Skocz do zawartości

Jak sprawdzić jaką ma się sekcje zasilania? (początkujący)


Recommended Posts

Wie ktoś z skąd wiedzieć jaką ma sie sekcje zasilania na płycie głównej bo na stronie producenta jak wchodzę w asusa albo gigabyte i tak dalej jest tylko napisana sekcja zasilania na chipsety Z a skąd wiedzieć jaka jest sekcja zasilania na chipsetach H i B bo nie wiem? nie mówię tu że ja mam jakąś płytę bo nie mam żadnej chodzi mi tylko o to skąd wiedzieć jeżeli nigdzie nie pisze. I nie tylko jakieś firmowe o asusa albo gigabyte może też np. dell albo hp, lenovo itp. płyty do tych biurowych komputerów. 

 

Proszę o zrozumiałą wypowiedź ponieważ jestem typem człowieka któremu bardzo ciężko coś pojąć:)

Link to post
Share on other sites
34 minuty temu, AudiAWX napisał:

Im więcej cewek, kondensatorów i tranzystorów tym lepsza sekcja zasilania, oczywiście dobrze jak są na nich wielkie radiatory.f344d651fc85c3279c9d61311fa3a9df.jpg

Nie o to mi chodziło, chce wiedzieć na jakiej stronie a nie gdzie w płycie głównej, Takie odpowiedź nic mi nie dadzą ponieważ nie wiem co do czego jest i za co odpowiada. 

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, AudiAWX napisał:

To może podaj model płyty.

mówiłem ze nie płyty żadnej szukam

2 minuty temu, AudiAWX napisał:

To może podaj model płyty.

Może mi wytłumaczysz (jak ci się chce) co do czego jest i za co odpowiada bo ja jak na to patrzę to czarna magia dla mnie :) 

i klawiatura mi sie popsuła klikam a i mi sie usuwa tekst musze ciaglę odlaczać i podłaczac

Link to post
Share on other sites

No właśnie w instrukcjach takie rzeczy nigdy nie są opisany, trzeba szukać w recenzjach danego modelu w sieci.

9 godzin temu, Alan napisał:

np. dell albo hp, lenovo itp. płyty do tych biurowych komputerów.

Płyty do biurowych komputerów mają podstawowe sekcje zasilania, przeznaczone do biurowych procesorów i biurowych zastosowań. Rozbudowane sekcje są naturalnie tylko w przypadku wyższych serii, zazwyczaj w parze z chipsetami zezwalającymi na podkręcanie. Jeśli chodzi o AM4 to tutaj jest genialna rozpiska ze szczegółowymi informacjami o prawie każdej płycie:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/edit#gid=2112472504

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, BlackCoffe napisał:

A nie możesz zobaczyć po prostu do instrukcji swojej płyty głównej? Tam masz wszystko opisane. 

Pisałem że nie mam żadnej płyty głównej. Szukam i własnie dlatego pytam.

Nie rozumiem tego.

2 minuty temu, Alan napisał:

Pisałem że nie mam żadnej płyty głównej. Szukam i własnie dlatego pytam.

 

 

5 godzin temu, zbiku90 napisał:

No właśnie w instrukcjach takie rzeczy nigdy nie są opisany, trzeba szukać w recenzjach danego modelu w sieci.

Płyty do biurowych komputerów mają podstawowe sekcje zasilania, przeznaczone do biurowych procesorów i biurowych zastosowań. Rozbudowane sekcje są naturalnie tylko w przypadku wyższych serii, zazwyczaj w parze z chipsetami zezwalającymi na podkręcanie. Jeśli chodzi o AM4 to tutaj jest genialna rozpiska ze szczegółowymi informacjami o prawie każdej płycie:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/edit#gid=2112472504

Nie znam się na tym proszę żeby mi ktoś to wytłumaczył

Link to post
Share on other sites

Nie masz żadnej płyty więc nie masz żadnej sekcji. Jak wskażesz konkretną płytę to może coś znajdziemy na temat konkretnej sekcji. Nie rozumiem czego w ogóle od nas oczekujesz? W przypadku i3, i5 (bez K), Ryzena 3 czy Ryzena 5 to praktycznie każda sobie poradzi (podstawowe modele mają przeważnie 4 fazy dla rdzeni procesora oraz 2 dodatkowe dla ramu, zintegrowanej grafiki itp.). Na plus jeśli ma radiatory i jest dobry obieg powietrza w obudowie. Mocna sekcja jest istotna przy podkręcaniu albo przy prądożernych procesorach, od i7, Ryzen 7 wzwyż. Oprócz samej ilości faz jest jeszcze ważna jakość zastosowanych komponentów więc z pozoru podobnie wyglądające sekcje mogą różnić się znacznie wydajnością i temperaturą. To tak w skrócie ogólny zarys, jak masz konkretne pytania to pytaj.

Link to post
Share on other sites

Takie dokładne wiadomości jak jest zbudowana sekcja zasilania i z jakich elementów się składa, przydatne są elektronikom zajmującym się choćby serwisowaniem płyt. Nie nauczysz się tego czytając jeden czy dwa artykuły. Nie napisałeś dlaczego się tym interesujesz, bo jeśli chcesz coś naprawiać, to nie zaczyna się od takich skomplikowanych układów. A dla własnej ciekawości niepotrzebna aż taka wiedza.

 

Jeśli nie wiesz co to mosfety dławiki itd., to się nie przejmuj, bo to zwykłemu użytkownikowi do niczego nie potrzebne.

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 5.07.2021 o 14:26, zbiku90 napisał:

Nie masz żadnej płyty więc nie masz żadnej sekcji. Jak wskażesz konkretną płytę to może coś znajdziemy na temat konkretnej sekcji. Nie rozumiem czego w ogóle od nas oczekujesz? W przypadku i3, i5 (bez K), Ryzena 3 czy Ryzena 5 to praktycznie każda sobie poradzi (podstawowe modele mają przeważnie 4 fazy dla rdzeni procesora oraz 2 dodatkowe dla ramu, zintegrowanej grafiki itp.). Na plus jeśli ma radiatory i jest dobry obieg powietrza w obudowie. Mocna sekcja jest istotna przy podkręcaniu albo przy prądożernych procesorach, od i7, Ryzen 7 wzwyż. Oprócz samej ilości faz jest jeszcze ważna jakość zastosowanych komponentów więc z pozoru podobnie wyglądające sekcje mogą różnić się znacznie wydajnością i temperaturą. To tak w skrócie ogólny zarys, jak masz konkretne pytania to pytaj.

Tak tylko powiedz mi gdzie są te fazy zasilania dla procesora które one są i jak wyglądają i gdzie są te dla ramu bo to już 4 forum i nikt mi nie powiedział jest zawsze ta sama odpowiedź. Bo jak wejdę na jakoś stronę od ASUSA albo gigabyte to tylko od niektórych jest ten napis to tylko do nie których z chipsetem Z i powiedz mi gdzie to znaleźć bo ja nie wiem czy na jakiejś stronie czy gdzie są jakieś napisy na płytach głównych.

Link to post
Share on other sites
23 minuty temu, Alan napisał:

i powiedz mi gdzie to znaleźć bo ja nie wiem czy na jakiejś stronie czy gdzie są jakieś napisy na płytach głównych

Potrzebujesz napisy na płycie głównej co to jest, jak się nazywa i za co odpowiada? To nawet w serwisach takich rzeczy nie mają. Tu masz poglądowy schemat i... już wiesz wszystko:)

f_0000326.jpg

Link to post
Share on other sites
15 minut temu, wodego napisał:

Potrzebujesz napisy na płycie głównej co to jest, jak się nazywa i za co odpowiada? To nawet w serwisach takich rzeczy nie mają. Tu masz poglądowy schemat i... już wiesz wszystko:)

f_0000326.jpg

Nie rozumiem tego nie możesz mi wytłumaczyć, bo jak dla mnie to czarna magia :<

Link to post
Share on other sites

Ale co mam tłumaczyć? Ludzie kilka lat na studiach się tego uczą, a ja mam w jednym poście wytłumaczyć? To po co chodzić na studia, jak na forum benchmark wystarczy jeden temat przeczytać i już się wie:)

 

Ps.

Spotkałeś na piwie człowieka z Bangladeszu. Powiedział łamaną angielszczyzną, że dzisiejszego wieczoru będzie Ci stawiał piwo, ale musisz go nauczyć czytać po polsku.

 

Na drugi dzień śmiał się z kolegów, że 5 lat muszą studiować, płacić grube tysiące, a on w jeden wieczór się nauczył czytać po polsku za kilkadziesiąt złotych.

Edytowane przez wodego
Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, wodego napisał:

Ale co mam tłumaczyć? Ludzie kilka lat na studiach się tego uczą, a ja mam w jednym poście wytłumaczyć? To po co chodzić na studia, jak na forum benchmark wystarczy jeden temat przeczytać i już się wie:)

 

No wytłumacz mi które jest to 4+2 albo 8+2 to które to jest na płycie głównej jakie miejsce.

Link to post
Share on other sites

Chłopie serio, daj sobie luz. Nic nie rozumiesz a wszystko chcesz wiedzieć. Niestety tak się nie da. Nikt Ci nie wskaże palcem czy strzałką na zdjęciu i nie powie to jest od tego, a to od tego. Chłopaki próbują Ci pomóc jak mogą, no ale nie każdy zna budowę każdej płyty głównej, żeby akurat Tobie pomóc. Zastanów się dlaczego na żadnym forum Ci nie pomogli.
Widzę jedno wyjście Twojego problem. Napisz do każdego producenta płyty głównej, by Ci wskazali strzałką na zdjęciu do czego służy konkretna rzecz w ich płytach, i to w każdym ich modelu, bo jeszcze nie wiesz na którą się zdecydujesz.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Łe to nie wiem ten sam problem był z procesorem jak nie wiedziałem skąd wiedzieć czy procesor będzie pasował z chipsetem płyty głównej i wtedy ktoś mi w końcu wytłumaczył że trzeba wejść w suport i tam wyszukać wpierane CPU a tu nikt mi nie chce powiedzieć gdzie to znaleźć bo w suport tego nie ma. :( 

obraz_2021-07-06_221445.png

Tu jest 10+2 a to rzadko piszę tylko w niektórych płytach i się pytam gdzie to znaleźć? :( 

Link to post
Share on other sites

W supporcie nie ma też schematów płyt głównych do ściągnięcia, gdzie byłoby to bardzo dużym ułatwieniem przy naprawach. O sekcjach zasilania też by tam było (na schematach jak na dłoni). I jak tu panie naprawiać? A jak już po mozolnej analizie uda się zlokalizować co jest uszkodzone, to spróbuj zamówić u producenta daną część elektroniczną. Mają na 100% gotowe układy, ale się nie podzielą skąpce jedne.

Link to post
Share on other sites



Łe to nie wiem ten sam problem był z procesorem jak nie wiedziałem skąd wiedzieć czy procesor będzie pasował z chipsetem płyty głównej

Nie to nie jest ten sam problem. To jaka płyta obsługuje jaki procesor jest na samym początku danych technicznych.
Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, marik81 napisał:


 


Nie to nie jest ten sam problem. To jaka płyta obsługuje jaki procesor jest na samym początku danych technicznych.

chipset chipset nie pisze :(  nigdzie tylko na intel.ark.com

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...