Skocz do zawartości

i7 7700k i rx5600xt - ciągłe zawieszanie się PC (konieczny restart)


Recommended Posts

Dzień dobry,

pc:

i7 7700k ustawiony na 4000mhz

rx5600xt po undervoltingu na 922

ram 2x8gb odpalony na 2100mhz zamiast 3000

zasilacz corsair vs450w

płyta sus z270p

 

problem jest następujący: ciągłe zawieszanie PC podczas gier. Pomyślałem, że winny jest zasilacz, więc zanim zakupie nowy zszedłem z i7 z taktowań z 4900 na 4000, a na karcie zrezygnowałem z OC i zrobiłem dodatkowo undervolting. Zszedłem też z taktowań kart.

Niestety gry cały czas się zawieszają. Od nowszych do nawet starych jak skyrim czy titanfall 2 gdzie karta na uber ustawieniach nie pracuje nawet na 50%, a procesor 35%.

Sterowniki karty i windowsa aktualne.

Temperatury wzorowe. Szczególnie i7 która jest po delidzie.

 

Kilka miesięcy temu ograłem bez nawet jednego crasha cyberpunka 2077 i AC Valhalle. Nie rozumiem skąd wziął się problem.

OCCT i Furmark przechodzi bez żadnych problemów.

 

Ktoś ma jakieś rady?

 

EDIT: W OCCT Power supply bez problemów.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, hwk555 napisał:

ręce mi już opadają. zmieniłem procesor, zasilacz i płytę.

No widzisz, trzeba było wymienić obudowę, taniej by wyszło. Weź się w garść i pozwól sobie pomóc, nikt tu nie dysponuje szklaną kulą.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Napisałem poprzednio, że zmieniłem zasilacz. Szkoda tylko, że nie na jaki.

Siedzi obecnie SilentiumPC Vero L3 600W.

Włóżmy pomiędzy bajki te kwestie zasilacza. 6 letni korsarz 450w z plusem działał identycznie jak nowe vero.

Link to post
Share on other sites

To teraz można założyć, że poprzedni zasilacz mógł coś uszkodzić np kartę graficzną. VS to nie jest dobra seria a 450W do takiej prądożernej grafy to proszenie się o problemy.

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, hwk555 napisał:

Włóżmy pomiędzy bajki te kwestie zasilacza. 6 letni korsarz 450w z plusem działał identycznie jak nowe vero.

Do poprzedniej konfiguracji kalkulatory pokazują 400W. Do obecnej, po zmianie CPU - 450W. Jeśli uważasz, że kwestia zasilania jest marginalna, to nie dziw się, że coś jest nie tak. Do wydajnego w miarę komputera, który ma służyć do grania, instaluje się (i inwestuje) markowe podzespoły, chcąc uniknąć wszelkich problemów.

 

11 godzin temu, danieloslaw1 napisał:

110% ze za slaby zasilacz. dla tego zestawu 700wat bedzie ok

600W wystarczy. To tak na szybko sprawdziłem, co on tam ma. Nie znam Silentium. Nie wypowiem się. Tak jak płyty główne celuję w Asusa, tak zasilacze wybieram z Seasonic. Nie mam potrzeby szukać innych, skoro to znam i wiem, że dają radę i jakościowo są ok.

Link to post
Share on other sites

Do jego konfiguracji taki jest zalecany wg kalkulatora. Pobór prądu przy niezbyt wymagających komponentach ma w granicach 380W. Zalecany zasilacz 450. Więc raczej powinien wystarczyć ten, co ma. A już tylko w kwestiach testowych może podłączyć mocniejszy.

Link to post
Share on other sites

Zasilacz raczej nie jest problemem, zastanowiłbym się nad kwestią tego undervoltingu czy za bardzo Cię nie poniosło. Gdyby winny był zasilacz najpewniej by Ci się komp po prostu zrestartował, bo zadziałałoby zabezpieczenie przeciw-przeciążeniowe. 

Co do OC to raczej podchodziłbym do tego ostrożnie, przywróciłbym wszystkie ustawienia do domyślnych w UEFI jak i w sterach/programie podkręcającym kartę. 

I wtedy dopiero można zacząć szukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Jak się zabiera za OC to trzeba mieć świadomość, że to nie jest takie pstryknięcie palcami i potem ciężko się szuka gdy wszystko jest po OC i nie wiadomo co robi problem. 

Edytowane przez Andrew
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Panowie, dopiero co napisałem, że mam nowy zasilacz 600w od silentium, zmieniłem również płytę i procesor.

Furmark przechodzi bez najmniejszego problemu. To możliwe, że karta jest padnięta, a przechodzi furmark i problem tylko w grach?

ram ok sprawdzany memtestem. 

 

Ekran robi się czarny, słychać charakterystyczny dźwięk i trzeba zresetować pc.

Link to post
Share on other sites

Furmark nie jest żadnym wyznacznikiem, tyle że wypiekasz sobie kartę. Jak uważasz, że to karta robi problem spróbuj skasować sterowniki AMD Driver cleaner'em i zainstaluj je na nowo. Nie rób undervoltingu itp. Niech to działa na standardowych ustawieniach i wtedy daj znać co się dzieje. Możesz nawet na próbę podnieść napięcie na rdzeniu, czasem zdarzało się tak że producent dawał za niskie napięcie i nie wszystkie karty z partii były w stanie na tym chodzić ( miałem osobiście taką sytuację ) wtedy zawsze zwiększałem o te 0.020mv i było dobrze. 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, BlackCoffe napisał:

do takiej prądożernej grafy

Ja pierdziele jakiej karty? rx 5600 xt z tym prockiem co miał w zestawie pewnie całość więcej jak 250W nie weźmie... 

Edytowane przez Andrew
  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

Wszystkie sterowniki zaktualizowane. Wszystkie ustawienia PC typu taktowania standardowe.

 

Sytuacja:

3x grałem w BFV po ok. 1h - zero problemów.

Odpaliłem Fallout 76 - po 30 sekundach zawieszony pc i konieczny restart

odpaliłem 3x skyrim - 1 raz po 15 minutach, drugi raz po ok 30 min i 3 raz po ok. godzinie zawieszony pc i konieczny restart

uruchomiłem TESO - ok 1-2 min i zawieszony pc + konieczny restart. 

 

Ram ok - sprawdzony memtestem i podmiana.

 

Może to walnięty SSD, na którym stoi system, a ssd na którym są gry jest ok. Możliwe? Aktualnie jeszcze będę robić aide. Furmark ROG bez problemu.

 

Edytowane przez hwk555
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...