Skocz do zawartości

Słaby wynik podkręcania


Recommended Posts

Dzień dobry, jakiś czas temu zakupiłem ryzen 1600 af i wyszedł mi na 3700mHz i dalej nic (po prostu był bluescreen lub czarny ekran) - zwróciłem go i zakupiłem ten sam procek z innego sklepu i wyszedł mi na 3850mHz na napięciu fixed 1.40v LLC-1 lvl - wiem że to słaby wynik jak na te procki ale czy taki wynik jest powodem mojego szczęścia czy może płyta ogranicza OC? 

Asrock B450M steel legend (4+2 fazy ok. 70°C) ( temp. Cpu - ok. 60°C na stresie)

Edytowane przez Czesiu1
Link to post
Share on other sites

Sekcja na tej płycie jest jedną z najsłabszych na B450, ale wydaje mi się że przy 1600af nie powinna jeszcze ograniczać. Ile prądu bierze ten ryzen pod obciążeniem przy 1,4V? Jakie jest faktyczne napięcie w stresie przy LLC 1?

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy o to dokładnie chodzi ale z HWMonitor odczytałem parametr currents i jest tam min. 32A max. 37A, a waktyczne napięcie LCC lvl1 to w spoczynku ok. 1.40v a w stresie ok. 1.42v. Tak na marginesie to testowałem go na OCCT przez godzine na 3.85ghz i nie zauważyłem spadków wydajności.

Edytowane przez Czesiu1
Link to post
Share on other sites

Zainstaluj hwinfo, czyta więcej czujników. Chodzi mi o pobór mocy w watach, mój podkręcony R7 1700 podchodził pod 200W i na twojej płycie mogłyby już być problemy. Ciekawy jestem ile ten 1600af ciągnie. Jakie są objawy przy 3900mhz? Blue screeny? Jeśli tak to jakie? RAM jaki i jak ustawiony? SoC voltage jak ustawiony i jaki jest faktycznie? (też do sprawdzenia w hwinfo).

Link to post
Share on other sites

Procek na 3.9ghz ciągnie ok. 77W a na 3.95ghz ciągnie ok. 80W z tą różnicą że na 3.9 po 13 min się wyłączył a na 3.95 po 2 min, przy 3.9 i 3.95 temperatura sekcji nie przekroczyła 72°C. A objaw jest taki jakby się wszystko wyłączyło oprócz zasilacza wiatraków i ledów, przy 4ghz to samo ale w krótszym czasie od włączenia stresu. A ram to 4gb HyperX Fury 3200mHz cl16 ale jest ustawiony na 2400mHz cl16, próbowałem dać go na 3200Mhz ale problemu z cpu to nie poprawiło. Jeśli chodzi o SoC to 1.15v a rzeczywiste to 1.13v (wszystko sprawdzone w HWinfo)

Edytowane przez Czesiu1
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Czesiu1 napisał:

Procek na 3.9ghz ciągnie ok. 77W a na 3.95ghz ciągnie ok. 80W

Wszystko inne wygląda ok ale to zużycie prądu coś za małe. TDP niby 65W ale po OC powinien brać prawie 2x tyle. Jak możesz to porób screeny/zdjęcia z biosu z zakładki dotyczącej OC, może coś dopatrzę.

Link to post
Share on other sites

@zbiku90Już powinno działać https://m.fotosik.pl/u/Czesiu123456789

@zbiku90 nie wiem czy to istotne ale przykleiłem na termopadach od tyłu sekcji procesora małe radiatorki i wentylator - testowałem godzine na 3.8gHz - wszystko ok, podniosłem na 3.9gHz i ku mojemu zdziwieniu wszystko działa. A odnośnie temp. Vrm to robiłem pomiary termometrem laserowym na fabrycznym radiatorze - 45°C, na tych radiatorkach zamontowanych przezemnie - 42°C, udało mi się zbić z sekcji ok. 16° nie wiem czy to dobry wynik ale na 3.9g się nie wyłączył (cały czas LLC 1 i 1.4vcore). Ale po ustawieniu 4ghz to zaraz po zalogowaniu do windowsa usiadł. Lepsze chłodzenie sekcji?

@zbiku90 nie wiem czy to istotne ale przykleiłem na termopadach od tyłu sekcji procesora małe radiatorki i wentylator - testowałem godzine na 3.8gHz - wszystko ok, podniosłem na 3.9gHz i ku mojemu zdziwieniu wszystko działa. A odnośnie temp. Vrm to robiłem pomiary termometrem laserowym na fabrycznym radiatorze - 45°C, na tych radiatorkach zamontowanych przezemnie - 42°C, udało mi się zbić z sekcji ok. 16° nie wiem czy to dobry wynik ale na 3.9g się nie wyłączył (cały czas LLC 1 i 1.4vcore). Ale po ustawieniu 4ghz to zaraz po zalogowaniu do windowsa usiadł. Lepsze chłodzenie sekcji? Aha no i procek był oczywiście stabilny.

EDIT: poniżej 1.38v przy założonej tylniej blasze wyłączył się po 6 min a kiedy ona nie jest założona to się nie wyłączył. Chyba się sekcja przegrzewa

Edytowane przez Czesiu1
Link to post
Share on other sites

Jak podkręcałem pamięci żeby zobaczyć czy coś to pomoże z prockiem to takie napięcie ustawiłem ale dałem teraz na auto i płyta ustawiła 1.2v, a to jest jedna kość hyperx fury 4gb 3200mhz cl16 i ram na naklejce ma napisane 1.35v, to czasem nie jest max napięcie? Bo w takim razie jakie powinnobyć napięcie tego ramu? Bo jak już podkręce proca to ram chcę ustawić na te 3200mhz. PSS już wyłączony. Jeszcze dodam że zostawiłem go na 3.9ghz na noc na stresie z tym nowym chłodzeniem sekcji i nic się nie stało, w sensie że normalnie przeszedł stres test.

Edytowane przez Czesiu1
Link to post
Share on other sites

To napięcie 1,35v to dla profilu xmp czyli 3200 w tym przypadku. Dla ddr4 z radiatorem śmiało można dawać 1,4-1,45v w przewiewnej obudowie do codziennego użytku. Narazie do testów możesz zostawić na auto czyli 2133 1,2v, jak już skończysz z prockiem to dopiero wtedy kręć ram. Dodatkowe chłodzenie sekcji widać że robi różnicę, przy tych upałach może się grzać. Wyłączenie PSS też powinno pomóc. Potestuj jeszcze 3,95ghz, może się uda ustabilizować.

Link to post
Share on other sites

3.95ghz LLC 1 1.40v się wyłączył, zamówiłem większy radiator na sekcje.

Aha i przepraszam za błąd ale procek pobiera nie 70W tylko ok. 100W .

A to możliwe że płyta rozłącza wszystko przez to że sekcja ma 50°?

 

 

Jeszcze dopisze że testowałem go przed chwilą na occt na 3.9gHz cpu 67° sekcja 47° i się wyłączył ale na cpu burner wszystko gra. Już totalnie nie wiem co jest.

Edytowane przez Czesiu1
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Czesiu1 napisał:

A to możliwe że płyta rozłącza wszystko przez to że sekcja ma 50°?

Niemożliwe, elementy sekcji zasilania powinny spokojnie wytrzymać temperaturę ok. 100st, z tym że pewnie jakieś zabezpieczenie termiczne by się włączyło ok. 90. Jesteś pewny że to temperatura sekcji a nie chipsetu? W jakim programie to odczytujesz?

4 godziny temu, Czesiu1 napisał:

Aha i przepraszam za błąd ale procek pobiera nie 70W tylko ok. 100W .

To i tak coś niedużo, tak jak pisałem mój 1700 z tdp 65W po zdjęciu kagańców i podkręceniu na 4,1ghz @ 1,425v brał koło 180W z tego co pamiętam. Może jakieś power limity masz jeszcze powłączane ale na screenach nie widzę. 

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, zbiku90 napisał:

W jakim programie to odczytujesz?

Moja płyta nie ma czujnika na sekcji - mierzę termometrem laserowym na radiatorze i z tyłu

3 minuty temu, zbiku90 napisał:

Może jakieś power limity masz jeszcze powłączane ale na screenach nie widzę

Mogę zrobić screeny z każdej zakładki w zakładce advanced. A jeszcze takie pytanko bo mam opcje OC mode i to mam na manual i tam jest mnożnik bckl i on jest na auto jest jeszcze OC mode na auto i wtedy już jak dam na auto to nie mam BCKL tylko sb clock spread może to powinienem przestawić?

Aha i jeszcze tak na próbe przestawiłem SoC na 1.2v ale nic to nie dało

Daję link do screenów z zakładek adwanced. https://m.fotosik.pl/u/Czesiu123456789/album/2553667

@zbiku90

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...