Skocz do zawartości

Rozbudowa sieci w dużym mieszkaniu kilka pytań


Recommended Posts

Cześć,

 

Po majówce zabieram się za mały remont w mieszkaniu. Chciałbym raz na zawsze rozwiązać problem z internetem. Nie mam fizycznie modemu w mieszkaniu, tylko gniazdo w sypialni i to jest główny problem, gdyż muszę prowadzić kabel przez całe mieszkanie do salonu (główne centrum multimedialne) i jest to lekka gimnastyka choć do zrobienia. Proszę poradźcie mi jak to ogarnąć. W sypialni mam telewizor który chcę żeby był podłączony po kablu. W salonie jest kolejny telewizor, ps5, dwa laptopy wifi6 i streamer do muzyki. Wszystko musi być podłączone kablami prócz dwóch laptopów (wifi). Teraz moje główne pytanie. Muszę niestety dokupić drugi router żeby rozdzielić łącze w sypialni i dalej do salonu gdzie już stoi Linksys WRT3200ACM i kable lecą do ps5, tv i streamera. Działa elegancko oczywiście. Router wifi raczej nie będzie używany bo nie chcę żeby mi się łącze przełączało samo i były przerwy. Będzie pełnił funkcję tylko rozgałęzienia internetu. Czy to dobre rozwiązanie ? Może istnieją jakieś lepsze ? Myślałem nad meshem np asusa ale to około 2 tyś złotych i nie wiem czy warto. Obejdzie się wtedy bez wiercenia ale czy internet będzie stabilny ? Jedno urządzenie w sypialni po kablu i do tv, drugie w salonie bez kabla i aż 3 urządzenia po kablu z urządzenia które się łączy z pierwszym bez kabla. Pomocy, bo mi wisi kabel przez pół mieszkania i już mnie to denerwuje, a i tak nie jest wszystko tak jak powinno. 

 

 

Link to post
Share on other sites
45 minut temu, Chcheckitout napisał:

Router wifi raczej nie będzie używany bo nie chcę żeby mi się łącze przełączało samo i były przerwy. Będzie pełnił funkcję tylko rozgałęzienia internetu. Czy to dobre rozwiązanie ? Może istnieją jakieś lepsze ?

Tak, w sypialni switch do rozdzielenia sygnału do TV i do Linksysa w salonie. Zwróc tylko uwagę żeby miał gigowe porty. Mesh w momencie gdy masz już położony kabel i prawie wszystko jest połączone przewodowo jest bez sensu.

Link to post
Share on other sites
Teraz, zbiku90 napisał:

Tak, w sypialni switch do rozdzielenia sygnału do TV i do Linksysa w salonie. Zwróc tylko uwagę żeby miał gigowe porty. Mesh w momencie gdy masz już położony kabel i prawie wszystko jest połączone przewodowo jest bez sensu.

 

Nic jeszcze nie jest położone. Kabel wisi przez całe mieszkanie. Trochę roboty będzie żeby go ułożyć. Nie mogę dać switcha przed routerem niestety. Nie rozdzieli mi sygnału. Kabel z gniazda to jedno IP jest. Musi być drugi router. Kable, router, robota wyjdzie taniej niż mesh i kabel to kabel ale jeśli mesh będzie skała to mogę dopłacić. Mam bardzo rozbudowane audio w salonie i muzyka gra prawie cały czas i nie chciałbym aby mi to przerywało po wifi. Generalnie mogę kupić mesh i go testować ale jakoż 2 tyś za te plastiki mnie odrzuca.

Link to post
Share on other sites

Miałem podobny problem i postawiłem na taki internet przez sieć elektryczną. Od routera jeden kabel sieciowy do gniazdka elektrycznego przez taki adapter za 80 zł, przy urządzeniu gdzie sygnał ma wyjść z gniazdka też wpinam taki adapter i od niego ciągnę kabel do danego urządzenia. Mam w tej chwili 1 adapter który wprowadza internet do sieci elektrycznej i w 3 gniazdkach takie same które go wyprowadzają. Działa stabilnie, na mój 15 megowy internet to cieżko stwierdzić czy jakoś gorzej od osobnego kabla ze skrętki - nie mam problemów ani z działaniem ani z konfiguracją.

Jedyny warunek to taki, że wszystkie gniazdka muszą być na 1 fazie za licznikiem. A jeszcze pisali żeby nie stosować wtedy listem przepieciowych w tych gniazdkach, nie testowałem czy to pogarsza sygnał.

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, cooger napisał:

Jest nie będzie skałą, o powerline zapomnij jeśli robisz remont i masz możliwość pociągnąć ethernet. 

 

Robię remont bo chcę ten kabel położyć. Wszystko się kręci wokół tego przewodu, choć odświeżyć ściany zawsze warto. Jaki router wybrać żeby nie dostał gorączki po kilku kablach ? Warto iść w te wifi6 ? Czy dać sobie siana ? 

 

Kabel, drugi router i remont związany z tym wyjdzie max 1000 zł, mesh 2000 zł ale bez dziur i kucia. 

Link to post
Share on other sites
W dniu 30.04.2021 o 10:49, Chcheckitout napisał:

 Myślałem nad meshem np asusa ale to około 2 tyś złotych i nie wiem czy warto. Obejdzie się wtedy bez wiercenia ale czy internet będzie stabilny ?

 

 

Nie będzie stabilny jeśli APki same ze sobą będą gadały po WiFi.  Wszystkie APki muszą być spięte kablem. Poza tym TP-linki, Tedy, czy ubique kosztują 500-800 PLN za 3 sztuki. Co do Asusów, to mam średnie zaufanie do tej firmy jeśli chodzi o sprzęt sieciowy. Położysz raz kabel i będzie spokój na lata.

 

Wyrzuciłbym z salonu tego Linksysa, zamiast niego router TP-link AX20 (lub inny router z 4 portami LAN i systemem mesh i WiFi6) i dokupił jeden AP do salonu w systemie mesh. Do tego z sypialni do salonu 2 kable, jeden z gniazdka w sypialni do portu Wan w routerze TP-Link w salonie a drugi z powrotem z salonu z portu Lan wtp-linku do sypialni do jakiegoś APka mesh. Co się da w salonie bym podpiął kablami do portów LAN w routerze TP-Link. W ten sposób masz tylko dwa urządzenia (relatywnie mało kabli, zasilaczy itp) i spójne WiFi w całym mieszkaniu no poza AP-ki TP link maja 2 porty Lan, wiec do drugiego mógłbyś podpiąć TV w sypialni. Ewentualnie jeszcze 3 kabel pod TV z salonu pociągnąć.

 

Co do kabla to Cat 6 ci nie wystarczy? Najlepiej bez ekranu - brak ekranu na dystansie 20 metrów kompletnie w niczym nie przeszkadza poza tym, ze kabel jest cieńszy i łatwiej go w listwach pookładać i znika problem z uziemianiem ekranu. Generalnie same plusy.

Edytowane przez bob
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, bob napisał:

Nie będzie stabilny jeśli APki same ze sobą będą gadały po WiFi.  Wszystkie APki muszą być spięte kablem. Poza tym TP-linki, Tedy, czy ubique kosztują 500-800 PLN za 3 sztuki. Co do Asusów, to mam średnie zaufanie do tej firmy jeśli chodzi o sprzęt sieciowy. Położysz raz kabel i będzie spokój na lata.

 

Wyrzuciłbym z salonu tego Linksysa, zamiast niego router TP-link AX20 (lub inny router z 4 portami LAN i systemem mesh i WiFi6) i dokupił jeden AP do salonu w systemie mesh. Do tego z sypialni do salonu 2 kable, jeden z gniazdka w sypialni do portu Wan w routerze TP-Link w salonie a drugi z powrotem z salonu z portu Lan wtp-linku do sypialni do jakiegoś APka mesh. Co się da w salonie bym podpiął kablami do portów LAN w routerze TP-Link. W ten sposób masz tylko dwa urządzenia (relatywnie mało kabli, zasilaczy itp) i spójne WiFi w całym mieszkaniu no poza AP-ki TP link maja 2 porty Lan, wiec do drugiego mógłbyś podpiąć TV w sypialni. Ewentualnie jeszcze 3 kabel pod TV z salonu pociągnąć.

 

Co do kabla to Cat 6 ci nie wystarczy? Najlepiej bez ekranu - brak ekranu na dystansie 20 metrów kompletnie w niczym nie przeszkadza poza tym, ze kabel jest cieńszy i łatwiej go w listwach pookładać i znika problem z uziemianiem ekranu. Generalnie same plusy.

 

Czekaj, czekaj. Czyli proponujesz kupić dwa takie routery ?

 

Kabel będzie około 25 - 30 metrów.

Link to post
Share on other sites

A czemu nie? Przynajmniej będzie w sumie 8 portów LAN, no w sumie 6, bo 2 pójdą na zlinkowanie obu routerów ze sobą. TP-link AX20  kosztuje 300 PLN za sztukę, obsługuje WiFi 6 i One Mesh. W  sumie nie znam tego systemu, mam do czynienia z UniFi. Ale może być ciekawie. TP-Link to nie taka zła marka. Instalatorzy od kamer chwalą sobie Aki CPE220, znajomy buduje sieci na światłowodach i od biedy poleca od nich switche zarządzane, autor kanału na youtube AdminAkademia też wcale źle się  nie wypowiada. Jak kupisz 2 same APki to też musisz je podpiąć do jakiegoś  routera czyli do twojego Linksysa. W ten sposób będziesz musiał mieć 3 urządzenia, czyli więcej kabli i więcej zasilaczy. Zwykły AP ma 2 lub 1 port lan a Ty co się da chesz podpiac kablem (i słusznie). Więc 2 routerki (jeden jako router i AP a drugi tylko jako AP) to nie taki głupi pomysł.

Edytowane przez bob
Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, bob napisał:

A czemu nie? Przynajmniej będzie w sumie 8 portów LAN, no w sumie 6, bo 2 pójdą na zlinkowanie obu routerów ze sobą. TP-link AX20  kosztuje 300 PLN za sztukę, obsługuje WiFi 6 i One Mesh. W  sumie nie znam tego systemu, mam do czynienia z UniFi. Ale może być ciekawie. TP-Link to nie taka zła marka. Instalatorzy od kamer chwalą sobie Aki CPE220, znajomy buduje sieci na światłowodach i od biedy poleca od nich switche zarządzane, autor kanału na youtube AdminAkademia też wcale źle się  nie wypowiada. Jak kupisz 2 same APki to też musisz je podpiąć do jakiegoś  routera czyli do twojego Linksysa. W ten sposób będziesz musiał mieć 3 urządzenia, czyli więcej kabli i więcej zasilaczy. Zwykły AP ma 2 lub 1 port lan a Ty co się da chesz podpiac kablem (i słusznie). Więc 2 routerki (jeden jako router i AP a drugi tylko jako AP) to nie taki głupi pomysł.

 

Generalnie nie chcę na tym oszczędzać. Mogę kupić porządny mesh choć w sypialni nie potrzebuję za bardzo wifi. Telefony na 2.5 z Linksysa działają na full zasięgu. Czemu uważasz, że trzyzakresowy mesh via wireless nie będzie stabilny ? APki by były oddalone od siebie 8 metrów.

Link to post
Share on other sites

 

Jak nie chcesz oszczędzać, to kładź kabel. Też mam w domu od jednego pomieszczenia do drugiego może 8 metrów. I padaka była. W końcu się wziąłem i przez piwnicę przeciągnąłem kabel z jednego rogu mieszkania na drugi i mam spokój. kabel chyba Cat 6 bez ekranu. W jednym rogu mam switcha TP-Linka i wszystko pospinane kablem a w drugim gdzie salon i sypialnia router LTE WiFi. Jakbym od zera u siebie sieć robił, to bym postawił APki Ubiquiti i kontroler do tego (może być na Raspberry Pi , na Windowsie, na maszynie wirtualnej, na Qnapie lub sprzętowy dedykowany). Nie musi chodzić non stop. Przejrzałem sobie z ciekawości jak Tp Link działa. W systemie mesh się jedyni włącza i wyłącza roaming i nic poza tym. Tak jak cooger pisze może być potrzebny kontroler. Na UniFi  w każdym bądź razie jest w ciul opcji. Aktualizacje też non stop wychodzą.

 

Przez ile ścian musiałbyś robić most WiFi? Sygnał przez jedną się przebije, ale przez 2 już jest problem.

Edytowane przez bob
Link to post
Share on other sites
19 minut temu, bob napisał:

 

Jak nie chcesz oszczędzać, to kładź kabel. Też mam w domu od jednego pomieszczenia do drugiego może 8 metrów. I padaka była. W końcu się wziąłem i przez piwnicę przeciągnąłem kabel z jednego rogu mieszkania na drugi i mam spokój. kabel chyba Cat 6 bez ekranu. W jednym rogu mam switcha TP-Linka i wszystko pospinane kablem a w drugim gdzie salon i sypialnia router LTE WiFi. Jakbym od zera u siebie sieć robił, to bym postawił APki Ubiquiti i kontroler do tego (może być na Raspberry Pi , na Windowsie, na maszynie wirtualnej, na Qnapie lub sprzętowy dedykowany). Nie musi chodzić non stop. Przejrzałem sobie z ciekawości jak Tp Link działa. W systemie mesh się jedyni włącza i wyłącza roaming i nic poza tym. Tak jak cooger pisze może być potrzebny kontroler. Na UniFi  w każdym bądź razie jest w ciul opcji. Aktualizacje też non stop wychodzą.

 

Przez ile ścian musiałbyś robić most WiFi? Sygnał przez jedną się przebije, ale przez 2 już jest problem.

 

Nie ma ścian, czasami drzwi zamknięte i tyle.

Link to post
Share on other sites

To ma port Poe In, to znaczy, że ten router może być zasilany ze switcha poe bez potrzeby zasilacza. Nie zasilisz tym maliny. Nie wiem po co ci w sypialni kolejny router jak chcesz mieć reż w salonie.

 

Tak z ciekawości to jaki sprzęt wybrałeś i jak to chcesz ogarnąć? jakbym robił w domu sieć od zera to bym wziął UNIFI SECURITY GATEWAY  i APki UbiQuiti jeden do salonu, drugi do sypialni a na malinie na dockerze sobie postawił kontroler WiFi. jak po taniości to dwa routery mesh TP-Link

Edytowane przez bob
Link to post
Share on other sites
45 minut temu, bob napisał:

To ma port Poe In, to znaczy, że ten router może być zasilany ze switcha poe bez potrzeby zasilacza. Nie zasilisz tym maliny. Nie wiem po co ci w sypialni kolejny router jak chcesz mieć reż w salonie.

 

Tak z ciekawości to jaki sprzęt wybrałeś i jak to chcesz ogarnąć? jakbym robił w domu sieć od zera to bym wziął UNIFI SECURITY GATEWAY  i APki UbiQuiti jeden do salonu, drugi do sypialni a na malinie na dockerze sobie postawił kontroler WiFi. jak po taniości to dwa routery mesh TP-Link

 

Aktualnie położyłem kabel 30 m z sypialni do salonu.

 

Gniazdo - 30 m - router - dalej do konsoli, TV po kablu. 

 

Teraz muszę kłaść drugi żeby wrócić do telewizora z salonu do sypialni do TV. Generalnie drugi kabel wyjdzie tyle co switch więc się zastanawiam jak dalej to rozegrać. W sumie na wifi mi nie zależy aż tak. Router w salonie wystarczy.

Link to post
Share on other sites

W salonie masz router, więc zarządzasz całą siecią u siebie. Poza tym router ci separuje sieć prywatną od publicznej. Więc danie switcha do sypialni raczej nie będzie zbyt bezpieczne. Nie wiem czy twój dostawca ci da 2 adresy IP jeden dla routera w salonie a drugi dla TV w  sypialni. Switch w sypialni to też kolejny zasilacz i kolejne kable. Jak ma być na razie tylko jeden kabel pod TV to ja bym drugi powrotny kabel z salonu ciągnął pod TV.

 

No chyba, że router dasz w sypialni a switcha do salonu i tam wszystko kablem pospinasz. Lub kupisz jakiś drugi router wifi z 4 portami lan. Wtedy wystarczy jeden kabel.

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, cooger napisał:

Ludzie, co to jest kabel powrotny w ethernecie?!

 

A jak Twoim zdaniem to najlepiej zrobić ? Ja innej opcji nie mam. Nie mam dwóch IP. Gniazdo jest po drugiej stronie mieszkania, a router w sypialni nie jest mi potrzebny za bardzo, a w salonie. 

Link to post
Share on other sites

Czy mógłbyś narysować rysunek z układem, miejscem gdzie jest doprowadzony internet i miejscami gdzie chcesz żeby ten internet dotarł? Analizowanie tych kilkunastu postów powyżej to nie jest dobre kungfu. Jeden ryzunek wart więcej niż tysiąc słów.

Link to post
Share on other sites
15 minut temu, cooger napisał:

Czy mógłbyś narysować rysunek z układem, miejscem gdzie jest doprowadzony internet i miejscami gdzie chcesz żeby ten internet dotarł? Analizowanie tych kilkunastu postów powyżej to nie jest dobre kungfu. Jeden ryzunek wart więcej niż tysiąc słów.

 

Jasna sprawa. 

 

Kabel oznaczony czerwonym kolorem już leży. Łatam ściany. Kupa roboty ale wszystko sam robię. Innej drogi kabel nie ma, tak żeby to estetycznie wyglądało. Gniazd nie będę robił, bo nie wiem ile będziemy w tym mieszkaniu. Ewentualny hardware jak mam kupić to zawijam do nowego mieszkania/domu. Nie robię tego po kosztach ale gniazd w każdym pomieszczeniu i drut w każdej ścianie to robota na całe wakacje, a nie jest to docelowe miejsce. Jak będę kładł elektrykę w nowym lokum to pójdzie gruby drut wszędzie. Mieszkanie ma 12 lat i rozsiane gniazda są telefoniczne. Jedyne RJ45 to sypialnia. Niby prosta sprawa ale wszyscy chcą oglądać Netflix, grać na konsoli, pracować na laptopie.

Bez tytułu.jpg

Link to post
Share on other sites
50 minut temu, cooger napisał:

Ludzie, co to jest kabel powrotny w ethernecie?!

W sensie z jego salonu do sypialni.

 

46 minut temu, Chcheckitout napisał:

 

A jak Twoim zdaniem to najlepiej zrobić ? Ja innej opcji nie mam. Nie mam dwóch IP. Gniazdo jest po drugiej stronie mieszkania, a router w sypialni nie jest mi potrzebny za bardzo, a w salonie. 

Switch w sypialni nic ci nie da.

 

1. Router w salonie i drugi kabel do sypialni (wtedy musisz mieć 2 kable i jeden router który masz)

2. Router w sypialni i jeden kabel do salonu (wtedy musisz mieć jeden kabel i router w sypialni + swatcha lub router w trybie AP z 4 portami Lan żeby podpiąć TV i konsolę jak nie chcesz po WiFi w salonie)

 

3 A testowałeś, żeby dać tego Linksysa na górnej ścianie w przedpokoju? Do każdego pomieszczenia byłoby po drodze po jednej ścianie, może wszystko po WiFi by śmigało jeśli ściany nie są za grube?

 

Ja bym opylił tego linksysa którego masz i wziął 2 tp-linki AX20 z meshem. Nie są takie drogie. Apki mają jeden port lub 2 LAN, więc do salonu AP np Deco w twoim wypadku się nie sprawdzi.

Edytowane przez bob
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...