Skocz do zawartości

Problem z instalacją Windows 10 na nowym komputerze


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez marko22,

Recommended Posts

Witam, od paru dni mam problem z instalacją Windowsa 10 na nowym komputerze 

Dane komputera:

Procesor Intel i5 8400

Płyta główna Gigabyte B360N

Ram 16 GB

Karta Graficzna GTX980  

Dysk 500GB Lexar SSD m.2

 

Ściągnąłem obraz iso systemu z oficjalnej strony Microsoft, wykonałem bootowalnego pendrive za pomocą programu Elcher na mac(innego systemu nie posiadam niestety).
No i wszystko niby hula do czasu instalacji systemu...

Po kliknięciu "zainstaluj system" wyskakuje informacja o załadowaniu sterownika. Wgrałem sterowniki z płyty głównej na pendrive i się wyświetlają lecz po próbie ich instalacji wyświetla się komunikat o braku nowych sterowników 

Czytałem dziesiątki tematów o tym problemie na różnych forach lecz żadne rozwiązanie nie pomogło.

Na załączonych fotkach zamieszczam komunikaty co się wyświetla.

Prosił bym o jakieś wskazówki bo ręce opadają niestety...

 

link do reszty zdjęć https://files.fm/u/gemyae7nq

20210416_190303_HDR.jpg

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, zbiku90 napisał:

W biosie wykrywa normalnie dysk? Musi być ustawiony w trybie UEFI (NIE legacy/csm) i jeśli jest taka opcja to m.2 mode ustaw ręcznie na NVME/PCIe.

W biosie wykrywa normalnie dysk. Ostatnio coś zmieniłem na Legacy bo czytałem, że tak ma być i dalej to samo... Przywracałem ustawienia biosu do domyślnych i tak samo.
Jakiekolwiek sterowniki bym nie wgrał na pendrive to wyskakuje komunikat, że nie może znaleźć nowych strerowników...

 

Z tego co doczytałem musiałbym "dograć" do obrazu iso windowsa sterowniki tylko jakim programem? Mam mac os...

Edytowane przez mario5508
Link to post
Share on other sites

Windows 10 ma wbudowane sterowniki NVME, nie trzeba nic integrować.

Godzinę temu, mario5508 napisał:

Ostatnio coś zmieniłem na Legacy bo czytałem, że tak ma być

No właśnie nie, nie może tak być. Bios ma być w czystym trybie UEFI, bez żadnych legacy, CSM itd. Na czas instalacji odepnij wszystkie inne dyski (o ile są) i można wyłączyć Secure Boot.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
7 minut temu, zbiku90 napisał:

Windows 10 ma wbudowane sterowniki NVME, nie trzeba nic integrować.

No właśnie nie, nie może tak być. Bios ma być w czystym trybie UEFI, bez żadnych legacy, CSM itd. Na czas instalacji odepnij wszystkie inne dyski (o ile są) i można wyłączyć Secure Boot.

Próbowałem tak i jednak bez skutku...
 

Poniżej jest rozwiązanie(teoretycznie) mojego problemu. Jednak nie potrafię znaleźć żadnego programu na maca która wgrywa lub tworzy pliki iso.
Anyisotool działa w wersji darmowej do tylko 1GB...

 

 

 

 

Moim ograniczeniem jest system Mac bo jedynie laptop posiadam. Przez to sytuacja się bardzo komplikuje ja widać :/
Czy wypalenie płyty i uruchomienie przez zewnętrzny napęd rozwiązało by problem?

Edytowane przez mario5508
Link to post
Share on other sites
5 minut temu, mario5508 napisał:

Poniżej jest rozwiązanie(teoretycznie) mojego problemu

Z taką malutką, dyskretną różnicą że poradnik jest do win7, win10 MA wbudowane sterowniki nvme.

U ciebie problemem jest że instalka działa w trybie legacy. Możliwe że ten program na Macu zrobił ci instalkę pod MBR/CSM i co byś nie ustawił to na dysku m.2 ci nie odpali. Poszukaj kogoś z windowsem (chyba nie będzie trudno) i przygotuj pendrajwa w Rufusie pod GPT/UEFI, albo przez media creation tool.

Link to post
Share on other sites
14 minut temu, zbiku90 napisał:

Z taką malutką, dyskretną różnicą że poradnik jest do win7, win10 MA wbudowane sterowniki nvme.

U ciebie problemem jest że instalka działa w trybie legacy. Możliwe że ten program na Macu zrobił ci instalkę pod MBR/CSM i co byś nie ustawił to na dysku m.2 ci nie odpali. Poszukaj kogoś z windowsem (chyba nie będzie trudno) i przygotuj pendrajwa w Rufusie pod GPT/UEFI, albo przez media creation tool.

Tak też myślałem, choć nieco się łudziłem, że pomoże tak jak na filmiku...

Niestety nie mam wyboru i będę musiał do kogoś podjechać i zainstalować w taki sposób.
Dzięki.

Dam znać czy coś ruszyło bo może pomoże innym na przyszłość.

 

Programu którego używałem nie jest kompatybilny do tworzenia instalacji Windows...
 

Zrzut ekranu 2021-04-17 o 13.04.16.png

Edytowane przez mario5508
Link to post
Share on other sites
11 minut temu, minas_trith napisał:

Ściągnij obraz iso win10 :https://www.centrumxp.pl/Publikacja/Jak-pobrac-czysty-obraz-ISO-Windows-10-May-2019-Update   sciągnij  program Rufus do zrobienia bootowalnego pena z GPT. W biosie wyłącz secure mode uefi boot - odpal z pena i instaluj.

Wiem tylko, że ja posiadam jedynego kompa z MacOs... i to komplikuje mi sprawę dosyć mocno

Link to post
Share on other sites

Problem albo z nośnikiem, albo z obrazem systemu. Odłącz wszystkie inne dyski na czas instalacji. Bo widzę, że masz jeszcze inny. 

Nie wiem. Nie mam Mac OS. Może gdzieś jest błąd w tamtej metodzie. Sprawdź może to : Gość dużo gada i gdzieś w połowie pokazuje, co robić. 

 

A jak nie, to szukaj kompa z Win. 

I czemu Ty instalujesz to już na wydzielonej partycji? Usuń wszystkie z tego dysku 1 i wskaż cały dysk do instalacji. Odłącz tylko inne, które masz.... 

Edytowane przez marko22
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, marko22 napisał:

Problem albo z nośnikiem, albo z obrazem systemu. Odłącz wszystkie inne dyski na czas instalacji. Bo widzę, że masz jeszcze inny. 

Nie wiem. Nie mam Mac OS. Może gdzieś jest błąd w tamtej metodzie. Sprawdź może to : Gość dużo gada i gdzieś w połowie pokazuje, co robić. 

 

A jak nie, to szukaj kompa z Win. 

I czemu Ty instalujesz to już na wydzielonej partycji? Usuń wszystkie z tego dysku 1 i wskaż cały dysk do instalacji. Odłącz tylko inne, które masz.... 


Oglądałem i wszystko u mnie jest tak samo.
Nie wydzielałem żadnych partycji, odpiąłem dysk sata i widocznie ten ssd m.2 mi się automatycznie dzielił na partycje nie wiem dlaczego...
Po odpięciu tego dysku sata mam dalej 3 partycje, po sformatowaniu wyskakuje komunikat żeby zrestartować instalację i później to samo :/

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, mario5508 napisał:

20210418_024443_HDR.jpg

Nie cytuj bezpośrednio pod wiadomością.

 

Zobacz - tutaj widać Dysk 0 - to jest jeden jak myślę, a Dysk 1 to drugi, gdzie chcesz zainstalować system. Nie wiem, co robisz i jak, ale jak już widoczna jest taka sytuacja w trakcie instalacji, to klikasz każdą z partycji na Dysk 1 i na dole - USUŃ. Zostaje Ci wtedy czysty dysk. I ten zaznaczasz do instalacji. System sam sobie podzieli na odpowiednie partycje, które są mu potrzebne do prawidłowego działania. I odłącz Dysk 0. Później mogą się zrobić problemy, bo instalator może sobie wrzucić pliki bootowania na niego. A reszta będzie na drugim dysku. Miałem tak nie raz. Krótko - zostaw tylko ten, na którym chcesz instalować system. Później podłączysz resztę.

Link to post
Share on other sites
9 minut temu, marko22 napisał:

Nie cytuj bezpośrednio pod wiadomością.

 

Zobacz - tutaj widać Dysk 0 - to jest jeden jak myślę, a Dysk 1 to drugi, gdzie chcesz zainstalować system. Nie wiem, co robisz i jak, ale jak już widoczna jest taka sytuacja w trakcie instalacji, to klikasz każdą z partycji na Dysk 1 i na dole - USUŃ. Zostaje Ci wtedy czysty dysk. I ten zaznaczasz do instalacji. System sam sobie podzieli na odpowiednie partycje, które są mu potrzebne do prawidłowego działania. I odłącz Dysk 0. Później mogą się zrobić problemy, bo instalator może sobie wrzucić pliki bootowania na niego. A reszta będzie na drugim dysku. Miałem tak nie raz. Krótko - zostaw tylko ten, na którym chcesz instalować system. Później podłączysz resztę.

 

Odłączyłem drugi dysk i zostawiłem tylko ten ssd m.2 na którym chcę zainstalować system.
Po rozruchu ponownie widać 3 partycje dysku 1. Usunąłem wszystkie tak aby został tylko jeden dysk i klikam dalej i wyskakuje takie co poniżej.
 

20210418_113808_HDR (1).jpg

Link to post
Share on other sites

Tak. Właśnie domyślne ustawienia. To cóż mam Ci poradzić. Jeśli pen z obrazem jest ok, to problemu bym szukał w dysku, na którym chcesz instalować. Spróbuj instalacji na SATA. Tym, co odpiąłeś. A wyjmij M.2. Jak to już nie pójdzie, to nie wiem, co jest grane.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...