Skocz do zawartości

Czy płyta główna jest do wymiany?


Recommended Posts

Witam. Mam B360M pro4 (chyba, musiałbym sprawdzić w domu) i taka dziwna sprawa jest. Na płycie przestała działać karta dźwiękowa (tak mi się wydaje, bo na żadnym z dysków nie widać urządzeń audio podpiętych do płyty) a jak podłączę zewnętrzną kartę dźwiękową na usb to działa. I druga rzecz która się wydarzyła w podobnym czasie to to, że nie mogę wyłączyć "normalnie" komputera. Klikam wyłącz w windowsie, windows normalnie się wyłącza, monitor też, ale komputer dalej pracuje. Jak kliknę przycisk power na obudowie to nic, dalej komputer pracuje, ale jak kliknę i przytrzymam przycisk na parę sekund to się w końcu wyłącza. 

 

Możliwe jest żeby płyta dostała jakiegoś przepięcia i takie rzeczy się działy? Z tym to nic się chyba nie da zrobić poza wymianą płyty, nie?

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, BlackCoffe napisał:

Inaczej zachowuje się zasilacz pod obciążeniem. 

Nie wyjmowałem zasilacza, mierzyłem pod obciążeniem i żadne napięcie nie spada poniżej normy.

 

Sama by się dźwiękówka w biosie wyłączyła? Raczej nie ale sprawdzę jutro. A co do działania przycisków zasilania to napisałem przecież jak to wygląda: wyłączam komputer StartMenu/Wyłącz czy jak to się nazywa i system się zamyka, wyskakuje czarny ekran na monitorze a komputer działa jakby to określić "na biegu jałowym", po prostu podzespoły w obudowie pracują cały czas jakby nie odcinało im napięcia

Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, nuckchorris0102 napisał:

Klikam wyłącz w windowsie, windows normalnie się wyłącza, monitor też, ale komputer dalej pracuje. Jak kliknę przycisk power na obudowie to nic, dalej komputer pracuje, ale jak kliknę i przytrzymam przycisk na parę sekund to się w końcu wyłącza. 

Mam podobnie - chociaż bardzo rzadko. Raz na 2-3 tygodnie komputer się dziwnie wyłącza. Monitor się "wygasza" chociaż czarny ekran zostaje włączony, komputer pracuje. Przytrzymanie przycisku pomaga go wyłączyć. 2 razy w przeciągu paru miesięcy zdarzyła mi się również sytuacja, w której nie mogłem komputera włączyć. Wszystko startowało, ale nie płyta (brak niektórych LED'ów na płycie itp) - pomagał reset biosu z tyłu na płycie głównej - nie wyświetlał się żaden błąd. Podejrzewam problemy z płytą.
Płyta: z390 Aorus Master
Zasilacz: Seasonic 850w Titanium.

Dopóki działa nie chce mi się z tym bawić, jak całkiem coś siądzie to się znajdzie winowajca. Dodam, że w biosie ustawienia fabryczne(brak OC procesora - 9900k).

Link to post
Share on other sites
W dniu 22.04.2021 o 15:16, nuckchorris0102 napisał:

Nie wiem po co ale ok.

Ano po to, żeby ktoś, kto chce pomóc, mógł sprawdzić po symbolu np. płyty głównej wszelkie możliwe aktualizacje do niej i ewentualnie prześledzić problemy z nią występujące. Nauczcie się, że podanie konfiguracji, z jakiej jest zbudowany wasz komputer, to podstawa dla kogoś, kto jest w temacie sprzętu i próbuje cokolwiek wywróżyć z problemu, jaki was dręczy. Bo niestety czarodziejów tutaj nie ma, którzy za dotknięciem klawisz Enter momentalnie uleczą problematyczny komputer. To jedno.

Drugie - wersja biosu. Nie bez powodu producent wydaje poprawione wsady. Eliminują różne błędy i usprawniają pracę płyty głównej. Mogą pomóc. Wcale nie muszą.

Trzecie - z tym problemem stawiałbym na sterowniki systemowe, ewentualnie jakieś egzotyczne oprogramowanie, które uniemożliwia wyłączenie komputera.

Im więcej informacji podasz, tym bardziej konkretna może być pomoc. Z reguły to i tak błądzenie po omacku, bo co komputer, to różne mogą być objawy i przyczyny tychże.

Pofatyguj się do biosu, spisz jego wersję, podaj na forum. Albo jak wiesz co i jak, to zaktualizuj sam i wtedy sprawdź, co się dzieje.

I zawsze dłuższe przytrzymanie klawisza Power wyłącza komputer. Krótkie naciśnięcie w zależności od konfiguracji powinno wyłączyć komputer normalnie. Tak jest domyślnie ustawione w systemie.

23 godziny temu, nuckchorris0102 napisał:

wyłączam komputer StartMenu/Wyłącz czy jak to się nazywa i system się zamyka, wyskakuje czarny ekran na monitorze a komputer działa jakby to określić "na biegu jałowym", po prostu podzespoły w obudowie pracują cały czas jakby nie odcinało im napięcia

Od kiedy taki stan? Od nowości? Kiedy komputer złożony? Czy kupiony w całości? System zainstalowany dnia? Próba reinstalacji była?

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 23.04.2021 o 20:21, marko22 napisał:

Nauczcie się, że podanie konfiguracji, z jakiej jest zbudowany wasz komputer, to podstawa dla kogoś, kto jest w temacie sprzętu i próbuje cokolwiek wywróżyć z problemu, jaki was dręczy. Bo niestety czarodziejów tutaj nie ma, którzy za dotknięciem klawisz Enter momentalnie uleczą problematyczny komputer.

Od kiedy taki stan? Od nowości? Kiedy komputer złożony? Czy kupiony w całości? System zainstalowany dnia? Próba reinstalacji była?

Dobrze powiedziane, czarodziejów nie ma ale w 99% przypadków co by się nie działo to pierwszy komentarz "zasilacz" :). Może jakby do komputera za 2 tys wsadził zasilacz za 400-500 zł to pierwsze podejrzenie by na niego nie padło ale nie wiem. 

 

Komputer w moim posiadaniu ze 3 lata w takim stanie i nic nie zmieniane, a zaczęło się niedawno gdzie nigdy wcześniej problemów nie było. Reinstalacji nie było, bo mam przynajmniej 4 dyski z systemem i na każdym to samo

 

Chwilę nie odpisywałem w temacie, bo jednak nie wiem jakim cudem wszystko zaczęło działać normalnie (na wszystkich dyskach jednocześnie, więc raczej to nie żadna aktualizacja windowsa). Nie mam pojęcia co to mogło być, dodatkowo brat zwrócił mi uwagę, że mogło się tak stać po tym jak wywaliło prąd w mieszkaniu, więc mogło jakieś niewłaściwe napięcie pójść gdzieś ale jak to się samo z powrotem naprawiło skoro nic nie dotykałem to nie wiem (nawet nie musiałem dotykać klawisza enter :). Najpewniej to bym obstawiał że płyta zdycha i ma takie anomalie, ale dopóki nie zdechnie całkiem i dopóki działa (oby jak najdłużej) to nic z tym nie robię, bo po co. 

 

Ale dzięki za pomoc, jakby coś nowego się podziało albo płyta zdechła to pewnie dam znać. Chyba że jeszcze ktoś ma coś do dodania to proszę bardzo.

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, nuckchorris0102 napisał:

Dobrze powiedziane, czarodziejów nie ma ale w 99% przypadków co by się nie działo to pierwszy komentarz "zasilacz" :)

Zdziwiłbyś się ile problemów da się rozwiązać od ręki przez podmianę zasilacza (choć zwłaszcza przy starszych sprzętach ale nie jest to regułą). Jest to jeden z pierwszych kroków u każdego ogarniętego serwisanta. Więc nie ma się z czego śmiać, podmiana zasilacza to kilka minut a problemu gdzie indziej można szukać dniami.

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...