Skocz do zawartości

Retro masakra - wątek foto


Recommended Posts

  • 3 tygodnie później...

Po wielu przygodach z mayą i problemami z napięciami stało się jasne, że występuje jakieś minimalne zwarcie na kulkach pod BGA. Długo by gadać, ale byłem tego pewny.

 

Termoparę podłączaną do miernika sprawdzałem na kuchni elektrycznej. Kuchnia ma lampki które świecą się, kiedy kółko osiągnie 75 stopni. Dokładnie w momencie kiedy miernik pokazywał 75 stopni, to zapalała się lampka, więc uznałem że jest dokładna.

 

Kartę oparłem na kulkach z folii i ustawiłem kuchnię tak, żeby nie grzała mocniej niż 180. Hotair ustawiony na 260 (na wylocie pokazuję dość dokładną temperaturę, ale ogólnie ma za małą moc do lutowania dużych IC). Grzanie miało zapobiec wyginaniu się pcb, dodatkowo bez niej nie byłbym w stanie dostatecznie wygrzać chipu. (Można to zrobić przy temperaturze powietrza 350-400 stopni, ale w takim przypadku to już piekarnik jest lepszy).

 

20210813_004953klkoa.jpg

 

Chip wygrzewałem powietrzem około minuty. Przerwałem w momencie kiedy termopara na powierzchni chipu (mierzone termoparą) wynosiła około 240 stopni, trwało to ze dwie sekundy.

 

Efekt - część lutu wypłynęła bokiem, część wypłynęła dołem (przeciekła przez przelotki pod układem). Szkoda, bo miałem nadzieje co do tego egzemplarza. Następny w przyzwoitej cenie to może się trafić za 5 lat. Chociaż na takie w nieprzyzwoitej też nigdy nie trafiłem. Jeżeli będę jeszcze próbował reanimować jakąkolwiek kartę to bez żadnego grzania od dołu i na niższych temperaturach, które będę stopniowo zwiększał. A mam jeszcze gf3 który działa po dociśnięciu chipa...

 

 

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, dulu1 napisał:

Po wielu przygodach z mayą i problemami z napięciami stało się jasne, że występuje jakieś minimalne zwarcie na kulkach pod BGA. Długo by gadać, ale byłem tego pewny.

 

Ja wiem, że to przerost formy nad treścią, ale mając odpowiedni sprzęt można przelutować chip z innej karty. Widzę, że kupiłeś suszarkę? Przyda się do zdejmowania naklejek :D

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, buszi napisał:

Jak masz kartę co działa po dociśnięciu palcem czy tam chłodzenia to wsadź jakąś płytkę miedzianą pod chłodzenie i problem z głowy :P

no ale co to za rozwiązanie :P

 

@cooger nie było takiej potrzeby, bo można było ją wysłać na prawdziwy reballing. Kiedyś myślałem że się nie da bo nikt nie będzie miał dedykowanych sit, a okazało się że wcale nie muszą być dedykowane, tylko po prostu ostępy muszą być odpowiednie w uniwersalnym sicie. Tylko czy warto wykładać 250-300zł gdzie ta karta w sumie nie miała grilla na wentylator? ;/

Link to post
Share on other sites

@dulu1 Jak coś wygląda głupio ale działa to w czym problem? :P

Miałem kiedyś tak dokręconego chyba 2MX, że się z pcb zrobił banan i potem musiałem właśnie dać coś pomiędzy chłodzenie, a radiator by się nie wyginało. Karta nie dość, że prosta to przestała walić artami %-)

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...
10 minut temu, BlackCoffe napisał:

sens tego kabelka?

 

Jest to kabel od VooDoo akceleratora grafiki. Sam akcelerator nie posiadał modułu 2d i musiał być podłączony do zwykłej karty. 

 

W tym kompie mamy 3 karty graficzne. Jedna do 2D i dwie VooDoo 2 połączone w SLI. 

 

 

.

Edytowane przez MiK
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...