Skocz do zawartości

i7 4790 vs Ryzen 5 3600 do Lightrooma i Photoshopa


Recommended Posts

Cześć,

po wielu latach przyszła chyba kolej na myśl o upgradzie mojego PC. Wynika to głównie z faktu coraz większego zainteresowania amatorską fotografią, głównie Lightroom i Photoshop.

Nie lubię jednak wydawać fortuny na elektronikę, więc stoję przed wyborem czy zmieniać podstawkę czy zrobić teraz mały update a większy za 2-4 lata.

 

Co mam: i5 4590 + MSI B85 G43 + 8 GB RAM

 

Co rozważam:

i7 4790 (k lub zwykły) + 32 GB RAM DDR3 (~900-1100 zł)

lub

AMD Ryzen 5 3600 + jakaś sensowna płyta główna + 16/32 GB RAM DDR4 (~1500-2000 zł)

 

Z tego co czytałem, raczej potrzebuję większej ilości rdzeni (częste zgrywanie dużej ilości zdjęć do Lightrooma), jednak nie wiem jak duża realnie jest różnica w działaniu między tymi dwoma prockami. Odpowiedzi których szukam, to czy upgrade na AM4 jest serio przyszłościową inwestycją, czy jednak Haswell nadal jest na tyle wydajny że warto teraz zrobić tańszy upgrade i przejść na jeszcze kolejną generację za jakieś 2-4 lata.

Jestem otwarty na ciekawsze propozycje jak i części używane w niezłym stanie.

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Link to post
Share on other sites

co tu dużo mówić i7 4790 to zabytek 

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Lightroom-Classic-CPU-Roundup-AMD-Ryzen-3rd-Gen-AMD-Threadripper-2-Intel-9th-Gen-Intel-X-series-1592/

ogólnie AMD radzą sobie lepiej w Lightroom od Inteli

Edytowane przez cyna76
Link to post
Share on other sites

Rozumiem, dziękuję bardzo za odpowiedź.

Jakie możecie polecić obecnie zestawy o dobrym stosunku cena-jakość? Wielokrotnie widziałem Ryzena 5 3600, czy wspomniany i5 10400f jest równie godny uwagi?

Jeszcze jedna rzecz, wiadomo może kiedy ma wyjść nowy socket AM5 i nowe pamięci ram? Chętnie bym wymienił teraz podstawkę, jednak nie jest to bardzo pilne i mogę jeszcze poczekać by zrobić porządniejszy i bardziej przyszłościowy upgrade w niedługim czasie.

 

Pozdrawiam raz jeszcze

Link to post
Share on other sites

core i5 10400F to jest praktycznie i7 8700. W linku który podałem wyżej masz odniesienie do wydajniejszego i9 9900K , AM5 i procki ponoć mają zadebiutować pod koniec 2022 , wcześniej będzie Intel Alder Lake -S bo w drugiej połowie tego roku.

Link to post
Share on other sites
12 minut temu, cyna76 napisał:

core i5 10400F to jest praktycznie i7 8700. W linku który podałem wyżej masz odniesienie do wydajniejszego i9 9900K , AM5 i procki ponoć mają zadebiutować pod koniec 2022 , wcześniej będzie Intel Alder Lake -S bo w drugiej połowie tego roku.

No ddr5 dobre beda pewnie pod koniec 2022roku. Nie ma co czekać. Kupić dobre ddr4 np 4000mhz z dobrym procem i miec spokoj na pare grubych lat. Możesz też rozważyć 10600k memki 4000mhz i dobra płyta z sredniej półki.

Edytowane przez danieloslaw1
Link to post
Share on other sites

Na am4 są tak mocne procesory , że kolejna zmiana podstawki może być za kilka lat .Np ryzen 5 5950x  ma 16 rdzeni i 32 wątki . Teraz kupujesz jakiś tańszy , a za kilka lat możesz pakować takiego ryzena , tylko do niego płyta już musi być dobra , ale są oczywiście też słabsze modele .

Link to post
Share on other sites
17 godzin temu, jankers2403 napisał:

częste zgrywanie dużej ilości zdjęć do Lightrooma

 

Przy imporcie procesor nie ma znaczenia, to jest po prostu operacja kopiowania plików na dysk z karty pamięci. Dopiero jak obrobisz Rawy i eksportujesz do jpegów procesor wkracza do akcji. Im lepszy, tym szybciej to pójdzie.

Link to post
Share on other sites
W dniu 1.06.2021 o 09:54, sznib napisał:

 

Przy imporcie procesor nie ma znaczenia, to jest po prostu operacja kopiowania plików na dysk z karty pamięci. Dopiero jak obrobisz Rawy i eksportujesz do jpegów procesor wkracza do akcji. Im lepszy, tym szybciej to pójdzie.

W zasadzie o to mi chodziło, pamiętaj jednak że Lightroom przy wewnętrznym imporcie (z dysku do katalogu pamięci programu) tworzy podglądy (preview), a także miałem na myśli opcję develop zastosowaną do wszystkich zdjęć na raz, na końcu eksport do jpg.
 

W dniu 31.05.2021 o 22:53, jakub1t napisał:

Na am4 są tak mocne procesory , że kolejna zmiana podstawki może być za kilka lat .Np ryzen 5 5950x  ma 16 rdzeni i 32 wątki . Teraz kupujesz jakiś tańszy , a za kilka lat możesz pakować takiego ryzena , tylko do niego płyta już musi być dobra , ale są oczywiście też słabsze modele .

 

Możesz podać przykład odpowiedniej płyty głównej do sensownego 8-12 rdzeniowego procesora?

 

Czy poza kartami graficznymi, ceny innych podzespołów też są mocno zawyżone przez pandemię i kursy walut? Czy nie jest to wielka różnica względem "racjonalnej" z punktu widzenia konsumenta sytuacji?

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, jankers2403 napisał:

Czy poza kartami graficznymi, ceny innych podzespołów też są mocno zawyżone przez pandemię i kursy walut? Czy nie jest to wielka różnica względem "racjonalnej" z punktu widzenia konsumenta sytuacji?

 

Nie, tak patrzyłem na ceny Ryzenów i płyt na b450, podobne jak we wrześniu, jak kupowałem. Za to grafika kosztuje teraz ok. 2x więcej.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...