Skocz do zawartości

Regnum RG4 - wentylatory


Recommended Posts

Witam.

 

Nurtuje mnie kwestia wentylatorów w obudowie Regnum RG4. Z tego co udało mi się wyczytać to są tam zamontowane już fabrycznie 3 wentylatory - Case fan 120, które są podłączone do regulatora obrotów. Ponadto jest jeszcze miejsce na 3 kolejne. Powiedzmy, że chciałbym zamontować jeszcze 1 wentylator na froncie oraz 2 na górze, aby przód wciągał powietrze, a tylny + góra wyciągały z obudowy ciepłe. Zastanawia mnie tylko to, jakie wentylatory dokupić aby wszystko miało sens i działało to z regulatorem obrotów. Z tego co wiem, to właśnie przy tym regulatorze są jeszcze 3 wolne wejścia na wentylatory, jednak są one dwu pinowe. Większość wiatraków, które spotykam ma końcówkę 4-pinową. Myślałem nad SilentiumPC Sigma HP 120 PWM, ale podobno są głośne no i 4-pinowe. Druga kwestia to to czy kombinacja - przód wciąga, tył + góra wyciąga - jest najlepsza? 

Link to post
Share on other sites

Regulator w obudowie ma wtyki na 3 pin. Te z wtyczką 4 pin nie wejdą. Możesz dokupić oryginalne case fan 120mm 3pin u producenta, wystarczy napisać email. Lub kupić inne z pwm 4pin i do tego regulator obrotów pwm na allegro. Np. regulator gdzie wpinasz jedną wtyczkę do płyty głównej i masz wyjścia na dajmy to 10 wentylatorów. Wtedy sterujesz jednym sygnałem wszystkimi wentylatorami, ale wszystkie wentylatory idą na wymianę i  muszą być 4pin pwm. 

Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, Crach napisał:

kombinacja - przód wciąga, tył + góra wyciąga - jest najlepsza? 

Tak, proste prawa fizyki na to wskazują. Dodatkowo jeśli są miejsca to montuje się wciągające na spodzie lub boku. Wentyle zaciągają powietrze w temperaturze pokojowej, owiewając komponenty powietrze się ogrzewa, unosi do góry i trzeba je jakoś usunąć, najlepiej właśnie u góry lub z tyłu. Kiedyś taką rolę spełniały częściowo zasilacze montowane na górze z tyłu, teraz zazwyczaj są na dole i mają osobny obieg powietrza.

spc-regnum-rg4_fans_pl-1920x1920.png

Tu masz grafikę od producenta prezentującą możliwości. Do fabrycznych możesz dołożyć 2x140mm na górę i dołożyć 120mm na przód u góry. Mogą być 3-pinowe bo i tak kontroler steruje obrotami. Jeśli chcesz to za pomocą rozgałęziaczy możesz też podpiąć wszystkie bezpośrednio do płyty głównej, będziesz miał większą kontrolę i automatyczne sterowanie względem temperatury - większość nowych płyt pozwala sterować 3-pinowymi wentylami w trybie DC.

 

Link to post
Share on other sites

W takim razie jeśli bym dokupił jednego Case Fana 120 by dać go na przód to rozumiem, że go podłączam właśnie do wbudowanego regulatora w obudowie, by móc nic sterować? 

A jeśli kupując jeszcze 2x SPC Mistral 140 na górę i podłączając je do jakiegoś rozdzielacza podłączonego do płyty to wtedy płyta sama reguluje te obroty, tak? 

 

Albo druga kwestia - kupując 1x Zephyr 120 i 2x Mistral 140 i łącząc je z regulatorem w obudowie to te "niefabryczne" wentylatory będą działać cały czas na pełnych obrotach? 

Link to post
Share on other sites

Ja bym wybrał wentylatory 3pin case fan 120 lub Sigma HP 120 KIT, na regulacji low w obudowie. Lub Sigma HP 120 PWM KIT i wtedy podłączyć do płyty głównej  i ustawić sterowanie, tak aby przy wzroście temperatury zwiększały obroty. Kwestia jak ustawić to już pod dany sprzęt w zależności od wydzielanego ciepła  i  własne preferencje akustyczne. Na YouTube znajdziesz testy jakie są temperatury, przy rożnej konfiguracji wentylatorów.

Link to post
Share on other sites
45 minut temu, Darvexan napisał:

Lub Sigma HP 120 PWM KIT i wtedy podłączyć do płyty głównej  i ustawić sterowanie, tak aby przy wzroście temperatury zwiększały obroty

Nie są do tego potrzebne wentylatory PWM, te fabryczne jak podłączy do płyty to też będzie mógł normalnie ustawić krzywe. Tylko płyta ma 3 złącza wentylatorów więc do podłączenia wszystkich możliwych sześciu, potrzeba by aż 3 rozdzielaczy.

Moim zdaniem lepiej (na pewno o wiele taniej) dokupić zwykłe 3-pinowe, podłączyć do kontrolera i sterować ręcznie przełącznikiem na obudowie.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Ja chciałem poruszyć jeszcze kwestię o której gdzieś czytałem że jak w obudowie jest więcej wentylatorów wyciągających niż wpychających powietrze to tworzy się podciśnienie w jej wnętrzu i zasysa brud/kurz wszystkimi możliwymi otworami/szczelinami i szybko zbiera się syf na sprzęcie, dlatego lepiej jak jest więcej wentylatorów wtłaczających chłodne powietrze i jego nadmiar ucieka szczelinami na zewnątrz.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...