Skocz do zawartości

Podaję sposób na "black screen" i artefakty w kartach graficznych AMD.


Recommended Posts

Rozwiązanie problemu znalazłem na https://community.amd.com/

 

Kto z Was miał problem z gasnącym ekranem, BSoD-ami Windowsa, artefaktami na ekranie monitora i w jego zestawie znajdowała się karta grafiki AMD ?

Dziesiątki konfiguracji, kilkanaście różnych wydań sterowników, a problemu nie dało się rozwiązać ?

Kto z Was kupując kartę AMD kierował się hałasem i w opisie znalazł cudowną funkcję chłodzenia pasywnego, gdzie karta w spoczynku, np. na pulpicie, nie generowała hałasu ponieważ wentylatory nie były uruchomione ze względu na niski zakres temperatur ? Magicznym startem wentylatorów stawała się temperatura np. 45 lub 50 stopni Celsjusza ? 

 

9195665900_1622374206_thumb.jpg

 

I tu jesteśmy u źródła problemu - chłodzenie karty nie było w stanie zapanować nad wzrostem temperatur w tak szybkim czasie i zanim wentylatory zaczęły pracować na odpowiednim poziomie, temperatura karty była tak wysoka, że kończyło się to wspomnianymi artefaktami, BSoDami WIndowsa itd. 

 

Mimo, że system chłodzenia w mojej karcie jest bardzo rozbudowany, to ustawienie wentylatorów na ciągłą pracę z prędkością około 1300-1500RPM pozwoliło na pokonanie problemu. 

 

3592684300_1622374206_thumb.jpg 

 

Jak to wytłumaczyć nie wiem. Nie wiem, bo przecież ta karta ma potężne chłodzenie na dwa sloty ...

 Podaję rozwiązanie, a Wam pozostawiam temat do dyskusji. 

Jak widać nie jestem sam z tym problemem, a w taki właśnie sposób poradziło sobie wielu innych posiadaczy nieszczęsnych kart AMD. 

 

Podsumowując :

- AMD to jest w dalszym ciągu smażalnia kotletów

- nie pomaga nawet bardzo rozwinięta konstrukcja chłodzenia

- wybijcie sobie z głowy tzw. 0dB w AMD ...albo zwodujcie cały zestaw

 

 

W skrócie - > uruchamiacie swój AMD Radeon Software i tam w zakładce WYDAJNOŚĆ/DOSTRAJANIE wybieracie RĘCZNIE.

Następnie podnosicie dolny zakres prędkości wentylatorów. 

Nie podam tu ile dokładnie. Każdy ma inny model karty. 

Ważne żeby wentylatory pracowały nawet przy bardzo niskim obciążeniu karty.

Trzeba pamiętać, że po aktualizacji sterowników musimy tą operację przeprowadzić raz jeszcze. Ewentualnie zapisać profil i załadować go ponownie z pliku XML

 

9632250800_1622375168_thumb.jpg 

 

 

Podobny system miałem w karcie MSI, tzw. Zero Frozr i tam spełniał swoje zadanie jednak była to 970GTX, stare czasy, mniej wyżyłowana karta itd.

 

Moja karta :  rog-strix-rx5600xt-t6g-gaming

2763582500_1622374497_thumb.jpg 

 

 


 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja też mam ręcznie ustawione wentylatory na 750rpm ale z innego powodu. Po ustawieniu 144hz w monitorze vram pracuje ciągle z maksymalnym taktowaniem i karta ciągnie ok. 30-35W. Miałem tak na 5700xt, teraz na 570 tak samo. Szukałem kiedyś rozwiązania problemu ale bez ingerencji w vbios chyba nic się nie wykombinuje, a że mam kartę z pojedynczym to szkoda zachodu.

Link to post
Share on other sites

Ja tam nigdy nie byłem zwolennikiem systemu "0db" i od kiedy pojawił się w kartach które kupowałem zawsze sobie w Riva Tuner ustawiam własna krzywą, z małymi obrotami wentylatorów w Idle. Przy małych obrotach karta jest praktycznie niesłyszalna, a temperatura kilkanaście stopni niższa w porównaniu z pasywem.

Link to post
Share on other sites

No Ameryki nie odkryłeś, @JanekSokół. Tj wiadoma sprawa, że "0dB" mode wymaga przyzwoitej wentylacji w budzie. Tak samo jak lekkie UV pozostaje nadal wskazane dla KAŻDEJ karty AMD. Kolejny znany fakt jest taki, że nawet minimalny RPM na chłodzeniu oznacza znaczący spadek temperatur, szczególnie w iddle. 

 

Nazywanie AMD "smażalnią kotletów" to przykład niewiedzy z Twojej strony. Porównaj wydajność referencyjnego chłodzenia np na RTX 3080 vs RX 6800 XT.

 

Dalej - zakładam, że kolega nie jest w temacie, ale RTX 3080 i 3090 (w swoim najczęściej spotykanym środowisku pracy obecnie = miningu) wymagają manualnych ingerencji przy VRM i memkach, bo te najzwyczajniej w świecie się gotują i nawet najlepsze układy chłodzenia od AiB nie ogarniają tematu. Strach pomyśleć co będzie się działo gdy za oknem będzie 35+ °C. 

 

Czerwoni na starcie każdej nowej generacji są do tyłu ze sterownikami względem konkurencji, ale stopniowo z upływem czasu nadganiają te braki. 

Link to post
Share on other sites

8274301500_1622473930_thumb.jpg 

@Rebelmind 

...przyzwoita wentylacja :)

Tak, AMD to smażalnia kotletów. 

Kolejnym przykładem był nijaki MSI Evoke RX5700XT, którego odesłałem po krótkim czasie. Też skończyło się na artefaktach. 

Akurat w Evoku termopadów przyoszczędzili :rotfl:  ..w zasadzie był na gwarancji, ale dałem sobie spokój z poprawkami.

2786293300_1622474274_thumb.jpg 

Nie, nie jestem fanboyem, Geforce też ma swoje za uszami. Ogólnie takie czasy, że tandeta trafia do sprzedaży. 

 

AMD nadgania ze sterownikami? :rotfl: 

Jak na to spojrzeć jeśli moja karta pojawiła się w sprzedaży w styczniu 2020 roku i w dalszym ciągu nikt tego nie poprawił ...

 

Link to post
Share on other sites

Asus, MSI i XFX ostro wtopili przy Navi - tyle że modele z fabrycznie ŹLE zaprojektowanymi coolerami to nie wina AMD tylko AiB. Zobacz dla porównania testy np Sapphire Pulse 5600 XT, przecież ta karta to była (nadal jest) rewelacja. 

 

Przy RDNA2 jednak już się zreflektowali i taki TUF czy Merc 212 potrafią być na najwyższym poziomie (i to zarówno pod względem temperatur jak i głośności). 

 

Pół-otwarta buda zapewni gorsze chłodzenie niż zamknięta ale z dobrym "cugiem" (no chyba że masz 15°C w pokoju). 

 

No i na koniec: ja nigdzie nie napisałem, że jesteś jakimś fanboyem czy cuś, ale frustracje warto wylewać z głową ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@Rebelmind

Przecież nigdzie nie napisałem, że jesteś fanboyem ...

Jak tak chcesz na to patrzeć, to w końcu wyjdzie, że za słabe chłodzenie odpowiada Rychu z Huty Katowice, bo przecież to z jego materiału produkuje się ...

 

Wracając do tematu ...

Dziś jakimś dziwnym trafem ustawienia Radeon™ Software Adrenalin zresetowały się :/

Jak to możliwe? 

Ustawiłem, zapisałem, wyłączyłem PC.

Na drugi dzień powróciło do tego co fabryka dała. 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...