Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć, w moim domu rodzinnym podłączony jest światłowód od orange, na parterze stoi router Zyxel VMG8924-AC, i tam zasięg jest ok. Problem pojawia się na piętrze, gdzie w niektórych pokojach praktycznie nie ma zasięgu.
 

Jest możliwość pociągnięcia kabla na piętro od routera na dole, więc myślałem o dołożeniu drugiego routera jako ap z tym samym ssid, tylko obawiam się że może być problem z automatycznym przełączaniem na sieć z lepszym zasięgiem, czy może nowsze telefony już to jakoś ogarniają?

Druga opcja o której czytałem to mesh, jeżeli dobrze rozumiem to obecny router musiałby być ustawiony w tryb bridge, podłączony do jakiegoś urządzenia (coś co ogarnia komunikację mesha?), a do tego urządzenia 2 ap - 1 na parterze i 1 na piętrze, czy dobrze rozumiem jak powinien działać ten mesh?

Link to post
Share on other sites

Wywal tego zyxela. Ja bym kupił 2 routery mesh np AX10 lub AX20. Jeden by pracował w trybie routera (z dhcp, właczonym routingiem itp) a drugi jako AP . Oba modele wspierają mesh i WiFi 6. AX10 kosztuje niewiele ponad 200 PLN. Ciężko coś znaleźć z WiFi 6 w tej cenie. Ewentualnie zostawiasz zyxela, wyłączasz na nim WiFi i dokupujesz 2 apki lub routery wspierające roaming. Tyle, że będą 3 urządzenia zamiast dwóch, więc sensu to nie ma za bardzo.

Link to post
Share on other sites

Moi rodzice są przeciwni wywaleniu tego zyxela :/ ale rozumiem że mógłbym kupić 2 x AX10/AX20, na zyxelu wyłączyć wifi i podłączyć szeregowo oba te routery jako ap, wtedy miałbym jedną sieć i nie byłoby problemu z przełączaniem się pomiędzy sieciami? I jeszcze jedno pytanie - czy różnica pomiędzy ax10 a ax20 to tylko port usb i rdzeń procesora, jeżeli tak to byłoby problemem połączenie 1x ax20 i 1x ax10 (przydałby się jeden port usb w sieci)?

Link to post
Share on other sites

Tylko po co tobie 3 urządzenia jak mogą być dwa? Możesz Zyxela sprzedać na OLX jak go nie chcesz wyrzucać. Nie wiem czym one się różnią. Nie testowałem ich, ale to są chyba jedne z najtańszych routerów z WiFi 6 . 2 TP-Linki Deco 4 kosztują ponad 4 stówki, to już lepiej wziąć w tych pieniądzach dwa routerki, z WiFi6 i dzięki temu można zrezygnować z Zyxela.

 

Oba urządzenia wspierają mesh więc teoretycznie powinny być ze sobą kompatybilne.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...