Skocz do zawartości

Recommended Posts

Z racji, że zamierzam zacząć pracę z programem, którego licencja przypisywana do sprzętu, rozważam wymianę swojego laptopa z i5 4 gen z 2gb 860m.

Widzę dwie opcje:

Zakup komputera stacjonarnego z mocnym procesorem + jakaś karta grafiki jak się sytuacja unormuje. Na początek chciałbym stworzyć mocną bazę, z opcją na dodanie np. ramu czy dodatkowych dysków w przyszłości. Chciałbym wydać 3-3,5 tysiąca max (monitor posiadam już). Płyta główna powinna pozwolić na pracę po wifi, slot na akcelalator graficzny także na plus. Szczęśliwy byłbym jakby udało się wszystko zamknąć w mniejszej niż standardowa obudowa. Do tego aby zachować resztki jakiejś mobilności tablet bądź mały używany laptop za około 1000zł (np. Galaxy TAB S6 lite/ iPad air 2).

Drugą opcją jest mocny laptop, tak do 4 tysięcy (posiadam możliwość skorzystania ze zwrotu od HP), najlepiej zgrabne 15,6 z dwoma wyjściami video.

Zastanawiam się, która opcja będzie lepsza, kiedy potrzebuje mocy do pracy (do gier raczej Xbox) i o jakim połączeniu myśleć.

Trzecia opcja jest MacBook air z M1, ale tylko wersja 16 GB ram by mnie przekonywała (bądź mac mini)

Skłaniam się bardziej do AMD w kwestii CPU, niestety nVidia jest jedyną opcją przy GPU, ceny systemu nie liczę, bo albo będę korzystał z testowej wersji W10 i linuxa albo samego Linuxa.

 

Dorwdzicie coś? W rekomendowanych do tego programu widnieje tylko i7 i 16gb ram (bez szczegółów).

Link to post
Share on other sites

Ja ostatnio z powodu zepsucia się płyty głównej kupiłem taki zestaw:

Ryzen 5 3600, pamięć 2x8GB 3200MHz Goodram, płyta Gigabyte B550 Gaming V2.

Płyta całkiem niezła, 2 SSD M2, do 4 złącz wentylatorów + wodne. Osobna charakterystyka prędkości ustawiana w biosie.

Karta graficzna stara, bo nowej nie da się na razie kupić...

Bardzo ładnie wszystko śmiga, Ubuntu uruchamia się kilka sekund, w10 (do gier AAA) nieco dłużej.

 

Można coś podobnego z płytą mikroATX i mniejszą obudową, jeśli wielkość jest krytyczna. Grafika z allegro jakaś na razie tania.

Jednak z drugiej strony przy większej obudowie, (mam midi) jest mniej problemów z chłodzeniem. Które w blaszaku trzeba dobrze przemyśleć. Co też daje sporo frajdy :)

Link to post
Share on other sites

Wielkość nie jest krytyczna, jednak bardziej podobają mi się mniejsze obudowy (jednak jestem świadom ograniczeń i zdaje sobie sprawę, że do stacji roboczej lepszym wyborem będzie większa - choćby ze względu na temperatury). Rozważam też coś opartego o procesor/procesory xeon starszej generacji (bardzo możliwe, że pobór prądu nie będzie mnie interesował przez 3-4 lata). Z oprogramowania z jakiego planuję korzystać z najbliższym czasie to poza wspominanym programem to R studio i programy do symulacji dynamiki molekularnej (chociaż tutaj liczę na dostęp do wydajnego serwera z GPU). Być może coś z zakresu proteomiki będzie robione.

 

Większość porad w sieci dotyczy głównie komputerów do gier/programowania/cada a mi właśnie coś z innych dziedzin by się przydało.

Link to post
Share on other sites

Niższe temperatury to też cichszy komputer...

Jeśli te programy obsługują bez problemu procesory wielordzeniowe to wspomniany ryzen jest 6-rdzeniowy i 12-wątkowy. I w większości testów ryzeny bardzo dobrze "sprawują się" w różnych zadaniach z liczeniem.

https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/amd-ryzen-5-3600-test.html

https://www.purepc.pl/amd-ryzen-5-3600-vs-intel-core-i5-9600k-test-procesorow

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...