Skocz do zawartości

Jak ustawić kartę sieciową WIFI Asusa?


Recommended Posts

Cześć, mam jeszcze przez jakis czas słaby router(pomimo ,ze to najlepszy z UPC) i internet 500 mega (na kablu 430 download)

Musze w drugim pokoju mieć internet po WIFI w moim PC. Jakieś takie totalnie precyzyjne strojenia to zrobię jak będe miał nowy router.

W miejscu X w laptopie Thinkpad z sieciówką INTEL Wi-Fi 6E AX210 mam ok 180 200 mega.

Wiec ta sieciówką którą mam w PC tj Asus PCE-AC88 Dual Band powinna wykręcać jeszcze lepszy wynik a jest jakiś słabiutki.

W związku z czym mam kilka pytać.

1. Czy Asus daje jakieś oprogramowanie oprócz driverów? na stronie producenta nic takiego nie ma

2. Jest mnóstwo funkcji których nie rozumiem z pozycji Windowsa w ustawieniach WIFI - ktoś byłby tak dobry i powiedział mi co i jak ustawić? co włączyć co wyłączyć? z tego co wiem mój router jest 2.4 i 5Ghz

3.  no i trzecia kwestia to potrzebny mi darmowy program który pokaże jakość sygnału wifi na żywo ,żeby wiedział gdzie ustawić anteny i w jakim kierunku je dać.
No bo nie wiem... na logikę zasada powinna być im wyżej tym lepiej
nie schowane gdzieś za firanką itd tylko możlwie na wierzchu
no i być może antentki połowicznie/całościowo wygięte w kierunku drugiego pokoju tj. drzwi do niego

 

PS. Zastanawiam się też tak przy okazji czy routera w drugim pokoju wyżej nie ustawić - tylko jak schować łądnie ok 1 metr kabla od gniazdka do szafki? rj45 kabel oraz zasilający... kuć i wiercić nie mogę bo nie moje mieszkanie. Macie jakiś pomysł?

Link to post
Share on other sites

W laptopie jest WiFi 6 a asus obsługuje WiFi 5. Generalnie Asus to biedna firma. Ja mam super wypaśny router z mega opcjami, który nie może się do sieci zalogować. A zwykły huawei 2 razy tańszy działa i to szybciej.....Do testowania transferów polecam iperf. Antenki najlepiej powyginaj na zewnątrz od pionu o 45 stopni. W mieszkaniu fale się odbijają od rożnych powierzchni. Jak jedna antenka nie złapie sygnału to inna już tak.

 

Jeśli Lenovo działa dobrze, to polecam kartę Tenda E30. Ona też jest na Intelu AX201. Co prawda jest to niższy model niż ten twój w lenovo ale w standardzie AX a nie AC

 

Jak to jest metr od szafki, to kabel niech lezy na podłodze a potem pionowo za szafka go poprowadzisz do routera. Wszystkie kable zepnij opaskami w jedna wiązkę - ładniej to wygląda niż kilka luźnych przewodów

 

 

Link to post
Share on other sites

Tylko ,że mój router nie mam wifi 6 wiec laptop działa na wifi 5 tak jak asus

a jakby znaleźć router na pcie na intelu ale taki ,którego anteny wystają z tyłu komputera ze śledzia to można jest jakoś na jakiejś przedłużce + stojaku na biurko wystawić? sa takie adaptery? bo u mnie komputer jest pod biurkiem i nie złapie dobrze internetu wg. mnie bo i łozko zasłania

Link to post
Share on other sites

Karta obsługująca WiFi 6 lepiej działa na WiFi 5 niż karta, która obsługuje tylko WiFi 5 lub WiFi 4.  W Lenovo jest jeden z nowszych modeli karty. A u Intela jak porównasz serie 3065, 7065 czy AX 200 i wszystkie testujesz w AC, to im wyższa cyferka, to karta lepiej działa w AC czy 2,4 GHz. Nie mam pojęcia co Asus wsadził do swojej karty poza czerwonym fikuśnym radiatorem.

 

TP-Link kiedyś miał antenki coś jak do CB radia do 2,4 GHz. Nie wiem czy teraz tez coś mają i czy to działa lepiej niż zwykła antenka dostarczona z kartą WiFi . Możesz zastosować przedłużacz i anteny dać gdzieś na biurko https://allegro.pl/oferta/przedluzacz-do-anten-wifi-rp-sma-m-rp-sma-z-1m-7679346583 Tylko każda złączka i każdy metr kabla to straty na sygnale. Można spróbować z AP UbiQuiti Loco m2 lub m5 i ustawić go w trybie Client, można pokombinować z karta 2,4 i anteną panelową https://www.komputronik.pl/product/138470/tp-link-tl-ant2409a.html.   Można pokombinować z powerline czyli puścić internet przez sieć elektryczną o ile dwa sąsiednie pokoje są na jednym obwodzie elektrycznym. Możesz jeszcze dla testów wsadzić swojego laptopa pod biurko tam gdzie masz PC i sprawdzić transfer. Może inna karta Wifi do PC zadziala skoro z laptopem i inną kartą wszystko pracuje poprawnie. Możesz ze swojego laptopa zrobić router i udostępnić WiFi przez port LAN i spiąć go kablem z PC. Ale to wszystko to mcgywerstwo. Może zadziała a może nie zadziała. Nikt ci nie da gwarancji że jak kupisz to i tamto to na 100% wszystko będzie śmigało.

 

Najlepiej dogadaj się z właścicielem i przewierć przez ścianę.  Jak będziesz miał wiertło 60 CM i będziesz wiercił 2-3 cm nad podłogą, to spokojnie kable w listwach ukryjesz.

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Ja kupiłem do domu TP-Linka z AC chyba jest tam Intel 7065. Tenda E30 jak wyżej pisałem ma kartę Intel AX200. Jakbym dziś wybierał to bym brał Tendę E30, która kosztuje 10 PLN więcej niż TP-link i wspiera WiFi 6. Karta PCI Express to tylko kawałem laminatu- przejściówka. Ważne, że sama karta to taki sam model jak w laptopach.

Edytowane przez bob
Link to post
Share on other sites

Nie wiem, Możesz kupić na allegro samą kartę WiFi do laptopa AX201 i Tendę E30. Z tendy wyjmujesz kartę AX200 i opylasz na allegro a wkładasz AX210. Myślę, że taka zamiana bynajmniej nie będzie jakaś spektakularna.

 

TP link ma 2 karty w standardzie AX, tylko nie mam pojęcia co jest pod tym radiatorem. Raczej nie Intel AX200 lub AX210 tylko coś innego przylutowanego do laminatu

https://www.x-kom.pl/g-5/c/455-karty-sieciowe.html?f[2592][39258]=1&f[2594][147238]=1

 

Pewnie każda karta z takim radiatorem ma coś egzotycznego przylutowanego do laminatu a nie kartę "od laptopa" AX200 lub AX210.

 

Tak z ciekawości spytam Twój asus z 4 antenkami jak jest wykrywany? Jak Intel, Realtek czy jeszcze inaczej?

 

Edytowane przez bob
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...