Skocz do zawartości

Polecany Access Point do mieszkania


Recommended Posts

Witam Was

 

mam internet z UPC - router (gateway) Connect Box. Mieszkanie w wielkiej płycie.  W części mieszkania jest bardzo słaby zasięg wi-fi min. dlatego że jeden pokój znajduje się za dużą szafą z lustrem (tłumienie sygnału), a kuchnia znajduje się na samym końcu (po przekątnej) od routera. Chciałem w tym pokoju za szafą zainstalować punkt dostępowy (AP), by polepszyć zasięg wi-fi. Mam internet 150 Mb/s.

 

Jaki Access Point wi-fi polecacie?

Testowałem AP Wireless N300 TP-Link TL-WA801N (połączyłem go kablem Ethernet z routerem głównym), ale wtedy prędkość internetu dostępnego z tego AP (wi-fi) spadała do 30 Mb/s.

Pytanie też dlaczego? Wina samego access pointa czy problem konfiguracji? Czytałem gdzieś opinię że ten AP N300 jest dość słaby, więc może kupić lepszy AP, ale jaki?

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, milosz125 napisał:

Pytanie też dlaczego? Wina samego access pointa czy problem konfiguracji? Czytałem gdzieś opinię że ten AP N300 jest dość słaby, więc może kupić lepszy AP, ale jaki?

Jeżeli chodzi o parametry radia to jest on zdecydowanie słabszy od CB UPC.

MA być idealnie w całym mieszkaniu ? To jakieś rozwiązanie typu mesh np
https://www.x-kom.pl/p/591254-system-mesh-wi-fi-tenda-nova-mw5g-3-pack-1200mb-s-a-b-g-n-ac.html
 

Każde inne rozwiązanie będzie protezą z jakimiś słabszymi miejscami w mieszkaniu.

 

Ograniczeniami dla pojedynczego AP są;
typ zabudowy
umiejscowienie
inne AP w sąsiedztwie 
moc nadajników/odbiorników w urządzeniach końcowych (tzn że nawet jeżeli zamontujesz jeden AP który będzie nadawał z wysoką mocą to urządzenie końcowe typu laptop może znajdować się w takim miejscu że sygnał bezproblemowo odbiera ale ma na tyle słabą kartę że nie jest w stanie się przebić z sygnałem powrotnym do nadajnika)

 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
W dniu 15.04.2021 o 22:36, milosz125 napisał:

Testowałem AP Wireless N300 TP-Link TL-WA801N (połączyłem go kablem Ethernet z routerem głównym), ale wtedy prędkość internetu dostępnego z tego AP (wi-fi) spadała do 30 Mb/s.

Pytanie też dlaczego?

 

Problem taki, że mieszkasz w bloku  i w okolicy masz zapewne pierdylion routerów, mikrofal i elektronicznych niać, kamer WiFi, drukarek nadających w paśmie 2,4 Ghz. Dokup jakiś AP lub router w standardzie AC. Jeden routerek w jednym rogu mieszkania i drugi w drugim i powinieneś mieć pokrycie. 3 to już raczej fanaberia. Warto rozważyć jakieś systemy typu mesh. Oczywiście APki z głównym routerem muszą być spięte kablem a nie mostami WiFi. Telewizor, konsolę , PC stacjonarny również podepnij kablami jak się da.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Cześć,

 

dzięki za odp.

Tak, ten AP co miałem (N300) łączyłem kablem z routerem głównym.

 

Pytanie do systemu Mesh: czy muszę te poszczególne elementy (nodes) łączyć kablem z jednostka główną? Czytałem, że mesh komikuje się między tymi nodami po wifi ale u mnie, jak pisałem, w przedpokoju jest spora ściana betonowo-stalowa-lustrzana i skutecznie tłumi sygnał tak że jeden pokój + kuchnia są praktycznie bez wi-fi. I czy w tej sytuacji mesh da radę mostkować taką przeszkodę?

 

Pytanie jeszcze do samej technologii Ethernet/Wi-fi:

 

ten przykładowy AP N300 TL-WA801N ma port ethernet rj45  10/100 Mb/s, czyli jak rozumiem pójdzie nim maks. 100 Mb/s (kablem ftp z  routera głównego).

I dlaczego wtedy, w danych  technicznych urządzenia, w parametrach samego wi-fi, producent pisze, że przepustowość wi-fi jest do 300 Mb/s?

Przecież chyba jak port Ethernet samego AP ogranicza tę prędkość do 100 Mb/s to nagle sygnał wi-fi z AP nie będzie chyba miał 300 MB/s? Bo skąd?

 

Musiałby by być AP z portem Ethernet 10/100/1000 Mb/s, ale  takie to są tylko do rozwiązań komercyjnych (firmy, biura) i dużo droższe.

No ale pytam bo może czegoś nie rozumiem.

 

Pozdrawiam

 

 

Edytowane przez milosz125
Link to post
Share on other sites

Odpowiem kolejno.

1.

2 godziny temu, milosz125 napisał:

Pytanie do systemu Mesh: czy muszę te poszczególne elementy (nodes) łączyć kablem z jednostka główną?

Nie, konsumenckie rozwiązania są tak skonstruowane że kablem łączysz tylko jednego, głównego nod-a.
Im więcej AP-eków w mesh tym lepsze i stabilniejsze pokrycie. Wiem że mieszkanie w bloku z wielkiej płyty to nie jest łatwy przeciwnik ale da się to zrobić.

Ideą posiadania 3 ap-eków jest to że tworzą one trójkąt komunikacyjny (patrz diagram poniżej)

obraz.png.8a67d9b18190da2389dfda6cb95808d0.png

 

2.

2 godziny temu, milosz125 napisał:

Pytanie jeszcze do samej technologii Ethernet/Wi-fi:

 

ten przykładowy AP N300 TL-WA801N ma port ethernet rj45  10/100 Mb/s, czyli jak rozumiem pójdzie nim maks. 100 Mb/s (kablem ftp z  routera głównego).

I dlaczego wtedy, w danych  technicznych urządzenia, w parametrach samego wi-fi, producent pisze, że przepustowość wi-fi jest do 300 Mb/s?

Przecież chyba jak port Ethernet samego AP ogranicza tę prędkość do 100 Mb/s to nagle sygnał wi-fi z AP nie będzie chyba miał 300 MB/s? Bo skąd?

A co ma piernik do wiatraka ?
Router zbudowany jest z kilku interfejsów (najważniejsze to ETH, WLAN i BR)

Teraz tłumacząc to prostym językiem

Interfejsy ETH odpowiadają za łączność kablową, WLAN za bezprzewodową a BR jest mostkiem spinającym z sobą te dwa interfejsy.

Działanie ETH od WLAN jest niezależne ponieważ są obsługiwane przez różne chipy, komunikują się między sobą za pomocą mostka.
Oczywiście tutaj jeszcze dochodzą inne tematy jak wydajność SoC przy nat-owaniu ale nie widzę sensu żeby się nad tym dalej rozwodzić.

 

2 godziny temu, milosz125 napisał:

Musiałby by być AP z portem Ethernet 10/100/1000 Mb/s, ale  takie to są tylko do rozwiązań komercyjnych (firmy, biura) i dużo droższe.

No ale pytam bo może czegoś nie rozumiem.

Jak zwykle, rozchodzi się o pieniądze.

 

To ja zadam pytanie, ma być tanio czy dobrze ? Bo nie ma czegoś takiego jak tanio i dobrze. Praktyka pokazuje że jak chce się zrobić tanio i dobrze to w ogólnym rozrachunku wychodzi miernie ;)

 

Złota myśl na koniec mojego wywodu:

Biednych ludzi nie stać na tanie rozwiązania.

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, 8gwiazdek napisał:

Im więcej AP-eków w mesh tym lepsze i stabilniejsze pokrycie.

 

To jest ślepa droga. Ty w 3 pokojowym mieszkaniu postawisz 3 AP-ki. Potem twój sąsiad, bo coś mu będzie WiFi zakłócać. Potem kolejny sąsiad. I jeszcze kolejny. Gdybyś w tym mieszkaniu jak na rysunku dał jeden AP na korytarzu w centrum mieszkania na suficie, to do każdego pomieszczenia sygnał WiFi miałby do przebicia się przez jedną ścianę. Tak sygnał WiFi krążąc w tym trójkącie ma zawsze do przebicia 2 ściany.  Jak APki komunikują się pomiędzy sobą po WiFi, to również zabierają pasmo.  jeśli laptop w pokoju za dwoma ścianami ma problem z odebraniem sygnału WiFi, to AP mesh również będzie miał. Jak miałbym wybierać między dobrze a tanio, to bym wybrał kabel.

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To nie jest ślepa droga, skręcasz moc sygnału i tyle.
1. Jednym punktem centralnym nie zapewnisz pokrycia w mieszkaniu wielkiej płyty

2. Zapominasz o tym że dostawca wciąga główne przyłącze do któregoś pokoju (więc korytarz oraz sufit odpada)
 

Zakładając że nawet wszyscy dookoła będą mieli mesha i będą nadawali najwyższa mocą to schematycznie u wszystkich w mieszkaniu będzie działać.
Przy 3 ap-ekach nawet jeżeli będą się zagłuszać to tylko w strefach gdzie te sieci najbardziej na siebie nakładają czyli teoretycznie na granicy mieszkań.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Cześć,

 

dzięki za odpowiedzi i za wyjaśnienie różnicy między transferem Wi-fi a Ethernet. Nie znam się na sieciach i nie jest to dla mnie oczywiste.

 

1. Wracając jeszcze do transferu to jeśli mam ten AP z portem Eth 10/100 Mb/s podłączony po kablu do głównego routera i prędkość usługi internetowej dostarczanej przez UPC wynosi 150Mb/s. Teraz ktoś ze smartfonem połączony z tym AP (poprzez wi-fi) będzie pobierał pliki z netu, to prędkość  pobierania plików do smartfona nie przekroczy 100 Mb/s? Tak?

2. Chciałem rozwiązanie dobre i niekoniecznie tanie, po prostu ten AP który miałem (Wireless N300 TP-Link TL-WA801N) strasznie spowalniał prędkość internetu (z 150 na 30 Mb/s) i w sumie nie wiem dlaczego. Jakby ktoś z Was polecił konkretny model AP , nawet profesjonalny, to bym rozważył zakup :)

 

3. Czytałem też gdzieś że ten fabryczny router/modem UPC (Connect box) jest dość przeciętny i ma małe możliwości konfiguracji, więc niewtórzy zalecali kupienie jeszcze swojego routera głównego (wtedy Connect Box jest tylko modemem UPC) i dopiero od tego własnego routera tworzenie domowej sieci. Czy kupno własnego routera jest godne rozważenia?

 

Edit: jeszcze do konfiguracji samej sieci to tak UPC dostarcza net do konkretnego pokoju w mieszkaniu i tego Connect box-a trudno przenieść gdzie indziej.

W tym pokoju gdzie b. słabe wifi to mam komputer i on jest podłączony po kablu i tu uwag nie mam, ale w kuchni (też b. słabe wifi) żona jak schabowego robi to w smartfona chce sobie patrzeć, a tam ciągle połączenie zrywa :D.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez milosz125
Link to post
Share on other sites

1. Transfer między dwoma punktami jest zawsze ograniczony 'średnicą rury' przez który idzie. Zatem jeśli pobierasz coś z netu smartfonem to idzie to przez WAN do WLAN (WiFi). WAN masz 100Mbps więc masz ograniczenie do 100Mbps. Jeśli klient WiFi łączy się do czegoś również podłączonego do WiFi to transfer ograniczony jest prędkością linku urządzenia, które wynegocjowało mniejszą prędkość.

 

2. Możesz uzyć dowolnego routera jako AP - masz o tym przyklejony temat.

 

3. Jeśli UPC przełączy Ci ich urządzenie w bridge (wyłaczy NAT, wyłaczy WiFi) wtedy najlepiej użyć własnego routera bo masz największą kontrolę nad tym co się dzieje.

 

P.S. nawiasem mówiąc to nie wiem po co smartfonowi większe pasmo.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 19.04.2021 o 22:55, milosz125 napisał:

. 100 Mb/s (kablem ftp z  routera głównego).

I dlaczego wtedy, w danych  technicznych urządzenia, w parametrach samego wi-fi, producent pisze, że przepustowość wi-fi jest do 300 Mb/s?

Przecież chyba jak port Ethernet samego AP ogranicza tę prędkość do 100 Mb/s to nagle sygnał wi-fi z AP nie będzie chyba miał 300 MB/s? Bo skąd?

 

 

Przekręt producenta. Chore to jest ale tak się zdarza w tanich routerach. Kilka metrów od routera albo za kolejną ścianą będzie 30 Mbps więc jest to niżej niż przepustowość portów LAN w takim routerze. Teoretyczne przepustowości po Wifi, to można między bajki włożyć. WiFi przebije się przez 1 ścianę. Przy dwóch jest problem. Oczywiście komuś tam na jakimś tam routerze działa to trochę lepiej niż średnia. Ale lepiej założyć, że jedna ściana to maksimum. Jeśli sygnał ma przelecieć pod kontem przez jakieś naroże, to już masz 2 ściany. Rozrysuj sobie plan mieszkania i pokombinuj tak, żeby te APki połączyć jeden z drugim kablem. Jakieś tanie AX Tendy lub TP-linka teraz chodzą poniżej 200 PLN. Ale jeśli żona będzie tłukła schabowego w kuchni, potem pójdzie do salonu i podepnie się pod inny AP, potem znów wróci do kuchni i dalej będzie podpięta pod tego APka w salonie, to też może być problem.  Dlatego system mesh może być lepszym rozwiązaniem. Jak masz jakikolwiek router, to podepnij go długim kablem połóż gdzieś na środku mieszkania i testuj. Powinno być znacznie lepiej niż słabawy routerek od UPC gdzieś w rogu mieszkania. Ja mam do czynienia z UniFi AC Lite. Działają całkiem OK, ale poza samymi AP musisz mieć gdzieś kontroler Wifi. Może być zainstalowany na qnapie, Windowsie, RaspberryPi, może to być dedykowane urządzenie. Co prawda nie musi działać non stop. Do domu jednak to coś w systemie mesh bym wziął. Ale nie mam pojęcia co jest lepsze.

 

Pamiętaj, że nie jest ważne że router ma 54 Mbps a UPC 150 czy 600 Mbps. Ważne, żeby od klienta do AP była co najwyżej jedna ściana.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...