Skocz do zawartości

Komputer złożony, co dalej?


Recommended Posts

Witam, prosiłbym o wszelakiego typu porady co zrobić dalej, po złożeniu komputera. Pytam z racji tego że całe życie miałem Intela oraz karty Nvidii, a teraz przesiadłem się na Ryzen 3600 oraz AMD RX580.
Komputer posiadam od lutego tego roku, ale z racji tego że były problemy z poprzednim procesorem na 2 rdzeniu ( Ryzen 3500X) oraz były problemy z dyskiem NVME Kingston A2000, oddałem sprzęt na gwarancje i mogę wracać do korzystania z blaszaka.
Nie jestem pewien czy wszystko ostatnio robiłem dobrze i po kolei jak przypada na AMD więc prosiłbym o osoby doświadczone w tym temacie, które mi podpowiedzą co robić krok po kroku, żebym niczego nie zepsuł.

Mój sprzęt to

1. Ryzen 5 3600 + chłodzenie BeQuiet Dark Rock 4 Pro + pasta Cooler Master E1

2. Gigabyte B450 Aorus Elite V2 (z wgranym przez serwis gwarancyjnym biosem w wersji F61)

3. Gigabyte RX580 8gb

4. Nvme Kingston A2000 500gb + 1TB HDD seagate

5. Crucial Ballistix Black 2x 8GB

6. PSU SilentiumPC DeusG1 600W

 

Zaczynam od instalacji Windowsa i tu rodzi się pytanie czy trzeba go instalować bez tworzenia i formatowania partycji? (tak się dowiedziałem, że tak powinno się instalować system na takim dysku). Potem aktualizacja windowsa poprzez windows update i dopiero potem instalacja sterowników. Najpierw sterowniku od chipsetu, ale z strony AMD czy z strony Gigabyta? Ale z tego co widzę to na stronie GB jest pod wersję windy 2004 a nie 20H2. Następnie jakie sterowniki zainstalować? Na poprzednim sprzęcie instalowałem później stery od RAID, ale od razu potem miałem BSODy (nie wiem czy z winy wadliwego dysku M2 czy z jakieś innej winy)

Wiem, że to długi temat, ale proszę o wyrozumiałość gdyż ostatnio męczyłem się z notorycznie powracającymi BSODami i nie wiem czy wszystkie błędy leżały po stronie wadliwego sprzętu, czy po mojej stronie.

 

Dziękuję i pozdrawiam :)

 

Link to post
Share on other sites

1. Partycje na ssd to sprawa indywidualna, możesz podzielić ale nie musisz, zrób tak żeby było ci wygodnie.

2. Sterowniki do chipsetu i grafiki pobierz z AMD. Do dźwięku z Gigabyte. Resztę powinno windows update ogarnąć.

3. Po co ci stery do Raid? Chyba nie spinasz tego hdd i ssd w macierz?

4. Upewnij się że RAM chodzi na profilu XMP. Ewentualnie podkręć ją ręcznie - odczytujesz jakie masz kostki w Taiphoon Burner, wklepujesz do DRAM Calculator i przepisujesz WSZYSTKO co ci wyliczy (safe preset) w Biosie. Praktycznie każdy R5 3600 daje radę z 3600mhz, najlepsze sztuki ogarniają 3800mhz. Ciasne timingi pomagają jeszcze bardziej niż wysoka częstotliwość w przypadku Ryzenów.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź.
Czyli tak jak podejrzewałem (oprócz RAID) wszystko robiłem dobrze.
Co do pkt 4. to BIOS płyty głównej po włączeniu profilu XMP sam sobie dobierał co i jak ba działać i samo przetaktowywało z 2133 na 3200mhz, tak samo wychodziło w aplikacji któreś z appcenter od Gigabyta. W aplikacji ryzen master bo włączeniu trybu auto OC poprzedniego 3500X samo ustawiało na 4100mhz, a on się nie różni niczym od 3600 oprócz ilości wątków, więc myślę że podobne wyniki uzyskam. Ale najważniejsze jest to żeby w końcu komputer działał stabilnie. :)

Link to post
Share on other sites
19 godzin temu, cieciej321 napisał:

gdyż ostatnio męczyłem się z notorycznie powracającymi BSODami i nie wiem czy wszystkie błędy leżały po stronie wadliwego sprzętu, czy po mojej stronie.

Często leży po stronie oprogramowania, głównie Biosy płyt głównych lub sterowników do kart graficznych lubią aktualizacje. 

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Wik-Mar napisał:

Tu masz linka do programu który zainstaluje wszystkie sterowniki mnie jeszcze nie zawiódł tym bardziej że dużo tego instaluję.

Zalecam ostrożność przy takich programach. Najlepiej instalować tylko niezbędne aplikacje i sterowniki.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Czasem sam używam driver booster, ale już kilka razy zdarzyło się że były problemy z zainstalowanymi przez niego sterownikami. No i czas "zaoszczędzony" przez niego poświęcałem na ręczne czyszczenie i przeinstalowywanie. W większości przypadków jest ok ale nieraz są problemy i trzeba to brać pod uwagę.

Link to post
Share on other sites

Nie ma potrzeby korzystania z takich programów. Chyba, że ktoś prosi się o kłopoty. Kiedyś może za czasów Windows XP spełniały swoją rolę, ale teraz nie mają sensu.

Raz, że W10 sam "zaciąga" potrzebne sterowniki, a dwa - na stronach producentów są te rekomendowane i łatwo je znaleźć i pobrać.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Skin69 napisał:

Raz, że W10 sam "zaciąga" potrzebne sterowniki

Win10 faktycznie dobrze ogarnia temat sterowników, gorzej na win7 jak trzeba wszystko instalować ręcznie. Na stronach producentów płyt zawsze są jakieś przestarzałe wersje.

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Z mojego doświadczenia wynika, że Windows 10 posiada sterowniki do wszystkiego poza kartą WiFi TP link 722 na USB. Wystarczy zainstalować Windowsa, pobrać wszystkie aktualizacje i sterowniki do GPU ze strony producenta.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...