Skocz do zawartości

Budżetowa mysz z bardzo miękkim i lekkim przewodem w oplocie


Recommended Posts

Witam, 

Po doświadczeniach z myszkami bezprzewodowymi gdzie padał mi scroll po krótkim czasie, pomyślałem, że może sprawdzić mysz przewodową gamingową, ale z prawie niewyczuwalnym przewodem. Mysz nie musi być z sensorem z najwyższej półki, bo przeważnie będzie używana do przeglądania netu, prostych gier, trochę pracy. Nie interesuje mnie podświetlenie, multum przycisków, ale wytrzymałość. Chciałbym aby skroll był dość miękki i precyzyjny.

Z recenzji czytałem, że niektóre modele Dream Machine mają właśnie takie przewody jak np: DM1 FPS, DM4 Evo, DM2 Supreme itd. Co jeszcze jest godne polecenia innych firm najlepiej w okolicach  100 zł. Rozumiem, że poniżej tej kwoty nie ma co marzyć. Jak jest z trwałością DM? 

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, morfeusz1805 napisał:

Jak jest z trwałością DM? 

Żywotność dyktują komponenty, aktualne myszy Dream Machines jak DM6 Holey, oferują mikro-przełączniki Huano i optyczne enkodery F-Switch, to bardzo długotrwałe połączenie. Jakość odlewów oraz ich obróbka, nie jest najlepsza - DM czerpie z jednej z największych fabryk w Chinach, w modelu bez wad fabrycznych, powinna być w akceptowalna.

 

"Rozumiem, że poniżej tej kwoty nie ma co marzyć."

Niezupełnie.

Paradoksalnie, niedrogie myszy jak DM6 Holey, oferują komponenty znacznie żywotniejsze, niż przewyższające je trzykrotnie cenowo myszy na przykład Logitecha, który wciąż stosuje awaryjne mikro-przełączniki Omron oraz mechaniczne enkodery.

Wszelakie papugi na Aliexpress, najprawdopodobniej korzystają również z gotowego projektu fabryki, szansa na znalezienie modelu z mikro-przełącznikami Huano oraz enkoderem F-Switch, jest bardzo duża.

Próbką może być Mars Gaming MMax, na którą natknąć możesz się na Allegro, używaną można nabyć już za kilkadziesiąt złotych, a zarzutów do niej wielu nie mam - PMW3327 jest budżetowym układem, kierowanym do budżetowych myszy, sprawdza się naprawdę dobrze, nie miałem żadnych nieprzyjemności podczas korzystania z myszy, a nie jestem "casualem" grającym niedzielnie, a osobą która zawsze lubiła rywalizować w "shooterach", z wieloletnim stażem.

Tworzywo i jakość wykonania samej myszy, jest kiepska, lecz nie odczujesz jej podczas korzystania.

Na rodzimym rynku, znajdziesz ją pod nazwą: Modecom Volcano Shinobi.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Wielkie Dzięki, trochę rozjaśniłeś mi na jakie komponenty powinienem zwracać uwagę. Oprócz trwałości, równolegle potrzebuje miękkiego i lekkiego przewodu jak w tytule, bo inaczej kupiłbym mysz bezprzewodową i pewnie nadal męczyłbym się ze scrollem czy jakimś dwuklikiem.

Czy DM6 Holey jest z podobnych komponentów jak DM1 FPS, DM4 Evo, DM2 Supreme, DM5 Blink? Pomijam oczywiście sensory, ale z tego co pamiętam chyba są te same.

Czy  Mars Gaming MMax i  Modecom Volcano Shinobi mają też ultralekki i elastyczny przewód jak w DM?

A coś z za wielkiego muru: Machenike, Motospeed czy inne?

 

Edit. Czy myszy w "kratkowanej" obudowie nie zapychają się kurzem? Jak je później czyścić? Rozbierać? 

 

Edit. Jednak preferuję obudowy zamknięte.

 

Edytowane przez morfeusz1805
Link to post
Share on other sites
17 godzin temu, morfeusz1805 napisał:

Czy DM6 Holey jest z podobnych komponentów jak DM1 FPS, DM4 Evo, DM2 Supreme, DM5 Blink?

Wyłącznie DM6 Holey posiada optyczny enkoder rolki, ponadto niektóre z wymienionych mają bardzo nieprzyjemne w kliku mikro-przełączniki "Tactile".

 

17 godzin temu, morfeusz1805 napisał:

Czy  Mars Gaming MMax i  Modecom Volcano Shinobi mają też ultralekki i elastyczny przewód jak w DM?

Tak.

17 godzin temu, morfeusz1805 napisał:

A coś z za wielkiego muru: Machenike, Motospeed czy inne?

W zdecydowanej większości, są to tożsame projekty pod innymi nazwami.

 

17 godzin temu, morfeusz1805 napisał:

Edit. Czy myszy w "kratkowanej" obudowie nie zapychają się kurzem? Jak je później czyścić? Rozbierać? 

Są bardziej podatne na brud, zaletą jest mniejsza potliwość dłoni. Sprężone powietrze do kurzu oraz nieciężkich zabrudzeń będzie odpowiednie.

 

17 godzin temu, morfeusz1805 napisał:

Edit. Jednak preferuję obudowy zamknięte.

Chyba żadna mysz na rynku, z optycznym enkoderem oraz mikro-przełącznikami Huano bądź jakimikolwiek innymi od Omronów, nie ma zamkniętej obudowy w podanym budżecie.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Więc wszystkie enkodery mechaniczne w myszach jak TTC czy Alps  są o wiele gorsze niż optyczne? Aż taka jest duża różnica w niezawodności między mechanicznymi a optycznymi?  (Jeszcze do tego momentu nie wiedziałem nawet co to jest enkoder;-)) 

Godzinę temu, Leminairre napisał:

ponadto niektóre z wymienionych mają bardzo nieprzyjemne w kliku mikro-przełączniki "Tactile".

Interesują mnie główne przełączniki (najlepiej Huano), te z boku, w rolce, rzadko używam, więc nie jest to priorytetem. 

 

Generalnie nie mam potliwych dłoni i nie potrzebuję cyrkulacji powietrza w takiej myszy. Patrząc na moje gryzonie, to połączenie kurzu, wilgoć na dłoni, która jest nawet jeżeli z dłoni nie cieknie, tworzy się  coś, co sprężonym powietrzem ciężko wydmuchać z tych otworków, pewnie trzeba czyścić patyczkami lub rozbierać i myć w wodzie. Inaczej jest w laptopie gdzie kratki nie mają styczności z dłońmi i sprężone powietrze jak najbardziej pomoże. 

 

Które najtańsze myszy z tym układem, z miękkim i lekkim przewodem, ale pełnej obudowie mógłbyś polecić? 

 

Może jest fizyczna możliwość kupienia enkodera optycznego i jego wymiany?

Edytowane przez morfeusz1805
Link to post
Share on other sites
W dniu 24.04.2021 o 14:03, morfeusz1805 napisał:

Więc wszystkie enkodery mechaniczne w myszach jak TTC czy Alps  są o wiele gorsze niż optyczne? Aż taka jest duża różnica w niezawodności między mechanicznymi a optycznymi?

W kwestii żywotności - tak. "Feeling" enkoderów ALPS jest prześwietny, natomiast ich niezawodność, jest niska.

Wpisując frazę "Roccat scrollwheel" w Google, automatycznie sugerowane pozycje dotyczą problemów z rolką, Roccat w wielu myszach wykorzystuje enkodery ALPS oraz TTC, które w ich wykonaniu są wzorem do naśladowania jak rolka powinna działać, niestety nierzadko długo to nie trwa.

 

W dniu 24.04.2021 o 14:03, morfeusz1805 napisał:

 

Które najtańsze myszy z tym układem, z miękkim i lekkim przewodem, ale pełnej obudowie mógłbyś polecić? 

Dobrze byłoby, gdybyś dodał wzór.

Możemy pójść na kompromis, a raczej jesteśmy po prostu zmuszeni.

Rozważyć można najświeższy z serii MX518 model - Legendary, Logitech spóźnił się o kilka lat z tą premierą, toteż nie zagrał na sentymencie użytkowników, a konkurencja bardzo szybko zrewidowała ich plany, co skutkuje bardzo nędzą sprzedażą.

Mysz posiada mikro-przełączniki Omron, niemniej poprzednie modele nigdy nie byłby dotknięte podwójnymi kliknięciami, a optyczna rolka działać będzie, dopóki świeci się dioda, choć jej "feeling" i terkotanie niewielu osobom się podoba, z łatwością można wyjąć element opowiadający za generowanie stopni, stanie się wtedy bardzo cicha i gładka.

Gumowy przewód jest wadą, wypadałoby go wymienić na "paracord" bądź na niewielki rozmiar jak 36AWG w załączniku, albo odwalić chałturę i usunąć oplot, pozostawiając wyłącznie przewody.

 

IMG_20210427_152919.jpg

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Naprawdę wielkie Dzięki.

Z tego co piszesz nie ma za dużego wyboru, więc przeboleje kształt, jakoś się dostosuje. Nie lubię też gumowanej powierzchni, (chyba że po bokach), bo wszystko klei się na gryzoniu i łapie brud, dlatego preferuje plastikowy mat. Ale nawet to przeżyję. To, że kiedyś w  MX518 nie było dwukliku w Omronach, nie jest powiedziane, że teraz coś tam nie zmienili, albo same enkodery nie spadły z jakością itp. stąd awarie w innych myszach z tymi Omronami. Dziwne w ogóle, że jest taki mały wybór pełnych myszy z bebechami jakie ma MD6 Holey. W najgorszym przypadku zostanie ten model i późniejsze go czyszczenie. Trudno się przyzwyczaić do producentów którzy zamiast ułatwiać życie, ciągle go komplikują. Nawet głupia rzecz jak włożenia miękkiego, trwałego oplotu jak  w niektórych modelach DM. Przecież nie musi być to związane z większymi kosztami. 

 

Więc alternatywą do DM Holey w pełnej obudowie zostaje tylko MX518 z przełącznikami Omron i gumowym kablem?

Link to post
Share on other sites

  "MX518 nie było dwukliku w Omronach, nie jest powiedziane, że teraz coś tam nie zmienili, albo same enkodery nie spadły z jakością itp."

MX518 nie posiada enkodera, lecz bardziej prymitywny mechanizm - sygnał diody, przecinają szczeble rolki, dając znak o następnym stopniu.

Najświeższa z serii, posiada mikro-przełączniki D2FC-F-7N o deklarowanej żywotności 20 milionów kliknięć, powinna zatem działać prawidłowo parę lat.

 

"Dziwne w ogóle, że jest taki mały wybór pełnych myszy z bebechami jakie ma MD6 Holey."

Cóż... wiele myszy na rynku, a już szczególnie dziurawce, bazują na gotowych projektach fabryk, stąd identyczne modele, z innymi logami.

Xenics Titan G Air, Ironcat Infinity One, Pwnage Ultra Custom, Rexus Daxa Air, Krux Beam, Sharkoon Light² 200 - wszystko to jeden i ten sam model myszy, pochodzący z jednej fabryki na różne rynki. 

Zmiana projektu, to zazwyczaj wiele miesięcy, nim zostanie ona wdrożona, toteż bardzo rzadko ktokolwiek decyduje się na poważniejsze zmiany.

Krux Beam byłby potencjalnym wyborem, lecz gumowy przewód oraz problematyczna jakość.

Na DM6 Holey, nakleić możesz owijkę tenisową dostępną w sklepach sportowych, działa równie dobrze co dedykowane "grip-tape'y", a jest jej sporo.

 

"Więc alternatywą do DM Holey w pełnej obudowie zostaje tylko MX518 z przełącznikami Omron i gumowym kablem?"

W założonych pieniądzach, z niezłą jakością i pełną obudową, chyba tak.

Intellimouse Pro, to tożsamy przypadek - sprzedaż nie była udana, optyczna praca rolki, mikro-przełączniki Omron i przymusowa wymiana kabla, rozważyć możesz ze względu na inny kształt - z ankiety, prawie co drugiej osobie bardzo odpowiadał kształt Zowie "EC", a to bliźniacza linia, na której Zowie wzorowało swoją serię.

  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

MX518... Mysz legenda. Po niemalże 12 latach do dziś w pełni sprawna, dzielnie pracując na doświadczalnej platformie W480. Poza nią od kilku lat używam M705 Marathon. Wygoda i niezawodność podobna. :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...