Skocz do zawartości

Czy praca zdalna powinna zostać na stałe?


Recommended Posts

Pandemia wymusiła przejście na pracę zdalną. Ta forma współpracy istniała wiele lat przed pandemią i stawała się coraz bardziej popularna. Koronawirus jedynie przyspieszył ten proces. Ale nie każdy jest do tego przekonany. Bo co dalej z pustym biurem? Bo pracownik pracuje, kiedy jest "w pracy". Bo 100 innych powodów.

 

III fala za nami. IV może przyjść we wrześniu. Tymczasem firmy zapowiadają powrót do biur. Czy to koniec pracy zdalnej? Absolutnie nie. Wszystko zależy od nas samych. Jeśli ludzie cierpią na syndrom sztokholmski i potulnie wrócą do dusznego biura na polecenie przełożonego, to faktycznie będzie problem. Ale jeśli ludzie przejmą inicjatywę i kopną swoich menedżerów w 4 litery, to praca zdalna zostanie z nami już na zawsze.

 

Czy koniec pandemii oznacza koniec pracy zdalnej i powrót do biur? Jak jest u was? Być może pracowaliście w dużym mieście i gdy szef wysłał was na zdalną, to wróciliście do mniejszego miasta lub na wieś.

 

Chcecie zostać i pracować zdalnie na stałe?

Zacznijmy od prasy zagranicznej, bo za sznurki będą pociągać duże korporacje.

 

Apple 
Pracownicy technologicznego giganta Apple protestują. Nie chcą wracać do biura. W liście otwartym do zarządu firmy argumentują, że powrót do biur oznacza konieczność przeprowadzki i przysporzy wiele trudności. Znaczna część osób po wybuchu pandemii powróciła w rodzinne strony. Teraz znów musieliby wynajmować mieszkanie i codziennie stać w korkach. Praca zdalna ułatwiła też pracę osobom z niepełnosprawnościami - mogą pracować tak samo jak inni. Za pozostawieniem pracy zdalnej świadczą także wyniki finansowe oraz przeprowadzone badania. Wynika z nich, że pracownicy pracują tak samo efektywnie, a nawet wydajniej.

 

Google 
W złą stronę idzie także Google. Powrót do biur zapowiedziano na wrzesień, kiedy wybuchnie IV fala zakażeń. Ci, którzy będą chcieli pracować z domu dłużej niż 2 tygodnie, muszą złożyć specjalny wniosek. Ponadto firma oczekuje, że pracownicy będą mieszkać blisko siedziby, czyli odpada wyjazd za granicę połączony z telepracą.

 

Microsoft 
Wg ankiety przeprowadzonej przez Microsoft 73% pracowników chce pracować z domu po pandemii. Za co należy pochwalić firmę, to jeszcze przed pandemią pracownicy mogli pracować z każdego miejsca na ziemi.

 

Twitter, Spotify, Salesforce
Twitter jeszcze przed pandemią rozpoczął proces całkowitego przejścia na pracę zdalną. Tak samo Spotify. Travis Robinson, szef różnorodności, chce udowodnić, że nie trzeba wyjeżdżać do dużego miasta, aby znaleźć pracę. Przeprowadzono ankietę, z której wynika, że 61% osób woli pracować 100% czasu z domu.

 

W 2018 roku Jack Dorsey, prezes Twittera, w swoim e-mailu do pracowników zachęcał do pracy zdalnej, ponieważ sam doświadczył zwiększenie efektywności podczas wykonywania obowiązków w domu aniżeli w biurze.

 

Tą drogą poszła też firma Salesforce. Pracownicy mają wybór, czy chcą pracować 100% z domu, czy hybrydowo.

Zestawienie firm, które przechodzą na model pracy zdalnej w tabeli w artykule:

 

Google: build remote - companies going remote permanently

 

Nie wszyscy przekonani?
Ostatnie 1,5 roku dowiodło, że praca zdalna jest efektywniejsza, zmniejsza korki na ulicach, pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. To jest przyszłość. Wielu menedżerów wciąż nie wierzy w nieuchronność pracy zdalnej i kombinuje, jak przywrócić pracowników do biur, jeśli już tego nie uczynili. Takie firmy upadną, ponieważ doświadczeni specjaliści rzucą papierami i wybiorą pracę z domu dla kogo innego. Praca zdalna była dostępna przed pandemią, a po pandemii stanie się standardem. Nie każdy o tym wiedział. Ludzie przeważnie szli tam, gdzie ich znajomi. Dziś większość pracowników biurowych zaznała pracy zdalnej i nie chce tego zmieniać.

 

Kopnij swojego szefa w 4 litery
Szef zapowiedział rychły powrót do biura? Rzuć papierami i zacznij rozglądać się za nową firmą. Gdzie szukać? Facebook, LinkedIn, GoldenLine, Pracuj.pl, NoFluffJobs, serwisy z ogłoszeniami. Nie ogranicza cię lokalizacja. Teraz możesz zarabiać jeszcze więcej. Dolicz do tego oszczędności na codziennych dojazdach.

 

Według ankiety Pulse of the American Worker 87% osób po pandemii chce dalej pracować zdalnie. Blisko połowa rzuci papierami, jeśli pracodawca odmówi im kontynuowania tej formy współpracy i zmusi ich do powrotu do biura.

 

Zapamiętaj! Jesteś wolnym człowiekiem. Nie podpisałeś(aś) lojalki z obecnym pracodawcą. Nie jesteś przykuty(a) do biurka. To Ty stawiasz warunki. Świat staje otworem - wystarczy poszukać odpowiedniej oferty.

 

Mieszkaniowy problem
Gdy wybuchła pandemia, część pracowników Facebooka protestowała przeciwko całkowitemu zamknięciu biur. Powód: złe warunki mieszkaniowe. Nie wiedzieli jeszcze, że pandemia potrwa 2 lata, wszak lockdown miał trwać 2 tygodnie i wszystko miało wrócić do normy. Większość z nich to młodzi ludzie, którzy wynajmują pokój lub mieszkanie ze współlokatorami.

Już w 2017 roku media alarmowały o wysokich kosztach życia w San Francisco. Specjaliści zarabiali dużo, ale większość wypłaty przeznaczali na czynsz. Rentierzy (szlachta nie pracuje) utrzymują się z odziedziczonych po przodkach nieruchomościach i żerują na krzywdzie młodego pokolenia. Najbiedniejsi spali w garażach i załatwiali się do wiadra. Zakup mieszkania graniczy z cudem, bo co zarobią, to oddają rentierom. Oszczędźmy młodym tych cierpień. Zaapelujmy do dużych gigantów o pracę zdalną na stałe.

 

Google: Facebook engineers struggling with rents ask Mark Zuckerberg for help

 

W Polsce zaczyna dziać się tak samo. Niedługo nieruchomości będą należeć do wąskiej grupy milionerów. Rząd przespał okres, gdy osoby posiadające nadmiar gotówki masowo kupowały całe piętra na wynajem. Dziś ceny mieszkań sięgają zenitu i nic nie zapowiada spadków, ponieważ nadal trwa moda na "inwestowanie" i rosną ceny materiałów budowlanych.

Czy czeka nas ten sam scenariusz, zależy także od Ciebie. Nie musisz, nie wynajmuj!

 

Należy zmienić sposób myślenia o mieszkaniu wyłącznie jako o miejscu do spania i oglądania telewizji. Każdy, kto podejmuje pracę, powinien mieć własne mieszkanie na miarę XXI wieku. Państwo powinno w tym pomagać.

 

Jeśli idziesz na studia, już teraz zacznij zbierać na wkład własny.

 

Pomóż dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Udostępnij artykuł na grupach na Facebooku.

 

Dodatek - dlaczego warto pracować zdalnie:

Praca zdalna niesie wiele korzyści dla pracowników i firm. Pozostawmy ten model także po ustaniu pandemii — na zawsze!

 

Odkorkujemy nasze miasta

Znaczna część samochodów w godzinach szczytu to pracownicy dojeżdżający do biur. Kiedy wprowadzimy pracę zdalną na stałe, spadnie natężenie ruchu, a co za tym idzie, będzie mniej korków na ulicach!
 

Zredukujemy emisję spalin

Czystsze powietrze, mniej dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery, a w portfelu zostanie więcej pieniędzy!

 

Zatrzymamy wyludnianie miast i wsi

Małe miasta i wsie wyludniają się coraz szybciej. Ludzie wyjeżdżają do dużych miast za pracą. Kiedy przejdziemy całkowicie na model pracy zdalnej, relokacja stanie się zbędna, ponieważ pracownicy będą mogli wykonywać swoje obowiązki z każdego miejsca na ziemi.

 

Zwiększymy wydajność pracy

Jak pokazują badania, praca zdalna poprawiła wyniki w wielu firmach, a pracownicy są bardziej zadowoleni z pracy.

 

Zostawimy Polakom więcej czasu

Każdego dnia tracimy wiele czasu na codzienną rutynę, spędzamy w samochodzie nawet kilka godzin stojąc w korkach, a po powrocie zostaje nam co najwyżej chwila dla siebie i dla rodziny. Kiedy odpadnie dojazd, zostanie nam więcej czasu!

 

Śpisz dłużej lub wcześniej zaczynasz pracę

Wstajesz i jesteś w pracy — to marzenie wielu Polaków. Odpada codzienna rutyna. Nie stoisz w korkach. Nie tracisz na paliwo.

 

Koniec z wynajmowaniem pokoju/mieszkania

Relokacja do innego miasta? To wiąże się z koniecznością wynajmu mieszkania lub pokoju ze współlokatorami, których nie znasz. Jeśli trafisz na wścibskich właścicieli, to będą wchodzić pod nieobecność i grzebać w prywatnych rzeczach. Zamiast płacić odstępne i żyć w podłych warunkach, pracujesz wygodnie z domu ze swojego miasta lub wsi.

 

Ograniczymy przenoszenie chorób zakaźnych

Jesteś chory, ale zdolny do pracy? Twój wybór. Możesz dalej pracować, nie zakażając innych. Nie musisz wysyłać dzieci do przedszkola, skąd twoje dzieci przynoszą choróbska do domu i roznoszą innym.

 

Ograniczymy wymówki pracowników

Zepsuty samochód? Kaszel? Zamknięte przedszkole? To nie powód, by iść na L4. Praca zdalna ograniczy tanie wymówki.

 

Ograniczymy koszty prowadzenia firmy

Firmy nie będą musiały wynajmować powierzchni biurowych. Zaoszczędzą pieniądze.

 

Zwiększymy dostęp do talentów

Brak konieczności relokacji i możliwość pracy z domu oznacza większy dostęp do talentów z małych miast i wsi.

 

Zwiększymy elastyczność pracy

Nieprzewidziane zdarzenia? Będzie można zareagować natychmiast, mając sprzęt i dostęp do Internetu w domu!

 

Koniec obijania się na koszt pracodawcy

Kto tęskni za pracą stacjonarną? Zastanawialiście się, dlaczego? Pierwsza kawa, druga kawa, trzecia kawa, czwarta kawa, ploteczki w kuchni, do tego przygotowane przez pracodawcę kąciki rozrywki - łącznie 2-3h na 8h pracy.

 

Skupienie na pracy

Czy jesteś w stanie skupić się na pracy w biurze w otwartej przestrzeni? Jeżeli zależy Tobie na efektywnej pracy i maksymalnym wykorzystaniu czasu, to z pewnością wybierasz pracę z domu. Większość pracowników ma lepsze warunki do pracy w domu lub może sobie je stworzyć przy jednorazowym dofinansowaniu ze strony pracodawcy.

 

Lektura obowiązkowa:
REMOTE. Pracuj zdalnie, biuro jest zbędne
Jason Fried, David Heinemeier Hansson

 

Zachęcam do dyskusji na temat przyszłości pracy zdalnej.

 

I teraz uwaga. Jeśli chcecie, aby akcja przyniosła skutek, polecam:

1. Zakładać podobne dyskusje na zagranicznych forach, grupach na FB, portalach Q&A
2. Rozmawiać o tym ze znajomymi - im więcej ludzi uświadomionych, tym lepiej
3. Uświadamiać ludzi w grupach na Facebooku i innych mediach społecznościowych

4. Zachęcać do przeczytania powyższej książki - 2 godziny czytania

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...