Skocz do zawartości

Moc panelu solarnego a regulator ładowania.


Recommended Posts

Wyprzedzając - tak, wiem - od czego elektroda, ale nie lubię tego forum. :D Więc może mamy tutaj jakiegoś Dobromira od fotowoltaiki.;)

 

Mam Panel 360W (2x180), mam też regulator ale niestety tylko 10A(pwm), więc muszę zakupić nowy. Czysta matematyka podpowiada, że musi to być 30A, ale widzę że sklepy sprzedają zestawy 360W z 20A regulatorami.:roll:

https://elektroniczne-akcesoria.pl/zestaw-fotowoltaiczny-360w-regulator-20a-mppt-mocowania-do-paneli-100ah-kable-p-320.html

Czyżby moc maksymalna takiego panelu nie przekraczała 240W(~67%)? Czy to raczej januszerka sprzedających?

 

I w końcu drugie pytanie: Czy opłaca się dopłacać do MPPT wzglądem PWM? wiem czym się różnią i że MPPT jest kilka % wydajniejszy oraz zapewnia lepszą sprawność w słabych warunkach ale zastanawiam się czy rekompensuje to znaczną różnicę w cenie. PWM 30A to koszt 40zł gdzie MPPT 30A (prawdziwy a nie nalepka) to koszt min. 400zł.

 

Instalacja będzie współpracować z AKU 80-100Ah, w domku letniskowym.

Max, moc na wyjściu regulatora (oświetlenie) rzędu 10A w zupełności mnie zadowala, realnie jest to max. 5A, a coś więcej realizowane będzie już prosto z AKU przez przetwornicę.

 

Edytowane przez pendzel_3
Literówka
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Znam ból...ostatnio przerabiałem bardzo podobny temat przy zmianie paneli w firmie. Ale powiem Ci, że jest zbyt dużo składowych, żeby jednoznacznie odpowiedzieć czy opłaca się dopłacić...u mnie ostatecznie stanęło na wymianie całej instalacji, bo swoje już miała, a poprzednia firma trochę spartoczyła zadanie. Tak czy inaczej zamiast błądzić po forach, spróbuj podpytać w ads green. Chłopaki sa pomocni, solidnie ogarniają temat, bo zalezy im na kliencie a nie jego portfelu

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Jako iż kiedy Panel do mnie dotarł, okazało się że jest to jeden panel zespolony 370W ~30V a nie dwa układy jak sądziłem wcześniej, a na jesień będę miał tam przyłącze energetyczne 2kW to stelo na regulatorze PWM 30A, czekam tylko na odpowiednią zelówkę i składam wszystko do kupy.

 

Tak dla potomnych - po konsultacjach z ludźmi którzy ogarniają temat, to gdyby nie fakt przyłącza to poszedł bym w dwa panele podpite ze sobą szeregowo co dałoby ~80V napięcia i regulator MPPT oraz dwa akumulatory 12V do podbicia napięcia do 24V + przetwornica. Oświetlenie realizowane na 12V bezpośrednio z regulatora, reszta z przetwornicy. takie rozwiązanie przy dwóch panelach i 2x100Ah aku to koszt ok. 2,5-3k ale jest zdecydowanie wydajniejsze.

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...