Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, sprawa wygląda tak - mam 5 komputerów, które są połączone poprzez WiFi do jednego routera. Jeden z nich posiada dodatkowy dysk SSD. Chciałbym udostępnić go tak, aby każdy z komputerów miał do niego dostęp tak by można było go podmapować  i wymieniać się plikami. Jak to zrobić w najprostszy, ale jednocześnie w miarę bezpieczny sposób, by ktoś z zewnątrz nie miał dostępu do tego dysku? 

Edytowane przez Crach
Link to post
Share on other sites

jesteś w stanie postawić na tym kompie  z ssd np linux debian ze stałym ip i zainstalować sambę ? - to rozwiązanie nie ma limitu połączeń a do udostępnionego folderu dostajesz się : \\IP_KOMPA_Z_SAMBA\folder_udostępniany, mało tego będziesz mógł zasobami tymi w jakikolwiek sposób zarządzać .  A jak tak postawisz czystego debiana bez żadnych firewalli i zabezpieczeń to może się okazać że sieć jest ok wystarczy komendą : ping IP_KOMPA_Z_SAMBA. Odmiany windowsa home są bardzo okrojone pod tym względem (konfigoracja share, firewall - to wszystko trzeba poustawiać żeby komputery się mogły połączyć) . A próbowałeś już np tego https://support.microsoft.com/pl-pl/windows/udostępnianie-plików-przez-sieć-w-systemie-windows-10-b58704b2-f53a-4b82-7bc1-80f9994725bf ??

aa i na każdym kompie musisz mieć użytkownika z hasłem zanim zaczniesz udostępniać i dobijać się do tych zasobów, dobrze byłoby też żeby ten komp z dyskiem SSD  miał stały adres IP (ustawiony ręcznie na kompie lub jako statyczny adres ip rozdawany przez ruter w sieci, wtedy IP_KOMPA_Z_SSD będzie cały czas stałe i z każdego innego będzie się można do niego dostać w cały czas w ten sam sposób np :  \\192.168.0.13\folder    o ile  temu kompowi ustawisz adres : 192.168.0.13)

Link to post
Share on other sites

Niestety, ale wszystkie komputery muszą mieć Windowsa 10, bo korzystają z nich osoby, które komputer potrafią włączyć oraz wyłączyć, nic poza tym. Dlatego chciałbym w jakiś sposób udostępnić ten dysk, podmapować go i wrzucić skrót na pulpit żeby nie było w przyszłości niespodzianek. Próbowałem we właściwościach dysku -> zakładka "Udostępnianie" -> "Udostępnianie zaawansowane". Włączyłem odnajdywanie sieci i po wpisaniu -> \\serwer\udział bądź w zakładce sieć mogę znaleźć swój komputer a w nim udostępniony dysk. Mogę bez problemu wejść w ten udostępniony dysk, wrzucić plik, który pojawia się tam gdzie go wrzuciłem. Chciałbym aby tak to działało na każdym PC. Sprawa komplikuje się na drugim komputerze, bo po wpisaniu w Uruchamianiu \\serwer\udział widzi ten udostępniony dysk ale wyskakuje komunikat, że nie mam uprawnień i muszę skontaktować się z administratorem. 

Link to post
Share on other sites

całego dysku nie udostępniaj na folder na nim  to po pierwsze po drugie tak jak pisałem wcześniej : w tym kompie gdzie siedzi dysk sprawdź czy firewall nie blokuje udostępniania, po trzecie najlepiej jakbyś sprawdził adres ip serwera - tego kompa z dyskie z ssd i spróbował na niego wejść w sposób : \\ip_serwera - otworzy się coś czy timeout (ip_serwera=192.168.0.13 czy co tam masz w sieci czyli bardziej : \\192.168.0.13 )?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...