Skocz do zawartości

Wysokie wykorzystanie GPU w spoczynku


Recommended Posts

Witam,

Kilka dni temu zaobserwowałem problem głośnej pracy wentylatorów na karcie graficznej (w spoczynku, uruchomiony tylko pulpit). Karta MSI 1060 ARMOR 6GB w komputerze pracuje już od około 2 lat, nigdy wcześniej nie zaobserwowałem takiego problemu. Zacząłem szukać przyczyn tego zjawiska. Podejrzenie padło na jakąś infekcję komputera, wykonałem skanowanie przez ESET Online Scaner oraz ADWCleaner. Oba znalazły jakiś syf w komputerze i go usunęły, ponowne skany nie wykrywają nieprawidłowości. Problem z wysokim zużyciem karty jednak pozostał.

W podobnym czasie zaobserwowałem problem z niestabilnym działaniem internetu na komputerze (połączony z routerem po kablu). Połączyłem oba wątki i wychodzi ciekawa sytuacja.

Przy podłączonym internecie w trybie spoczynku na pulpicie zużycie procesora 100%, po odłączeniu kabla od internetu zużycie spada do blisko 0% i wentylatory również się wyłączają.

Poniżej screen z monitora MSI Afterburner oraz log z GPU-Monitora. Spadek obciążenia, który widać zarówno na screenie, jak i na logu z GPU-Monitora to właśnie moment kiedy internet jest wyłączony.  Co to może być za ustrojstwo? Proszę o pomoc.

 

https://zapodaj.net/fe01dd5f667a8.png.html

https://megawrzuta.pl/download/e49b5f0a9d8e30a757851f0d6605c943.html

 

LOGI FRST:

https://megawrzuta.pl/filesgroup/8655f2d5d8dc351695e0986121e12cf6.html

Edytowane przez k95n
Link to post
Share on other sites

Kilka lat temu miałem teki sam objaw. Okazało się że zainstalowało mi się oprogramowanie do kopania krypto.Komuś po prostu moja karta kopała kryptowalutę. Nie pamiętam już kto, ale ktoś tutaj na forum pomógł mi to wywalić. Sam antywirus i jakiś scaner  nie pomoże. Instalowałem jakieś oprogramowanie a kolega z forum mówił mi co mam robić.Może przenieś temat do innego działu, na przykład do DIAGNOSTYKA BŁĘDÓW I AWARII.

Link to post
Share on other sites

Dobrze by było zrobić pełen skan antywirusowy tego dysku na innym/czystym PC bo samo usunięcie Phoenix'a nie daje pewności, że nie działa w tle jeszcze coś jeszcze - ewentualnie jakiś skaner AV typu LiveCD/DVD (pobierasz obraz ISO lub instalkę, tworzysz bootowalny pendrive, bootujesz PC z niego i pełne skanowanie). Dla testu można odpalić Gmer'a i zobaczyć czy nie ma jakichś ukrytych usług w systemie (rootkit'y).

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za tak liczne odpowiedzi, oczywiście przyczyną wysokiego użycia karty graficznej i problemów z dostępem do internetu był bitcoinminer, udało się go wykryć dopiero przez Malwarebytes, po usunięciu wszystko wróciło do normy.

 

EDIT: Jednak nie po problemie, Malwarebytes właśnie wykrył ponownie tego wirusa... Widocznie musi się gdzieś sam instalować pomimo usunięcia...

Edytowane przez k95n
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, marko22 napisał:

A oczywiście, że kopie. PhoenixMiner

Jak dasz radę wywalić sam, to rób. Jak nie, mogę to przez teamviewer zdalnie usunąć. Tak jest mi prościej. Twój wybór.

 

Chyba jednak będę musiał poprosić Cię o pomoc :)

Link to post
Share on other sites

Skanowanie z poziomu zainfekowanego systemu nigdy nie da gwarancji jego poprawnego/pełnego wyleczenia (jakichkolwiek narzędzi byśmy nie użyli). By mieć taką pewność albo trzeba przepiąć zainfekowany dysk po inny PC i tam go przeskanować kilkoma skanerami uznanych firm albo użyć ich narządzi z kategorii LiveCD/DVD.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...