Skocz do zawartości

Komputer w jedno sekundowej pętli uruchamiania


Recommended Posts

Aktualizacja

 

_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/

 

Kupiłem używaną płytę główną Asus z97 pro wifi. Komputer ruszył, ale nie od razu. Podłączyłem wszystko i na ekraniku qcode błąd ramu.  Z ramem poleciałem do znajomego i wszystko ok. Kilka razy rozbierałem i składałem pc w różnych konfiguracjach aż postawiłem na biurku samą płytę z prockiem > błąd, że nie ma ramu >wsadzam ram > błąd, że nie ma dysku do zbootowania > podpinam dysk > jakiś błąd qcode co nie jest opisany > googluje > wpinam mysz i klawiature > ruszyło i nawet obraz sie pojawił. Ogólnie manewrów na dobrych kilka godzin bo sporo googlowania co jest grane bo nieopisane błędy. Znowu składam wszystko do budy i nie dziala. Okazało się, że jak zworki HD audio do front panelu są wpięte to jest padaka ( w międzyczasie pełno innych rzeczy do sprawdzenia).

 

Mysz i klawiatura wpięta do usb 3.0. Przed wejsciem do windows działają > jak się załaduje windows już nie działają i nie mogę się zalogować. Przy każdym porcie usb 3.0 tak jest, na usb 2.0 normalnie działają. Dodatkowo podczas uruchamiania systemu komputer wykrywa 4 klawiatury i 1 mysz wtf (menedżer urządzeń pokazuje 2 myszki i 7 klawiatur) .

 

_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/

 

Teraz coś z czym się nie uporałem.

 

Gdy naciskam del, aby wejść do uefi tracę ekran. Nieważne jaki kabel do czego mam wpięty (karta graf. i zintegrowana), obrazu wtedy nie mam. Jakiś pomysł co z tym zrobić?

 

W dniu 19.06.2021 o 07:05, sznib napisał:

Nie, obejdzie się bez formata.

Windows nie widzi karty graficznej, nie działają sterowniki chociaż cpu-z pokazuje. Zużycie procesora w idle od 20 do 90%. Lepiej jednak zrobić formata chyba niż walczyć z tym wszystkim...

 

Czujnik na płycie zwalony czy wina softu?

 

obraz.png.79a17a68be79ecbc06c6c32ad06c9056.png

 

Furmarka nie mogę odpalić bo jakiś błąd Could not initialize zoomGPU.

 

Myślicie, że z płytą wszystko ok i po formacie będzie gitarka? Te zworki audio front panelu i usb mi sie nie podobaja. Jakieś pomysły co jeszcze powinienem sprawdzić w płycie?

 

@edit Dla testu odpaliłem lola. Włącza się główny ekran, ale jak chciałem zagrać trening wyskoczył błąd, że nie ma urządzenia graficznego. Bez wejścia do bios ciężko coś podziałać...

 

 

Edytowane przez italios
Link to post
Share on other sites

Coś tu jest nie tak. Ja swego czasu przesiadłem się z AMD na Intela, zupełnie inny chpipset i proc, a Windows ruszył normalnie i obeszło się bez formata.

 

3 godziny temu, italios napisał:

Mysz i klawiatura wpięta do usb 3.0. Przed wejsciem do windows działają > jak się załaduje windows już nie działają i nie mogę się zalogować.

 

Nie masz w systemie sterowników do USB3. Podepnij mysz i klawiaturę do USB 2.0 i wtedy owe stery zainstaluj.

 

 

Link to post
Share on other sites

Dokladnie, narazie uzywaj portow USB 2.0. Bedziesz muisal zainstalowac sterowniki do tej plyty glownej ze strony jej producenta.

 

Mozliwe, ze w BIOSie (UEFI) jest wybrane ´UEFI only´ dla boot from PCIE... czy jakos tak. Twoj R9 280X moze dzialac tylko w ´Legacy mode´ jak to starsze karty.

 

Sprobowalbym zresetowac BIOS poprzez odlaczenie kabla od zasilacza, wyciagnij baterie CMOS, wcisnij przycisk Power na ok 1min, zamontuj baterie i uruchom komputer.

 

Po uruchomieniu plyta glowna powinna pokazac komunikat na czarnym tle aby skonfigurowac sprzet i aby nacisnac F1 (jesli dobrze pamietam).

 

W BIOSie ustaw sobie Boot from Legacy first, czy co tam bedziesz mial.

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, jarkko napisał:

 

 

Po uruchomieniu plyta glowna powinna pokazac komunikat na czarnym tle aby skonfigurowac sprzet i aby nacisnac F1 (jesli dobrze pamietam).

 

W BIOSie ustaw sobie Boot from Legacy first, czy co tam bedziesz mial.

Juz probowalem tego. Nawet z wypieta grafika po wcisnieciu F1 ekran robi sie czarny. Kabel dsub i hdmi, bez roznicy.

 

Jak mysz i klawiature mam wpieta do usb 2.0 to jak laduje sie system (post? Nie wiem jak sie nazywa ten etap) jest napisane 4 klawiatury, 1 mysz, wiec tutaj sterowniki nie maja nic do powiedzenia?

 

@edit

 

Z wypietymi dyskami ssd i hdd widze uefi. O co chodzi?

 

 

Edytowane przez italios
Link to post
Share on other sites

Na grafice zintegrowanej (wymontowany R9 280X) a monitor podłączony do wyjść video na płycie głównej to dzieje się to samo - czarny ekran po F1. Dobrze rozumiem?

 

Przyjrzałes się pinom gniazda procesora czy nie były powyginane/połamane?

 

Wersja BIOS ma support dla Twojego procesora? Wersje możesz sprawdzić w CPU-Z > motherboard

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, jarkko napisał:

Na grafice zintegrowanej (wymontowany R9 280X) a monitor podłączony do wyjść video na płycie głównej to dzieje się to samo - czarny ekran po F1. Dobrze rozumiem?

 

Przyjrzałes się pinom gniazda procesora czy nie były powyginane/połamane?

 

Wersja BIOS ma support dla Twojego procesora? Wersje możesz sprawdzić w CPU-Z > motherboard

Tak, jak wyciagam grafe to przepinam kable, nie jestem debilem :d

 

Pinom sie przygladalem wczesniej, sa proste.

 

zobacz edit post wyzej

Link to post
Share on other sites

Bios 3503 build date 2018, wiec nie taki stary.

 

Martwi mnie, ze nie widzi gpu, a obraz jest wlasnie z hdmi wpietej karty...

 

Jak dam wybor z auto na pcie to sie nie zapisuje, link speedy zmienilem z auto na gen3 i tez nic. Jak podepne dyski to windows repair sie zalacza, ze wykryl zmiany hardware, ale w kolejnym "oknie" widac tylko sam kursor w malej rozdzielczosci. Czekalem z 20 min i nic. W tym czasie wentylatory w gpu cyklicznie na 100% chodza.

 

CSM tak samo mam jak u Ciebie

IMG_20210626_155250.jpg

Edytowane przez italios
Link to post
Share on other sites

Oo, ja nie mam wersji usb 3.1, tylko wifi ac. Gdzies wygooglowalem, ze ktos probowal wgrac przes usb bios, ale mu nie wychodzilo bo wlasnie ten usb 3.1 probowal. Hmm ciekawe czy poprzedniemu wlascicielowi udalo sie tak zrobic... Ale z drugiej strony windows sie laduje i w systemie moge robic wszystko co nie wymaga normalnego gpu.

 

Zobacz post wyzej bo ja edytuje. Chyba, ze problem z gpu do rozwiazania biosem tez

Link to post
Share on other sites

Nie ma. Stary gt 430 tez sie kreci i daje obraz, ale bios go nie widzi. Nie wiem czemu, ale windows juz mi sie nie laduje. 

Wymiekam powoli

 

@edit

Teraz moge wejsc do bios bez karty (jest obraz) z wpietymi dyskami ssd hdd, ale zatrzymuje sie na ekranie starting windows. Po drodze wpinalem/wypinalem karte i resetowalem bios.

 

@edit2

Z wypietym dyskiem hdd laduje sie sie windows, wczoraj jakos udalo sie normalnie zaladowac z hdd...

 

@edit 3

Wgrałem starszy bios i zmieniłem w ustawieniach żeby priorytet miało PEG i zadziałało.

 

Karta śmiga w windows jak złoto

 

@edit 4

Bios nie widzi karty?? W ekranie post ciagle pokazuje 4 klawiatury. Nie chce mi sie odsylac plyty bo serio sporo czasu mi zeszlo na ogarniecie tego... Uzywac i obserwowac czy cos walczyc dalej?

 

 

 

 

Edytowane przez italios
Link to post
Share on other sites

Prawdziwy rollercoaster czytając każda wiadomość :D

 

Co do dysków. Zobacz czy SSD z systemem jest wpięty do portu Sata0 a w Biosie w Boot Option Priorities wskazane jest Windows Boot Manager (Twój SSD z systemem). Resztę Boot options daj na disabled.

 

Z 4 klawiaturami... Coś jest nie halo.

Podłączyłem jeden z moich kompów gdzie mam płytę Asus H81M-Plus i ten w Biosie pokazuje że mam 2 klawiatury i tak samo jest w Windowsie. Mam jedną klawiaturę przewodową podłączona do USB 2.0... Mówiąc prawdę nigdy na to nie zwróciłem uwagi.

 

Najważniejsze, że R9 280X już jest widoczny w systemie.

W Biosie nie kojarzę abym kiedykolwiek widział model grafiki na żadnej płycie głównej.

4 godziny temu, italios napisał:

@edit 4

Bios nie widzi karty?? W ekranie post ciagle pokazuje 4 klawiatury. Nie chce mi sie odsylac plyty bo serio sporo czasu mi zeszlo na ogarniecie tego... Uzywac i obserwowac czy cos walczyc dalej?

Jak poszukasz w googlach to zobaczysz, ze wiele osob ma 2, 4 a nawet 6 klawiatur. Z tego co na szybko wyczytalem to bierze sie to z "emulacji N-key rollover" w zaleznosci jak zaawansowana masz klawiature. Nie ma sie czym przejmowac. Wlacz sobie Logo jako POST screen i zapomnij.

 

A plyte potestuj przez weekend. Sprawdz jakims pendrivem czy wszystkie porty USB dzialaja. Sprawdz czy dziala wejscie/wyjscie audio. Sprawdz czy dziala HD audio Fpanel. Sprawdz czy dzialaja wszystkie porty Sata. No i czy wszystko dziala stabilnie pod obciazeniem. To tak z grubsza.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...