Skocz do zawartości

Jaki aparat kompaktowy do filmowania i zdjęć


Recommended Posts

Witam.
Wybieram się w tym roku w podróż życia (albo indonezja albo USA - wielki kanion itp)

Czytałam sporo na forum i kilka testów aparatów i zastanawiam się nad kupnem odpowiedniego. Często piszecie iż najważniejsze jest określenie własnych potrzeb więc tak zrobię.
cena - do 3 tys choć jeśli będzie duża różnica w jakości to mogę nawet do 4 tys.
Potrzebuję dobrego aparatu ale raczej kompaktowego. Podróże są dalekie więc nie chcę dźwigać wymiennych obiektywów itp. Chcę dużo kręcić w 4K żeby mieć super pamiątkę i zależy mi na jak najlepszej jakości filmowania w 4K jak i full hd. Zdjęcia zadowalające jak dla mnie, wyjdą mi w prawie każdym aparacie w tym przedziale cenowym więc skupiam się na filmowaniu.

Większość będzie w ustawieniach półautomatycznych. Jako że pewnie będę kręcić również w trakcie chodzenia to dobrze by było jakby miał dobrą stabilizację. Ważny jest też dobry Autofocus.

Fajnie jakby był jakiś zoom optyczny chociaż z 3-4razy w górę. Gdyby nie potrzeba zooma to brałabym np Sony A6100 z jednym małym obiektywem i jakość na pewno by była super, jednak zależy mi na zoomie. Choć mocno biłam się z myślami czy fakt nie posiadania zoomu w takiej podróży zrekompensuje mi super jakość.

Znajomy dał mi do przetestowania Panasonica fz1000 mówiąc że jest to bardzo dobry uniwersalny aparat. Dlatego chciałabym aby odnosić się do niego. Byłam względnie zadowolona z jakości w stosunku do ceny, jednak doskwierały mi 3 rzeczy aczkolwiek nie wiem czy to nie była wada danego egzemplarza. Otóż autofocus w 4K czasami wariował, druga sprawa to słaba stabilizacja w porównaniu z materiałami jakie widzę u innych (tak mi się wydaje) A przede wszystkim głośna praca silników aparatu którą dość mocno słychać w pomieszczeniu. Fajnie by było jakby też aparat był mniejszy jeśli da się osiągnąć podobną lub lepszą jakość w mniejszym egzemplarzu

Zastanawiałam się nad kupnem tego modelu bądź tymi:
Panasonic DSC-TZ100 (lub TZ-200)
Canon G7X mark III
Sony DSC-RX100 IV , lub jeśli jakość jest sporo lepsza i dołożyć do 4 tys to nawet RX100 VI

I tutaj pytanie który z tych zapewni mi najlepszą jakość filmowania szczególnie w 4K ale i FHD przy dobrej stabilizacji i AF. Czy warto wziąć tego Panasonica fz1000 którego testowała i się przyzwyczaiłam trochę, czy modele które podałam będąc mniejszymi, mogą dać mi lepsze osiągi?

Z góry dziękuję za czytanie tego eseju i odpowiedź

Link to post
Share on other sites
W dniu 9.04.2021 o 15:40, jus88tys napisał:

Sony DSC-RX100 IV , lub jeśli jakość jest sporo lepsza i dołożyć do 4 tys to nawet RX100 VI

 

Mam rx100 mk1 , nagrywa tylko w fullhd , ale za to super . Stabilizacja idealna i ostry obraz .  Mój telefon nie ma podejścia (xiaomi mi9t) 

 

Link to post
Share on other sites
W dniu 11.04.2021 o 07:05, cooger napisał:

Ok, niech Ci będzie. Imo przerost formy.

Nie koniecznie. W obecnych czasach prawie każdy ma tv 4K. Ja również. 60 cali. Gdy obraz fullhd z aparatu kompaktowego rozciągnie się na tak duży ekran - niestety widać sporą różnicę między tym a 4K. Pamiętajmy że chodzi o jakość generowaną z kompaktu a nie z lustrzanki :)  Mając 4K widać o wiele więcej szczegółów a przede wszystkim wrażenie większej głębi.

Link to post
Share on other sites
W dniu 12.04.2021 o 12:32, cooger napisał:

Osobiście to wolę dobre 1080 od 4k. Dobrze nakręcone i dobrą optyką. Ale to ja. Głębi? W sensie, że wszystkie plany są ostre? No to akurat wielka wada kompaktów.

Kolejny przykład kwestii gustów - ostrość wszystkich planów - Jeżdżąc po wycieczkach, chciałabym kręcąc filmy, widzieć wszystko co się da a nie tylko bliski albo tylko dalszy plan. Jaki to ma sens w nieprofesjonalnym filmowaniu? Po co mi efekt bokeh w filmach dla wspominania miejsc?
A dobre 1080 raczej w kompaktach mało osiągalne a jak już pisałam, nie zamierzam wymieniać obiektywów.
A o różnicę w głębi między 4K a 1080 , bardziej mi chodziło że oglądając materiały z wycieczek w 4K przy takim poziomie szczegółów, ma się wrażenie głębszego obrazu. Nie umiem tego wytłumaczyć do końca. Tak jakby bardziej efekt powiedzmy "trójwymiarowości" . Bardziej czuć jakby się tam było.
Poza tym chyba nie da się dyskutować z tym że skoro jest możliwość kręcenia w 4K to taki obraz jest bardziej szczegółowy niż 1080, a oglądając na tv 60 cali niestety to widać tym bardziej. Mami 2021 rok. Może mamy od razy kręcić w 640x480 jak w poprzednim wieku? :)
W zastosowaniach profesjonalnych być może nie jest potrzebny przerost formy nad treścią jak to pisałeś. Tak samo jak efekt bokeh może ie jest pożądany. Ale ja nie zamierzam produkować materiałów dla kogokolwiek :)
Pozdrawiam

 

Link to post
Share on other sites

Tak jak mówisz, kwestia gustu. Dla mnie brak wyróżnienia planów w filmie to masakra jakościowa. Dokręcić przesłonę zawsze można żeby zwiększyć GO. Dodatkowo montaż materiałów 4K wymaga sporych mocy obliczeniowych, ale co kto woli i z czym chce się zmagać. W każdym razie dysponuję sprzętem kręcącym w 4K, ale używam 4K wyłącznie gdy wiem, że będę rekadrował w postprocesie.

 

P.S. Pamiętaj żeby mieć zapas kart bo 128GB w 4K i dużym bitrate zapełnia się niesamowicie szybko.

Link to post
Share on other sites

@cooger
Dokładnie. Ty jesteś zawodowcem i zależy Ci na tym żeby Twoje materiały wyglądały zawodowo. Masz też do tego dobry sprzęt i wiesz jak go używać. Ja chcę tylko pamiątkę a montować nawet pewnie nie będę. Może jeden klip zmontuje kilkuminutowy pokazujący najlepsze momenty i tyle :) Część rzeczy mniej spektakularnych będzie konwertowana do 1080 aby zaoszczędzić miejsca, a  taki materiał też jest lepszej jakości niż tworzone od początku w 1080. No i wiadomo że kilka szybkich kart pamięci muszę mieć :) tak jak zapas akumulatorów ewentualnie powerbank :)
 

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...