Skocz do zawartości

Alphacool eisbaer 420mm i max 93°C


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kroni,

Recommended Posts

Cześć posiadam w/w chłodzenie założone na 10850k i chyba za wysokie temperatury.

Proca testuję linuxowym(test trwał jakieś 45minut) s-tui i przy 4.8GHz na każdym rdzeniu przy napięciu 1.25V(potem spadło do 1.23V) miałem max 93°C średnio 91°C.

Buda na razie z boku otwarta, wentylatory w trybie pull - wyciągają powietrze.

Pompa 2500RPM wentylatory 1500RPM. Pasta ta co w zestawie. Chwilę po wyłączeniu testu temperatury rzędu 30 kilku stopni.

Temperatura w pokoju 24°C. Zastanawiam się co będzie ostrym latem, gdy temperatury w pokoju osiągną 30 stopni.

Link to post
Share on other sites
10 minut temu, zbiku90 napisał:

Tutaj tkwi problem prawdopodobnie. Da się zmienić na push?

Wolałbym nie(kutwa ile ja się namęczyłem z instalacją tego w budzie), ale jeśli to jest przyczyną to nie ma problemu. Najwyżej jak się będzie pocił to dorzucę drugie trzy i będzie układ push-pull.

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Bo.o.t manager napisał:

Pasta ta co w zestawie

 

Obawiam się że to jest problem. Było zainwestować w 1g Kryonauta za 35zł. Nie dziwie Ci się że nie chce ci się tego monstra wyciągać z obudowy - sam niejedną k...ą rzuciłem podczas montażu. Chłodnicę zostaw, odkręć sama pompkę i zmień pastę na porządną.

 

Z drugiej strony co to za stress test? U mnie (to samo AIO) 9900K@5,0@1,34V też łapie 85-88C na package i do 85 na najcieplejszych rdzeniach w Prime 95 small fft, tyle że w realnym życiu nigdy takich temperatur nie złapiesz choćbyś nie wiem co robił. Jak w Cinebench r20 nie przekracza 80C to bym nie dramatyzował. W grach jest cisza i około 60C.

 

BTW - jakiem masz pamięci i czy Ci sie normalnie mieszczą? Moje weszły na milimetry.

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, joker5513 napisał:

 

Obawiam się że to jest problem. Było zainwestować w 1g Kryonauta za 35zł. Nie dziwie Ci się że nie chce ci się tego monstra wyciągać z obudowy - sam niejedną k...ą rzuciłem podczas montażu. Chłodnicę zostaw, odkręć sama pompkę i zmień pastę na porządną.

 

Z drugiej strony co to za stress test? U mnie (to samo AIO) 9900K@5,0@1,34V też łapie 85-88C na package i do 85 na wszystkich rdzeniach w Prime 95 small fft, tyle że w realnym życiu nigdy takich temperatur nie złapiesz choćbyś nie wiem co robił. Jak w Cinebench r20 nie przekracza 80C to bym nie dramatyzował. W grach jest cisza i około 60C.

Na razie zostanę przy tej paście, ale zastanawiam się albo nad kryonautem, albo Nt-H2. W grach jakieś 60 parę stopni(Wiesiek FHD niskie detale).

Link to post
Share on other sites

https://www.ekwb.com/blog/push-pull-or-push-pull-on-radiators/

push pull robi różnicę jednego stopnia, różnicę zrobi pasta(2-4 stopnie)/montaż prawidłowa bloku na cpu z odpowiednim dociskiem. Wpływ tez mają obroty wentylatorów nie wiem ile masz tam na maksa i przy jakich obrotach robi się za głośno, ale 1500 to już dużo więc chyba powinno być lepiej niż 91 stopni

1600-RPM-1.png

 

Thermal Interface Material Performance

Edytowane przez wrobel_krk
Link to post
Share on other sites

Wentylatory z zestawu też nie są dobre. 

 

Myślę, że kolejność zmian dla poprawy temperatur i kultury pracy to wentylatory (arctic P14 PWM najniższym kosztem a wentylatory są super dobre), pasta (Gelid GC-Extreme, Kryonaut rysuje jednak podstawę chłodzenia i IHS, Kryonaut Extreme nie rysuje ale cena z tyłka). 

 

Jeśli wentylatory są wewnątrz obudowy to można zamienić na push, będzie różnica. 

 

19 minut temu, wrobel_krk napisał:

https://www.ekwb.com/blog/push-pull-or-push-pull-on-radiators/

push pull robi różnicę jednego stopnia, różnicę zrobi pasta(2-4 stopnie)/montaż prawidłowa bloku na cpu z odpowiednim dociskiem. Wpływ tez mają obroty wentylatorów nie wiem ile masz tam na maksa i przy jakich obrotach robi się za głośno, ale 1500 to już dużo więc chyba powinno być lepiej niż 91 stopni

 

To jest test z vardarami, które same w sobie są średnie ale i tak lepsze niż wentylatory w eisbaer, 2-3 stopnie są do ugrania.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
50 minut temu, ernorator napisał:

Wentylatory z zestawu też nie są dobre. 

 

Myślę, że kolejność zmian dla poprawy temperatur i kultury pracy to wentylatory (arctic P14 PWM najniższym kosztem a wentylatory są super dobre), pasta (Gelid GC-Extreme, Kryonaut rysuje jednak podstawę chłodzenia i IHS, Kryonaut Extreme nie rysuje ale cena z tyłka). 

 

Jeśli wentylatory są wewnątrz obudowy to można zamienić na push, będzie różnica. 

 

 

To jest test z vardarami, które same w sobie są średnie ale i tak lepsze niż wentylatory w eisbaer, 2-3 stopnie są do ugrania.

Dobra kupię może te arktiki , i dorzucę na push, ale ja mam tu wentyle be quite to chyba nie są złe. W zamkniętej budzie po chwili zrzuciło mi zegary na 4400 :(.

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, ernorator napisał:

Wentylatory z zestawu też nie są dobre. 

 

2 godziny temu, ernorator napisał:

Zależy, które bequiet, SW2/3 mogą być. 

W zestawie są oklejona wprawdzie oklejona nalepką alphacoola ale Be Quite Pure Wings 3. Co im brakuje? Są ciche i dmuchajo :) Czego chcieć więcej.

 

Chłodzenie złe nie jest ale instalacja go w standardowych obudowach to tragedia. Namęczy się człowiek po uszy. U mnie. Zacząłbym od wymiany pasty - najmniej problematyczne i najtańsze rozwiązanie, chociaż cudów się nie ugra - do 4C myślę max. Następny krok to cyrkulacja powietrza w budzie - na przednim panelu masz jakiś nawiew? Wyciąg na tylnej ścianie?

 

 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, joker5513 napisał:

 

W zestawie są oklejona wprawdzie oklejona nalepką alphacoola ale Be Quite Pure Wings 3. Co im brakuje? Są ciche i dmuchajo :) Czego chcieć więcej.

 

Chłodzenie złe nie jest ale instalacja go w standardowych obudowach to tragedia. Namęczy się człowiek po uszy. U mnie. Zacząłbym od wymiany pasty - najmniej problematyczne i najtańsze rozwiązanie, chociaż cudów się nie ugra - do 4C myślę max. Następny krok to cyrkulacja powietrza w budzie - na przednim panelu masz jakiś nawiew? Wyciąg na tylnej ścianie?

 

 

Z przodu 20cm wentylator, z tyłu 14. I się zastanawiam czy 14 nie odwrócić by wiała do środka, oczywiście dam filtr magnetyczny. Chce jeszcze dać na dół 1 lub 2 12 centymetrowe wentylatory.

W dniu 31.05.2021 o 12:23, joker5513 napisał:

BTW - jakiem masz pamięci i czy Ci sie normalnie mieszczą? Moje weszły na milimetry.

IRDM PRO. Mieszczą się w tej budzie bez kłopotu, nawet jakbym dał dodatkowe wentylatory na chłodnicę to powinno być o.k F51 Suppressor jest pod tym względem wporzo.

Edytowane przez Bo.o.t manager
Dopisek.
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Najpierw to ustaw sobie proca manulanie (napięcie, taktowanie, IO i SA, offset AVX, limity)
Potem sobie posprawdzaj temperatury.
Wnioskując po moich kilku egzemplarzach i9 10th, 10850k zauważalnie słabiej oddaje ciepło, ale nie aż tak.

Też nie wiem jak działa ten twój program do obciążania. Taki realbench czy blender w 100% powinny wystarczyć.

U mnie 10850k 5,2+50 1.35v llc2 (msi) na słabym TIM robi do godziny obciążenia max. 89stopni, delta 4stopnie
Chłodzenie 360/60 3xp12 push + 240/30 pasywna, pasta GC-extreme (polecam z całego serca, po 50h wygrzewania prześciga kryonauta)  

Link to post
Share on other sites
W dniu 3.06.2021 o 01:45, kroni napisał:

Najpierw to ustaw sobie proca manulanie (napięcie, taktowanie, IO i SA, offset AVX, limity)
Potem sobie posprawdzaj temperatury.
Wnioskując po moich kilku egzemplarzach i9 10th, 10850k zauważalnie słabiej oddaje ciepło, ale nie aż tak.

Ustawiłem w biosie adaptive + offset(-0.115) i o ile na 4800 zaliczył po kilku minutach zwiechę w stess teście(narazie 23 minuty) . To przy 4600 mam max 74°C przy 1200RPM. temperatura w pokoju wyższa o 3°C t.j. 27 stopni. Muszę jeszcze doczytać  o tym IO, SA i offsecie AVX. Już temperatury mnie satysfakcjonują, a może jeszcze coś się da uciąć.

sensors | grep CPU
CPU Soc:         1.07 V  (min =  +0.60 V, max =  +1.17 V)
CPU Vcore:     706.00 mV (min =  +0.70 V, max =  +0.71 V)
CPU 1P8:         0.00 V  (min =  +0.00 V, max =  +0.00 V)
CPU VDDP:        0.00 V  (min =  +0.00 V, max =  +0.00 V)
CPU Fan:       1137 RPM  (min =  507 RPM, max = 1191 RPM)
CPU:            +72.0°C  (low  = +36.0°C, high = +74.0°C)
CPU Socket:     +54.0°C  (low  = +39.0°C, high = +54.0°C)

 

Link to post
Share on other sites

Trochę bez sensu ten offset bo z tego co rozumiem, pod obciążeniem daje nawet 1.41v vcore, gdzie to już jest bardzo dużo zwłaszcza dla 4,8ghz. (wątpię żeby proc nie robił 4.8 do 1.35v)

AVX offset zrzuca Ci taktowanie jak wykorzystywane są instrukcje AVX (możesz ustawić na 0)
IO i SA to napięcia kontrolera pamięci (też zauważalnie podgrzewa proca), ustawienie tego na sztywno jest bardzo ważne, płyty lubią przesadzać. 
1.25v powinno być wystarczające dla pamięci ram do 4k mhz.

Nie wiem jaką masz płytę, ale dla MSI ustaw sobie LLC na 3, a dla Asusa 4-5


 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, kroni napisał:

Trochę bez sensu ten offset bo z tego co rozumiem, pod obciążeniem daje nawet 1.41v vcore, gdzie to już jest bardzo dużo zwłaszcza dla 4,8ghz. (wątpię żeby proc nie robił 4.8 do 1.35v)

[ciach]
Nie wiem jaką masz płytę, ale dla MSI ustaw sobie LLC na 3, a dla Asusa 4-5

 

Płyta to MSI Z590 torpedo. Nie wiem skąd Tobie się wzięło 1.41V(chyba że ja czegoś nie wiem). Napięcia w poście powyżej. Spróbuję tego LLC 3. Jak dobrze patrzyłem 4.8 robił na 1.27V. Ale stwierdziłem że ustawię na 4.6 i będę walczył o zbliżenie się do wyników z wykresu wyżej.

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Bo.o.t manager napisał:

 


sensors | grep CPU
CPU Soc:         1.07 V  (min =  +0.60 V, max =  +1.17 V)
CPU Vcore:     706.00 mV (min =  +0.70 V, max =  +0.71 V)
CPU 1P8:         0.00 V  (min =  +0.00 V, max =  +0.00 V)
CPU VDDP:        0.00 V  (min =  +0.00 V, max =  +0.00 V)
CPU Fan:       1137 RPM  (min =  507 RPM, max = 1191 RPM)
CPU:            +72.0°C  (low  = +36.0°C, high = +74.0°C)
CPU Socket:     +54.0°C  (low  = +39.0°C, high = +54.0°C)

 

Vcore 0,7V + offset 0,7v = 1.4v 

Dobra właśnie widzę, że to widełki max -min 

Link to post
Share on other sites

Ustawiłem LLC na 3 i temperatury 10°C w górę :(

7 godzin temu, Bo.o.t manager napisał:

Płyta to MSI Z590 torpedo. Nie wiem skąd Tobie się wzięło 1.41V(chyba że ja czegoś nie wiem). Napięcia w poście powyżej. Spróbuję tego LLC 3. Jak dobrze patrzyłem 4.8 robił na 1.27V. Ale stwierdziłem że ustawię na 4.6 i będę walczył o zbliżenie się do wyników z wykresu wyżej.

 


sensors | grep CPU
CPU Soc:         1.11 V  (min =  +0.60 V, max =  +1.19 V)
CPU Vcore:     704.00 mV (min =  +0.70 V, max =  +0.71 V)
CPU 1P8:         0.00 V  (min =  +0.00 V, max =  +0.00 V)
CPU VDDP:        0.00 V  (min =  +0.00 V, max =  +0.00 V)
CPU Fan:       1477 RPM  (min =  501 RPM, max = 1481 RPM)
CPU:            +85.0°C  (low  = +28.0°C, high = +85.0°C)
CPU Socket:     +68.0°C  (low  = +27.0°C, high = +68.0°C)

Takie mam wyniki przy mprime opcja - 2 = Small FFTs (tests L1/L2/L3 caches, maximum power/heat/CPU stress).

Dzięki wszystkim za porady. Powoli będę sobie dziubał w temacie. Nakierowaliście mnie na właściwe tory. Temat można zamknąć.

Link to post
Share on other sites
  • worm zamknął ten temat
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...