Skocz do zawartości

FX vs Ryzen, a reinstal Windows10 - studium przypadku.


Recommended Posts

Widząc tematy i pytania m.in na tym forum, zawierające odwieczne pytanie i w zasadzie jedyną skuteczną poradę- postanowiłem, że zrobię eksperyment.

Ponieważ sprzęt czekał parę miesięcy na złożenie, to dopiero teraz sytuacja pozwoliła na zabawę. Zmiana sprzętu widoczna w sygnaturze.

 

PRZYGOTOWANIE:

1. pobrany i skopiowany na pendrive soft dla nowego sprzętu (BIOS, sterowniki etc.).

2. pobrany i zainstalowany soft użyty do całego procesu (AOMEI Partition Assistant, DDU, Wise Registry Cleaner)

3. nowy dysk.

4. aktualizacja Windows i składników z MStore (na wszelki wypadek)

5. Usunięcie z dysku folderu AMD ((zawiera instalki dotychczasowych sterowników softu)) i blokada pobierania sterowników z WU - ta opcja jest dostępna w DDU.

 

DZIAŁANIA:

1. sklonowałem dysk z systemem 1:1 (sektor po sektorze, nie żadne tam migracje OS czy zwykłe kopiowanie partycji) - AOMEI

2. po restarcie odłączyłem dysk pierwotny i uruchomiłem system ze sklonowanego dysku (patrz Uwagi).

3. przy użyciu DDU i Wise Registry Cleaner pozbyłem się sterowników i wszelkich śmieci po nich (dla pewności 2-3 przebiegi).

4. w między czasie złożyłem nowy sprzęt "na pająka" i zaktualizowałem BIOS (Q-Flash)

5. podłączyłem sklonowany i oczyszczony ze sterowników dysk do nowego kompa.

6. pozostało tylko zainstalowanie sterowników, podłączenie internetu i aktywacja systemu oraz przełożenie gratów do obudowy.

 

EFEKT:

System uruchomił się i działa bez problemów do chwili obecnej (żadnych BSOD, niestabilności, konfliktów sprzętowych itp.).

Wszelki soft jaki był na poprzednim kompie działa bez zarzutu (nic nie trzeba reinstalować). Jedynie zmiana ścieżek dla zainstalowanych gier w klientach Steam, GOG itp. - zmiana wymuszona kolejnością podłączenia kolejnych dysków.

 

WNIOSEK: Reinstalacja systemu przy przesiadce ze starego FX'a na nowego Ryzena NIEPOTRZEBNA.

 

UWAGI:

1. Klonowanie dysku powoduje iż oba dyski mają identyczny identyfikator sprzętu. Uruchomienie systemu z oboma powoduje przejście jednego w tryb offline i będzie on niewidoczny przez system. Trzeba go przełączyć w tryb online w Zarządzaniu dyskami Windows.

 

 

Dwa tygodnie testowania, radości z przyrostu wydajności oraz zabawa w OC - nic się nie zawiesza, żadnych problemów.

Link to post
Share on other sites
11 minut temu, chrisplbw napisał:

WNIOSEK: Reinstalacja systemu przy przesiadce ze starego FX'a na nowego Ryzena NIEPOTRZEBNA.

 

Panie , Ameryki Pan nie odkrył ;) Ja osobiście robiłem tak kilka razy . Tylko u mnie głównie intele ostatnio . Nawet raz była przesiadka ze skylake na pierwszą generacją core . Jeden system na jednym dysku przeżył chyba ze 3 płyty główne . 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, jakub1t napisał:

Panie , Ameryki Pan nie odkrył ;) Ja osobiście robiłem tak kilka razy . Tylko u mnie głównie intele ostatnio . Nawet raz była przesiadka ze skylake na pierwszą generacją core . Jeden system na jednym dysku przeżył chyba ze 3 płyty główne .

 

no fakt Kolumbem nie jestem, ale ostateczną decyzję o sprawdzeniu tego podjąłem po tym poście i odpowiedziach w nim zawartych:

jak widzisz ;)

 

i dzięki za info co do Intela, właśnie ciekaw byłem czy to przejdzie.

Link to post
Share on other sites

IMO więcej roboty i straconego czasu niż przy świeżej instalce. Wszystko oczywiście zależne od ilości i rodzaju używanego softu. No i system pewnie masz dalej na MBR/CSM zamiast GPT/UEFI. Jak dla mnie gra nie warta świeczki.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

U mnie to było z lenistwa robione , ja się nie bawiłem nawet w usuwanie sterowników . Bach i działa ,  raz mi wyskakiwał błąd przy wyłączaniu którego nie umiałem się pozbyć . 

Ps właśnie wygrałem licytację płyty am4 z ramem , to teraz zrobię przejście z intela na amd (jak dokupię porcesor) :D

W sumie się nie cieszę bo zalicytowałem kilka dni temu dosyć niską kwotę i niestety wygrałem , znów trzeba będzie kompa rozkręcać i sprzedawać pozostałości . 

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, jakub1t napisał:

W sumie się nie cieszę bo zalicytowałem kilka dni temu dosyć niską kwotę i niestety wygrałem , znów trzeba będzie kompa rozkręcać i sprzedawać pozostałości . 

:rotfl:

8 godzin temu, jakub1t napisał:

to teraz zrobię przejście z intela na amd (jak dokupię porcesor) 

Tu już bez choćby czyszczenia sterowników się raczej nie obejdzie. Ale jak chcesz to możesz przełożyć dysk z systemem i opisać problemy, o ile jakieś wystąpią. Myślę że w najlepszym wypadku będzie obniżona wydajność.

Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, zbiku90 napisał:

IMO więcej roboty i straconego czasu niż przy świeżej instalce. Wszystko oczywiście zależne od ilości i rodzaju używanego softu. No i system pewnie masz dalej na MBR/CSM zamiast GPT/UEFI. Jak dla mnie gra nie warta świeczki.

1. Wszystko na GPT/UEFI od dawna

2. Faktycznie najdłużej trwa klonowanie dysku (oczywiście w zależności od zawartości), ale czy świeża instalka i późniejsze przywracanie wszystkiego nie trwa tyle samo?

 -brak mi porównania.

Link to post
Share on other sites
W dniu 18.05.2021 o 07:29, zbiku90 napisał:

Ale jak chcesz to możesz przełożyć dysk z systemem i opisać problemy, o ile jakieś wystąpią. Myślę że w najlepszym wypadku będzie obniżona wydajność.

 

Przesiadka z i5 4460 , z97 na ryzen 3 1200 a320  .

Pierwsze odpalenie i pierwsza godzina pracy na starym windowsie . 

System zanim się odpalił , przeinstalował sterownik . Czas trwania około 3 minut . Zresetował się i od tej pory działa jak by nie było żadnej zmiany . Za chwile dograło mi się oprogramowanie gigabyte do karty dźwiękowej , oczywiście działała od razu tak jak i karta graficzna . Ale teraz mam korektor .

Na razie sprawdziłem wydajność procesora programikiem cpuid no i jest identyczna z poprzednim i5 4460 , więc powinno być wszystko w porządku .

Jak wyskoczy jakiś fuckup to dam znać , ale się nie spodziewam takiego .

Oczywiście coś wyskoczyło z kontem microsoft , ale tego się można spodziewać . Ostatnio mi wyłączyło licencję na windowsa po takiej podmiance płyty .

 

Edytowane przez jakub1t
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...