Skocz do zawartości

i3-10100- brak obrazu na zintegrowanej grafice


Recommended Posts

Złożyłem kompa dla rodziców:

i3-10100

MSI H410 A-Pro- bios w wersji 1.91( startowo był 1.7 następnie wgrałem 1.8)

2*4GB Patriot Premium Black 2666MHz CL19

Samsung EVO840 120GB

Windows 10 z najnowszą aktualizacją

Zasilacz ocz stealthxstream 500w- (ze starego zestawu) bedzie wymieniany na nowy- już zamówiłem nowy.

 

Problem jest taki, że komp niby wstaje, wentyle się kręcą, ale nie wyświetla obrazu na grafice z proca (jeżeli zrobię reset biosu zworką to pokazuje się na ekranie żebym wcisnął F1 lub F2 (wejscie do biosu lub załadowanie ustawień domyślych) Jeżeli wybieram którąś z opcji to obraz się pojawia i w biosie i w win 10. Jeżeli w windzie wybiorę uruchom ponownie to komp się włacza i nie ma problemu z obrazem na integrze, ale jak wyłącze kompa i za chiwlę go uruchomię to obrazu brak. Przy dołożonym starym radeonie hd6870 obraz z niego sie pojawia i jest wszystko ok.

 

Płyta ma diody błędów i gdy uruchamiam kompa na integrze i nie ma obrazu świeci się dioda błędu grafiki.

Płyta ma 2 gniazda P4 i zasialcz ma 2 wtyczki, ale kształt drugiej wtyczki P4 jest inny niż gniazda w płycie (zasilacz ma w tej wtyczce 4 zaokrąglone piny, a płyta 2 zaokrąglone a 2 kwadratowe, więc tej nie wpinałem) czyli wpięte jest tylko jedna wtyczka P4

Problem występował w biosie 1.7 i jest w 1.91. Nie sprwdzałem tylko w wersji 1.8

 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Vorgenus napisał:

i zasialcz ma 2 wtyczki

Na pewno ten zasilacz nie ma drugiej wiązki zasilania CPU. Wstrzymaj się do chwili podłączenia zasilacza z ośmiopinowym  złączem CPU, bo możliwe że procesorowi brakuje mocy do zastartowania zintegrowanej grafiki i bios w trybie POST odczytuje jako błąd układu graficznego.

Link to post
Share on other sites

Też mam podejrzenie co do zasilacza, we wtorek będę miał nowy zasialcz. Wiązki w tym ocz są opisane jako cpu1 i cpu2, a mam jeszcze pudełko od tego zasialcza i pewnie jakieś papiery to sprawdzę.

Link to post
Share on other sites

Wymina zasilacza na nowy (SPC Elementum E2 550W) nie rozwiązała problemu. Dalej jest błąd grafiki. Sprawdziłem też piny w gnieździe procka, czy przypadkiem ich nie uszkodziłem, ale nie są proste.

Link to post
Share on other sites

Sprawdź jeszcze czy będzie obraz po uśpieniu i wybudzeniu systemu. Sprawdź w biosie ustawienia kart graficznych, może musisz ustawić wybór grafiki zintegrowanej (jeżeli jest Auto) na domyślny. Jakie jest napięcie baterii bios? Jak dalej  będą problemy to płyta na reklamację.

Link to post
Share on other sites

Na integrze nie mogę wejść nawet do biosu. Jak resetuję bios zworką to obraz się pojawia. Do momentu jak nie wyłącze kompa i uruchomię go ponownie za kilka minut to obraz jest. Jak po resecie biosu wejdę do windy i wybiorę ponowne uruchomienie to pononwnym odpaleniu obraz też jest. Jakby płyta była uwalona to obrazu nie powinno być nawet po resecie?! Ustawiłem, żeby używała integry i nawet chwilę działało, do wyjęcia radeona. Później znów strajk. Wnerwie się to zostawię w środku tego hd6870 lub kupię jakiegoś gt710 albo radeona r5.

Link to post
Share on other sites

Jaki sposób rozwiązania problemu wybierzesz to to zależy od Ciebie, ale sam fakt, że płyta w trybie POST monituje błąd układu graficznego to eliminuje ją jako sprawną. Możliwa jest też jakaś wada CPU lub płyta ustawia nieprawidłowe napięcia. Czy włączoną masz funkcję XMP jak tak to wyłącz i sprawdź działanie. Jakim kablem i jaki monitor podłączasz kartę zintegrowaną.

Link to post
Share on other sites

Profili XMP brak, pamięci poszły od razu na 2666 bez przestawiania czegokolwiek. Komp podłączony jest kablem dvi do asusa VW225N. Próbowałem też podłączyć do iiyamy XB2483HSU przez dvi i hdmi, też nic. Oczywiście różnymi kablami dvi.

 

Jednak będę reklamował graty, kasę na dodatkową grafikę jeszcze zdąże wydać :) Dzięki za zainteresowanie i próbę rozwiązania problemu :) Jak graty wrócą z reklamacji to napiszę jaki był finał ;)

Link to post
Share on other sites

Sprawdzałem, są ok. Bawiłem się ustawieniami, ale nic to nie daje. Z zewnętrzną kartą i bez niej obrazu brak. Oddam na reklamacje procka i płytę.

 

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Aktualizacja: procesor wrócił dziś z reklamacji. Wymienili na nową sztukę, jednak problem pozostał. Zgłosiłem dziś płytę główną, czekam na akceptację zgłoszenia i najpóźniej w poniedziałek wyślę ją do serwisu sprzedawcy i zobaczymy co dalej.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Wysłałem procek + płytę + ram do VBT PC. Diagnoza jest taka, że jest błąd w biosie. Problemy z obrazem nie występują gdy odpięte są wszystkie dyski pod sata. Wsadzenie dysku nvme nie powoduje takich problemów. Problemy wiążą się ze złym adresowaniem lini pcie i odłączaniem igpu. Poczekam, aż graty do mnie wrócą i bedę próbować oddać płytę z tytułu rękojmi i kupię inny model.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...