w przyszłości jak RAM zacznie dokuczać, zmieniam Mobo + RAM za znów niewielkie pieniądze.

 

Godzinę temu, pendzel_3 napisał:

Tylko od razu mówię że nigdy nie testowałem takiego adaptera, musiałbyś zaczerpnąć wiedzy czy działa to bezproblemowo.

Nie, nie, nie kombinowałbym tak ;) prędzej szukał legendarnego używanego AIMA SC808 na PCI-E albo jakiegoś DragonfLy Red na USB. No ale to inny temat.

 

Ogólnie nie chcę się mądrzyć, ale szukam najwygodniejszej opcji, która da mi zauważalny performance boost, co w przypadku 1080p nie wymaga raczej komputera potwora, szczególnie że widzę jak godnie 970tka się starzeje nawet w nowszych tytułach AAA.

Edytowane przez Silu00
Link to post
Share on other sites

Istnieje kilka płyt B350 ze slotami PCI np. MSI Tomahawk, PC Mate, Gaming Plus czy Asus Prime Plus.

https://allegrolokalnie.pl/oferta/msi-b350-tomahawk-ief

https://allegro.pl/oferta/procesor-amd-ryzen-5-1600-af-6-x-3-2-ghz-w-wa-10920945094

https://allegro.pl/oferta/pamiec-ram-corsair-ddr4-2x8gb-16-gb-3000mhz-cl15-10919962680

Za 950zł masz B350 z PCI, 6-rdzeniowego R5 1600 AF (czyli 2600) i 16GB DDR4 3000mhz w dualu. Jakieś 350zł może odzyskasz jak sprzedasz stare graty. Więc na czysto za ok. 600zł a dostajesz 3x tyle wątków, 2x więcej ramu i nie trzeba się rozstawać z dźwiękówką ;) R5 1600 AF po OC powinien sobie poradzić z 1070 ti.

 

E: Branie tej 1070 ti bez wymiany reszty jest trochę bez sensu, w niektórych grach i tak procesor nie wypluje 60fps

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
7 minut temu, zbiku90 napisał:

E: Branie tej 1070 ti bez wymiany reszty jest trochę bez sensu, w niektórych grach i tak procesor nie wypluje 60fps

Samej karty nie kupię, na razie od niej zaczynam.

 

Dzięki za tamte propozycje, rozważę temat, bo widzę, że przyrost przy tym R5 w stosunku do i7 jest spory, a przecież mobo kiedyś i tak muszę wymienić.

Link to post
Share on other sites

Jakiś sens to ma, ale karta nie będzie w pełni wykorzystana nawet na 3770K. To jest staruszek.


Pamiętam czasy jak mi na 4770K 1070 GTX się dusił plus ramy 2400Mhz, a co dopiero "Ti" i to na bardziej ograniczającym zestawie. Dopiero wymieniłem na Ryzena 2600 + RAM 3600 to się 1070tka rozkręciła na maxa.

No ale w sumie próbuj, co Ci szkodzi. Wiele i tak nie da się niżej zejść. Ewentualnie do 1070 non Ti właśnie. 1060 GTX pewnie byłoby optimum, ale to jest słabe strasznie.

 

https://pc-builds.com/calculator/Core_i7-3770K/GeForce_GTX_1070/0020UNlu/8/100


Wiem, że to teoretyczna strona, ale coś tam może mówi. 20% bottlenecku i to przy założeniu, że masz szybki ram, a masz wolny. Więc wydajność niewiele większa będzie niż na 1060 GTX :/

 

Nie lepiej by Ci było nowy zestaw zrobić pod AMD właśnie? To wychodzi niewiele drożej, nawet jakbyś wycelował w Ryzena 1600, lub  3100.

Edytowane przez korzychxp
Link to post
Share on other sites

No to jestem po zakupie 1070Ti (INNO 3D X2). Miałem okazję przetestować ją na szybko w 2, może nie najświeższych, ale myślę, że nadal wymagających graficznie tytułach. Ogólnie sama charakterystyka pracy karty bardzo fajna, pod obciążeniem właściwie niesłyszalna, temperatury niższe niż w poprzedniej 970tce (Evga SC 2.0). W jednym zdaniu - nawet w parze ze starym prockiem widać znaczny performance boost. Dodatkowo, nie wiem, czy to placebo, nowsze sterowniki, czy co, ale mam wrażenie ogólnie lepszej jakości obrazu, jest jaki bardziej wyraźny, co nie wynika nawet z ustawień graficznych w tytułach.

 

Battlefront 2, najwyższe ustawienia. Stabilne 60fps (mam capa w MSI Afterburner), ale zdarzająca się czkawka przez za małą ilość ramu i zapewne virtualne cache na dysku. Jedyna gra, gdzie to odczuwam. Procesor dał radę.

 

Shadow of TR, wszystko na ultra prócz Ray Tracing, które jest na medium. Wygląda to świetnie i trzyma stabilne 60fps większość czasu, prócz lokacji z większą ilością NPCów, np w miastach/wioskach. Wtedy spada do 40-50. Wtedy widać bardzo wyraźnie wąskie gardło CPU z użyciem na 100%.

 

W planach mam przetestowanie w innych tytułach, jak AC Valhalla czy RDR2, żeby sprawdzić, ile CPU obcina FPSów i ocenić, czy i7 3770k jest w stanie dobić do stabilnych 60.

Link to post
Share on other sites

A karta chodzi na 100% użycia? Bo to też nie ma co mówić o świetnej kulturze pracy jak karta nie rozkręcona do 100% i dłużej obciążona (typu Furmarkiem, full hd + antialiasing x8).

Najlepiej testować bottleneck w grach gdzie jest wbudowany benchmark. Asasyny się nadają, Far Cry.

Link to post
Share on other sites
59 minut temu, korzychxp napisał:

A karta chodzi na 100% użycia? Bo to też nie ma co mówić o świetnej kulturze pracy jak karta nie rozkręcona do 100% i dłużej obciążona (typu Furmarkiem, full hd + antialiasing x8).

Nie, ja porównuję jak się karta zachowuje w mojej obudowie tych samych tytułach, które uruchamiałem na 970. Chociaż rozumiem o co Ci chodzi, napracuje się mniej, więc pracuje przyjemniej.

Natomiast sprzedawca uruchomił jakiś benchmark na pół godziny zanim przyszedłem po odbiór, w sumie godzinę pracowała w pełnym obciążeniu w otwartej obudowie. Nie słyszałem jej. Przed chwilą w MSI Afterburner rozkręciłem wiatraki na 100%, lekki szum jak się nachylić nad obudową. Temperatury to przy obecnych upałach okolice 80 stopni pod obciązeniem i 45 w idle.

 

59 minut temu, korzychxp napisał:

Najlepiej testować bottleneck w grach gdzie jest wbudowany benchmark. Asasyny się nadają, Far Cry.

Ok, Valhalla pójdzie na pierwszy ogień.

 

E: chyba przesadziłem z temperaturą pod obciążeniem albo spojrzałem na żużycie GPU zamiast temperaturę ;) W syntetycznym benchmarku u sprzedawcy po dłuższym czasie sięgnęło 82 stopnie, ale w grze chyba nie przekracza 70 stopni przy ~80% zużycia wg. MSI Afterburner.

Edytowane przez Silu00
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Silu00 napisał:

E: chyba przesadziłem z temperaturą pod obciążeniem albo spojrzałem na żużycie GPU zamiast temperaturę ;) W syntetycznym benchmarku u sprzedawcy po dłuższym czasie sięgnęło 82 stopnie, ale w grze chyba nie przekracza 70 stopni przy ~80% zużycia wg. MSI Afterburner.

Nie liczy się kultury pracy na 80% obciążeniu tylko na 100% i to dłuższym, nieprzerwanym na 100%. Więc zalecam furmark, walnąć max rozdzielczość (a nawet DSR włączyć w sterownikach i wrzucić skalowanie do 4k), antialiasing x8 i poczekać 15 minut bez ruszania niczego. Jak będzie 99% użycia GPU to sa to normalne warunki testowe.

Ale 80 stopni to w ogóle by mnie nie dziwiło na Inno3D X2. To podstawowy model tej firmy, a nie jakaś wysoka półka.

Edytowane przez korzychxp
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, zbiku90 napisał:

Ray Tracing na 1070 ti?

Działa na serii 10 z którąś aktualizacją sterowników, ale na wyższych ustawieniach morduje fpsy.

 

1 godzinę temu, korzychxp napisał:

Nie liczy się kultury pracy na 80% obciążeniu tylko na 100% i to dłuższym, nieprzerwanym na 100%. Więc zalecam furmark, walnąć max rozdzielczość (a nawet DSR włączyć w sterownikach i wrzucić skalowanie do 4k), antialiasing x8 i poczekać 15 minut bez ruszania niczego. Jak będzie 99% użycia GPU to sa to normalne warunki testowe.

Jasne. Pisałem, że widziałem kartę godzinę na benchmarku u sprzedającego, na moją prośbę. 82 stopnie, tyle że w mieszkaniu było chyba ze 30 stopni + otwarta obudowa, czyli gorsza wentylacja. Tak czy siak temperatury bez szału, ale właściwie co z tego, jeżeli nadal nie zagrażają karcie, a wentylatory są niesłyszalne. No i w grach jest chłodniej.

 

1 godzinę temu, korzychxp napisał:

To podstawowy model tej firmy, a nie jakaś wysoka półka.

Za którego dałem 1300zł, a nie 1600 :)

Ostatecznie zdecydowałem się na "wygodniejszą" opcję przedłużenia sobie życia obecnej platformy. Dokupiłem wczoraj Xenona 1270 V2 za 280zł z Ali (byłoby 230, gdyby nie VAT...). Ponoć to samo, co i7 3770 ale bez wbudowanej grafiki. Wierząc growym benchmarkom z YT, zestaw powinien dać satysfakcjonującego boosta w tytułach, które mnie interesują i zbliżyć się lub dobić do 60 fpsów.

 

Dzięki wszystkim za rady, @zbiku90 wrócę do Twoich propozycji, gdy będę za jakiś czas zmieniał Mobo.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Cześć,

 

Od jakiegoś czasu działam na 1070ti od Inno3d, Xeonie e3 1270v2 + dokupiłem dysk SSD, więc opiszę wrażenia.

 

TL;DR - jestem zadowolony, stosunek dołożonych środków (GTX970 już sprzedana) do zysku FPS jest satysfakcjonujący.

 

Jeżeli chodzi o wydajność, wszystkie tytuły na najwyższych detalach prócz Shadow of TR, gdzie Ray Tracing jest obniżony na medium. Wnioski na podstawie MSI Afterburner.

Battlefront 2 - stabilne 60fps, ani karta ani procesor nie był blisko bottlenecka.

Shadow of Tomb Raider - stabilne 60 fps, prócz dużych wiosek, gdzie potrafi spaść o około 20 maks. CPU bottleneck.

Horizon Zero Dawn - najwyższe detale, stabilne 60 fps, potrafi chrupnąć w większych miastach i spaść o 10, bottleneckiem wtedy jest GPU (!)

Days Gone - stabilne 60 fps.

Detroit Become Human - stabilne 60fps zdecydowana większość czasu, czasami zdarzają się chwilowe przycięcia, jakby w tle coś było dogrywane. Bottleneckiem wtedy jest CPU.

Starsze i mniej wymagające tytuły jak ME: Shadow of War, Surge 2, Iron Harvest do pominięcia, bo zarówno GPU jak i CPU się nudzą. Do sprawdzenia AC: Valhalla i RDR2. I ew. Cyberpunk2077, ale tutaj nie mam złudzeń.

 

Po zakupie SSD przestałem odczuwać, że niektóre gry zapełniają prawie całe 8GB.

 

Temperatury - wspominałem, że temp na karcie dochodziły do 82 stopni. Był to limit w MSI Afterburner, przy którym obniżane było taktowanie zegarów. Po przesunięciu limitu powyżej 90 stopni, temp szybko tam wskoczyła. Ok, były upały, ale to nadal słabo nawet przy budżetowym chłodzeniu od Inno. Przyczyna takiego stanu rzeczy, i aż głupio o tym pisać, totalnie zawalony filtr przeciwkurzowy pod przednim panelem obudowy (Zalman Z3). Po wyczyszczeniu, temperatury spadły o kilkanaście stopni! Procesor również jest dużo chłodniejszy. Musiał być niezły piekarnik bez przewiewu. Dodatkowo ustawiłem bardziej agresywny curve prędkości wentylatora GPU, bo słychać go dopiero przy 100% (ponoć wolnoobrotowy). Temperatury nawet w upale zbliżyły się do wartości z testów i recenzji, czyli w zależności od tytułu, przedział 70-78 stopni oraz okolice 60-65 dla CPU (ma dołożony którąś Ferę). Myślę, że gdybym miał porządniejszą obudowę, byłoby spokojnie jeszcze parę stopni mniej.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

@Silu00 Wybacz ale nie pamiętam, ram masz w jednym module czy w 2/4? Bo jeśli opcja nr 1 to dokupienie takich samych 8gb (raczej używki) dałoby kolejnego sporego boosta za nieduże pieniądze. DDR3 trzymają cenę od jakiegoś czasu, więc przy wymianie platformy dużo nie stracisz.

 

Link to post
Share on other sites

@zbiku90 RAM mi działa w dual channel, jeżeli o to pytasz, mam 4x2GB. Rozważałem wymianę Ramu na jakieś używane 16GB, do 200zł można dostać, ale teraz gdy ogrywam gry, nie widzę potrzeby. Fakt, że przy niektórych muszę zamykać przeglądarkę w tle, bo mi się potrafiła gra wywalić, np Days Gone. Ale to nie jest aż takim problemem.

 

Następna inwestycja, to kompleksowa zmiana platformy za rok czy dwa, razem z obudową, zasilaczem. GTX 1070ti zostanie dopóki będzie dawała radę w Full hd bez kompromisów, chyba, że ktoś mnie przekona do monitora 1440p i 75+Hz :)

Edytowane przez Silu00
Link to post
Share on other sites
21 minut temu, Silu00 napisał:

Fakt, że przy niektórych muszę zamykać przeglądarkę w tle, bo mi się potrafiła gra wywalić, np Days Gone. Ale to nie jest aż takim problemem.

Mnie do przesiadki z 8gb na 16 zmusił bf1, ale zdecydowana większość gier działa jeszcze w miarę ok na 8gb.

23 minuty temu, Silu00 napisał:

GTX 1070ti zostanie dopóki będzie dawała radę w Full hd bez kompromisów, chyba, że ktoś mnie przekona do monitora 1440p i 75+Hz

Do FHD 60hz jeszcze jakiś czas wystarczy ale pakowanie się teraz w monitor z 1440p z wysokim odświeżaniem to średni pomysł. 1070 ti w wielu przypadkach dałby jeszcze radę, ale sam widzisz że Xeon nie zapewnia wszędzie 60fps. Widzę że grasz głównie w single playery, a w nich 60fps z wyższymi ustawieniami jest imo lepszą opcją.

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, zbiku90 napisał:

1070 ti w wielu przypadkach dałby jeszcze radę, ale sam widzisz że Xeon nie zapewnia wszędzie 60fps

Mówię o przyszłości, następna modernizacja będzie kompleksowa, wymienię właściwie całą skrzynkę i wtedy rozważę przy okazji sprawę większego monitora, więc i wymianę karty.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...