Skocz do zawartości

Jak najlepiej schłodzić zamknięty pokój w lato? (Gaming PC)


Recommended Posts

Witam,
idzie lato, nawet już teraz gdy na zewnątrz po 25c, to mam upał w pokoju gdy gram. Pomyśleć co będzie gdy będzie na zewnątrz po 40c.
Stworzyłem więc taki projekt na bazie mojego pokoju:


image.png.90f6354202b9b05de93c0acabd91dba9.png

W skrócie mam jeden stojący duży wentylator który może się kręcić na lewo i prawo w granicach 170 stopni.
Drugi mniejszy stojący ale też mocny który planuję dać na przeciwko PC.
Nie wiem czy jest tu jakiś inżynier który może to ogarnąć ale tak to widzę
- ten mniejszy stojący niski wiatrak dam na przeciwko PC by wrzucał chłodne powietrze do środka obudowy (tak samo jak w obudowie 3x140mm wentylatory)
- z tyłu obudowy mam 140mm który wyrzuca ciepłe powietrze oraz na górze AIO które robi to samo.
-mam jeszcze wolny 120mm 2000 rpm wentylator który moge gdzieś dać do środka obudowy czy gdziekolwiek, ale raczej na zewnątrz w pokoju na pewno sie nie przyda..
-Duży wentylator ruchy planuje dać albo na przeciwko mnie czy z tyłu PC za tym mniejszym bo dodatkowo razem wrzucały zimne powietrze i jak najzimniejsze wylatywało z tyłu obudowy.
Sęk w tym że sam PC to nie wszystko, CPU mam na 1.36v 10900kf 5,2ghz/5.0 wiec gotuje sie to nawet do 75c w grach, GPU 3080 tez po 61c (na szczescie nie wiecej).
No i oczywiscie z uwagi na zamkniete pomieszczenie bo jak na lewo mam okno to gdy je otworze to wpada duzo cieplego powietrza, zaslona ciemna na prawde duzo daje z zamknietym oknem, po prostu promienie nie wpadaja, ale od samego ciepla wychodzacego z PC i tak pokoj sie nagrzewa wiec mysle nad jakims rozwiazaniem.

Jak to widzicie?
Klimatyzacja odpada bo jestem tu tylko na 3 miesiace wiec nie bede pozniej z przenosna klimatyzacja latał.

 

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, AudiAWX napisał:

No i tak mam, mniej więcej. emoji1787.png94cbdc30a0716290652839e6a2aeb8ba.jpg

Ale to wieje Ci na bok obudowy, rozumiem ze jest tam mozliwosc wtłoczenia powietrza no to spoko tylko dla komponentów wewnątrz ale ja  ze z uwagi na obudowe, plyte glowna i odpowiednie temperatury nie musze sie martwić komponentami wewnątrz by wiać tylko na bok samego PC z otwartą ścianą na lewo, tylko bardziej zależy mi na schlodzeniu pomieszczenia stad mysle jak to ugryźc :D

Edytowane przez forii
Link to post
Share on other sites

To za dużo zabawy już, nie bede kostki lodu wrzucal co 5min, a wentylator bardziej uniwersalny, na wieczór moge go wystawic na parapet i mi bedzie wrzucal zimne powietrze do srodka

Edytowane przez forii
Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, AudiAWX napisał:

No wygląda spoko ale za ciezkie urządzenie by je przenosic z przeprowadzkami, staram sie trzymac jak najmniej i najlżejszym rzeczy.
W dodatku te wkłady z wodą są tylko dwa, wiec po 4h nie mam niczego i musze czekac kolejne 4h na zamrożenie wody na nowo wiec klimatyzacja przez 4h stoi bezuzyteczna, powinni dac 2x wklady do uzytku + dwa do trzymania w zamrażarce i mozna by je wymieniac co 4h

Link to post
Share on other sites

Wentylator tylko wywołuje ruch powietrze i pomoże usunąć ciepłe powietrze z okolic PC i rozprowadzić je po całym pomieszczeniu. Jak cały pokój jest zamknięty a pc włączony to z każdą godziną temp w pokoju będzie rosła. Jak masz wentylator i zamrażarkę w domu to zamiast klimatora za 300 kup zgrzewkę wody 1,5 litra w biedronce wypij i nalej kranówy. Jak zamarznie to postaw przed wentylatorem np. tym małym na podłodze pomiędzy nim a pc (wentylator - 3 zamrożone butelki - front pc). Pod butelki cos postaw - plastikowa tacka, talerz, blaszką do ciasta bo woda zawarta w powietrzu biedzi się skraplała przy kontakcie z zimną butelką i ściekała na podłogę. Efekt taki sam jak z klimatora a koszt 6 pln za najtańszą zgrzewkę wody. Jak ci się chce możesz te butelki czymś zabudować żeby ukierunkować strumień powietrza. Kolejne 3 butelki mrozisz i co 2h zamieniasz.

chłodzenie.jpg

Link to post
Share on other sites

Jak chcesz schłodzić pokój to tylko klimatyzator split.

Wentylatory to tylko mieszają powietrze to rozwiązanie na krótki czas.

Ten pseudo przenośny klimatyzator (z nazwy) to szkoda kasy na to.

Za 50 zł zrobisz sam takie urządzenie który będzie działał na tej samej zasadzie, zamrożona woda w butelkach i wentylator.
Wszystko pakujesz w duży styrobkx montujesz wentylator i masz schładzacz powietrza :)
.
Na yt masz filmiki jak to zrobić.

Przerabiałem wszystkie tego typu rozwiązania szkoda kasy naprawdę bo efekty są żadne lub mizernie.
Lepiej zainwestować raz a dobrze w split.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, raiders napisał:

Jak chcesz schłodzić pokój to tylko klimatyzator split.

Wentylatory to tylko mieszają powietrze to rozwiązanie na krótki czas.

Ten pseudo przenośny klimatyzator (z nazwy) to szkoda kasy na to.

Za 50 zł zrobisz sam takie urządzenie który będzie działał na tej samej zasadzie, zamrożona woda w butelkach i wentylator.
Wszystko pakujesz w duży styrobkx montujesz wentylator i masz schładzacz powietrza :)
.
Na yt masz filmiki jak to zrobić.

Przerabiałem wszystkie tego typu rozwiązania szkoda kasy naprawdę bo efekty są żadne lub mizernie.
Lepiej zainwestować raz a dobrze w split.

Podasz linka do YT?
Rozumiem że jak mam swój wentylator to na przeciwko niego trzymam 4x zamrożone butelki 2L?

Link to post
Share on other sites

Pierwszy lepszy



Taka sama zasada działania jak tego linkowanego za 300-500zl.

Można to zrobić estetycznie kupując styrobkx duży ok
30 zł dwa wentylatory od pc 120mm jakiś zasilacz.

Takie rozwiązanie na te kilka upalnych dni starczy. Sam na dniach. Będę montował takie cudo.
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Wytłumacz to mojej żonie, dla niej otwarcie okien = się schładzanie pomieszczenia, nawet w południe..

 

Bez klimy było u nas nieznośnie. Jak byłem sam w domu to robiłem tak jak ty i było super. Ale musiałem położyć 6k na klimatyzacje żeby było znośnie z manierami mojej. 

Link to post
Share on other sites

Zasłony zasłonami, ale podstawa w ochładzaniu pomieszczenia to rolety typu blackout. Jak jest zasłona to słońce grzeje powietrze między oknem i zasłonami. Jak są blackouty, to nie ma co grzać. Używam rolet od około dekady, daje 2-3 stopnie mniej niż w innych mieszkaniach bez rolet.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Ogarnia ktoś temat? Wsadziłem tam 4 butelki zamrożone ale nie wiele to daje, nie wiem czy ten wentylator ma być jak najbliżęj tych butelek? jest odstęp 15cm bo wentylator z tylu ma mechanizm do obrotu. Czy zamrożone butelki mają być bezpośrednio z tyłu czy może dać je na przód? 

 

200997539_387406686044269_8084641838509393046_n.jpg

Link to post
Share on other sites
6 minut temu, AudiAWX napisał:

Musisz postawić je przed wentylatorem.
Dwa że muszą chłodzić dół pomieszczenia a nie sufit.

A czemu przed? Wtedy zasłonie wentylator i będzie wiał na butelki a nie na pokój. Sugerowałem się tym filmikiem wyżej(https://youtu.be/PAIAQYEnS14?t=505) Wtedy zbiera z tylu powietrze i rozprowadza te zimne, wyjdzie na to samo zresztą pewnie, a takto z tylu moge do kartonu wrzucic więcej butelek niz jak moglbym ustawic pewnie max 3-4 na przeciwko wentylatora
Układ do góry wydaję mi się lepszy bo powietrze z góry spada i tak na dół ale w takie upały mogę się mylić.
Pamiętam że tak właśnie się ustawiało cyrkulator, by nie wiał na nogi tylko był ustawiony pod kątem i bardziej uderzał na góre niż jak na dół pomieszczenia

 

Edytowane przez forii
Link to post
Share on other sites

Pozbądź się wszystkich wentylatorów i innych śmieci. Kup klimatyzator. Jedyna słuszna decyzja. Lepiej raz a dobrze. Wyżej już podpowiedzieli. Jeśli starsz się ograniczać graty to tym bardziej klima. Nie masz miliona śmieci.

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, zoltan2 napisał:

Pozbądź się wszystkich wentylatorów i innych śmieci. Kup klimatyzator. Jedyna słuszna decyzja. Lepiej raz a dobrze. Wyżej już podpowiedzieli. Jeśli starsz się ograniczać graty to tym bardziej klima. Nie masz miliona śmieci.

klimatyzacja to koszt 1200zl, na 3 miesiace tylko to nie ma sensu

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...