Skocz do zawartości

Podkręcanie RAM vs Kontroler Pamięci CPU


Recommended Posts

Witam.
 
Posiadam całego nowego PC.
Płyta z490 Ace MSI
Procek 10900kf -> pierwsze na czym się skupiłem to jego podkręcanie, poszło 5.2ghz z 5.0 unratio na 1.36v. Extra. Przeszło 4h testów. Ktoś powie, że i tak nie mam pewności, że to stabilne to na czas podkręcania pamioęci RAM zmniejszyłem mnożnik do 5.0ghz+4.8 unratio, z zachowaniem 1.36v. Wyłączone wszystkie oszczędzania w biosie i podbite powery.
 
Ramy 2x8GB (dual channel): Patriot Steel 4400cl19 B-Die 1.45v
I tutaj zaczęły sie grube schody gdy chciałem osiągnąć jakiś chociaż dobry wynik
Po pierwsze pamięci nie idą nawet na 4266cl17 ani 4133 cl16. Tym bardziej 4266cl16 z luźnymi timingami na auto (2 i 3 rząd)
Napięcia Dram Voltage były sprawdzane od 1.45v do 1.55v - z bezpośrednim nawiewem
IO/SA = 1.30v do 1.35v
Ścianą jest 4000 cl16 z bardzo luźnymi timingami. Tylko to jest stabilne i na czym mogę na razie siedziec dopóki nie dojda nowe sztuki CPU.
Zauważyłem też że powodem niestabilności/wywalania błędów w TM5 jest źle przydzielane przez płytę wartości RTL i IOL, ponieważ potrafiło mi wywalić błąd na takiej samej konfiguracji gdy profil został taki sam a wzrosła wartość z 7/7 do 8/7.
 
Dla pewności czy to wina pamięci włożyłem swoje G-skille 3200 cl14 które zrobiłem na innym PC z 8700k na 3800 cl16 - więcej nie szły. 1.45v
Razem z 10900kf nie zrobiły one takiego samego profilu i problemy z ustabilizowaniem były takie same jak na tych Patriot Steelach - czyli na szczęście nie wina Patriotów.
 
Poniżej zdjęcia pokazujące trzy profile
1)Stabilność 4000cl16 na luźnych timingach i prawdopodobnie dobrym RTL i IOL który to podtrzymuję (specjalnie musiałem wbić 7/7 D1/D1 (od IOL) - strzałka na dole.
https://i.imgur.com/0ZoevR9.png

2) Niestabilność takiego samego profilu 4000cl16 gdy tylko zmieniła sie (sama, z automatu) jedna wartość a luźne timingi takie same
3)Próba z mojej strony choć trochę obniżenia timingów ale okazuję się że nieważne jakie wybiore to i tak wywala błąd. Nawet jak chciałem zmienić tylko tRAS z 39 na 34 (16+16+2) to płyta dobierała sobie inne wartości RTL i IOL i przez to lub po prostu właśnie kontroler wywalała się niestabilność.
 
Generalnie zamówiłem już dodatkowe nowe sztuki 10900kf, by porównać osiągi ale chętnie wysłucham kogoś opinii. Mówiono mi że na 10900kf bez iGPU jest dużo łatwiej wykręcić dobre OC ramów. Nie sądziłem że będzie problem by osiągnąć nawet coś lepszego niż to co miałem, a to jest dla mnie niedopuszczalne
Moim celem jest 4266cl16, albo ewentualnie 4133 cl16, takie które mógłbym zacisnąć jeśli chodzi o timingi... a nie że tutaj nawet 4000cl16 nie mogę zacisnąć w żaden sposób...a latency jest gorsze od moich g skilli, które robiłi z 3800cl16 39ns latency.
Cel oc ramu: największe fps w tym 1%, 0.1% low w CoD Warzone. Nie chce przeciętnych ramów :)
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...