Skocz do zawartości

Dziwny system Windows.


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez walker,

Recommended Posts

Witam

Kilka dni temu zdecydowałem się na format komputera. Ponownie zainstalowałem Windows 10 pro za pomocą dedykowanego narzędzia. Jednak po włączeniu systemu zauważyłem że już nie bootuje się razem z logiem płyty głównej tylko jakby osobno. Ponadto niektóre funkcje uległy zmianie np. nie można wejść do biosu z poziomu systemu. Kilka funkcji doszło, kilka zostało usuniętych. Czego to może być przyczyna?

Link to post
Share on other sites

Drogi autorze a Ty tego windowsa z tego co czytam pobrałeś bezpośrednio z neta?
Jeśli tak to nie dziw się że jest inny. Zazwyczaj oryginalne windowsy zapakowane przez producentów sprzętu są "podrasowane" przez nich. Coś na zasadzie brandingu w telefonach.

  • Że co, proszę? 1
Link to post
Share on other sites

Windowsa zainstalowałem w ten sposób: Pobrałem narzędzie ze strony windowsa i stworzyłem bootowalnego pendrive. Zbootowałem komputer z pendrive, wybrałem wersję i sformatowałem dysk. Nie musiałem wprowadzać klucza bo podobno gdy raz się na jakimś urządzeniu windows zainstaluje to już go nie potrzeba.

Link to post
Share on other sites

W przypadku Windowsa aż takich dużym zmian nie ma, jedynie czysty Windows tym się różni od systemu zainstalowanego przez producenta sprzętu, że nie ma tych wszystkich aplikacji producenta i jakiś śmieci działających przez 30 dni. 

 

@LamaWarzywo zrobiłeś instalkę za pomocą Media Creation Tool?

Link to post
Share on other sites

Tyle że ja nie miałem fabrycznie zainstalowanego windowsa. Ten komputer złożyłem sam więc sam zainstalowałem windowsa na początku. Więc dziwne jest to że instalacja windowsa tym samym sposobem dała mi innego windowsa. Drugą instalkę zrobiłem za pomocą pendrive stworzonego za pomocą Media Creation Tool.

Link to post
Share on other sites

Windows 10 w najnowszej wersji miał mieć lekko zmieniony wygląd z tego co pamiętam i jakieś rewolucje z niektórymi funkcjami. Ja siedzę na dobry, starym 8.1 i mam tak samo wyglądający system ;) 

Tutaj możesz sobie o tym poczytać https://www.pcworld.pl/news/Historia-aktualizacji-systemu-Windows-10-wersja-20H2-Aktualizacja,424481.html

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, LamaWarzywo napisał:

Tylko teraz jak wytłumaczyć że system już nie bootuje się razem z logiem płyty głównej tylko osobno? Z UEFI zniknęła także opcja windows boot manager.

Wygląda jakby system odpalał się w trybie Legacy/CSM. W trybie UEFI jest logo płyty i boot manager. Poszukaj w biosie opcji UEFI/Legacy/CSM i napisz albo pokaż jak są poustawiane. Dodatkowo hwinfo64 pokazuje na głównej stronie Summary w jakim trybie jest uruchomiony system.

Przy formatowaniu i tworzeniu partycji utworzyło jedną dodatkową czy więcej? Bo jak tylko jedną to masz tabelę MBR i chyba nie da się konwertować na GPT bez utraty danych.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...