Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ludzie ratujcie

Grałem sobie parę meczyków w PES 2021, kiedy nagle zaczęły się dziać cuda i w końcu zawiesiło grę. Zrobiłem alt+f4 i chciałem uruchomić coś innego z tego samego dysku bo już miałem dość i znowu zwiecha. Po ponownym uruchomieniu systemu nie widzi mi tego dysku ani w eksplorerze ani w zarządzaniu dysków. Nie wiem kompletnie od czego zacząć diagnostykę, wszelkie pomysły mile widziane. Dysk jest nowy, ma z pół roku i raptem kilka TB zapisane, kingston A2000 500GB. Zaraz sprawdzę czy uefi go widzi i spróbuję wyjąć i włożyć z powrotem.

Link to post
Share on other sites

Sprawdzałeś czy w BIOSie jest widoczny?

Ja bym wyłączyła kompa, wyjęła z gniazda dysk, odczekała chwilę, umieściła go z powrotem i włączyła kompa. Jak u Ciebie z wentylacją w kompie? Może się przegrzał.

Link to post
Share on other sites

Dysk był niewidoczny. Zrobiłem jak napisałaś czyli wyłączyłem, wyjąłem i podłączyłem i ożył :) Wentylacja jest ok ale w pokoju po paru zagranych meczykach mam 28st, odpalę hwinfo i sprawdzę temperaturę dysków. Od nowości jest bez radiatora ale nigdy się nie przegrzewał. W niedzielę przekładam graty do nowej budy, założę mu jakiś radiator jeśli znajdę, powinien gdzieś być.

Link to post
Share on other sites

Monitoruj go bo mógł się przegrzać i stąd były problemy. Dyski tego typu lubią łapać wysokie temperatury. A skoro jest widoczny podrzuć jeszcze screen z CrystalDiskInfo, zmień tylko w opcjach programu Funkcje -> Funkcje Zaawansowane -> Wartość RAW -> 10 [Dec] 

Link to post
Share on other sites

Miałem to samo z tym samym modelem dysku (różnica jedynie w pojemności, u mnie 1TB)

Komputer pracuje u mnie 24h i zdarzało się że w bliżej nieokreślonych odstępach czasu dysk znikał. Nie wstawał po restarcie. Dopiero kolejne uruchomienie komputera powodowało że pojawiał się ponownie.

 

Ostatnio pokazał się update firmware dla tego dysku, od aktualizacji (jakieś 3 tyg) problemu nie zauważyłem.

Flasha robiłem z poziomu systemu, żadnego dane podczas tego procesu nie zostały utracone (producent oczywiście ostrzega że należy je zabezpieczyć).

Edytowane przez 8gwiazdek
Link to post
Share on other sites
W dniu 18.06.2021 o 20:08, BlackCoffe napisał:

Może się przegrzał.

Nie tędy droga. Dyski nie przegrzewają się podczas grania, poza tym mają odpowiednie mechanizmy obniżające taktowanie przy wysokich temperaturach.. Ten model dysku miał problem z zarządzaniem energią - co prawda pod linuksem, ale Kingston za bardzo nie chwali się wpadkami, więc możliwe, że pod windowsem też coś nie grało. Zatem warto zaktualizować firmware jak ktoś wyżej pisze.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...