Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć,

Muszę kupić kartę pamięci do telefonu, ponieważ kończy mi się miejsce na zbudowanej pamięci (LG V30 64GB). Na karcie planuję przechowywać zdjęcia (obecnie zdjęcia zajmują 13,5GB). Myślałem o karcie o pojemności 32GB.

 

Chcę kupić również dysk, który będzie pracować jako magazyn plików. Obecnie mam do tego celu oddelegowane 2 dyski HDD 1TB, ale nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie (podłączam je do komputera 1 przejściówką na USB (na zmianę)). Nowy dysk również nie będzie zainstalowany w obudowie komputera (w komputerze mam same SSDki). Ciekawą opcją jest NAS, tylko cena odstrasza do tego stopnia, że zastanawiam się nad kupnem kolejnego SSD zamiast HDD :P

Z góry dziękuje za pomoc.

Link to post
Share on other sites

kup jakąś microSD Samsunga 90/95MB/s na promocji i tyle

Co do dysku, to zależy czego szukasz.  
To ma być na backup, czy dane? A jak na dane, to czy masz backup tego? 
Jaki to PC że nie masz miejsca na HDD w środku, czy może nie chcesz ciągle używać go, żeby hałasował?   

 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, kokosnh napisał:

kup jakąś microSD Samsunga 90/95MB/s na promocji i tyle

 

Masz na myśli odczyt na poziomie 90-95MB/s? Z tego co widzę na stronie Samsunga to wszystkie mają odczyt do 100MB/s (różnice są tylko przy prędkości zapisu). Chociaż może się okazać, że trafie na jakiś starszy wariant, który tych teoretycznych 100MB/s nie będzie osiągał.

 

2 godziny temu, kokosnh napisał:

Co do dysku, to zależy czego szukasz.  
To ma być na backup, czy dane? A jak na dane, to czy masz backup tego? 
Jaki to PC że nie masz miejsca na HDD w środku, czy może nie chcesz ciągle używać go, żeby hałasował?

 

Dysk głównie na dane. Jakiś (częściowy) backup mam na tych dwóch 1TB dyskach. Na komputerze nie pracuję, więc też nie mam za dużo plików które chcę backupować.

Co do komputera, a właściwie obudowy, to trwają prace nad zmodyfikowaniem Corsaira 900D. Miejsce gdyby się znalazło to za mobotray, więc można zapomnieć o wygłuszeniu i sensowym chłodzeniu.

Już kilka lat temu podjąłem decyzję, że przechodzę na same SSD w obudowie komputera z powodu hałasu/wibracji HDD. Dodatkowo podjąłem decyzję, że przy upgradzie zmniejszam do min ilość dysków na SATA.

Edytowane przez Martion
Link to post
Share on other sites

o zapis mi chodziło, bo jak karta wyciąga te 90/95MB/s w zapisie ciągłym, to znaczy że nie dali tam kompletnie badziewnych pamięci. 
obecnie dość dobre promocje na Samsungi evo można złapać (uważaj na nowsze wersje co mają 60MB/s a kosztują prawie tyle samo), tylko ja bym raczej szedł w cos większego od razu, sam w LG G4 mam 128GB 

Co do HDD, to cóż, najlepsze rozwiązanie to oczywiście NAS. 

Ewentualnie kupić MX500 2TB na promocji, często na amazon za około 750zł można kupić 
Ewentualnie WD blue 3D,, lub Samsung 870 evo i 860 evo. 

Link to post
Share on other sites

Za sam nas 2 zatokowy (aby to miało sens musi być RAID1 ) właśnie tak 750zł minimum, czyli tyle co cena MX500 2TB na promocji. A jeszcze 2 dyski musisz do takiego NAS-a kupić.

Mnie zabawa w nas wyszła grubo ponad 10k

Link to post
Share on other sites

Nie wiem, czy źle szukam, ale znalazłem tylko 1 ofertę z pamięcią o prędkości podobno 100/90MB/s (odczyt/zapis), ale po sprawdzeniu nazwy kodowej pojawiły mi się pamięci o parametrach 100/20MB/s.

 

Co do NASa, to gdybym się zdecydował na kupno to nie tylko dla siebie, dlatego zastanawiam się jakie są ceny za NASy dla 4/6/8 dysków (chyba, że nie trzeba parzyście montować dysków)? W Internecie znalazłem informację, że podobno HDD mają przepustowość od 125MB/s do ponad 200MB/s i ciekawi mnie jak to się ma do sieci o przepustowości 1Gb/s, zwłaszcza w przypadku RAID 1?

 

Zastanawia mnie jeszcze, czy da się do czegoś sensownego wykorzystać stare SSDki (Samsung 830 128GB i 2 szt. Crucial MX200 500GB).

Edytowane przez Martion
Link to post
Share on other sites

image.thumb.png.eae0e4f885e45f4b6a40c68e37dd7399.png

 

U mnie samsung 830 128GB robi za blaszkę do przyciskania kabli (prawy dolny róg) :jupi:

Co do NAS- to musisz się zastanowić. 
Po 1Gbps będziesz mieć około 100-110MB/s max, oczywiście sekwencyjnie, bo jak każdy HDD przy małych plikach siada na wydajności. 

Sam mam specjalnie zagregowane 2 łącza 10Gbps po światłowodzie, aby to jakoś chodziło i kupiony najtańszy NAS co wspiera ponad 3k z dodatkowym RAM i wentylatorem...  

Jak dla mnie, umieszczenie samsunga MX500 2TB gdzieś za płyta główną jako storage, będzie ok. 
O NAS można myśleć jak masz więcej osób + TV gdzie być miał możliwość coś puszczać (możesz przetestować najpierw udostępniając pliki z PC czy się da)

Link to post
Share on other sites

Samsungi z zapisem 90MB/s+ znalazłem tylko na Amazonie (szukam kości 64GB) (PRO Plus (100/90) z dostawą w tym tygodniu i EVO Plus (100/90) z dostawą za 1,5 tygodnia (a ja jak zwykle kupuję rzeczy na ostatni moment - potrzebuję tę kartę na niedzielę)), oprócz tego z zapisem 90MB/s+ znalazłem SanDisk Extreme Pro (170/90). Niestety reszta ofert z kartami Samsunga dotyczy nowej rewizji o przepustowości 100/60MB/s.

 

Godzinę temu, kokosnh napisał:

Po 1Gbps będziesz mieć około 100-110MB/s max, oczywiście sekwencyjnie, bo jak każdy HDD przy małych plikach siada na wydajności. 

 

To jaka jest realna przepustowość HDD 5400 lub 7200 RPM?

Edytowane przez Martion
Link to post
Share on other sites

HDD jest specyficzne, na początku talerza jest szybsze 5400rom to około 140-210MB/s, a 7200 to od około 180-260MB/s max później im dalej tym wolniej, zwykle prędkość spada nawet do 100MB/s. Dlatego prędkość HDD zwykle mierzy się w grafach. Jak HD tune. 

Pamiętaj że twój telefon nie wspiera UHS-II, więc nie ma sensu kupowanie czegoś super lepszego, stawiam na większy zapis około 90MB/s, głównie ze względu na pewność lepszych kości pamięci. Pamiętaj jednak że karty mogą i tak paść i warto mieć backup (mi np uszkodziła się masa zdjęć i filmów na karcie microSD też niby 95/90MB/s, co prawda kingston, ale jednak)

Link to post
Share on other sites

Problem polega na tym, że bardzo trudno dostać karty z zapisem na poziomie 90MB/s.

Co do dysku, to podjąłem decyzję, że czekam na promocję i kupuję Crucial MX500 2TB lub Samsung 870 EVO 2TB/4TB.

Link to post
Share on other sites

Co do NASA, to koszt od 1000 w górę. Wszystko drożeje. Samemu możesz sobie zrobić za 300 PLN.

 

Komputer np: taki https://allegro.pl/oferta/lenovo-m700-sff-baza-pod-komputer-6-generacji-w10-10501414492

Do tego 4-8 GB RAM, jakikolwiek procesor, nawet jakiś Pentium lub Celeron. System Windows Pro (na który pewnie jest licencja w BIOSIe w takim komputerku), OMV lub FreeNas .

 

Ewentualnie komputerki typu Tiny https://allegro.pl/kategoria/komputery-stacjonarne-486?string=tiny&bmatch=cl-e2101-d3857-c3683-ele-1-2-0429

od 500, 600 PLN, Tyle, że tam wejdzie jeden dysk 2,5 cala do środka i w zależności od modelu czasem drugi SSD m.2 . Ja mam takiego Della pod TV podpiętego za 300 PLN. Obudowa była trochę pogięta i dlatego cena taka niska.

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...