Skocz do zawartości

Wymiana karty w starszym PC, używana karta graficzna


Recommended Posts

Witam, 

 

Zastanawiam się jaką kartę używaną dobrać do zestawu żeby trochę poszerzyć listę gier które uciągnie:
 

PSU: bequiet system power 9 400W

CPU: 2 Quad Q9400

Płyta główna: asus P5KPL-AM SE

RAM: 2x2GB

DYSK: 1TB HDD + 120GB SSD (system)

GPU: GeForce 9500GT (do wymiany)

 

Nie chodzi tu o najwydajniejszą kartę a o taką która:
znacząco poprawi wydajność (to nie powinno być trudne),

dostępną (żeby można było dość łatwo ją dostać)

w miarę pewną, tzn. taką która raczej nie nadawała się do ewentualnych koparek i ekstremalnego kręcenia

 

Czy jest sens brać coś w stylu GTX 260 (jest kilka sztuk na allegro w niskich pieniądzach) 

a może GTS450? 

 

budżet: im mniej tym lepiej

 

Z góry dziękuję za pomoc :)

Link to post
Share on other sites

Pod Cpu s.775 max co ma sens pakować to coś pokroju gtx 750/Ti, 760 lub 950, wszytko inne będzie leżało odłogiem.

 

Przesiadka z 9500 gt na gtx 260 nie ma najmniejszego sensu, bo jedno i drugie to "trup". 

 

 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

heh, tylko czy jest sens dawać ponad 400PLN za używaną kartę niewiadomego pochodzenia i stanu? :( 

wiem że obecnie czasy nie są sprzyjające 'upgradowaniu' PCtów bo ceny GPU nie są niskie...
 

Aczkolwiek faktycznie karta byłaby fajna...
I prądożercą nie jest więc zasilacz by sobie poradził ze sporym zapasem... (jeśli dobrze wyszukałem że ta karta ma TDP ~60 W)

 

BTW: śmieszne jest trochę to że CPU (taki jak w konfiguracji) można kupić za 60PLN a za kartę do niego pasującą trzeba wywalić ponad 400 :P

Link to post
Share on other sites

Tyle że na rynku kart graficznych nastała od czasu premiery generacji Amper stale niezmienna, patologiczna sytuacja pod względem cen i dostępności. 

 

W czerwcu 2020 kupiłem bez żadnego kombinowania gtx 960 2GB (kartę, która moim zdaniem byłaby "na wyrost" do Twojego Q9400) za mniej niż 200 PLN. Gdybym ją chciał sprzedać to ceny zaczynają się od 600 PLN (700 za mój konkretny model). 

 

Godzinę temu, Rigid napisał:

BTW: śmieszne jest trochę to że CPU (taki jak w konfiguracji) można kupić za 60PLN a za kartę do niego pasującą trzeba wywalić ponad 400 :P

Pod koniec 2009 roku kupiłem za 900 PLN Core 2 Extreme Q9770, którego sparowałem z gtx 260 Core 216 (Evga FTW model) za 1200 pln. Ty chcesz teraz, ponad dekadę później parować średnio-segmentowy model z tej samej, antycznej generacji z względnie świeżym jeszcze Gpu (architektura Maxwell debiutowała w 2014 roku). 

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dlatego bardziej niż na dobieranie idealnego GPU pod ten procek myślę raczej o złotym środku, czyli za jak najmniejsze pieniądze wycisnąć jeszcze coś z tego co jest.
 

Jak sam piszesz (a masz świadomość większą niż ja) ceny są teraz straszne, więc nie opłaca się składać nowego PC, ba nawet nie opłaca się kupować używanej jednostki.
Dlatego właśnie chyba bardziej sensowne będzie ile się da za jak najmniejsze pieniądze tu wepchnąć, przeboleć jeszcze ~2 lata.
Nie jest pewne ze będzie lepiej, ale może ceny się ogarną jak świat się przyzwyczai do nowego wirusa i jakaś produkcja ruszy...

 

Karta jest na tyle leciwa w tym sprzęcie (do tego chłodzona pasywnie) że większość zmian będzie na +,
pewnie nawet przejście na "trupa" gtx260 da kopa temu zestawowi, pytanie czy nie lepiej coś o podobnej wydajności ale nowszego szukać... :(

 

Dzięki za dotychczasową pomoc, mam nadzieje że się nie zniechęcisz :)

Link to post
Share on other sites

Mnie bardziej chodzi o to, że kupno GTX 260 tj wywalenie pieniędzy w błoto, bo nie zobaczysz różnicy między tymi kartami. Co z tego, że w nowszych tytułach 260 potrafi być ~150% szybszy jeżeli nadal będzie to wydajność na niegrywalnym poziomie (15-20 fps)? Chyba, że zamierzasz grać @720p, w tytuły z tamtych czasów (bez Crysisa)... 

 

https://www.techpowerup.com/review/palit-geforce-gtx-260-sonic-216-sp/9.html

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
28 minut temu, Rebelmind napisał:

W czerwcu 2020 kupiłem bez żadnego kombinowania gtx 960 2GB (kartę, która moim zdaniem byłaby "na wyrost" do Twojego Q9400) za mniej niż 200 PLN. Gdybym ją chciał sprzedać to ceny zaczynają się od 600 PLN (700 za mój konkretny model). 

Trzeba mieć dobrego kolegę który odstąpi Ci takiego GTX 960 za 200zł, niestety prawdziwy altruizm to dziś rzadkość. Dzięki @REBEL, dzięki Tobie mogę sobie pograć w nową ligę w POE. :rotfl: 

 

11 minut temu, Rigid napisał:

pewnie nawet przejście na "trupa" gtx260 da kopa temu zestawowi,

Przychylam się do zdania Rebelcia, na prawdę nie ma to większego sensu. To już szukaj czegoś pokroju 650ti za jakieś 200-250 powinieneś coś znaleźć. Kiszka jest i tyle.

 

  • Haha 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Ja bym w takim puścił trupa w cholerę i zbudował Ultra-budżet konfig NA APU AM4 (B350m, R3 2200G, 2x4GB DDR4). @pendzel_3może Ci powiedzieć jak to lata na Athlonie 220g, bo wiem że składał dla swojej lubej. 

5 minut temu, pendzel_3 napisał:

Dzięki @REBEL, dzięki Tobie mogę sobie pograć w nową ligę w POE. :rotfl: 

 

Żeby jeszcze serwery stały i nie byli kolejek po 15k luda... :o

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

To na jakie karty polecacie zwrócić uwagę?


Będzie łatwiej szukać mając jakąś listę kart które od biedy mogą być i jest nadzieje ustrzelić za 250PLN max w tych ciężkich czasach. 

Głównym wyznacznikiem niestety pozostaje cena :)

650Ti (jest nadzieja)
750 (raczej troszkę za drogo :( )

 

Warto zwrócić uwagę na któryś z tych modeli? 

550 (ta chyba znacząco odbiega wydajnością :( )
550Ti
560

650
 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...