Skocz do zawartości

Zmiana umowy na internet po kablu miedzianym - czy jest możliwa większa prędkość na moim łączu?


Recommended Posts

Witam,
Od dłuższego czasu zastanawiam się nad zmianą umowy na internet. Aktualnie mam umowę w Netii do 20 Mbps sprzed jakichś 6/7 lat. Łącze osiąga maksymalnie 11/12 Mbps downloadu i 1 / 1,1 Mbps uploadu na speedtestach, realne pobieranie maks. 1,4 MB/s. Jestem zainteresowany zmianą oferty na Orange do 80 Mbps. Tutaj pojawia się problem - ludzie z Orange mówią, że bezproblemowo będzie szybciej niż jest aktualnie, a z Netii mówią, że nie mogą zaoferować nic więcej niż do tej pory ze względu na odległość od centrali (dostałem informację, że około 2 km). Nie oczekuję, że będzie stałe 80 Mbps, zadowoli mnie nawet 25/30 jednak jeżeli jest to niemożliwe na moich aktualnych łączach to chyba nie ma sensu zmieniać jako, że w Orange płaciłbym 20 zł miesięcznie więcej. Niestety nie mam możliwości skorzystania ze światłowodu, a internet mobilny nie do końca mnie satysfakcjonuje jako, że limit 100GB potrafiłbym wykorzystać w 2/3 dni. Wrzucam zdjęcie ze strony netiaspotu z parametrami łącza.

Z góry dzięki za odpowiedź!

11.png

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, Yokai napisał:

klasyczna Netia na kablach Orange? Mieszkasz na wsi czy w mieście?

Z tego co wiem Netia dzierżawi kable po starej TP S.A. więc Orange zapewne będzie korzystać z tych samych. Mieszkam w małym mieście ok. 10000 mieszkańców. W umowie mam zapisane, że typ usługi to LLU.

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, sonmaciek napisał:

Dokładnie, powiedziałbym nawet, że jest to prawie wyjazd z miasta 

To powodu do śmiechu nie ma. Masz na swoim osiedlu Szkołę chociaż Podstawową lub Urząd Pocztowy?

Kabel masz w ziemi czy linia napowietrzna?

Link to post
Share on other sites
31 minut temu, Yokai napisał:

Masz na swoim osiedlu Szkołę chociaż Podstawową lub Urząd Pocztowy?

Niestety nie, według google maps najbliższa szkoła około 1,8 km, Urząd Pocztowy około 2 km. Jest też liceum około 1,5 km.

 

31 minut temu, Yokai napisał:

Kabel masz w ziemi czy linia napowietrzna?

Do działki idzie w ziemi, potem instalacja już idzie po budynku.

Edytowane przez sonmaciek
Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, sonmaciek napisał:

Urząd Pocztowy około 2 km

Przed 1989 TP/Poczta była 1 firmą. Centralki były stawiane W Urzędach Pocztowych przy Szkołach i Urzędach np Gminy/Miasta w małych miejscowościach.

 

2 godziny temu, sonmaciek napisał:

a z Netii mówią, że nie mogą zaoferować nic więcej niż do tej pory ze względu na odległość od centrali (dostałem informację, że około 2 km).

Netia powiedziała uczciwą prawdę.

Więcej nie osiągniesz ponieważ już masz ustawioną optymalną modulację. Kodowania w twoim przypadku nie widzę, ale domyślnie ustawia się na interleave. 

 

@sonmaciekna twoim miejscu nie bawiłbym się w sapera z ofertą Orange. Vdsl także korzysta z DLM( Dynamiczna Synchronizacja )Więc automat ustawi/przytnie tyle na ile pozwoli miedziany kabelek położony w ziemi. Teoretyczne będą cię zapewniać o możliwości ,że mogą przełączyć cię do innej centralki doposażonej w karty Vdsl. Praktycznie to przetestujesz na sobie ,,krew, pot i łzy,,-Winston Churchill.

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Ewentualnie jest też przedszkole około 1 km obok osiedla bloków, ale nie wiem czy tam jest centralka. 

Zastanawiam się jeszcze nad zakłóceniami w kablu - z tego co patrzyłem 6 dB jest to dość słaby wynik, a 25 dB tłumienia nie wypada najgorzej. Czy nie ma to już większego znaczenia bo przez odległość nie uzyskam zbyt dużej różnicy?

 

Znalazłem też taki "kalkulator" dla linii DSL. Wychodzi tutaj na to, że maksymalna prędkość przy takim tłumieniu to nieco ponad 18 Mbps? Oblicza także odległość co wskazywałoby na to, że jestem podłączony do centralki przy szkole. Jeżeli jest to prawda, to nie ma się co zastanawiać nad zmianą umowy.

12.thumb.PNG.90cef046517f659eaee9b27569d7bc6a.PNG

Link to post
Share on other sites
25 minut temu, sonmaciek napisał:

Ewentualnie jest też przedszkole około 1 km obok osiedla bloków, ale nie wiem czy tam jest centralka.

http://www.garnek.pl/stalewo/17947744/centrala-tp-zwierzno-adsl2 Tak wygląda przykładowa Centralka.

25 minut temu, sonmaciek napisał:

Znalazłem też taki "kalkulator" dla linii DSL. Wychodzi tutaj na to, że maksymalna prędkość przy takim tłumieniu to nieco ponad 18 Mbps?

 

To są aplikacje teoretyczne  ,, na porcie ,na wyjściu z Dslamu,,W praktyce, jeżeli na siłę byś chciał coś więcej musisz  się liczyć z brakiem stabilności takiej usługi ,,utraty synchronizacji,, czytaj rwący Internet skoki prędkości i pingu.

@sonmaciek jeszcze jakieś pytania?

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

@Yokai Dzięki za pomoc, zadzwonię jeszcze raz do Orange i zapytam do jakiej najbliższej centralki mogliby mnie podłączyć, ale jeśli byłoby bez zmian porzucę temat i nie będę dalej drążyć. Szkoda, że nic więcej nie da rady z tego uzyskać. Mówi się trudno :(

 

Jak się dzisiaj wieczorem dodzwonię to napiszę i dam znać jaką odpowiedź dostanę. 

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, sonmaciek napisał:

zięki za pomoc, zadzwonię jeszcze raz do Orange i zapytam do jakiej najbliższej centralki mogliby mnie podłączyć

Nie mają takich informacji, usłyszysz jedynie marketingowe formułki. To technicy z firmy podwykonawczej podłączają do innych centralek O ILE w OGÓLE JEST TAKA MOŻLIWOŚĆ.

Link to post
Share on other sites

Tak szukając informacji na temat układu sieci u mnie w mieście znalazłem informację na stronie UKE, że jakieś 400 metrów ode mnie jest szafa uliczna. Wygląda w taki sposób:

 

13.png.fc60d9a5b0627b186ccf4c25c7d04c26.png

 

Jest nawet oznaczone, że jest medium światłowodowe jak i miedziane. Czy zmienia to cokolwiek czy taka szafa ma inne zastosowanie?

Link to post
Share on other sites

Temat - rzeka !

 

Ale...

Mam Netie po kablu Orange - taka linia leci do centrali czyli do budynku z centralą szafą netii i dislamem.

Dlatego linia jest długa na ponad 2 km - na takiej lini nie zadziała vdsl czyli opcja 20-80 z orange...

 

Ale...Orange (TP SA) nastawiała tzw. szafy Onu które są wyniesionym dislamem - takie szafy stawia się niedaleko szaf takich jak na foto.

Skraca to bardzo linię i dzięki temu można zastosować tam karty vdsl.

 

Tak więc jest mozliwe że od Netii dostaniesz 12 mb a od Orange może być to nawet 60 mb , choć przeważnie jest to 30-40 z uplaudem 5-6 mb...

 

Jest to możliwe tylko gdy masz u siebie szafy światłowodowe...

 

Ale...Jest jeszcze coś - wyniesiony dislam - czyli w takiej szafie jak na foto może być dislam vdsl wyniesiony poza centralę...

 

Jak jest u Ciebie to wiedzą tylko monterzy tam pracujący i Orange - Tak więc najlepiej zapytaj monterów - poznasz ich po samochodzie  - w orange pytanie nie ma sensu bo zawsze ci odpowiedzą że będzie lepiej nawet jeśli nie będzie lepiej...:)

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

@pawluto Dzięki, a w jaki sposób mogę się skontaktować z monterami? Nie znalazłem nigdzie numeru, nigdy ich na mieście nie widać. Co do tych szaf Onu niestety nie kojarzę żeby w okolicy było jeszcze coś podobnego, prawdopodobnie stoi tylko ta szafa.

@pawluto Jednak znalazłem inną szafę w pobliżu, wygląda w taki sposób:

 

14.thumb.jpg.c570863804be60acf1be622094a2b861.jpg

 

Odległość ode mnie to jakieś 400-500 metrów. Czy to jest ta o której była mowa? Jeżeli tak, to czy da radę się do niej podpiąć skracając trasę prawie 4 krotnie? 

Edytowane przez sonmaciek
Link to post
Share on other sites

To prawdopodobnie szafa onu orange ale głowy nie dam bo nie ma naklejki orange ale ma tą czerwoną "Zakaz Naklejania" a takie widziałem u mnie tylko na szafach orange.

Oznaczenie PF5(3C) też sugeruje oznaczenia orange ale nie jest to stuprocentowe.

Jeżeli na pierwszej szafie masz podobne oznaczenie do drugiej szafy - stawiam na (3C) lub(pf5) to jest to szafa orange...

Jeśli pierwsza szafa stoi od ciebie 400 m. a druga stoi blisko pierwszej to sam sobie policz długość swojej lini jaka mogłaby być po zamianie łącza na orange ale pod wyjątkiem że linia szła by z tej włąsnie szafy bo musi być spełniony jeden warunek - musi ona mieć w sobie karty VDSL i co najważniejsze - wolny port dla ciebie :)

 

Jeśli linia po twoim podliczeniu miała by ok. 600 700 m, to miałbyś całkiem dobry necik...stawiam od 40-50 mb...a może i lepiej.

Tłumienie 25-14 - jest to parametr z modemu więc dokładny - jest to linia z centrali - a więc z centrali nie ma szans na vdsl.

 

vdsl chodzi w miarę poprawnie na linii max att-21-19.

 

Tu może cię tylko uratować wspomniana szafa onu jeśli jest blisko ciebie.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, pawluto napisał:

stawiam od 40-50 mb...a może i lepiej.

Nie przesadzaj. Kiedyś pracowałem w firmie, która miała dosłownie ,,rzut kamieniem,, od Dslamu, prędkość Vdsl  51 Mb/s:rotfl:.

W dniu 18.05.2021 o 20:36, pawluto napisał:

Jak jest u Ciebie to wiedzą tylko monterzy tam pracujący i Orange - Tak więc najlepiej zapytaj monterów - poznasz ich po samochodzie  - w orange pytanie nie ma sensu bo zawsze ci odpowiedzą że będzie lepiej nawet jeśli nie będzie lepiej...:)

Technik z FIRMY PODWYKONAWCZEJ dostaje zlecenie. Nie zapominaj o Dynamicznej Synchronizacji, słynne DO w wszystkich umowach pomarańczowych.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dzisiaj był technik - powiedział, że bezproblemowo przepnie mnie do tej bliższej szafy. Mówi, że prędkość będzie wyższa co najmniej 3-krotnie, ale montował komuś niedaleko na osiedlu w podobnej odległości od szafy i tam wychodziło ponad 60.

Problem jest tylko taki, że żeby zaczął cokolwiek robić muszę wypowiedzieć umowę w Netii, poczekać do dnia rozwiązania umowy i dopiero wtedy zamówić technika, natomiast Pan na infolinii nie widział problemu w tym, że podczas trwania umowy z Netią podłączą mnie do siebie i mogę wtedy im wypowiedzieć umowę. Jak to z tym jest? Kto ma rację?
Mam jeszcze jedno pytanie - od czego zależy to, że mam 6 dB zakłóceń? Mam jakieś duże zakłócenia w kablu czy to o coś innego chodzi?

Link to post
Share on other sites
33 minuty temu, sonmaciek napisał:

Problem jest tylko taki, że żeby zaczął cokolwiek robić muszę wypowiedzieć umowę w Netii, poczekać do dnia rozwiązania umowy i dopiero wtedy zamówić technika, natomiast Pan na infolinii nie widział problemu w tym, że podczas trwania umowy z Netią podłączą mnie do siebie i mogę wtedy im wypowiedzieć umowę. Jak to z tym jest? Kto ma rację?

Czytałeś umowę z Netią? Na infolinii Orange nie widzą problemu, bo przecież mają tobie sprzedać usługę. Ty będziesz płacił karę umowną, nie oni.

 

35 minut temu, sonmaciek napisał:

Mam jeszcze jedno pytanie - od czego zależy to, że mam 6 dB zakłóceń? Mam jakieś duże zakłócenia w kablu czy to o coś innego chodzi?

Od stanu miedzianego kablu oraz odległości od ciebie do Dslamu.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Yokai napisał:

Czytałeś umowę z Netią? Na infolinii Orange nie widzą problemu, bo przecież mają tobie sprzedać usługę. Ty będziesz płacił karę umowną, nie oni.

Ostatnio je przeglądałem w poszukiwaniu okresu wypowiedzenia umowy, ale możliwe, że przeoczyłem taką informację.

2 godziny temu, Yokai napisał:

Od stanu miedzianego kablu oraz odległości od ciebie do Dslamu.

Myślałem, że od odległości zależy tylko tłumienie linii, przydatna informacja :D

 

Decyzja podjęta, wypowiedziałem dzisiaj umowę w Netii, umówię technika Orange na dzień po skończeniu się okresu wypowiedzenia. Zadowoli mnie nawet 30 Mbps, chociaż przy takiej odległości od szafy liczę na trochę więcej. Dzięki za wszelką pomoc i rady :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...