Skocz do zawartości

Problem z kompatybilnością GPU


Recommended Posts

Zadeklarowałem pomóc koledze kupić komputer stacjonarny do przeglądania internetu i innych mniej wymagających czynności, zamówiliśmy w sklepie Komputronik taki zestaw z usługą montażu:

 

CPU: Intel Core i5-10400F

Płyta główna: Gigabyte B460M DS3H V2

RAM: HyperX Fury Black 8GB [2x4GB 2666MHz DDR4 CL16 XMP 1.2V DIMM]

SSD: Adata XPG SX8200 PRO M.2 NVMe PCIe 512GB

Zasilacz: SilentiumPC Elementum E2 550W 80Plus EU

i reszta mniej istotnych części.

 

Jak wiadomo, ten procesor nie ma grafiki zintegrowanej, poza tym uznałem że komputer z używaną dedykowaną kartą graficzną będzie bardziej wydajny, a rozwiązanie tańsze.

Kupiłem więc najpierw używaną GAINWARD GeForce GT 630, po przyjściu złożonego komputera zamontowałem kartę i niestety mimo że komputer się uruchamia, to nie pokazuje obrazu, sprawdzałem pojedynczo RAMy, czy to nie przyczyna, ale nie, próbowałem różnych rzeczy.

 

Ku mojemu zdziwieniu, po zamontowaniu mojej osobistej karty graficznej ZOTAC GeForce GTX 1070, komputer uruchomił się z obrazem - pomyślałem, że używana karta którą kupiłem jest zepsuta, ale jednak po zamontowaniu jej do mojego komputera, działa. Konsultowałem się z osobą bardziej kompetentną ode mnie, sama była bardzo zdziwiona, ale po przewertowaniu jakiegoś zagranicznego forum, znalazła podobny wątek, gdzie stwierdzono, że karta po prostu w jakiś dziwny sposób jest niekompatybilna z płytą główną, zasugerował mi kupno jeszcze innej używanej karty.

 

Kupiłem więc kolejną używaną kartę - ASUS GeForce GT 330 - objawy dokładnie te same, w nowym komputerze nie ma obrazu, na moim jest.

 

Próbowałem jeszcze na mojej karcie ustawiać po kolei różne generacje PCI E w UEFI tego komputera, ale żadna kombinacja nie dawała obrazu na tych dwóch kartach.

Uznałem że już jestem bezsilny i wybrałem się osobiście do wspomnianej wyżej ode mnie, bardziej kompetentnej osoby.

 

Tam po stwierdzeniu że wszystko jest podłączone dobrze i karty powinny działać, zaczęliśmy próbować podłączać karty graficzne tej osoby - dwie starsze, na pewno jakiś Radeon, także nie działały. Na koniec ta osoba podłączyła jeszcze kartę ze swojego komputera której obecnie używa - GeForce GTX 1060 - i tu znów był obraz.

 

Czy spotkaliście się kiedyś z czymś takim i czy wiecie, czy jest jakiś sposób na uzyskanie obrazu na którejś z tych dwóch kupionych kart (GeForce GT 630 lub GeForce GT 330)?

Czy może ta płyta główna nie współpracuje z tak starymi kartami? Jeśli tak, to jaki konkretnie parametr musi być spełniony, żeby karta działała z tą płytą główną? 

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, Krystek napisał:

poza tym uznałem że komputer z używaną dedykowaną kartą graficzną będzie bardziej wydajny, a rozwiązanie tańsze.

Szkoda że nie zapytałeś przed zakupem bo chyba w obu przypadkach popełniłeś błąd.

UHD 630 z 10400 jest wydajniejsza od gt 630

UserBenchmark: Intel UHD Graphics 630 (Desktop Coffee Lake i5 i7) vs Nvidia GeForce GT

Nie wiem za ile kupowałeś te grafiki ale dopłata do 10400 to 100 lub mniej

Procesor Intel Core i5-10400 Comet Lake 2,9 GHz… - Sklep ProLine.pl

Co do niekompatybilności to zaktualizuj bios do najnowszej wersji.

Zresetuj bios i ustaw wszystko na auto. 

Jaki masz monitor i pod jakie wejścia i jakim kablem podłączasz?

Dodatkowo uhd630 wspiera sprzętowo dekodowanie h265(hevec) oraz vp9, czyli jedne z najpopularniejszych obecnie kodeków wykorzystywane powszechnie w platformach VOD, YT itp. , co odciąża znacznie procesor.

  • Lubię to 2
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, Krystek napisał:

czy wiecie, czy jest jakiś sposób na uzyskanie obrazu na którejś z tych dwóch kupionych kart (GeForce GT 630 lub GeForce GT 330)?

Ja chyba wiem. Podłącz jakąś działającą grafikę i ustaw w biosie CSM mode na legacy, albo coś w ten deseń. Te karty nie obsługują czystego uefi, pamiętam że w gtx 660 musiałem wgrywać jakiegoś specjalnego vbiosa do karty żeby działała w trybie uefi.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...